Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Hein, Piet för Georg Jensen, 1950-60-tal, bricka, mässing, "Superellips", modellnummer 7001, 25 x 19 cm_29259a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Låset", signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 24 x 30 cm_29260a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Adamsson, Bo Åke, färglitografi, ballerinor, numrerad HC 20/35, synlig pappersstorlek 53 x 38 cm_29261a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gordon, Patrick S. färglitografi, japanskt stilleben, signerad, daterad 1986 och numrerad AP 17/30. synlig pappersstorlek 86 x 62 cm_29262a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Moccakanna, silver med svärtat träskaft, empirestil, Frankrike, 1800-talets slut, stämplad Edmond Tétard Paris (1880-1903), h  cm, vikt 375 gram_29230a_8db70c0030cabf0_lg.jpeg
Moccakanna, silver med svärtat träskaft, empirestil, Frankrike, 1800-talets slut, stämplad Edmond Tétard Paris (1880-1903), h cm, vikt 375 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Thekanna, silver med svärtat träskaft, empirestil, Frankrike, 1800-talets slut, stämplad Edmond Tétard Paris (1880-1903), h  cm, vikt 435 gram_29256a_8db70be76437511_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Sockerskål med lock samt gräddkanna, silver med svärtat träskaft, empirestil, Frankrike, 1800-talets slut, stämplad Edmond Tétard Paris (1880-1903), h 12 cm, vikt 438 gram_29264a_8db70c6d240149a_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kaffekanna, silver med svärtat träskaft, empire, 1800-talets 1 hälft, tunnformad, slät på 3 bladhölstrade lejontassar, stämplad Otto Magnus Krook Nyköping 1820, h 21 cm, vikt 420 gram, bucklor_29257a_8db70be64448191_lg.jpeg
Kaffekanna, silver med svärtat träskaft, empire, 1800-talets 1 hälft, tunnformad, slät på 3 bladhölstrade lejontassar, stämplad Otto Magnus Krook Nyköping 1820, h 21 cm, vikt 420 gram, bucklor
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fruktknivar, 4 st, silver, slät modell med ihåliga skaft, stämplar Nils Hendeberg Helsingborg 1834, l 19 cm, total vikt 170 gram_29249a_8db70bef42ca39e_lg.jpeg
Fruktknivar, 4 st, silver, slät modell med ihåliga skaft, stämplar Nils Hendeberg Helsingborg 1834, l 19 cm, total vikt 170 gram
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Kaviarsked, förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut, stämplad Matrena Andreyevska, kontrollörsstämpel för Anatoly Apollonovich Artsybashev Maoskva 1895, l 19 cm, vikt 55 gram_29248a_8db70bf13d57031_lg.jpeg
Kaviarsked, förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut, stämplad Matrena Andreyevska, kontrollörsstämpel för Anatoly Apollonovich Artsybashev Maoskva 1895, l 19 cm, vikt 55 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Supsked, silver, renässansstil, 1800-tal (?), möjligen Hanau, dekor av stående gudinna, oidentifierade stämplar,  l 18,5 cm, vikt 45 gram_29240a_8db70bf386d8f5b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Theglashållare, 1 par, silver, indo-persiska, 18-1900-tal, genombruten med stiliserad växtdekor, ostämplade, total vikt 155 gram_29241a_8db70bf29ae30a8_lg.jpeg
Theglashållare, 1 par, silver, indo-persiska, 18-1900-tal, genombruten med stiliserad växtdekor, ostämplade, total vikt 155 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, spegel, skuret och förgyllt trä, så kallad Skønvirke, 1900-talets början, dekor av stiliserade rankor mm, infattade, japanska lackpaneler, h 177 cm, smärre defekter_29265a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Rituellt bord/tron, så kallat Chowki, mässingsklädd hardwood, antagligen Indien, 1900-talets början, dekor av lejontassar, h 28 cm, skivan 55 x 55 cm_29268a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Matbord, valnöt, så kallad Shaker-modell, 18-1900-tal, h 74, skiva 163 x 97 cm_29267a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Jönsson, Erik, olja, kustlandskap, signerad, 41 x 51 cm_29266a_lg.jpeg
Jönsson, Erik, olja, kustlandskap, signerad, 41 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Vägglampett till 2 ljus, koppar, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft, dekor av kvinnomaskaron mm, slipat glas, h 51 cm_29269a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Sockertång, silver, sengustaviansk, stämplar Nils Tornberg Linköping 1802, l 14,5 cm, vikt 30 gram_29126a_8db6fe74e92147b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad B Ustav Stockholm 1967,  l 19 cm, vikt 11,3 gram_29175a_8db70b8f73eb648_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad B Ustav Stockholm 1967, l 19 cm, vikt 11,3 gram
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Bröderna Hedéns  Stockholm 1967,  l 18 cm, vikt 15,4 gram_29176a_8db70b8e95d4468_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Bröderna Hedéns Stockholm 1967, l 18 cm, vikt 15,4 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Hänge samt ring (defekt), 18 karat rödguld, total vikt 3,8 gram_29177a_8db70b8cab32df2_lg.jpeg
Hänge samt ring (defekt), 18 karat rödguld, total vikt 3,8 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, Olga, stämplade CG Hallberg Stockholm, total vikt 240 gram_29178a_8db70b8b95b41c8_lg.jpeg
Kaffeskedar, 12 st, silver, Olga, stämplade CG Hallberg Stockholm, total vikt 240 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Herrarmbandsur, vitmetall och stål med gummiarmband, Lucerne_29179a_8db70b8a8542d5d_lg.jpeg
Herrarmbandsur, vitmetall och stål med gummiarmband, Lucerne
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Herr- och damfickur, silver, 1900-talets början, 1 signerad P N Persson Falkenberg, dia 3,5 respektive 5 cm_29180a_8db70b89939f77b_lg.jpeg
Herr- och damfickur, silver, 1900-talets början, 1 signerad P N Persson Falkenberg, dia 3,5 respektive 5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti silvermynt, mestadels Oskar II och Gustav V, total vikt 5 kg_29181a_8db70b88a4bc778_lg.jpeg
Stort parti silvermynt, mestadels Oskar II och Gustav V, total vikt 5 kg
Slutpris20 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Andersson, Ragnar, olja, kustklippor, signerad och daterad -53, 45 x 60 cm, proveniens: konstnärens familj_29274a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Ragnar, olja, kubistiskt stilleben, signerad och daterad -56, 58 x 122 cm, proveniens: konstnärens familj_29275a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Game on Yellow" - ur mappen "Games", signerad och numrerad 269/1500, synlig pappersstorlek 53 x 48 cm_29276a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Game on Red" - ur mappen "Games", signerad och numrerad 269/1500, synlig pappersstorlek 53 x 48 cm_29278a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Reuterswärd, Carl Fredrik, färglito, "Game on Blue" - ur mappen "Games", signerad och numrerad 269/1500, synlig pappersstorlek 53 x 48 cm_29277a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, blandteknik, arabisk man, otydligt signerad, pappersstorlek 16 x 13 cm_29200a_8db70ac02399bc6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Thekanna, silver med svärtat trähandtag, Danmark, nyrokoko, 1800-talets 1 hälft, stämplar Asbjörn Jacobsen, guardeinstämpel för Peter Reimer Hinnerup 1843 samt jungfruns tecken, h 23 cm, vikt 860 gram_29263a_8db70c4577811c1_lg.jpeg
Thekanna, silver med svärtat trähandtag, Danmark, nyrokoko, 1800-talets 1 hälft, stämplar Asbjörn Jacobsen, guardeinstämpel för Peter Reimer Hinnerup 1843 samt jungfruns tecken, h 23 cm, vikt 860 gram
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Thekanna, silver med träskaft, Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter, krönande papegoja, stämplar Johann Christian Fresel, Itzehoe (1800-52), l 21 cm, vikt 365 gram_29147a_8db70b908e47a10_lg.jpeg
Thekanna, silver med träskaft, Nordtyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter, krönande papegoja, stämplar Johann Christian Fresel, Itzehoe (1800-52), l 21 cm, vikt 365 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Paraplyställ, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor av påfåglar mm, h 52 cm_29109a_8db6fe7b013c357_lg.jpeg
Paraplyställ, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor av påfåglar mm, h 52 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, semiantik/antik Shirvan(?), 205 x 130 cm_28916a_8db65cddfcb24a6_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Shirvan(?), 205 x 130 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, olja, porträtt av man i rustning, 17/1800-tal, 35 x 30 cm_28931a_8db675fa3b1f68a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, porträtt av man i rustning, 17/1800-tal, 35 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, höjd 14 cm_28932a_8db67fe7309cc1e_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, höjd 14 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Figurgrupp, porslin, möjligen Wien, sekelskiftet 1900, mor och barn, polykrom bemålning, h 17 cm, någon smärre nagg_28933a_8db675f96898ae1_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gong-gong, lackerad brons, Japan, Taishô, diameter 15 cm_28934a_8db67fe3bdcaafa_lg.jpeg
Gong-gong, lackerad brons, Japan, Taishô, diameter 15 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Armstol, skuret och svartlackerat trä, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, oval ryggbricka, skuren bladstav, bruksslitage, senare bemålning och klädsel_29292a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Botium, skrivpulpet, mahogny, ur den så kallade “Kongeserien”, ritad 1990 som 50-årsgåva till Drottning Margrethe II, skrivskiva i naturläder, plakettsignerad, _29293a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Fältmöbel, så kallad Tansu, Japan eller Korea, 1800-tal, nedfällbar lucka, bakom vilken inredning med små lådor och fack, delvis med original pappersbeklädnad, b 114 h 110 cm_29294a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lauthe, Jean, akvatint, komposition, ed L'Oeuvre Gravée, BFK Rives, signerad och numrerad 49/75, total pappersstorlek 50 x 75 cm_29296a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Paradis, Eva för Paradisverkstaden, Öland, vas, bemålat lergods, dekor av blommor, signerad, h 26 cm_29295a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik Teke Turkmen, 390 x 265 cm_29297a_lg.jpeg
Matta, semiantik Teke Turkmen, 390 x 265 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 1 par, Nordiska kompaniet, senare bemålning samt klädsel_28919a_8db6674a3472483_lg.jpeg
Stolar, 1 par, Nordiska kompaniet, senare bemålning samt klädsel
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Alberts Tibro, soffbord, palisander, 1960-tal, längd 164 cm_28930a_8db675fb321660e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gräddkanna, silver, nyrokoko, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, , stämplar Thomas Sokhka St Petersburg 1843, kontrollörsstämpel för Dimitri Ilyich Tverskoy, l 12 cm, vikt 120 gram_29279a_8db70d654b38474_lg.jpeg
Gräddkanna, silver, nyrokoko, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, , stämplar Thomas Sokhka St Petersburg 1843, kontrollörsstämpel för Dimitri Ilyich Tverskoy, l 12 cm, vikt 120 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK