Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Martin, Johan Fredrik efter Gustaf Lundberg, kopparstick, Fredrik I stiftar Serafimerorden 1748, utförd 1783, synlig pappersstorlek 24 x 17 cm_29204a_8db70aa1e36de3e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, kopparstick, 1630-tal, Nils Brahe, pappersstorlek 26 x 13 cm_29203a_8db70b85e687449_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Collaert, Adriaen efter van der Straet, Jan, kopparstick, "Ecce Homo", ur serien Passio, mors et resurrectio dn. Nostri Jesu Christi, ed Philips Galle 1580-87, pappersstorlek 19 x 26 cm, skador_29202a_8db70abf2bca9f0_lg.jpeg
Collaert, Adriaen efter van der Straet, Jan, kopparstick, "Ecce Homo", ur serien Passio, mors et resurrectio dn. Nostri Jesu Christi, ed Philips Galle 1580-87, pappersstorlek 19 x 26 cm, skador
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1700-talets slut, kopparstick, Les derniers adieux de Louis XVI à sa famille, synlig pappersstorlek 21 x 27 cm_29201a_8db70ab2880c86b_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1700-talets slut, kopparstick, Les derniers adieux de Louis XVI à sa famille, synlig pappersstorlek 21 x 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Docka, Balinesisk man, höjd 74 cm_29420a_lg.jpeg
Docka, Balinesisk man, höjd 74 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ölgås/drake, skuret och bemålat trä, Norge, 18-1900-tal, dekor av blommor samt devis "Drik med måte vil jeg dig råde", l 23 cm_29421a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Docka, Balinesisk kvinna, höjd 68 cm_29422a_lg.jpeg
Docka, Balinesisk kvinna, höjd 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur/bläckhorn, patinerat järn på svart marmorsockel, dekor av amorin på snigel, l 14,5 cm, smärre nagg, vingar saknas_29423a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, skulptur, patinerad brons på marmorsockel, stående pojke med paraply, signerad M Franz, h 19 cm_29425a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kanna, gulglaserat lergods, Michael Andersen & Sön, Bormholm, 1950-tal, i form av fisk, h 14 cm_29426a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lundström, Nils Emil för Rörstrand, lockurna, fajans, rokokostil, 1920-30-tal, reliefdekor av växter och fågel, signerad, h 30 cm_29424a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Stol, mässing med röd textilklädsel, så kallad Chiavari, Italien, 1900-tal_29427a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kakform för wagashikakor, så kallad kashigata, körsbärsträ, Japan, 1900-talets 1 hälft, dekor av halv lotusblomma, oidentifierad signatur, l 16,5 cm_29428a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, h 55 cm_29377a_8db719d0708fd3c_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Symaskin, Pfaff Tipmatic 1027_29378a_8db719cf8e40864_lg.jpeg
Symaskin, Pfaff Tipmatic 1027
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Högardh, Gösta, akvarell, motiv från Särdal, signerad och daterad -78, synlig pappersstorlek 30 x 42 cm_29376a_8db7188f577d4b7_lg.jpeg
Högardh, Gösta, akvarell, motiv från Särdal, signerad och daterad -78, synlig pappersstorlek 30 x 42 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Norrman, Lars, färgserigrafi, "Bangkok", signerad, synlig pappersstorlek 37 x 57 cm_29375a_8db718ab041c23b_lg.jpeg
Norrman, Lars, färgserigrafi, "Bangkok", signerad, synlig pappersstorlek 37 x 57 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorén, Esaias, färglito, "Vit torso", signerad EA och daterad -77, synlig pappersstorlek 42 x 34 cm_29374a_8db718a2817838e_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, "Vit torso", signerad EA och daterad -77, synlig pappersstorlek 42 x 34 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Litografier, 2 st, efter Hans Holbein respektive Jean Louis Gérome, 1800-tal, synliga pappersstorlekar 50 x 40 cm _29339a_8db719363026ac9_lg.jpeg
Litografier, 2 st, efter Hans Holbein respektive Jean Louis Gérome, 1800-tal, synliga pappersstorlekar 50 x 40 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Väggskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal, höjd 98 cm, senare bemålning_29338a_8db7193d4e91209_lg.jpeg
Väggskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal, höjd 98 cm, senare bemålning
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Taklampa, färgat glas och mässing, höjd 57 cm_29336a_8db7192d4cc78c9_lg.jpeg
Taklampa, färgat glas och mässing, höjd 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gardiner, broderad dekor av fåglar och blommor, 1 par, ca 210 x 120 cm_29337a_8db71927e9303e0_lg.jpeg
Gardiner, broderad dekor av fåglar och blommor, 1 par, ca 210 x 120 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Berg, Gustav Axel för firma G A Berg, Stockholm, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Torparen" 1930-tal, höger armlän med torksprickor, sadelgjord i behov av översyn_29433a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Möbel IKEA, fåtölj, "Stickfåtöljen Rut", design 1952, omklädd i gråtonat slätt/teddytyg, framstår i nyskick_29432a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegellampett, bronserat trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets slut, dubbla ljusarmar i mässing, h 90 cm_29436a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik/antik Isphahan, 320 x 195 cm, ställvis slitage_29434a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 17-1800-tal, hexagonala på balusterfötter, droppskiva med dekor av serafer, h 27 cm_29435a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Matta, semiantik/antik Isphahan, 190 x 140 cm_29437a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Isphahan, 190 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Wärff, Göran för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, "Prince", design 1986, signerade, h 18 cm_29438a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljungberg, Sven, olja, Borgholms kyrka, signerad, 43 x 66 cm_29439a_lg.jpeg
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Taburett, skuren valnöt, renässansstil, 1800-talets slut, dekor av lejonhuvuden mm, b 81 cm_29118a_8db719d36b8b147_lg.jpeg
Taburett, skuren valnöt, renässansstil, 1800-talets slut, dekor av lejonhuvuden mm, b 81 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bägare, silver, Ryssland, 1700-talets slut, dekor av fåglar mm, oidentifierade ryska stämplar 1794, h 7,5 cm, vikt 70 gram_29134a_8db70a3d40c7307_lg.jpeg
Bägare, silver, Ryssland, 1700-talets slut, dekor av fåglar mm, oidentifierade ryska stämplar 1794, h 7,5 cm, vikt 70 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Rese/dopbestick, 3 delar, förgyllt och niellerat silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, kniv, sked och gaffel, otydliga mästarstämplar, gaffel med kontrollörsstämpel _29137a_8db70cae61404af_lg.jpeg
Rese/dopbestick, 3 delar, förgyllt och niellerat silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, kniv, sked och gaffel, otydliga mästarstämplar, gaffel med kontrollörsstämpel
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Theskedar, 12 st, förgyllt silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, otydlig mästarstämpel, kontrollörsstämpel för Yakov Nikolayievich Lyapunov St Petersburg 1898-1903, l 12,5 cm, total vikt 150 gram, _29138a_8db70cad5636494_lg.jpeg
Theskedar, 12 st, förgyllt silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, otydlig mästarstämpel, kontrollörsstämpel för Yakov Nikolayievich Lyapunov St Petersburg 1898-1903, l 12,5 cm, total vikt 150 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Råttsvanssked, silver, Danmark, barock, 1700-talets 1 hälft, slät modell, otydlig mästarstämpel 1720, guardeinstämpel för Conrad Ludolf Köpenhamn 1721, vattumannens tecken, l 20 cm, samtida initialer_29139a_8db70c7479128ca_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sockertång, delvis förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut, svårtydda stämplar, kontrollörsstämpel A Romanov  Moskva 1889, senare polska importstämplar, l 13 cm, vikt 50 gram_29140a_8db70c739a47e40_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Såssked, förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Ivan Gubkin Moskva 1858 med kejserlig hovleverantörsstämpel, kontrollörsstämpel för Ivan Vassilyievich Avdeyev, l 16 cm, vikt 65 gram_29145a_8db70c6efff275e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kakspade, sterlingsilver, England, 1800-talets mitt, snäckmodell, stämplad geroge William Adams London 1861, l 18 cm, vikt 65 gram, oidentifierad adlig crest samt gravyr Alice_29146a_8db70c47e4b0b1f_lg.jpeg
Kakspade, sterlingsilver, England, 1800-talets mitt, snäckmodell, stämplad geroge William Adams London 1861, l 18 cm, vikt 65 gram, oidentifierad adlig crest samt gravyr Alice
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Krus, glas med silverlock, Tyskland, 1800-talets mitt, dekor av eklöv mm, ostämplat, h 16 cm_29197a_8db70ac3cb16601_lg.jpeg
Krus, glas med silverlock, Tyskland, 1800-talets mitt, dekor av eklöv mm, ostämplat, h 16 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Filmposter, litograferad, "Det stora landet" (The big country) 1958, med bland andra Gregory Peck, Jean Simmons och Carroll Baker. synlig pappersstorlek 99 x 68 cm, påtecknad tidpunkt 1930, _29440a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 1 400 SEK
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el, _29442a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, innerboett graverad Isak Mobeck Norrköping, diameter 35 mm, vikt 30 gram, glas saknas, i etui av snidat trä medföljer_29445a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Bødtker-Næss, Bodil för Georg Jensen, duk samt servietter, bomull, gulddekor på röd botten_29443a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Strid, Hardy, härdlack, "Med röd ring", signerad och daterad 1964, 40 x 29 cm_29446a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, dekor av tympanonkrön mm, höjd 98 cm_29444a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Pianopall, skuret och bonat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, roterbar sits (kärvar)_29448a_8db72621664a408_lg.jpeg
Pianopall, skuret och bonat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, roterbar sits (kärvar)
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,_29447a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Strid, Hardy, akryl, "Avunden", signerad och daterad 1968, 33 x 50 cm_29441a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK