Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar, _29402a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer, _29403a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Gullberg, Bengt Johan för Gullberg Form, bordslampa, pulverlackerat stål med textilskärm, höjd 50 cm, Gullberglampan presenterades på Hemutställningen i Helsingborg 1955 (H55)_29404a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Torstensson, Jonas för Torstensson Art & Design, ljusstake för 16 ljus, delvis patinerad brons,"Stumpastaken", jubileumsutgåva från 2000, numrerad 4, längd 29 cm_29405a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Halslänk, 18 karat rödguld, l 42 cm, stämplad JRA Köping, vikt 21,9 gram_29342a_8db7182b64e7603_lg.jpeg
Halslänk, 18 karat rödguld, l 42 cm, stämplad JRA Köping, vikt 21,9 gram
Slutpris9 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad EWA Köping, l 19 cm, vikt 20,5 gram_29343a_8db7182cdfc9304_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad EWA Köping, l 19 cm, vikt 20,5 gram
Slutpris8 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Smyckeset, 3 delar, 18 karat rödguld med spektrolit (?), halskedja med hänge samt 2 örhängen, total vikt 5,5 gram_29340a_8db717fd9ed5b0b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,15 carat, svårtydda svenska stämplar, vikt 1,1 gram_29346a_8db71855758c2ff_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,15 carat, svårtydda svenska stämplar, vikt 1,1 gram
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti silversmycken samt armbandsur, bland annat Alton och Tissot_29355a_8db7180e6d2829d_lg.jpeg
Parti silversmycken samt armbandsur, bland annat Alton och Tissot
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Armlänk, 14 karat rödguld, l 18 cm, vikt 2,4 gram_29354a_8db71812e032119_lg.jpeg
Armlänk, 14 karat rödguld, l 18 cm, vikt 2,4 gram
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Ring, 14 karat rödguld, slät, svårtydda danska stämplar, innerdiameter 18 mm, vikt 2,8 gram_29353a_8db7180fe293f5a_lg.jpeg
Ring, 14 karat rödguld, slät, svårtydda danska stämplar, innerdiameter 18 mm, vikt 2,8 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Örhänge, 8 karat rödguld med slipad peridot (?)_29348b_8db71856f19d66b_lg.jpeg
Örhänge, 8 karat rödguld med slipad peridot (?)
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Siersböl, Herman, egen verkstad, Kastrup, ring, 14 karat rödguld med cabochonslipad peridot (?), innerdiameter 17 mm, vikt 5 gram_29350a_8db71858a27fe32_lg.jpeg
Siersböl, Herman, egen verkstad, Kastrup, ring, 14 karat rödguld med cabochonslipad peridot (?), innerdiameter 17 mm, vikt 5 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ring, 14 karat röd- och vitguld med 4 åttkantsliapde stenar (1 saknas), stämplad Bonell Copenhagen, innerdiameter 16 mm, vikt 3,4 gram_29352a_8db71824e20725f_lg.jpeg
Ring, 14 karat röd- och vitguld med 4 åttkantsliapde stenar (1 saknas), stämplad Bonell Copenhagen, innerdiameter 16 mm, vikt 3,4 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti rödguld, ringar mm, delvis defekta, total vikt 8,3 gram_29345a_8db7182edd2c842_lg.jpeg
Parti rödguld, ringar mm, delvis defekta, total vikt 8,3 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Armring, 18 karat rödguld, stel, ledad, svenska importstämpel, innerdiameter, 6 x 5 cm, vikt11,5 gram_29341a_8db718293a0c8b1_lg.jpeg
Armring, 18 karat rödguld, stel, ledad, svenska importstämpel, innerdiameter, 6 x 5 cm, vikt11,5 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Ödets verkstad", signerad, numrerad 17/260 och daterad -74, synlig pappersstorlek 50 x 69 cm_29371a_8db718c0daed468_lg.jpeg
Olson, Erik, färglitografi, "Ödets verkstad", signerad, numrerad 17/260 och daterad -74, synlig pappersstorlek 50 x 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Strandbild" 1972, signerad EA, synlig pappersstorlek 33 x 42 cm_29373a_8db718a593a9ce5_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Strandbild" 1972, signerad EA, synlig pappersstorlek 33 x 42 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation_29408a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kryddskrin, mahogny med mässingsbeslag, Danmark, 1800-talets 2 hälft, etikett från Östergades Materialhandel, uppfällbart lock varunder 12 glasflaskor med stoppers, låda med 4 bleckburkar, h 20 cm_29406a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Olson, Erik, färglito, 'Personer och stråkinstrument', signerad, daterad -84 och numrerad 183/240, pappersstorlek 38 x 45 cm, proveniens: konstnären Sven Jonson, därefter i arv_29409a_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, 'Personer och stråkinstrument', signerad, daterad -84 och numrerad 183/240, pappersstorlek 38 x 45 cm, proveniens: konstnären Sven Jonson, därefter i arv
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lundberg, John G, olja, "Mellan bergen", signerad och daterad -76, 28 x 37 cm_29410a_lg.jpeg
Lundberg, John G, olja, "Mellan bergen", signerad och daterad -76, 28 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Leksaker, 2 st, Schuco, litograferad plåt, grarage Varianto-Box 3010/30 US Zone samt Varianto 3047 West Germany, sistnämnda med originalkartong_29411a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lignell, Sven, olja, komposition med blommor och äpplen, signerad, 81 x 58 cm_29407a_lg.jpeg
Lignell, Sven, olja, komposition med blommor och äpplen, signerad, 81 x 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 2 gram, stämplade Ceson Göteborg_28926a_8db67416e5c6eea_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Henshall, efter Clarke, WB, karta, kopparstucken, Köpenhamn, tryckt 1837, 35 x 41 cm_29326a_8db71695fee2089_lg.jpeg
Henshall, efter Clarke, WB, karta, kopparstucken, Köpenhamn, tryckt 1837, 35 x 41 cm
Slutpris800 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för ENCO, bordslampor, 1 par, mässing dekor av kulor, modellnummer 69, höjd inklusive skärmar 45 cm_29332a_8db7194af645f1a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Lieberman, Max, torrnål, Am Strande (Nordwijk) 1914, synlig pappersstorlek 21 x 26 cm, litteratur: Schiefler 155c_29368a_8db719144e7dc16_lg.jpeg
Lieberman, Max, torrnål, Am Strande (Nordwijk) 1914, synlig pappersstorlek 21 x 26 cm, litteratur: Schiefler 155c
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Thunman, Olof, akvarell, herrgårdsbyggnad, signerad, synlig pappersstorlek 44 x 59 cm_29351a_8db71942c34de00_lg.jpeg
Thunman, Olof, akvarell, herrgårdsbyggnad, signerad, synlig pappersstorlek 44 x 59 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Landberg, Tyko, olja, Paris, signerad, 46 x 32 cm_29349a_8db719507a81923_lg.jpeg
Landberg, Tyko, olja, Paris, signerad, 46 x 32 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dahlén, Arne för Dahléns Fåtöljindustri Dalum, armstol, klädd i konstull, etikettmärkt_29335a_8db7194c28da424_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, längd 94 cm_29412a_lg.jpeg
Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, längd 94 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd holländsk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, fruset kanalparti, otydligt signerad, 20 x 25 cm_29413a_lg.jpeg
Okänd holländsk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, fruset kanalparti, otydligt signerad, 20 x 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, så kallad "Gåramålning", Skånelänga vid vatten, 39 x 69 cm_29414a_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, så kallad "Gåramålning", Skånelänga vid vatten, 39 x 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, landskap med metande pojke, signerad W Halvarson, 55 x 41 cm_29415a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, landskap med metande pojke, signerad W Halvarson, 55 x 41 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd norsk konstnär, blandteknik med halm(!)collage, "Stalheim Hotel", Sogn, Naerodalen - efter fotografi av Axel Lindahl, a tergo gåvodatering Julen 1915, 15 x 19,5 cm_29416a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Askkopp, brons, 1900-talets 1 hälft, i form av badkar med kranar, l 16 cm_29418a_lg.jpeg
Askkopp, brons, 1900-talets 1 hälft, i form av badkar med kranar, l 16 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, akvarell, landskap med staffagepersoner, mått inklusive ram 29 x 37 cm_29417a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 1 800 SEK
Okänd designer, möjligen Carl Malmsten för Åtvidaberg, bokskåp med vitrindörrar, så kallad Sekreteraremöbel, design 1928 l 87 cm_29419a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets slut, slät med graverad dekor av växter och fåglar, stämplar antagligen Vasily Akimov, svårtydd kontrollörsstämpel Moskva 1896, h 6,5 cm, vikt 80 gram_29288a_8db70dd24b2ce3f_lg.jpeg
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets slut, slät med graverad dekor av växter och fåglar, stämplar antagligen Vasily Akimov, svårtydd kontrollörsstämpel Moskva 1896, h 6,5 cm, vikt 80 gram
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Saltkar, silver, Kina, sekelskiftet 1900, i form av bamburör med blommande grenar, stämplad Hung Chong, Shanghai och Guandong, h 35 mm, vikt 45 gram_29287a_8db70d711a0bde2_lg.jpeg
Saltkar, silver, Kina, sekelskiftet 1900, i form av bamburör med blommande grenar, stämplad Hung Chong, Shanghai och Guandong, h 35 mm, vikt 45 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gräddkanna, silver, Ryssland, 1800-talets slut, stämplar V S Grishin Moskva, verksam 1895-97, h 7,5 cm, vikt 80 gram_29286a_8db70d6fff19512_lg.jpeg
Gräddkanna, silver, Ryssland, 1800-talets slut, stämplar V S Grishin Moskva, verksam 1895-97, h 7,5 cm, vikt 80 gram
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Thesil, silver, Ryssland, 1900-talets början, i form av ämbar, oidentifierad mästare Kostroma 1908-17, h inklusive hänkel 6 cm_29285a_8db70d6eecce9b6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tumlare, silver, 1700-tal, stansad lambrequinbård, invändigt förgyll, ostämplad, dia 5,5 cm, vikt 25 gram_29284a_8db70d6e05ae5b3_lg.jpeg
Tumlare, silver, 1700-tal, stansad lambrequinbård, invändigt förgyll, ostämplad, dia 5,5 cm, vikt 25 gram
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thesil, silver, Ryssland, 1800-talets slut, ämbarsformad med garverad dekor, stämplad Ivan Saltykov Moskva 1896-97, h inklusive hänkel 5 cm, vikt 25 gram_29239a_8db70bf482a94ee_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Saltkar, 1 par, silver, nyrokoko, blomformade, invändigt förgyllda, svårtydda svenska stämplar 1855, dia 7,5 cm, total vikt 65 gram_29229a_8db70bf91ac9ca8_lg.jpeg
Saltkar, 1 par, silver, nyrokoko, blomformade, invändigt förgyllda, svårtydda svenska stämplar 1855, dia 7,5 cm, total vikt 65 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, blandteknik, biblisk scen (Salomo och Drottningen av Saba?), synlig pappersstorlek 20 x 29 cm_29206a_8db70a9e4035ecc_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, blandteknik, biblisk scen (Salomo och Drottningen av Saba?), synlig pappersstorlek 20 x 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, kopparstick sekelskiftet 1800, pompejansk stil, a tergo handskriven notat, synlig pappersstorlek 20 x 30 cm_29205a_8db70a9fa2d5f5f_lg.jpeg
Okänd konstnär, kopparstick sekelskiftet 1800, pompejansk stil, a tergo handskriven notat, synlig pappersstorlek 20 x 30 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK