Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, stilleben med grönsaker och katt, otydligt signerad Bellevue(?) och daterad 1905, 25 x 32 cm, a tergo fransk etikett_29033a_8db6da6f27014aa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat rödguld, stämplad C G Hallberg Stockholm, vikt 4,7 gram, ägargravyr_29062a_8db6e7e293d9e05_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld, stämplad C G Hallberg Stockholm, vikt 4,7 gram, ägargravyr
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Boilly, Jean Baptiste de efter Coypel, Antoine, kopparstick, handkolorerat, 1700-tal, "Venus au milieu des nüages apporte a Enée les armes...", synlig pappersstorlek 41 x 54 cm, _29037a_8db6da6d10ab0f6_lg.jpeg
Boilly, Jean Baptiste de efter Coypel, Antoine, kopparstick, handkolorerat, 1700-tal, "Venus au milieu des nüages apporte a Enée les armes...", synlig pappersstorlek 41 x 54 cm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad peter Röding Varberg 1761, h 9,5 cm, vikt 50 gram_29083a_8db6f0b0cc6a56b_lg.jpeg
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad peter Röding Varberg 1761, h 9,5 cm, vikt 50 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Marini, Marino, efter honom, litografi, "Reiter", pappersstorlek 60 x 40 cm_27400a_8db41afcee008af_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Dalí, Salvador, efter honom (?), färglito, "The Triumph of Tourbillon", bär signatur, numrerad 55/300, synlig pappersstorlek 54 x 66 cm_27401a_8db3f4ce5f72adf_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Coignard, James, färgetsning med carborundum, komposition med bokstäver, signerad och numrerad 19/90, pappersstorlek 37 x 29 cm_27402a_8db3f4d69665c7e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition, signerad och numrerad 144/160, pappersstorlek 36 x 65 cm_27403a_8db3f4d0bb58cb3_lg.jpeg
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition, signerad och numrerad 144/160, pappersstorlek 36 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lampbord, valnöt, George II-stil, 1900-talets mitt, 2 lådor i sarg, bredd 61 cm_29160a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm_29163a_lg.jpeg
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, bordslampor,  1 par, bonad ek med mässingsbeslag, skuren dekor av kobror, h inklusive skärmhållare 50 cm_29164a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Halvmodeller, 2 st, trä, Maristany Artesanos, 1900-talets 2 hälft, America respective Flying Dutchman, l 43 cm_29162a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Klint, Kaare för Fritz Hansen, stolar, 4 st, ek med sjögräsklädsel (ngt def), modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn_29161a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad på låg fotplatta, h 11 cm, bristning_27404a_8db3f509804e672_lg.jpeg
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad på låg fotplatta, h 11 cm, bristning
Slutpris1 700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Speldosa, delvis bemålat trä, Columbia, Schweiz, sekelskiftet 1900, 6 melodiers rulle, l 32 cm_27405a_8db3f508761ebd2_lg.jpeg
Speldosa, delvis bemålat trä, Columbia, Schweiz, sekelskiftet 1900, 6 melodiers rulle, l 32 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Antonsson, Oscar för Ystad Brons, fat, patinerad brons, "Diana", signerat, dia 40 cm_27406a_8db3f50719313bf_lg.jpeg
Antonsson, Oscar för Ystad Brons, fat, patinerad brons, "Diana", signerat, dia 40 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, koppar, 2 st, flintgods, Pomona, design 1956 på så kallade TV-fat, "Kino", 1 fat med smärre nagg_27407a_8db400d9704d219_lg.jpeg
Westman, Marianne för Rörstrand, koppar, 2 st, flintgods, Pomona, design 1956 på så kallade TV-fat, "Kino", 1 fat med smärre nagg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för M&R Keramik, Höhr Grenzhausen, golvvas, keramik, 1950-tal, etikettmärkt, målarsignatur G Schupp, h 48 cm_27408a_8db400d7aed1763_lg.jpeg
Okänd designer för M&R Keramik, Höhr Grenzhausen, golvvas, keramik, 1950-tal, etikettmärkt, målarsignatur G Schupp, h 48 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Scheurich, golvvas, grönglaserad keramik, etikettsignerad, h 40 cm_27409a_8db400d545e5598_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning_29166a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs", _29167a_lg.jpeg
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär, pastell, ballerina, otydligt signerad, a tergo etikett, synlig pappersstorlek 66 x 81 cm_29168a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Wivel, Niels, tuschteckning med täckvitt, riddare kämpar mot havsodjur, signerad och daterad 1894, synlig pappersstorlek 15 x 21 cm_29165a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Fischer, Michael för Ritzenhoff & Breker, mat- och kaffeservis, porslin, Flirt, 6 vardera av mat- och djupa tallrikar, assietter samt kaffekoppar och -fat, dekor av rosor_29169a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, vas, glas med nysilvermontage, jugend, sekelskiftet 1900, genombruten dekor, h 23 cm_27410a_8db400d3feef3df_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ringström, Helmer för Upsala Ekeby, 9 kaffekoppar samt 8 underfat, flintgods, Majlis/Skimra, design 1966, 1 fat med minimal nagg_27411a_8db4fcbe405079d_lg.jpeg
Ringström, Helmer för Upsala Ekeby, 9 kaffekoppar samt 8 underfat, flintgods, Majlis/Skimra, design 1966, 1 fat med minimal nagg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Lidköping, lockask, porslin, 1910-20-tal, polykrom underglasyrdekor av rosor, dia 9 cm_27412a_8db400d275eb0ec_lg.jpeg
Okänd designer för Lidköping, lockask, porslin, 1910-20-tal, polykrom underglasyrdekor av rosor, dia 9 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, ljusstakar, 1 par, tenn, funkis, kvadratiska med stiliserad växtdekor, stämplade Stockholm 1938, 8,5 x 8,5 cm_27413a_8db400d0c605125_lg.jpeg
Okänd designer för C G Hallberg, ljusstakar, 1 par, tenn, funkis, kvadratiska med stiliserad växtdekor, stämplade Stockholm 1938, 8,5 x 8,5 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, semiantik/antik Afshar, 175 x 135 cm, normalt slitage_28892a_8db675f53f3e738_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Afshar, 175 x 135 cm, normalt slitage
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mycket stort parti litteratur om mat och dryck, 2 flyttlådor_28893a_8db6d99e5a25825_lg.jpeg
Mycket stort parti litteratur om mat och dryck, 2 flyttlådor
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets 2 hälft, oljemålningar, 1 par, skymningslandskap, otydligt signerade, 10 x 14 cm_29170a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Olympica, plånbok, läder med guldprägling, minne av 14:e Olympiaden, London 1948, tryckta signaturer för bland andra GreNoLi, l 15 cm, bruksslitage_29171a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrik, fajans, Holland 1700-tal, dekor i starkeldsfärger, av strand och fågel, diameter 23 cm_29172a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm _29173a_lg.jpeg
Väggplattor, 2 + 2 fajans, längd 28 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning, _29174a_lg.jpeg
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Erixson, Sven "X.et", färglito, "Stenkrossen, Söndrum", signerad och daterad -51, numrerad 92/100, synlig pappersstorlek 47 x 61 cm_28898a_8db635dad5a4091_lg.jpeg
Erixson, Sven "X.et", färglito, "Stenkrossen, Söndrum", signerad och daterad -51, numrerad 92/100, synlig pappersstorlek 47 x 61 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Erixson, Sven "X.et", färglitografi, "Fornforskare", signerad, daterad 45, numrerad 142/200. synlig pappersstorlek 59 x 85 cm_28900a_8db635d9a0764d2_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Erixson, Sven "X.et", färglitografi, "Glasskulptur", signerad, daterad 1962, numrerad 100/100. synlig pappersstorlek 44 x 32 cm_28901a_8db635d8640f42e_lg.jpeg
Erixson, Sven "X.et", färglitografi, "Glasskulptur", signerad, daterad 1962, numrerad 100/100. synlig pappersstorlek 44 x 32 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, bordslampa, metall och glas, modern tillverkning, dekor av putto,  höjd 58 cm_28903a_8db6e6e4157a1d0_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, metall och glas, modern tillverkning, dekor av putto, höjd 58 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Andréasson, Kurt, olja, "Klammerdammsgatan från Väster vid 1890-talet...", 28 x 42 cm_28904a_8db635d29cacf69_lg.jpeg
Andréasson, Kurt, olja, "Klammerdammsgatan från Väster vid 1890-talet...", 28 x 42 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sestervik, Lars för Bergdala studioglas, skulptur, glas, dansare, signerad, dekor av bubblor i delvis blå glasmassa, höjd 21 cm_28906a_8db65a95aec1445_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Erixson, Sven "X:et", färglitografi, "Skidutflykt", 1968, signerad och numrerad 270/350, synlig pappersstorlek 38 x 49 cm_28907a_8db635d1cffa9c1_lg.jpeg
Erixson, Sven "X:et", färglitografi, "Skidutflykt", 1968, signerad och numrerad 270/350, synlig pappersstorlek 38 x 49 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Agnell, Olle, olja, "Från Store Mosse". signerad, 52 x 75 cm_29006a_8db6cc366c15323_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vägglampetter, 1 par, mässing, renässansstil, sekelskiftet 1900-tal, djup 50 cm_28913a_8db6674f303d983_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbernskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 54 cm_29184a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1177, l 15 cm_29185a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806_29182a_lg.jpeg
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Wickström, Sture, olja, "Vår", signerad, 49 x 63 cm_29183a_lg.jpeg
Wickström, Sture, olja, "Vår", signerad, 49 x 63 cm
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK