Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Jonson, Sven, färglitografi, Den trojanska hästen, ur mappen Strändernas Svall, signerad och numrerad HC X/XL, synlig pappersstorlek 51 x 42 cm_28890a_8db635b9de77b0f_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglitografi, Den trojanska hästen, ur mappen Strändernas Svall, signerad och numrerad HC X/XL, synlig pappersstorlek 51 x 42 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Sal genom minnena", bär dedikation, signerad och numrerad 219/260, synlig pappersstorlek 32 x 56 cm_28895a_8db635be28cf991_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglitografi, "Sal genom minnena", bär dedikation, signerad och numrerad 219/260, synlig pappersstorlek 32 x 56 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lindberg, Stig, för Gustavsberg Studio, vas, fajans, signerad med studiohand, målarsignatur för Karin Gustavsson, h 22 cm_29000a_8db6bfa59c2be5b_lg.jpeg
Lindberg, Stig, för Gustavsberg Studio, vas, fajans, signerad med studiohand, målarsignatur för Karin Gustavsson, h 22 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lindberg, Stig för Gustafsberg Studio, fat, fajans, "Karneval", design 1958, signerad med studiohand, målarsignatur för Karin Gustavsson, 19,5 x 19,5 cm_29025a_8db6d853eaa9df6_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lindberg, Waldemar för Rörstrand, skulptur, porslin, stående varg, polykrom underglasyrdekor, signerad, längd 28 cm, 1 tand med möjlig nagg_29002a_8db6c084f0f71bd_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Herrfickur, 18 karat rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, dia 48 mm, total vikt 86 gram_28999a_8db6c06e2cd7e67_lg.jpeg
Herrfickur, 18 karat rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, dia 48 mm, total vikt 86 gram
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Värmekarott med lock, porslin, Kina, 1900-talets slut, blå underglasyrdekor, l 29 cm_29001a_8db6bfa4ad34b79_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Södermark, Olof Johan efter Strömer, Jóhan Henric, litografi, "Eugenie, Prinsessa af Sverige och Norge", omkring 1840, signerad i stenen, i samtida stuckram krönt med Prinsesskrona, total h 76 cm, _29122a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad, _29124a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Okänd designer för Martin Karlssons efterträdare, Tibro, skänk, teak med lådor i palisander, 1950-60-tal, mässingsbeslag, benställning i bonad bok, plakettmärkt, längd 150 cm_29123a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Aftonbön", modell 1253, polykrom underglasyrdekor, höjd 16 cm_29013a_8db6ce024e111e7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Höglund, Erik, för Boda Smide, taklampa för 6 ljus, smide och glas, dekor av ansikten, fiskar mm, höjd 65 cm_28973a_8db6cc3b7be1404_lg.jpeg
Höglund, Erik, för Boda Smide, taklampa för 6 ljus, smide och glas, dekor av ansikten, fiskar mm, höjd 65 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hundhalsband, stål, England, 17-1800-tal, märkt RC Tudway Esq Wells Somer Set (Clement Tudway (1734-1815) var borgmästare i Wells och parlamentsledamot 1761-1815, ålderman i parlamentet från 1806, _28941a_8db6803451d889e_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Medaljer, 3 st, Gustav II Adolf, bland annat 300 års födelsedag 1894, diameter 25-40 mm_28936a_8db67fe4bcd8702_lg.jpeg
Medaljer, 3 st, Gustav II Adolf, bland annat 300 års födelsedag 1894, diameter 25-40 mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Konfektskål med hänkel, silver, nyrokoko, Ryssland, 1800-talets 1 hälft, , stämplar Thomas Sokhka St Petersburg 1843, kontrollörsstämpel för Dimitri Ilyich Tverskoy, l 15 cm, vikt 125 gram_29104a_8db6f0eafad6cd1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Sockerskål, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät med stiliserade hänklar, invändigt förgylld, oidentifierad mästare JAL St Petersburg 1873, l 16 cm, vikt 325 gram_29103a_8db6f0eec857438_lg.jpeg
Sockerskål, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät med stiliserade hänklar, invändigt förgylld, oidentifierad mästare JAL St Petersburg 1873, l 16 cm, vikt 325 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kanna, silver med rottinglindat handtag, Ryssland, 1900-talets början, slät med uttag för sil (?), stämplar för Michail och Semen Grachev, St. Petersburg 1908-1917 under Kejserlig _29102a_8db6f0f4bf8e9ae_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Silsked, silver, 17-1800-tal, slätt skaft, oidentifierad stämpel, holländska importstämplar efter 1953, l 25 cm, vikt 55 gram_29101a_8db6f0f69f7e64c_lg.jpeg
Silsked, silver, 17-1800-tal, slätt skaft, oidentifierad stämpel, holländska importstämplar efter 1953, l 25 cm, vikt 55 gram
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Byrå, bemålat trä, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800, 3 lådor, bredd 70 cm, renoverad och kompletterad_29148a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd dansk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, fartyg i Köpenhamns hamn, uppklistrad på pannå, 48 x 32 cm _29149a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm_29152a_lg.jpeg
Prydnadskanon, mässing på järnlavett, 1900-tal, l 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skospännen, 1 par, delvis försilvrat stål och paste, gustavianska, sekelskiftet 1800, längd 6 cm _29151a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Stötdolk, smide, så kallad Katar, Indien, 17-1800-tal, l 34 cm, anlupen_29150a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gräddkanna, silver, empire, kaskformad, godronnerad, otydlig mästarstämpel Stockholm 1827, h 7,5 cm, vikt 70 gram_29100a_8db6f0f9e5329b3_lg.jpeg
Gräddkanna, silver, empire, kaskformad, godronnerad, otydlig mästarstämpel Stockholm 1827, h 7,5 cm, vikt 70 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Coasters, 1 par, silver, empiretyp, oidentifierad italiensk mästare, 1800-tal, dia 9 cm, total vikt 95 gram_29099a_8db6f10da744cf6_lg.jpeg
Coasters, 1 par, silver, empiretyp, oidentifierad italiensk mästare, 1800-tal, dia 9 cm, total vikt 95 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Jöns Spongberg, Gränna 1771, h 8,5 cm, vikt 35 gram_29098a_8db6f10cd369827_lg.jpeg
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Jöns Spongberg, Gränna 1771, h 8,5 cm, vikt 35 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad utan fot, stämplad Berndt Halck Halmstad 1777, h 7,5 cm, vikt 35 gram_29097a_8db6f10c0bd1ce1_lg.jpeg
Bägare, silver, svagt trumpetformad utan fot, stämplad Berndt Halck Halmstad 1777, h 7,5 cm, vikt 35 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Snusdosa, silver, Finland, rektangulär med avfasade hörn, invändigt förgylld, , stämplad Anders Christian Levon Åbo 1807, l 8 cm, vikt 80 gram, ägargravyr_29096a_8db6f10b3f73262_lg.jpeg
Snusdosa, silver, Finland, rektangulär med avfasade hörn, invändigt förgylld, , stämplad Anders Christian Levon Åbo 1807, l 8 cm, vikt 80 gram, ägargravyr
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockask, silver, slät, invändigt förgylld, stämplad Daniel Eklund Kalmar 1847, dia 6 cm, vikt 55 gram_29095a_8db6f10a6d7ab29_lg.jpeg
Lockask, silver, slät, invändigt förgylld, stämplad Daniel Eklund Kalmar 1847, dia 6 cm, vikt 55 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ragoutsked, silver, Österrike-Ungern, fiolmodell, oidentifierad mästare CSP (Buda)Pest 1862, l 26 cm, vikt 100 gram_29094a_8db6f1098cc0c45_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skrin, bonad ek med smidesbeslag, Ryssland eller Finland, 1700-tal, skuren dekor av blomma, invädigt med (senare) nåldyna, målade initialer och datering 1765, b 27 cm_29153a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 3 facettslipade diamanter, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 2003, innerdiameter 16 mm_29154a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, cirka 65 delar, "Prince", design 1986, bland annat 13 rödvinsglas_29155a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matsked, silver, Kings Pattern, stämplat vapen för friherreliga ätten von Schulzenheim, stämplad Gustaf Folcker Stockholm 1857, l 21,5 cm, vikt 71 gram_29093a_8db6f108a774e90_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matsked, silver, slät med mittås, stämplad Carl Peter Tellander Jönköping 1795, graverad dekor av friherreliga ättens Fock vapen samt initialer ECF, l 20,5 cm, vikt 50 gram_29092a_8db6f0b1b217ffe_lg.jpeg
Matsked, silver, slät med mittås, stämplad Carl Peter Tellander Jönköping 1795, graverad dekor av friherreliga ättens Fock vapen samt initialer ECF, l 20,5 cm, vikt 50 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplar Isak Sauer Stockholm 1764, h 9,5 cm, vikt 80 gram_29091a_8db6f0b7d72d7c1_lg.jpeg
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplar Isak Sauer Stockholm 1764, h 9,5 cm, vikt 80 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Nils Orstedt, Norrköping 1769, h 8 cm, vikt 45 gram_29090a_8db6f0b70f9243f_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad på låg fot, stämplad Peter Gillberg Varberg 1780, h 9,5 cm vikt 45 gram_29089a_8db6f0b6554e89b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad på låg fot, stämplad Peter Gillberg Varberg 1769, h 10,5 cm vikt 65 gram_29088a_8db6f0b58b46109_lg.jpeg
Bägare, silver, svagt trumpetformad på låg fot, stämplad Peter Gillberg Varberg 1769, h 10,5 cm vikt 65 gram
Slutpris4 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Berndt Halck Halmstad 1765, h 7,5 cm, vikt 40 gram_29087a_8db6f0b4b12c31e_lg.jpeg
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Berndt Halck Halmstad 1765, h 7,5 cm, vikt 40 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Thomas Beckman d.y, Örebro 1759, h 8,5 cm, vikt 55 gram_29086a_8db6f0b3f6d4b8d_lg.jpeg
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Thomas Beckman d.y, Örebro 1759, h 8,5 cm, vikt 55 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Abraham Wirgman Göteborg 1759, h 8,5 cm, vikt 50 gram_29085a_8db6f0b33b3fdda_lg.jpeg
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Abraham Wirgman Göteborg 1759, h 8,5 cm, vikt 50 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tiffany, Louis Comfort, bägare på fot, glas, "Favrile", iriserande dekor, osignerad, h 9,5 cm_29158a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kallio, Sami för &Tradition, stol, svartlackerad ek och böjträ, "In Between SK2"_29156a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bartsch, Carl, olja, danskt landskap med vattendrag och boskap, signerad, 29 x 38 cm_29159a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, snurrfåtölj, röd textilklädsel på metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen", modern tillverkning_29157a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ingenjörsring, 18 karat röd- och vitguld, stämplade Hugo Strömdahl Stockholm, vikt 11,2 gram, ägargravyr_29060a_8db6e7e079f4c7d_lg.jpeg
Ingenjörsring, 18 karat röd- och vitguld, stämplade Hugo Strömdahl Stockholm, vikt 11,2 gram, ägargravyr
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ingenjörsring, 18 karat röd- och vitguld, stämplad Alton Falköping, vikt 9,5 gram, ägargravyr_29061a_8db6e7e15c49485_lg.jpeg
Ingenjörsring, 18 karat röd- och vitguld, stämplad Alton Falköping, vikt 9,5 gram, ägargravyr
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK