Auktion 25/6 klockan 16

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Svipdag, Elin, lackmålning, "Ny dag gryr", signerad och daterad 1968, 25 x 42 cm_29186a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fat, glas och sterlingsilver, Wallace, USA, 1900-talets 1 hälft, diameter 34 cm_28937a_8db675f792408dc_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kröningsbägare, emaljerad metall, Ryssland 1800-talets slut, dekor av Nikolaus II och Alexandra Feodorovnas krönta initialer, ätten Romanovs dubbelörn, datum 1896 mm, h 11 cm, visst slitage_29125a_8db6fe6e8b7d9ad_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, sekelskiftet 1900, h 90 cm_29075a_8db6e7b14ced34c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Soppslev, silver, Österrike-Ungern, jugend, oidentifierad mästare Prag, 1910-tal, l 31 cm, vikt 220 gram_29053a_8db6e75aa8a1bd7_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skjortknappar, 1 par, 18 karat rödguld, stämplade Gustav Dahlgren & Co Malmö, total vikt 2,2 gram_29064a_8db6e7e38b68923_lg.jpeg
Skjortknappar, 1 par, 18 karat rödguld, stämplade Gustav Dahlgren & Co Malmö, total vikt 2,2 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slaglåspistol, mässing och smide med träkolv, 1800-talets 1 hälft, graverad dekor, medföljer original laddstake, l 18 cm, hane defekt_28997a_8db6cb30a261853_lg.jpeg
Slaglåspistol, mässing och smide med träkolv, 1800-talets 1 hälft, graverad dekor, medföljer original laddstake, l 18 cm, hane defekt
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Enarsson, Lars, skulpturer 1 par, snidat och bemålat trä, samer, signerade, höjd 12 cm_28998a_8db6c068a38b001_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Holm, Åke, relief, terrakotta, "Saul och David", signerad, 34 x 25 cm_28976a_8db6c19cad8270b_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd knivsmed, kniv i läderbalja, palisander, horn och stål, balja med oidentifierad signatur, längd 21,5 cm_29188a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 17-1800-tal, vriden stam på klockformad fot med droppskiva, höjd 21 cm_29189a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Takampel, mässing med vit glaskupa, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900, dekor av djur och natur, total höjd 55 cm_29190a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Carlson, Arvid, olja, "Röda tak", signerad och daterad 1942, 27 x 35 cm_29191a_lg.jpeg
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Østern, Bjørn Sigurd för David Andersen, Oslo, armring, sterlingsilver, 1960-tal, stämplad, innerdiameter 66 mm_29192a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, personer vid brunn, 20 x 16 cm_29187a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Bägare, silver, Österrike-Ungern, 1800-talets mitt, blomkalkformad, oidentfierad mästare AW Wien 1858, h 9 cm, vikt 70 gram_29132a_8db6fe783b6c47b_lg.jpeg
Bägare, silver, Österrike-Ungern, 1800-talets mitt, blomkalkformad, oidentfierad mästare AW Wien 1858, h 9 cm, vikt 70 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gräddkanna, silver, sengustaviansk, kaskformad med uppsvängd hänkel, infattade silvermynt, stämplad Stephan Westerstråhle Stockholm 1804, h 8 cm, vikt 60 gram_29131a_8db6fe771eeb0c9_lg.jpeg
Gräddkanna, silver, sengustaviansk, kaskformad med uppsvängd hänkel, infattade silvermynt, stämplad Stephan Westerstråhle Stockholm 1804, h 8 cm, vikt 60 gram
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Miniatyrurna, silver, empirestil, Hanau, sekelskiftet 1900, medciformad, stämplar J Neresheimer & Söhne, h 11 cm, vikt 115 gram_29130a_8db6fe6fd59d532_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bägare, 950/1000 silver, Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, slät, oidentifierad stämpel EFR med orm (möjligen Eugène Rocher) samt Minerva, h 9 cm, vikt 170 gram_29129a_8db6fe73c7745c1_lg.jpeg
Bägare, 950/1000 silver, Frankrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, slät, oidentifierad stämpel EFR med orm (möjligen Eugène Rocher) samt Minerva, h 9 cm, vikt 170 gram
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Gräddkanna, silver, empire, 1800-tal, kaskformad, oidentifierade belgiska stämplar, h 11 cm, vikt 105 gram_29128a_8db6fe75f107d14_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bägare, sterlingsilver, England, George II eller George III, 1700-tal, tunnformad, otydliga stämplar London, h 7 cm, vikt 125 gram_29127a_8db6fe724fa1a51_lg.jpeg
Bägare, sterlingsilver, England, George II eller George III, 1700-tal, tunnformad, otydliga stämplar London, h 7 cm, vikt 125 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Skruvmejsel, militär modell, möjligen för Blériot M/XI, stål med träskaft, total l 28 (!) cm_29219a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm_29220a_lg.jpeg
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Østergaard, Finn för Stolefabrikken Lindebjerg, armstolar, 1 par, ljus bok med svart textilklädsel, etikettsignerade_29221a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Stolar, 1 par, mahogny med tagelklädd sits, Chippendalestil, 1900-talets 1 hälft, _29218a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm_29222a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Agnell, Olle, olja, "Kväll III", signerad, 40 x 62 cm_28908a_8db65a987802d5a_lg.jpeg
Agnell, Olle, olja, "Kväll III", signerad, 40 x 62 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Grandin, Svän, olja, blomstermarknad, signerad, 41 x 30 cm_28909a_8db65aada6b12f8_lg.jpeg
Grandin, Svän, olja, blomstermarknad, signerad, 41 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Grandin, Svän, blandteknik, ålandskap, signerad, synlig pappersstorlek 28 x 38 cm_28910a_8db65aaf7e4a4ea_lg.jpeg
Grandin, Svän, blandteknik, ålandskap, signerad, synlig pappersstorlek 28 x 38 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Grandin, Svän, olja, skymningslandskap, signerad, 26 x 32 cm_28911a_8db65ab5a2c43e6_lg.jpeg
Grandin, Svän, olja, skymningslandskap, signerad, 26 x 32 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Green, Kulo, olja, skogsmotiv, signerad, 33 x 45 cm_28912a_8db65ab689dae2e_lg.jpeg
Green, Kulo, olja, skogsmotiv, signerad, 33 x 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Nazareth, Beatles m.m_28914a_8db6674d5bb514b_lg.jpeg
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Nazareth, Beatles m.m
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Hamrén, Bengt, olja, landskap, signerad, a tergo skiss, 58 x 72 cm_28978a_8db6cb60dfa923b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Londi, Aldo för Bitossi, vas, chamotterat lergods, glasyr i blått och grönt, höjd 25 cm_29223a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, förgylld metall, eklekticerande stil, 1800-talets 2 hälft, , höjd 25 cm_29225a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lindström, Bengt, olja, "Dykande gestalt", signerad och daterad 1970, 25 x 33 cm_29226a_lg.jpeg
Slutpris14 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, 3 delar chamotterat stengods, ytterfoder samt vas/ljusstake, "Olympia", genombruten dekor, höjd 15 - 21 cm_29224a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, polykrom emaljdekor, oidentifierad signatur, dia 26 cm_29227a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Röd kväll", ur mappen 1967-68, signerad och numrerad 214/260, synlig pappersstorlek 35 x 51 cm_29228a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, olja, "Blå landskap (Österlen)", signerad och daterad 1993, 30 x 35 cm_28954a_8db67fd4ae1da30_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
af Ugglas, Caroline, färglitografi, självporträtt på hästrygg, signerad, och numrerad 27/75, synlig pappersstorlek 50 x 73 cm_28967a_8db6b44e3198c5b_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Oppenheimer, Leona, olja, "Shelter from the storm (Bob Dylan)", a tergo signerad och daterad -08, 55 x 46 cm_28966a_8db6b44f00f99eb_lg.jpeg
Oppenheimer, Leona, olja, "Shelter from the storm (Bob Dylan)", a tergo signerad och daterad -08, 55 x 46 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dali, Salvador, efter, färglitografi, Bacchanale, utförd 1988 efter original från 1939, tryckt signatur och numrerad A297/300, synlig pappersstorlek 54 x 73 cm_28958a_8db67fc1c6ab3fe_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 101/260, synlig pappersstorlek 25 x 20 cm_28952a_8db67fd773504f2_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Leon, May K, färglitografi, komposition med brevbärare, sign o numr EA, synlig pappersstorlek 28 x 22 cm_28953a_8db67fd6b50ae15_lg.jpeg
Leon, May K, färglitografi, komposition med brevbärare, sign o numr EA, synlig pappersstorlek 28 x 22 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Hübner, Jens, blandteknik, komposition, 50 x 70 cm_28955a_8db67fc4370e08c_lg.jpeg
Hübner, Jens, blandteknik, komposition, 50 x 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hübner, Jens, blandteknik, komposition, 50 x 70 cm_28956a_8db67fc35ee2f64_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hübner, Jens, blandteknik, komposition, 50 x 70 cm_28957a_8db67fc2aa69d5c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK