Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Fruktknivar, 3 st, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, 2 st med adliga ättens von Horn vapen, 1 stämplad Gustav Möllenborg 1837, 1 C G Hallber 1897, 1 stämplad Adolf Zethelius Stockholm 1825, _29044a_8db6dad1a753ad8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Favart, Antoine Pierre Charles, tillskriven, kolorerad tuschteckning, porträtt av ung flicka, signerad Favart och daterad 1815(?), synlig pappersstorlek 20 x 14 cm, gulnad, smärre defekter_29034a_8db6da729b797d0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Återkomsten", signerad Litografi särtryck, synlig pappersstorlek 40 x 30 cm_29036a_8db6da70439c09c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Soppslev, silver, Tyskland, 1800-tal, slät modell, oidentifierade mästare, Berlin, l 38 cm, vikt 215 gram, initialer_29054a_8db6e75b98c607e_lg.jpeg
Soppslev, silver, Tyskland, 1800-tal, slät modell, oidentifierade mästare, Berlin, l 38 cm, vikt 215 gram, initialer
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Soppslev, silver, gammalsvensk modell, stämplad H G Vogt Kristianstad 1831, l 35 cm, vikt 210 gram, initialer_29055a_8db6e75c8202dc2_lg.jpeg
Soppslev, silver, gammalsvensk modell, stämplad H G Vogt Kristianstad 1831, l 35 cm, vikt 210 gram, initialer
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Soppslev, silver, Tyskland, 1800-tal, slät modell, invändigt förgylld, oidentifierad stadsstämpel samt mästarstämpel Brandt, l 37 cm, vikt 220 gram, initialer SW_29056a_8db6e75d6f56180_lg.jpeg
Soppslev, silver, Tyskland, 1800-tal, slät modell, invändigt förgylld, oidentifierad stadsstämpel samt mästarstämpel Brandt, l 37 cm, vikt 220 gram, initialer SW
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Johan Nikolaus Dalin Laholm 1781, h 10 cm, vikt 75 gram, smärre kantbristning_29084a_8db6f0b2795aef3_lg.jpeg
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad Johan Nikolaus Dalin Laholm 1781, h 10 cm, vikt 75 gram, smärre kantbristning
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bägare, silver, 1700-tal, svagt konisk med omvikt botten, rudimentär stämpel, h 7 cm, vikt 60 gram_29067a_8db6e7eb3d4016a_lg.jpeg
Bägare, silver, 1700-tal, svagt konisk med omvikt botten, rudimentär stämpel, h 7 cm, vikt 60 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mjölkkanna, lystergods, så kallat silver pearlware, Staffordshire, 1800-talets början, samtida silverlock, detta stämplat Johan Tallberg, Lovisa Finland före 1810 (verksam 1807-31), h 14 cm_29217a_8db70a3e3106856_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bägare, silver, 1800-talets 2 hälft, stämplad lars Larsson & Co Göteborg 1889, h 8 cm, vikt 80 gram, gravyr_29216a_8db70a3fd491bb9_lg.jpeg
Bägare, silver, 1800-talets 2 hälft, stämplad lars Larsson & Co Göteborg 1889, h 8 cm, vikt 80 gram, gravyr
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bägare, silver, trumpetformad med spår av förgyllning, stämplad Arvid Castman Eksjö 1777, h 6 cm,. , vikt 25 gram_29215a_8db70a416a86c15_lg.jpeg
Bägare, silver, trumpetformad med spår av förgyllning, stämplad Arvid Castman Eksjö 1777, h 6 cm,. , vikt 25 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Theglashållare, silver, Ryssland, 1800-talets slut, oidentifierad mästare NK (?), Moskva, h 9 cm, vikt 110 gram_29214a_8db70a42daa17f3_lg.jpeg
Theglashållare, silver, Ryssland, 1800-talets slut, oidentifierad mästare NK (?), Moskva, h 9 cm, vikt 110 gram
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Theglashållare, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, oidentifierad mästare AK, kontrollörsstämpel för Yakov Nikolayievich Lyapunov St Petersburg 1898-1903, h 9 cm, vikt 110 gram_29213a_8db70a43e7f2426_lg.jpeg
Theglashållare, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, oidentifierad mästare AK, kontrollörsstämpel för Yakov Nikolayievich Lyapunov St Petersburg 1898-1903, h 9 cm, vikt 110 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Michelin, Lillan, färglitografi, "Romantiserande par på färd", signerad och numrerad 191/290, synlig pappersstorlek 44 x 34 cm_29233a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Litografier, 2 st: Amerikanska Inbördeskriget; "Uniforms of the Confederate Army" ur  "Harper's weekly" 17/8 1861 samt "Recruiting for the war, in the City Hall Park, New York" _29235a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lund, Birgitta, Digital C-print, "In transit (Green ivy)", a tergo signerad, daterad 2005 och numrerad 1/8, 45 x 60_29237a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kanna, porslin, 1940-talets slut, sannolikt förstudie till "Blå Eld", handsignerad, h 20 cm_29234a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas_29238a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ljusstakar, 2 par snarlika, mässing, 1800-talets 2 hälft, höjd 22 respektive  22,5 cm_29236a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bägare, silver, slät modell, invändigt förgylld, stämplad Georg Henrik Åkerberg Växjö 1834, h 6 cm, vikt 50 gram, ägargravyr_29207a_8db70a4aae822ec_lg.jpeg
Bägare, silver, slät modell, invändigt förgylld, stämplad Georg Henrik Åkerberg Växjö 1834, h 6 cm, vikt 50 gram, ägargravyr
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bägare på tre kulfötter, silver, Estland, 1930-tal, oidentifierade stämplar, h 6 cm, vikt 50 gram, ägargravyr_29208a_8db70a49ceeb8b3_lg.jpeg
Bägare på tre kulfötter, silver, Estland, 1930-tal, oidentifierade stämplar, h 6 cm, vikt 50 gram, ägargravyr
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Theglashållare, silver, Ryssland, 1800-talets slut, slät modell, oidentifierad mästare SW, kontrollörstämpel Ivan Vonyfatievich Yevstigneyev St Petersburg 1890, h 8 cm, vikt 75 gram_29209a_8db70a48ed230f0_lg.jpeg
Theglashållare, silver, Ryssland, 1800-talets slut, slät modell, oidentifierad mästare SW, kontrollörstämpel Ivan Vonyfatievich Yevstigneyev St Petersburg 1890, h 8 cm, vikt 75 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tumlare, silver, 1700-tal, slät med spår av förgyllning, initialer, ostämplad, dia 6 cm, vikt 25 gram_29210a_8db70a4794c0046_lg.jpeg
Tumlare, silver, 1700-tal, slät med spår av förgyllning, initialer, ostämplad, dia 6 cm, vikt 25 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Zarf, silver, osmanska riket, sekelskiftet 1900, graverad dekor av vapen, byggnad mm, invändigt förgylld, stämplad med Abdulhamids II tughra samt oidentifierad stämpel, h 4 cm, vikt 25 gram_29211a_8db70a465a7e862_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Strösked, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell, stämplad kyrilliskt YK, kontrollörstämpel St Petersburg 1894, l 18 cm, vikt 50 gram_29212a_8db70a44f66c506_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lind, Yrsa Isabel, olja, komposition med geishor, signerad, 65 x 45 cm_29242a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, hinterglasmalerei med applikation framför oljemålning, kronhjort, total mått inklusive ram 107 x 55 cm_29243a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm_29244a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, flankerande kolonetter, dekor av örn, egupticerande maskaroner mm, h 113 cm, senare bakstycke och glas_29245a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Isskål, glas med nysilvermontage, Rasmus Henrik Tvenstrup, Randers sekelskiftet 1900, dekor av stående man, stämplad, l 21 cm_29246a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Johansson Design, snurrstolar 4 st samt bord, kromad metall med röd konstläderklädsel, respektive rödlackerad skiva, bord h 72 cm, bord med smärre defekter samt repor_29247a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Strid, Hardy, tempera, "Läsande", signerad och daterad 1955, synlig pappersstorlek 85 x 66 cm_28961a_8db6b360d10fbea_lg.jpeg
Strid, Hardy, tempera, "Läsande", signerad och daterad 1955, synlig pappersstorlek 85 x 66 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Strid, Hardy, tempera, komposition, signerad och daterad 1955, synlig pappersstorlek 70 x 55 cm_28962a_8db6b361df1c642_lg.jpeg
Strid, Hardy, tempera, komposition, signerad och daterad 1955, synlig pappersstorlek 70 x 55 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Strid, Hardy, tempera, "Stadsplan", signerad och daterad 1955, synlig pappersstorlek 57 x 39 cm_28963a_8db6b362ffb10b8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Strid, Hardy, tempera, "Handspegel", signerad och daterad 1954, synlig pappersstorlek 56 x 39 cm_28964a_8db6b363ff3f6f5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Westbergs Tranås, soffbord, teak och ek, 1950-60-tal, del av etikett, l 170 cm_28993a_8db6cc374d95a0d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm_29251a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Gryning", signerad och numrerad 70/300, synlig pappersstorlek 40 x 47 cm_29253a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Matta, semiantik persisk galleri, 320 x 90 cm_29252a_lg.jpeg
Matta, semiantik persisk galleri, 320 x 90 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mat-och kaffeservis, porslin, B&G Hartmann, cirka 100 delar, förgylld kantdekor_29250a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Adamsson, Bo Åke, färglito, motiv från Skoklosters Slott, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 50 x 65 cm_29254a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Strandbild", signerad och numrerad 208/300, synlig pappersstorlek 25 x 46 cm_29255a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bägare, silver, barock, antagligen Danmark, 16-1700-tal, nålpunsad med dekor av blomma, initialer mm, invändigt förgylld, h 6 cm, vikt 45 gram_29193a_8db70acca63db80_lg.jpeg
Bägare, silver, barock, antagligen Danmark, 16-1700-tal, nålpunsad med dekor av blomma, initialer mm, invändigt förgylld, h 6 cm, vikt 45 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bägare, silver, 1700-talets mitt, svagt konisk på låg fotklack, stämplad Martin Bernström Härnösand före 1755 (verksam 1742-79), h 7 cm, vikt 65 gram, senare gåvogravyr, spricka i fotklack_29194a_8db70acb369cb9e_lg.jpeg
Bägare, silver, 1700-talets mitt, svagt konisk på låg fotklack, stämplad Martin Bernström Härnösand före 1755 (verksam 1742-79), h 7 cm, vikt 65 gram, senare gåvogravyr, spricka i fotklack
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bägare, silver, trumpetformad, slät modell, stämplad Erik Ramstedt Härnösand 1802, h 8 cm, vikt 25 gram_29195a_8db70ac968508fa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Krus, glas med silverlock, detta, Danmark, barock, 1700-talets början, stämplat Christen Jensen 1713, guardeinstämpel för Conrad Ludolf Köpenhamn 1713, skorpionens tecken, h 20 cm, _29196a_8db70b8729ad324_lg.jpeg
Krus, glas med silverlock, detta, Danmark, barock, 1700-talets början, stämplat Christen Jensen 1713, guardeinstämpel för Conrad Ludolf Köpenhamn 1713, skorpionens tecken, h 20 cm,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Soppslev, silver med svärtat träskaft och avslutande benknopp, otydliga svenska stämplar, 1800-talets 1 hälft, l 41 cm, initialer_29057a_8db6e75e885b31e_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar, _29258a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK