Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Olson, Axel, färglitografi, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 44 x 36_29621a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Karl Fabergés verkstad, etu till manschettknappar,  lövträ med monterad dubbelörn, invändig text K Fabergé Moska och St Petersburg, l 9 cm, medföljer 1 par  manschettknappar, _29625a_8db7326f69c5abe_lg.jpeg
Karl Fabergés verkstad, etu till manschettknappar, lövträ med monterad dubbelörn, invändig text K Fabergé Moska och St Petersburg, l 9 cm, medföljer 1 par manschettknappar,
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Parti silver, Ryssland, Sverige mm, 17-1900-tal, total vikt 330 gram, delvis med skador_29642a_8db732f952b2359_lg.jpeg
Parti silver, Ryssland, Sverige mm, 17-1900-tal, total vikt 330 gram, delvis med skador
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Kalff, Louis Christiaan för Philips, högtalare, marmorerad bakelit, "De Pannekoek" (Pannkakan), omkring 1930, h 43 cm_29644a_8db732fb58a4642_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockask, silver, Ryssland(Lettland), 1800-talets 1 hälft, rund med graverad blomdekor, oidentifierad mästare ECH Riga 1847, dia 5,5 cm, vikt 40 gram_29643a_8db732fa4c1dcfd_lg.jpeg
Lockask, silver, Ryssland(Lettland), 1800-talets 1 hälft, rund med graverad blomdekor, oidentifierad mästare ECH Riga 1847, dia 5,5 cm, vikt 40 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stigbyglar, 2 st, försilvrad metall, i form av damskor, l 20 cm_29649a_8db7334b0b775d4_lg.jpeg
Stigbyglar, 2 st, försilvrad metall, i form av damskor, l 20 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, grå respektive grön glasmassa, signerade, h 10 respektive 11 cm_29650a_8db73349c68b469_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, grå respektive grön glasmassa, signerade, h 10 respektive 11 cm
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skål på hög- respektive låg fot, 1 +1, porslin, Royal Copenhagen musselmalet, dia 23 respektive 24 cm_29645a_8db732fc4a4f115_lg.jpeg
Skål på hög- respektive låg fot, 1 +1, porslin, Royal Copenhagen musselmalet, dia 23 respektive 24 cm
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för LEDU, arbetsbelysning, grålackerad metall, stämpelsignerad_29656a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Barnarmstol, ek, allmogearbete, Skåne, 1800-talets 2 hälft, h 52 cm_29658a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal, renoverat och kompletterat, höjd 232 cm_29659a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för David Andersen, Oslo, skjortknappar, 1 par samt ring, sterlingsilver med orange emalj_29660a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer i Louis Comfort Tiffanys art, vas, lysterglaserat glas, reliefdekor, h 18 cm_29657a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fotografiram, sterlingsilver, London, 1900-tal, dia 10,5 cm_29661a_lg.jpeg
Fotografiram, sterlingsilver, London, 1900-tal, dia 10,5 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Churchill, John & Awnsham, kopparstick 2 st, valfångst, ur Travel... 1744, synlig pappersstorlek 18 x 25 cm_29662a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Gotemark, Eva, olja, "Ringsvans lemur", signerad, 101 x 60 cm_29663a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Atelier Borgila, terrin med lock, sterlingsilver, slät med pärlstavsdekor, lockknopp i form av blomma, stämplad Stockholm 1948, dia 16 cm, vikt 765 gram_29628a_8db7327478fd608_lg.jpeg
Atelier Borgila, terrin med lock, sterlingsilver, slät med pärlstavsdekor, lockknopp i form av blomma, stämplad Stockholm 1948, dia 16 cm, vikt 765 gram
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Atelier Borgila, coaster, 3 st, sterlingsilver, släta med räfflad kant, lockknopp i form av blomma, stämplad Stockholm 1948, dia 11-18 cm, vikt 460 gram_29629a_8db73275ac57c5c_lg.jpeg
Atelier Borgila, coaster, 3 st, sterlingsilver, släta med räfflad kant, lockknopp i form av blomma, stämplad Stockholm 1948, dia 11-18 cm, vikt 460 gram
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Atelier Borgila, bricka/fat, sterlingsilver, rund med pärlstavsdekor, stämplad Stockholm 1948, dia 24,5 cm, vikt 485 gram_29630a_8db73276b4d842b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 4 200 SEK
Atelier Borgila, mugg, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1938, h7,5 cm, vikt 150 gram, spegelmonogram MK, gåvogravyr under botten_29631a_8db7327801826db_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Fleming, Erik för Atelier Borgila, bägare, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1967, h 9 cm, vikt 170 gram, gåvogravyr under botten_29632a_8db7327925d414d_lg.jpeg
Fleming, Erik för Atelier Borgila, bägare, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1967, h 9 cm, vikt 170 gram, gåvogravyr under botten
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Dopmugg, sterlingsilver, Tiffany & Co modellnummer 23498, slät, h 6,5 cm, vikt 80 gram, gravyr Peter_29627a_8db732730961fb5_lg.jpeg
Dopmugg, sterlingsilver, Tiffany & Co modellnummer 23498, slät, h 6,5 cm, vikt 80 gram, gravyr Peter
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad stam på akantusornerad klockformad fot, h 20 cm, renoverad och kompletterad, monterad för el_29665a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal, balusterformad stam på kvadratisk fot, senare monterad fotplatta i svärtat trä, otydligt graverad, total h 18 cm, renoverad och kompletterad_29666a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Parti koppar och mässing, 17-1800-tal, mortel med pistill, fisksil daterad 1778 mm_29667a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordsur med slag/alarm, mässing med emaljerad urtavla och front, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dekor av klassicerande firgurer mm, h 21 cm_29668a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas med hänklar, glaserat lergods, otydligt signerad, h 12 cm_29669a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stort parti urnycklar mm, brons, stål och silver, 17-1900-tal, delvis med skador_29670a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, ölglas 5 st samt snapsglas 7 st, Joiku, h 8 respektive 17 cm_29671a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti nysilver, 18-1900-tal; bordssurtout empire (flaskor saknas), värmekarott med lock, kaffeservis WMF mm, bruksslitage_29672a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm_29673a_lg.jpeg
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taburett, teak med mässingsdetaljer, svart konstläderklädsel, l 55 cm_29674a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Byrå, skuren och bonad ek, Nordtyskland, Louis XVI, 1700-talets slut, dekor av tandsnitt, rosettanfanger, 4 lådor, b 123 cm_29105a_8db73057fa5743e_lg.jpeg
Byrå, skuren och bonad ek, Nordtyskland, Louis XVI, 1700-talets slut, dekor av tandsnitt, rosettanfanger, 4 lådor, b 123 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Caféstol, böjträ med skiktlimmad träsits, Fischel, Österrike, sekelskiftet 1900, brännstämplad och etikettmärkt_29120a_8db725a34f20951_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bönestol, så kallad "Prie-Dieu", svarvat och svartlackerat trä med röd sammetsklädsel, 1800-talets slut, h 104 cm_29106a_8db71a7e86e71a7_lg.jpeg
Bönestol, så kallad "Prie-Dieu", svarvat och svartlackerat trä med röd sammetsklädsel, 1800-talets slut, h 104 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Slagelse Møbelværk, armstol, ek med brun ylleklädsel, modell nummer 30, gåvoplakett i silver daterad 1939, litteratur: katalog för Slagelse Møbelværk 1939_29107a_8db725b6ba356ef_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, möjligen för FDB Møbler, pall, ek med svarvad sjögrässits, l 46 cm_29110a_8db725a893c5c8d_lg.jpeg
Okänd dansk designer, möjligen för FDB Møbler, pall, ek med svarvad sjögrässits, l 46 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvur, bemålat trä, 1800-tal, så kallat Bornholmerur, Hane, bemålad träurtavla, h 205 cm, senare bemålning_29111a_8db730032dde1ef_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bridgebord, bonat trä med metallbeslag och grön filtskiva, 1900-talets mitt, 80 x 80 cm_29113a_8db71a7f8f75531_lg.jpeg
Bridgebord, bonat trä med metallbeslag och grön filtskiva, 1900-talets mitt, 80 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bridgebord, bonat trä med metallbeslag och grön filtskiva, 1900-talets mitt, 85 x 85 cm_29114a_8db71a808483ec4_lg.jpeg
Bridgebord, bonat trä med metallbeslag och grön filtskiva, 1900-talets mitt, 85 x 85 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spelbord, mahoogny, Tyskland Louis XVI, sekelskiftet 1800, kannelrade, nedåt avsmalnande ben, låda i sarg, b 90 cm, renoverat_29116a_8db71a8379658c7_lg.jpeg
Spelbord, mahoogny, Tyskland Louis XVI, sekelskiftet 1800, kannelrade, nedåt avsmalnande ben, låda i sarg, b 90 cm, renoverat
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hoffman, Josef, efter honom, stolar, 5 st samt armstolar 4 st, vitlackerat böjträ med rottingklädsel, modell "Prague", antagligen för Stendig, 1 stämplad Made in Yugoslavia, medföljer 5 st med skador_29676a_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Okänd dansk designer för Laoni, 1960-70-tal, golvlampa, krom med röd skärm, justerbar ljuskälla, ställning h 122 cm_29677a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Skulptur, skurn soapstone, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av apor mm, h 18, b 25 cm_29680a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Jaktväska, läder, 1900-talets 1 hälft, fågelsnaror, medföljer kikare i etui, Colmont Paris_29678a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, väggbonad, ylle, komposition, 160 x 145 cm_29679a_lg.jpeg
Okänd konstnär, väggbonad, ylle, komposition, 160 x 145 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm_29683a_lg.jpeg
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, plöjning med oxar, otydligt signerad, 65 x 81 cm_29682a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK