Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Gräddkanna, silver, England George IV, graverat vapen och crest för Sir James Brooke, Rajah av Sarawak, KCB 1803-68), stämplad London 1825, l 16 cm, vikt 240 gram, _29280a_8db70d68692eb10_lg.jpeg
Gräddkanna, silver, England George IV, graverat vapen och crest för Sir James Brooke, Rajah av Sarawak, KCB 1803-68), stämplad London 1825, l 16 cm, vikt 240 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gräddkanna, silver, nyrokoko, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, , stämplar för Carl Seipel St Petersburg 1847, kontrollörsstämpel för Dimitri Ilyich Tverskoy, l 12 cm, vikt 280 gram_29281a_8db70d6adbdfce1_lg.jpeg
Gräddkanna, silver, nyrokoko, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, , stämplar för Carl Seipel St Petersburg 1847, kontrollörsstämpel för Dimitri Ilyich Tverskoy, l 12 cm, vikt 280 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gräddkanna, silver, antagligen Tyskland, 1800-talets mitt, oidentifierad mästarstämpel H, h 12 cm, vikt 115 gram_29282a_8db70d6c1032bcb_lg.jpeg
Gräddkanna, silver, antagligen Tyskland, 1800-talets mitt, oidentifierad mästarstämpel H, h 12 cm, vikt 115 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, graverad blomdekor, stämplad Hans Petter Vogt Kristianstad 1764, h 8 cm, vikt 40 gram_29283a_8db70d6d0d4ec94_lg.jpeg
Bägare, silver, svagt trumpetformad, graverad blomdekor, stämplad Hans Petter Vogt Kristianstad 1764, h 8 cm, vikt 40 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, art-déco, taklampa, patinerad brons, 5 ljuspunkter, höjd 59 cm_29298a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Ragnar, olja, stilleben, signerad och daterad -53, 100 x 63 cm, proveniens: konstnärens familj_29299a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, antik Bachtiari (?) galleri, 515 x 115 cm, bruksslitage_29301a_lg.jpeg
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Lovegrove, Ross för Bernhardt Design, stolar, 1 par, plast och krom, "Orbit", design 2005, gjuten signatur, bruksslitage_29300a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Såsskål, silver, nyrokoko, dekor av akantus mm, stämplad Anders Bäck Alingsås 1853, dia 14 cm, vikt 155 gram_29199a_8db70ac1360e9cf_lg.jpeg
Såsskål, silver, nyrokoko, dekor av akantus mm, stämplad Anders Bäck Alingsås 1853, dia 14 cm, vikt 155 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kryddställ, 84/96 silver, antagligen Persien, 1800-tal, trepassformat, l 12 cm, vikt 65 gram_29232a_8db70bf5a9a22e8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thekanna, silver med svärtat träskaft, empirestil, Tyskland, sekelskiftet 1900, dekor av svan, griphuvud mm, stämplar Hofjuwelier Theodor Müller, Weimar, l 25 cm, vikt 735 gram_29272a_8db70caa5cf991d_lg.jpeg
Thekanna, silver med svärtat träskaft, empirestil, Tyskland, sekelskiftet 1900, dekor av svan, griphuvud mm, stämplar Hofjuwelier Theodor Müller, Weimar, l 25 cm, vikt 735 gram
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kaffekanna, 950/1000 silver, Frankrike, nyrokoko, 1800-talets mitt, otydlig mästarstämpel, h 21 cm, vikt 870 gram_29273a_8db70ca945d12e3_lg.jpeg
Kaffekanna, 950/1000 silver, Frankrike, nyrokoko, 1800-talets mitt, otydlig mästarstämpel, h 21 cm, vikt 870 gram
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
The- och kaffekanna, silver, Tyskland, nyrokoko, 1800-talets mitt, heltäckande dekor av rocailler mm, stämplar A Müller Berlin, graverat vapen för Georg Christoph Wilder, vikt 1620 gram_29303a_8db70dd8450d6fa_lg.jpeg
The- och kaffekanna, silver, Tyskland, nyrokoko, 1800-talets mitt, heltäckande dekor av rocailler mm, stämplar A Müller Berlin, graverat vapen för Georg Christoph Wilder, vikt 1620 gram
Slutpris10 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Kaffekanna, silver, nyrokoko, Finland, 1800-talets 2 hälft, stämplar Robert Mellin Helsingfors 1861, vikt 770 gram, 1 benring i handtaget saknas_29302a_8db70dd6d9c0bf0_lg.jpeg
Kaffekanna, silver, nyrokoko, Finland, 1800-talets 2 hälft, stämplar Robert Mellin Helsingfors 1861, vikt 770 gram, 1 benring i handtaget saknas
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Etui för svavelstickor, silver, Ryssland, 1800-tal, niellerad dekor av byggnad mm, oidentifierad mästare ПФС, h 5,5 cm, vikt 35 gram_29291a_8db70dd5c0f914c_lg.jpeg
Etui för svavelstickor, silver, Ryssland, 1800-tal, niellerad dekor av byggnad mm, oidentifierad mästare ПФС, h 5,5 cm, vikt 35 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, Swedish Grace 1910-20-tal, damsekretär, ljus björk med intarsia, snedklaff bakom vilken inredning, 2 lådor i sar, fotstöd med tagelstoppning, b 100 cm_29311a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Johansson, Lars, olja, Surrealistisk strandkomposition, 90 x 100 cm, stämplad från konstnärens minnesauktion_29312a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Reklamflaska/golvampa, svarvat och bemålat trä och konstmassa, i form av vinflaska, total h 82 cm, skador_29313a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Rion, Ewa Julia, olja, Mona Lisa Improvisation (Who is looking at who?), signerad och daterad 2006, 65 x 120 cm_29314a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Tams, John, mat och theservisdelar, porslin, svart underglasyrdekor i Piero Fornasettis art, 22 delar, största diameter 25 cm_29315a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sockerskrin med locjk, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, stämplad Mathias Skytt (Skyytinen), kontrollörsstämplar för Dimitri Ilyich Tversky St Petersburg 1850 eller 1851, l 19 cm, vikt 360 gram_29142a_8db70c71b8e00d0_lg.jpeg
Sockerskrin med locjk, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, stämplad Mathias Skytt (Skyytinen), kontrollörsstämplar för Dimitri Ilyich Tversky St Petersburg 1850 eller 1851, l 19 cm, vikt 360 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Socker/theskedar, 2 st, silver, Ryssland, 1800-talets slut, 1 förgylld, svårtydda stämplar, l 10 - 11,5 cm_29141a_8db70c729671767_lg.jpeg
Socker/theskedar, 2 st, silver, Ryssland, 1800-talets slut, 1 förgylld, svårtydda stämplar, l 10 - 11,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Strösked, förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Pawel Akimow Ovchinnikow Moskva 1871 med kejserlig hovleverantörsstämpel, kontrollörsstämpel för Aggey Grigoryievich Svechin, _29144a_8db70c6fcc89473_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ragoutsked, sterlingsilver, England, 1700-talets slut, slät modell, stämplar Peter & Anne Bateman London 1792, l 29 cm, initial W_29143a_8db70c70b82681d_lg.jpeg
Ragoutsked, sterlingsilver, England, 1700-talets slut, slät modell, stämplar Peter & Anne Bateman London 1792, l 29 cm, initial W
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockstop, sterlingsilver, England George II, heltäckande, driven dekor av akantus, blommor mm, stämplar William Shaw II & William Preist London 1756, h 22 cm, vikt 805 gram_29307a_8db70e13bc1595c_lg.jpeg
Lockstop, sterlingsilver, England George II, heltäckande, driven dekor av akantus, blommor mm, stämplar William Shaw II & William Preist London 1756, h 22 cm, vikt 805 gram
Slutpris8 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Bricka, silver, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, svårtydd mästarstämpel, kontrollörstämpel för Dimitri Tverskoy St Petersburg 1840, l 27 cm, total vikt 405 gram_29308a_8db70e161d2bc30_lg.jpeg
Bricka, silver, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, svårtydd mästarstämpel, kontrollörstämpel för Dimitri Tverskoy St Petersburg 1840, l 27 cm, total vikt 405 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bricka, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, kontrollösstämpel Anatoy Apollonovich Ashybashyev Moskva 1892, l 24 cm, vikt 140 gram_29309a_8db70e174a996f9_lg.jpeg
Bricka, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, kontrollösstämpel Anatoy Apollonovich Ashybashyev Moskva 1892, l 24 cm, vikt 140 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, olja, komposition, signeras N Å-n, 46 x 60 cm_29316a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Nørgård, Lars, färglito, "Carlsberg", signerad, numrerad 1566/2000 och daterad -97, synlig pappersstorlek 53 x 71 cm_29317a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Sund, Jacues (Jacques), blandteknik, kubistiska porträtt, signerad, synlig pappersstorlek 32 x 10 cm_29318a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglitografi, Grötviks hamn, signerad och numrerad HC XVIII/XX, synlig pappersstorlek 17 x 41 cm, glas med skada_29319a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Christiansen, Niels, olja, kor i landskap, signerad, 41 x 62 cm_29320a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer (Peter Behrens?) för Osiris, kanna, tenn med blått glas, jugend, 1900-talets början, i form av Maraboustork, modellnummer 1051, h 25 cm_29305a_8db70e11a9ee185_lg.jpeg
Okänd designer (Peter Behrens?) för Osiris, kanna, tenn med blått glas, jugend, 1900-talets början, i form av Maraboustork, modellnummer 1051, h 25 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gräddkanna, sterlingsilver, England George III, otydliga stämplar, London 1816, l 14 cm, vikt 220 gram_29270a_8db70cac5c8339a_lg.jpeg
Gräddkanna, sterlingsilver, England George III, otydliga stämplar, London 1816, l 14 cm, vikt 220 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Supkopp, silver, barockstil, Norge, 1800-talets 2 hälft, stämplad Nilius Martinius Thune (1831-90) Kristiania (Oslo) 13 1/4-lödighet, l 7 cm, vikt 25 gram_29231a_8db70bf690e3f28_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bägare, silver, Ryssland/Polen 1800-talets mitt, graverad dekor av byggnader och växter, stämplad R. Hertz Szyldberg Warszawa, verksam 1850-70, h 7 cm, vikt 85 gram_29289a_8db70dd36ac0763_lg.jpeg
Bägare, silver, Ryssland/Polen 1800-talets mitt, graverad dekor av byggnader och växter, stämplad R. Hertz Szyldberg Warszawa, verksam 1850-70, h 7 cm, vikt 85 gram
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kungligt emblem, brännförgylld brons, 17-1800-tal, b 12 cm_29306a_8db70e12a920d15_lg.jpeg
Kungligt emblem, brännförgylld brons, 17-1800-tal, b 12 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd engelsk (?)konstnär, 1800-tal, akvarell, samtalande par, synlig pappersstorlek 21 x 18 cm_29322a_8db7168f4b5c177_lg.jpeg
Okänd engelsk (?)konstnär, 1800-tal, akvarell, samtalande par, synlig pappersstorlek 21 x 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd italiensk konstnär, akvarell, landskap med åsnekärra, synlig pappersstorlek 26 x 46 cm_29331a_8db7169d63ec293_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, akvarell, lekande keruber, otydligt signerad, tondo 19 x 19 cm_29323a_8db716b43da47b9_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, akvarell, lekande keruber, otydligt signerad, tondo 19 x 19 cm
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd fransk (?) konstnär 1800-talets 1 hälft eller mitt, blyerts, kvinna i turban, monogramsignerad, synlig pappersstorlek 11 x 11 cm_29324a_8db71693fb42b99_lg.jpeg
Okänd fransk (?) konstnär 1800-talets 1 hälft eller mitt, blyerts, kvinna i turban, monogramsignerad, synlig pappersstorlek 11 x 11 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Bortolozzi, Francesco efter Cipriani, Giovanni Battista, akvatint och linjeetsning, "A sacrifice to Jupiter" 1777,synlig pappersstorlek  16 x 51 cm_29325a_8db7169bea7db61_lg.jpeg
Bortolozzi, Francesco efter Cipriani, Giovanni Battista, akvatint och linjeetsning, "A sacrifice to Jupiter" 1777,synlig pappersstorlek 16 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, England 1800-tal, smugglare i Marsden Rock, synlig pappersstorlek 17 x 23 cm_29328a_8db71699b06a13b_lg.jpeg
Okänd konstnär, England 1800-tal, smugglare i Marsden Rock, synlig pappersstorlek 17 x 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 1 par, "Nobel", design till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991, h 22 cm, i originalförpackningar_29379a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Matta, old Persisk, 240 x 170 cm_29380a_lg.jpeg
Matta, old Persisk, 240 x 170 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Bubbelsextant i aluminiumlåda, WWII, Henry Hughes & Son Ltd Bubble Sextant MK IX, inventeringslista medföljer, total h 26 cm_29381a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Matta, old Kaukasus (?), 180 x 125 cm_29382a_lg.jpeg
Matta, old Kaukasus (?), 180 x 125 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mössa för matros vid U-båt samt U-båtsflagga, Danmark 1930-40-tal, medföljer Yachtflagga och 3 signalflaggor_29383a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK