Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Arup Jensen, C, olja, fartyg till havs, signerad, 84 x 118 cm_29384a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Olson, Axel, blandteknik, 1920-tal, skvaltkvarn, "Motiv från Skavböke, Halland", signerad, synlig storlek 24 x 37 cm_29367a_8db718c992e1918_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kaipiainen, Birger för Arabia Art, praktfat, porslin, "Anemone", signerat och numrerat 183/200, l 42 cm_29361a_8db718ff2347d80_lg.jpeg
Kaipiainen, Birger för Arabia Art, praktfat, porslin, "Anemone", signerat och numrerat 183/200, l 42 cm
Slutpris8 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Bägare, silver, graverad dekor, stämplad Carl Neuendorff Karlskrona 1881, h 7 cm, vikt 40 gram_29290a_8db70dd491edee1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Såsslevar, 1 par, silver, Ryssland, 1900-talets början, snäckmodell, stämplade Semenov Moskva 1908-17, senare polska importstämplar, l 17 cm, vikt 140 gram_29133a_8db70a3c0be8e23_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Soppslev, silver, Danmark, empire, oidentifierad mästare KM Köpenhamn 1818, guardeinstämpel för Frederik Fabricius månadsmärke skorpionens tecken, l 35 cm, vikt 140 gram, lagning _29058a_8db6e75f9934dad_lg.jpeg
Soppslev, silver, Danmark, empire, oidentifierad mästare KM Köpenhamn 1818, guardeinstämpel för Frederik Fabricius månadsmärke skorpionens tecken, l 35 cm, vikt 140 gram, lagning
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gräddkanna, silver, Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, stämplad Freymann Dresden, vikt 200 gram_29065a_8db6e7e5250f83f_lg.jpeg
Gräddkanna, silver, Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft, stämplad Freymann Dresden, vikt 200 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ragoutsked, silver, Danmark, empire, stämplad Rasmus Jörgensen Brock Köpenhamn 1818, guardeinstämpel för Frederik Fabricius månadsmärke skorpionens tecken, l 36 cm, vikt 125 gram, initialer_29066a_8db6e7e703db629_lg.jpeg
Ragoutsked, silver, Danmark, empire, stämplad Rasmus Jörgensen Brock Köpenhamn 1818, guardeinstämpel för Frederik Fabricius månadsmärke skorpionens tecken, l 36 cm, vikt 125 gram, initialer
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ostbestick, 3 st, silver och stål, 17-1800-tal, ostämplade, dekor av akantus mm, l 20 cm, slitage, gaffel med skador_29070a_8db6e7e894963b1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bägare, silver, slät modell, stämplad Otto Wilhelm Kjellberg Västerås 1867, h 8 cm, vikt 95 gram, initialer GA_29072a_8db6e7e9e66c99a_lg.jpeg
Bägare, silver, slät modell, stämplad Otto Wilhelm Kjellberg Västerås 1867, h 8 cm, vikt 95 gram, initialer GA
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador_29386a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Breuer, Marcel, efter honom, stol, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut, modellen designad 1928 och namngiven efter Breuers styvdotter Francesca, etikett Made in Italy_29385a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, old Hamadan, 225 x 125 cm_29387a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan, 225 x 125 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, Ny-Louis-XVI, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av akantus, turturduvor, medaljonger mm, 1 märkt 597, h 29 cm_29389a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd amerikansk konstnär, sekelskiftet 1900, bokstöd, 1 par, patinerad brons, reliefdekor av indianhövdingar, h 11 cm_29388a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Matta, old Afshar, 230 x190 cm_29390a_lg.jpeg
Matta, old Afshar, 230 x190 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fat, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, dia 25 cm_29304a_8db70e0faffb072_lg.jpeg
Fat, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, dia 25 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bricka, silver, Indo-persisk, 18-1900-tal, dekor av mytologisk scen, l 21 cm, vikt 135 gram_29310a_8db70e217e5e65d_lg.jpeg
Bricka, silver, Indo-persisk, 18-1900-tal, dekor av mytologisk scen, l 21 cm, vikt 135 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Munch, Edward, efter honom, träsnitt (?), "Encounter in Space", efter original från 1899, bildyta 15 x 21 cm (originalet mäter 18 x 25 cm)_29135a_8db70dddcef8df3_lg.jpeg
Munch, Edward, efter honom, träsnitt (?), "Encounter in Space", efter original från 1899, bildyta 15 x 21 cm (originalet mäter 18 x 25 cm)
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Urna, porslin på träställning, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom dekor av personer mm, h inklusive ställ 60 cm_29112a_8db6fe79b0a4633_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Munch, Edward, efter honom, offset, "The sick child", efter original från 1896, bildyta 35 x 46 cm (originalet mäter 42,5 x 56,5 cm)_29136a_8db70ddfb50ffa3_lg.jpeg
Munch, Edward, efter honom, offset, "The sick child", efter original från 1896, bildyta 35 x 46 cm (originalet mäter 42,5 x 56,5 cm)
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bille, Willy, olja, gatuparti, signerad, 43 x 53 cm_29119a_8db70ddb82e31f2_lg.jpeg
Bille, Willy, olja, gatuparti, signerad, 43 x 53 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, blandteknik, kostymskiss, Pulcinella, otydligt signerad och daterad -58, synlig pappersstorlek 44 x 37 cm_29369a_8db7191f0dac34c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, antagligen Frankrike, Belle-Époque, reliefer, 1 par, patinerad brons, kvinnor, synlig storlek 58 x 42 cm_29370a_8db71916ed9af4c_lg.jpeg
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Okänd konstnär, akvarell, "Kamelgata i TunisS, signerad Harry 1937, synlig pappersstorlek 19 x 15 cm_29344a_8db719533e8aaf2_lg.jpeg
Okänd konstnär, akvarell, "Kamelgata i TunisS, signerad Harry 1937, synlig pappersstorlek 19 x 15 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, blandteknik, skådespelare, monogramsignerad ASW och daterad 1903, synlig pappersstorlek 15 x 22 cm_29347a_8db7194ddf62edc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Söndag i fiskeläget", signerad och numrerad 218/260, synlig pappersstorlek 38 x 50 cm_29372a_8db718a456d6f16_lg.jpeg
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Söndag i fiskeläget", signerad och numrerad 218/260, synlig pappersstorlek 38 x 50 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd keramiker, skål samt kanna, glaserat lergods, otydligt signerade, h 22 respektive dia 28 cm_29391a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik Persisk, 210 x 140 cm_29392a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Persisk, 210 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Bauscher, Weiden, matservisdelar, porslin, "Create", cirka 30 delar_29393a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Väggspegel, skuret och bronserat trä, jugend, 1900-talets början, 73 x 46 cm_29394a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Terrin med lock och underfat, porslin B&G, sekelskiftet 1900, förgylld kant, total l 41 cm, lock med nagg_29395a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med underfat och assietter, 12 + 12 + 12 st, benporslin, "Brun Linje", design 1972, medförljer sockerskål och gräddkanna, assietter dia 17 cm_29396a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
3 delar kristall och glas,; Olle Alberius för Orrefors, skål, Residence, Simon Gate för Orrefors, skål "Tusen Fönster" samt okänd_29397a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hermansson, Olle för Husqvarna, brasgaller/gnistskydd, monogramssignerad, gjutjärn, svartlackerad med genombruten dekor, Tor med bockarna._29365a_8db719291607d2d_lg.jpeg
Hermansson, Olle för Husqvarna, brasgaller/gnistskydd, monogramssignerad, gjutjärn, svartlackerad med genombruten dekor, Tor med bockarna.
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Bok, Dahlbergh, Eric, Svecia Antiqua et Hodierna, Isak Marcus Stockholm 1924, tvär folio, halvfranskt band_29366a_8db719d1633ec31_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ekman, Emil, olja, fiskebåt i skymning, signerad,  46 x 63 cm_29356a_8db718e9efb8a41_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Persson, Ove, olja, bondauktion, signerad 52 x 66 cm_29357a_8db718e1cbacf62_lg.jpeg
Persson, Ove, olja, bondauktion, signerad 52 x 66 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lampisuo, Antti, olja, blomsterstilleben, signerad, 50 x 61 cm_29358a_8db718cb43bb2e3_lg.jpeg
Lampisuo, Antti, olja, blomsterstilleben, signerad, 50 x 61 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm_29359a_8db718be2291662_lg.jpeg
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, vas, grön och gul glasmassa, "Pajazzo", 1970-tal, h 19,5 cm_29360a_8db7190007af5e8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar mm, signerad, h 16 cm_29362a_8db718f4255def2_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor av fåglar mm, signerad, h 16 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skålar 4 st, glas, "Corona", medföljer 2 ljuslyktor_29363a_8db718b4234e0ab_lg.jpeg
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skålar 4 st, glas, "Corona", medföljer 2 ljuslyktor
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fat, porslin, Japan, Taishô, dekor i Imari-färger, dia 31 cm_29364a_8db718f5a152aa5_lg.jpeg
Fat, porslin, Japan, Taishô, dekor i Imari-färger, dia 31 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Thomas Avory, Bavaria, lockurna, polykrom dekor av blommor, höjd 32 cm_29399a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, möjligen Murano, glasservis, 7 delar, grön glasmassa med förgylld och polykrom dekor_29400a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lorenz-Murowana, Ernst, olja, skymningslandskap, signerad, 69 x 49 cm_29398a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Grünewald, Iván, gouache, landskapsbild från Hagaparken, signerad och daterad 1937, synlig pappersstorlek 35 x 49 cm, G var son till Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén_29401a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK