Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Ikon, tempera på trä med förgylld silverochlad, , Ryssland, 1800-talets 2 hälft, Gudsmodern, stämplad Pyotr Abrosimov, Moskva 1884 med Kejserlig Hoveleverantörsstämpel, 18 x 15 cm_29052a_8db6daf9cfe8305_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Ikon, tempera på trä med silverochlad, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, Sankt Mitrofan av Voronezh, kontorllörsstämpel Dmitri Iliych Tverskoy St Petersburg 1836 (?), 11 x 8,5 cm, skador_29051a_8db6dafaf16bcac_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, Gustav V 1941, total guldvikt cirka 46,5 gram, _29047a_8db6dac63ee6e47_lg.jpeg
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Kejserlig tallrik, Ryssland, Kejserliga porslinsfabriken St Petersburg Alexander den III 1885, förgylld och polykrom dekor av Romanovs vapen, från Vinterpalatsservisen, dia 22 cm, smärre nagg_29039a_8db6dabdcadb809_lg.jpeg
Kejserlig tallrik, Ryssland, Kejserliga porslinsfabriken St Petersburg Alexander den III 1885, förgylld och polykrom dekor av Romanovs vapen, från Vinterpalatsservisen, dia 22 cm, smärre nagg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kejserlig tallrik, Ryssland, Kejserliga porslinsfabriken St Petersburg Nikolaus den I (1825-55), Förgyllt och polykromt monogram för Alexander II 1855-81, _29038a_8db6dabceffbbe0_lg.jpeg
Kejserlig tallrik, Ryssland, Kejserliga porslinsfabriken St Petersburg Nikolaus den I (1825-55), Förgyllt och polykromt monogram för Alexander II 1855-81,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Old fashioned vegetable, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm_28951a_8db6803d5a0b478_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Scotch broth, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm_28950a_8db6803c8825ed6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Golden mushroom, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm_28949a_8db68039beb4344_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, New England clam chowder, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm_28948a_8db68038cc70ee6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Hot dog bean, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm_28947a_8db6803aaebcd16_lg.jpeg
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Hot dog bean, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herrsavonett, 14 karat Bolidenguld, Viking, 1930-tal, total vikt 87,5 gram, i originaletui, innerboett med gåvogravyr, _29049a_8db6db0e15a2e61_lg.jpeg
Herrsavonett, 14 karat Bolidenguld, Viking, 1930-tal, total vikt 87,5 gram, i originaletui, innerboett med gåvogravyr,
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Thekanna, sterlingsilver, England Georg IV, heltäckande dekor ab tistlar mm, stämplad John Booth London 1822, l 27 cm, vikt 670 gram, oidentifierad adlig crest_29046a_8db6dacf88f8c7c_lg.jpeg
Thekanna, sterlingsilver, England Georg IV, heltäckande dekor ab tistlar mm, stämplad John Booth London 1822, l 27 cm, vikt 670 gram, oidentifierad adlig crest
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Knox, Archibald för Liberty & Co, tillskriven, sked, kulhamrat sterlingsilver, stämplad Birmingham 1899, l 19,5 cm_29040a_8db6daaefbe99a6_lg.jpeg
Knox, Archibald för Liberty & Co, tillskriven, sked, kulhamrat sterlingsilver, stämplad Birmingham 1899, l 19,5 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Roos, Johann Pieter (Rosa da Tivoli), hans krets, sekelskiftet 1700, olja, klassicerande landskap med ryttare och getter vid brunn, 65 x 52 cm, a tergo fransk etikett,  _29032a_8db6da74240ce0c_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, olja, mytologisk scen, 25 x 32 cm, slitage_29035a_8db6da755e9129f_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, mytologisk scen, 25 x 32 cm, slitage
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Chicken 'n dumplings, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm_28946a_8db6803b8de2ea7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Oyster stew, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm_28945a_8db67fc58590837_lg.jpeg
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Oyster stew, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Vegetarian vegetable, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm_28944a_8db68037375e535_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Tomato-beef noodle, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm_28943a_8db680363e8e20e_lg.jpeg
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Tomato-beef noodle, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Cheddar Cheese, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm_28939a_8db67fc671e3d41_lg.jpeg
Warhol, Andy, efter, serigrafi, Campbell´s Condensed Soup, Cheddar Cheese, ed Sunday B Morning, a tergo blå stämpel "Fill in your own signature", synlig pappersstorlek 89 x 58,5 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wyke, Nils Andersson, olja, motiv från Arild - vy mot Drommeslätt (Nimis), signerad, 85 x 165 cm_28891a_8db65a947e7f99d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Vodkabägare, silver och emalj, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Pavel Ovchinnikov Moskva 1880 med kejserlig Hovleverantörsstämpel, kontrollörsstämpel Ivan Yefomovich Konstantinov, vikt 90 gram_29045a_8db6dad05bff2db_lg.jpeg
Vodkabägare, silver och emalj, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Pavel Ovchinnikov Moskva 1880 med kejserlig Hovleverantörsstämpel, kontrollörsstämpel Ivan Yefomovich Konstantinov, vikt 90 gram
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matskedar, 6 st, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, slät modell, oidentifierad mästare, Moskva 1859, kontrollörsstämpel Ivan Vasiliev Avdeyev, l 21 cm, total vikt 400 gram, initialer_29041a_8db6dab62d0454f_lg.jpeg
Matskedar, 6 st, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, slät modell, oidentifierad mästare, Moskva 1859, kontrollörsstämpel Ivan Vasiliev Avdeyev, l 21 cm, total vikt 400 gram, initialer
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Stenbrottet", signerad och numrerad 109/260, synlig pappersstorlek 35 x 44 cm_28897a_8db635d68954dd6_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Stenbrottet", signerad och numrerad 109/260, synlig pappersstorlek 35 x 44 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad 104/260, synlig pappersstorlek 40 x 60 cm_28894a_8db635bd10f69f8_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad 104/260, synlig pappersstorlek 40 x 60 cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jonson, Sven, färglito, "I väntan på vind", signerad och numrerad 119/270, synlig pappersstorlek 46 x 68 cm_28899a_8db635d453e740f_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "I väntan på vind", signerad och numrerad 119/270, synlig pappersstorlek 46 x 68 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Daléns fyr", ur "Hommage aux Prix Nobe", ed Börjesson Malmö, signerad och nurmrerad 20/100, synlig pappersstorlek 43 x 62 cm_28896a_8db635bb72d4e48_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Daléns fyr", ur "Hommage aux Prix Nobe", ed Börjesson Malmö, signerad och nurmrerad 20/100, synlig pappersstorlek 43 x 62 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Klockhänge, 18 karat rödguld och svart sammet, svenska importstämplar, totalvikt 4,2 gram_29050a_8db6dafc33de9f7_lg.jpeg
Klockhänge, 18 karat rödguld och svart sammet, svenska importstämplar, totalvikt 4,2 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Takkrona till8 ljus, förgylld mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter mm, h 110 cm_29074a_8db6e7b071ad7a4_lg.jpeg
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Freddie, Wilhelm, blandteknik, "Dyret braender", förlaga till omslag för bok av Rolf Gjedsted, pappersstorlek 24 x 17 cm, medföljer bok, signerad av författaren, proveniens Rolf Gjedsteds dbo_29068a_8db6e75920e3496_lg.jpeg
Freddie, Wilhelm, blandteknik, "Dyret braender", förlaga till omslag för bok av Rolf Gjedsted, pappersstorlek 24 x 17 cm, medföljer bok, signerad av författaren, proveniens Rolf Gjedsteds dbo
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Freddie, Wilhelm, bildmemory, gåva till författaren Rolf Gjedsted på dennes 36-årsdag, i egenkomponerat etui/kartong, denna 25 x 30 cm, proveniens Rolf Gjedsteds dbo, ej genomgånget_29069a_8db6e7ecdd839cb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Moccakanna, silver med svarvat träskaft, Frankrike, Louis XVI, päronformad med horisontellt handtag, oidentifierade mästarstämplar, moyen décharge för Paris 1780-89, h 18 cm, vikt 435 gram,_29063a_8db6e6eb7069d4c_lg.jpeg
Moccakanna, silver med svarvat träskaft, Frankrike, Louis XVI, päronformad med horisontellt handtag, oidentifierade mästarstämplar, moyen décharge för Paris 1780-89, h 18 cm, vikt 435 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Jonson, Sven, olja, "Valörer vid ett stenbrott" - motiv från Söndrum, signerad och daterad 1949, 45 x 54 cm, a tergo utställningsetiketter, bland annat från från Nordiska Konstförbundet, _29078a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Jonson, Sven, blandteknik, "Fragment" - förlaga till färglitografin med samma namn, signerad, a tergo intygad av sonen Bo Jonson, pappersstorlek 54 x 77 cm, marginalrevor, _29079a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Tapet, 1800-talets början, dekor av ryttare och hundar i landskap, synlig pappersstorlek 193 x 110 cm, skador_29073a_8db6e797ad5d758_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Rembrandt Harmenszoon Van Rijn, etsning, "Canal with an Angler and Two Swans" 1650, oidentifierad vattenstämpel, pappersstorlek  84 x 109 mm, _29071f_8db6f57235ad559_lg.jpeg
Rembrandt Harmenszoon Van Rijn, etsning, "Canal with an Angler and Two Swans" 1650, oidentifierad vattenstämpel, pappersstorlek 84 x 109 mm,
Slutpris65 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Dessertskedar, 6 st, silver, gammalfransk modell, stämplar Bengt Tellander Jönköping 1832, total vikt 235 gram, flertal initialer_29042a_8db6dab53f93063_lg.jpeg
Dessertskedar, 6 st, silver, gammalfransk modell, stämplar Bengt Tellander Jönköping 1832, total vikt 235 gram, flertal initialer
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan på Kreta_29016a_8db6d8720c69db6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan på Kreta_29015a_8db6d87121cdf21_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm_29080a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad_29081a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), mobil/skulptur,  "Women in the sky", i originalförpackning, signerad, daterad 2004 och numrerad 143/600, höjd 20 cm_28968a_8db6b4481f853ff_lg.jpeg
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), mobil/skulptur, "Women in the sky", i originalförpackning, signerad, daterad 2004 och numrerad 143/600, höjd 20 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Appel, Karel, färgserigrafi, "Personnage et oiseau", signerad, daterad 1971 och numrerad EA, synlig pappersstorlek 75 x 54 cm _28959a_8db6b35c5677635_lg.jpeg
Appel, Karel, färgserigrafi, "Personnage et oiseau", signerad, daterad 1971 och numrerad EA, synlig pappersstorlek 75 x 54 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Fruktknivar 6 st samt theskedar, 3 + 3 st, silver Ryssland, 1800-talets 2 hälft, knivar samt 3 skedar stämplade KP St Petersburg 1894-95, kontrollör Alexander Timofeyevich Shevyakov, 3 skedar 1873, _29043a_8db6db10aba6a5d_lg.jpeg
Fruktknivar 6 st samt theskedar, 3 + 3 st, silver Ryssland, 1800-talets 2 hälft, knivar samt 3 skedar stämplade KP St Petersburg 1894-95, kontrollör Alexander Timofeyevich Shevyakov, 3 skedar 1873,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Manschett- respektive skjortknappar, 2 par, 18 karat rödguld, stämplade Guldvaruhuset, total vikt 12,8 gram_29059a_8db6e7dec88c60c_lg.jpeg
Manschett- respektive skjortknappar, 2 par, 18 karat rödguld, stämplade Guldvaruhuset, total vikt 12,8 gram
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Ljusstake, silver, Tyskland, 1800-talets 1 hälft. slät modell, otydlig stämpel FW (?) Berlin, h 19 cm, vikt 225 gram, senare manschett med engelska stämplar, bucklor_29048a_8db6db0f0648d7b_lg.jpeg
Ljusstake, silver, Tyskland, 1800-talets 1 hälft. slät modell, otydlig stämpel FW (?) Berlin, h 19 cm, vikt 225 gram, senare manschett med engelska stämplar, bucklor
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thorén, Esaias, olja, kustbild, signerad, 29 x 38 cm_29082a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, olja, kustbild, signerad, 29 x 38 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Det genombrutna, genombelysta havet", signerad och numrerad 191/350, synlig pappersstorlek 83 x 68 cm _28902a_8db6e6e180420c8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK