Specialauktion Balinesisk konst, del 1

26/4 12 - 19

27/4 12 - 17

27/4 kl 17

Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk musiker, signerad och daterad 2006, 125 x 100 (!) cm, i rikt skuren ram_37889a_8dc53cc99b350cb_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk musiker, signerad och daterad 2006, 125 x 100 (!) cm, i rikt skuren ram
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Marsa, I Nyoma, olja, balinesisk kvinna, signerad och daterad 1999, 60 x 50 cm_37914a_8dc54974ace149a_lg.jpeg
Marsa, I Nyoma, olja, balinesisk kvinna, signerad och daterad 1999, 60 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Sudarso, olja, balinesisk kvinna, signerad och daterad -98, 76 x 54 cm_37915a_8dc54976e7294cf_lg.jpeg
Sudarso, olja, balinesisk kvinna, signerad och daterad -98, 76 x 54 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad och daterad 2006, 95 x 95  cm, i rikt skulpterad träram_37916a_8dc549df5ac075b_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad och daterad 2006, 95 x 95 cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Sudarso, olja, sittande balinesisk kvinna, signerad och daterad -98, 112 x 75 cm_37917a_8dc549e0e546674_lg.jpeg
Sudarso, olja, sittande balinesisk kvinna, signerad och daterad -98, 112 x 75 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Delly, Thezar, olja, sittande balinensiska, signerad och daterad , 100 x 75 cm_37918a_8dc549e294ef950_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad och daterad 2006, 125 x 100 (!) cm, i rikt skuren ram_37890a_8dc53cccc348e51_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad och daterad 2006, 125 x 100 (!) cm, i rikt skuren ram
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2005, 125 x 175 (!)  cm, i rikt skulpterad träram_38015a_8dc5579fccb6648_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2005, 125 x 175 (!) cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk musiker, signerad och daterad 2006, 95 x 95 cm, i rikt skuren ram_37892a_8dc53cd33bfb1db_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk musiker, signerad och daterad 2006, 95 x 95 cm, i rikt skuren ram
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2005, 125 x 200 (!) cm, i rikt skulpterad träram_37894a_8dc548c742178bd_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2005, 125 x 200 (!) cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris8 500 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Delly, Thezar, olja, sittande balinensiska, signerad och daterad , 100 x 75 cm_37919a_8dc549e3d6129e4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Antara, Bawa, olja, sittande balinesiska, signerad Bali och daterad 2005, 95 x 70_37921a_8dc54a4ca3d1975_lg.jpeg
Antara, Bawa, olja, sittande balinesiska, signerad Bali och daterad 2005, 95 x 70
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk musiker, signerad och daterad 2005, 175 x 125 (!) cm, i rikt skulpterad träram_37895a_8dc548c8d18df5f_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk musiker, signerad och daterad 2005, 175 x 125 (!) cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, kvinnlig balinesisk musiker, signerad och daterad 2006, 175 x 125 (!)  cm, i rikt skulpterad träram_38013a_8dc557822a124bb_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, kvinnlig balinesisk musiker, signerad och daterad 2006, 175 x 125 (!) cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2006, 100 x 100 cm, i rikt skulpterad träram_37897a_8dc548cbd29d066_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2006, 100 x 100 cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, akvarell, balinesiska kvinnor med barn, signerad och daterad 2006, synlig pappersstorlek 160 x 116 (!)  cm_38014a_8dc55784154871c_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, akvarell, balinesiska kvinnor med barn, signerad och daterad 2006, synlig pappersstorlek 160 x 116 (!) cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Sudarso, olja, sittande balinesisk kvinna "Wanita Duduk", signerad och daterad 1989, 140 x 89 cm, proveniens: Siadja Gallery, certifikat medföljer_37984a_8dc556e7a93225c_lg.jpeg
Sudarso, olja, sittande balinesisk kvinna "Wanita Duduk", signerad och daterad 1989, 140 x 89 cm, proveniens: Siadja Gallery, certifikat medföljer
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Krijono, olja och bladguld, man med tupp, betitlad (?), signerad och daterad 2005, 120 x 100 cm_37900a_8dc548d0b29ab8e_lg.jpeg
Krijono, olja och bladguld, man med tupp, betitlad (?), signerad och daterad 2005, 120 x 100 cm
Slutpris7 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad och daterad 2005, 175 x 125 (!)  cm, i rikt skulpterad träram_37901a_8dc548f4c65fbd5_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad och daterad 2005, 175 x 125 (!) cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska kvinnor, signerad, 145 x 145 (!)  cm, i rikt skulpterad träram, proveniens: Rudana Fine Art Gallery Bali_37902a_8dc548f68c1f8ba_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska kvinnor, signerad, 145 x 145 (!) cm, i rikt skulpterad träram, proveniens: Rudana Fine Art Gallery Bali
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad, 145 x 145 (!)  cm, i rikt skulpterad träram_37903a_8dc548f801df04d_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad, 145 x 145 (!) cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, akvarell, balinesisk danserska, signerad och daterad 2005, synlig pappersstorlek 157 x 113 (!)  cm_37904a_8dc548faa1e3cbb_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, akvarell, balinesisk danserska, signerad och daterad 2005, synlig pappersstorlek 157 x 113 (!) cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, akvarell, balinesisk danserska, signerad och daterad 2005, synlig pappersstorlek 157 x 113 (!)  cm_37905a_8dc548fc49d3b08_lg.jpeg
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Krijono, olja, "Arja", betitlad, signerad och daterad 2005, 140 x 140 cm_37906a_8dc55562e5d5e41_lg.jpeg
Krijono, olja, "Arja", betitlad, signerad och daterad 2005, 140 x 140 cm
Slutpris6 500 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Krijono, olja, "Manuk Rawa Dancer", betitlad, signerad och daterad 2005, 140 x 140 cm_37907a_8dc549818497528_lg.jpeg
Krijono, olja, "Manuk Rawa Dancer", betitlad, signerad och daterad 2005, 140 x 140 cm
Slutpris7 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Delly, olja, sittande balinensiska kvinnor, signerad, 75 x 75 cm_37922a_8dc54a4dd6c53e1_lg.jpeg
Delly, olja, sittande balinensiska kvinnor, signerad, 75 x 75 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Krijono, olja, "Condong Dancer", betitlad, signerad Ubud, Bali och daterad 2005, 140 x 140 cm_37908a_8dc5497f8b1bb78_lg.jpeg
Krijono, olja, "Condong Dancer", betitlad, signerad Ubud, Bali och daterad 2005, 140 x 140 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Krijono, olja, "Pang Selomat", betitlad, signerad och daterad -92, 140 x 140 cm_37909a_8dc5497d32794bb_lg.jpeg
Krijono, olja, "Pang Selomat", betitlad, signerad och daterad -92, 140 x 140 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Krijono, olja, "Kupu Kupu", betitlad, signerad Bali och daterad 1990, 90 x 130 cm_37910a_8dc5496d0116a6b_lg.jpeg
Krijono, olja, "Kupu Kupu", betitlad, signerad Bali och daterad 1990, 90 x 130 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Marsa, I Nyoma, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2003, 100 x 110 cm_37911a_8dc5496ef28cfef_lg.jpeg
Marsa, I Nyoma, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2003, 100 x 110 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad, 70 x 70  cm, i rikt skulpterad träram_37912a_8dc549711bdf033_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad, 70 x 70 cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad, 70 x 70  cm, i rikt skulpterad träram_37913a_8dc5497309a0a19_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Krijono, olja, "Baris Masal", betitlad, signerad Bali, 100 x 70 cm_37920a_8dc54a4b3dc5b00_lg.jpeg
Krijono, olja, "Baris Masal", betitlad, signerad Bali, 100 x 70 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Martadiraja, Raden Roedyat, olja, sittande balinesisk akt, signerad och daterad -90, 90 x 90 cm_37923a_8dc54a4f8786f76_lg.jpeg
Martadiraja, Raden Roedyat, olja, sittande balinesisk akt, signerad och daterad -90, 90 x 90 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad, 70 x 70 cm, i rikt skulpterad träram_37924a_8dc54a61cd342d4_lg.jpeg
Slutpris4 200 SEK
Värdering200 - 3 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk bågskytt, signerad, 70 x 70 cm, i rikt skulpterad träram_37925a_8dc54a63da5f62d_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk bågskytt, signerad, 70 x 70 cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad, 70 x 70 cm, i rikt skulpterad träram_37926a_8dc54a6524eb27c_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Delly, Thezar, olja, sittande balinensisk kvinna, signerad, 100 x 75 cm_37927a_8dc54a66b87ab9c_lg.jpeg
Delly, Thezar, olja, sittande balinensisk kvinna, signerad, 100 x 75 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Martadiraja, Raden Roedyat, olja, sittande balinesisk akt, signerad och daterad -90, 100 x 100 cm_37928a_8dc54aa81d93665_lg.jpeg
Martadiraja, Raden Roedyat, olja, sittande balinesisk akt, signerad och daterad -90, 100 x 100 cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska demoner, signerad och daterad 2005, 145 x 145 (!) cm, i rikt skulpterad träram_37929a_8dc54aa98bf5a92_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska demoner, signerad och daterad 2005, 145 x 145 (!) cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Krijono, olja, "Bali Dancers", betitlad, signerad och daterad 2005, 140 x 140 cm_37930a_8dc54aab0bfaba0_lg.jpeg
Krijono, olja, "Bali Dancers", betitlad, signerad och daterad 2005, 140 x 140 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Delly, Thezar, olja, "A Balinese girl", signerad och daterad 2004, 154 x 98 cm_37931a_8dc54aac7e685e9_lg.jpeg
Delly, Thezar, olja, "A Balinese girl", signerad och daterad 2004, 154 x 98 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Delly, Thezar, olja, "Two Balinese girls", signerad och daterad 2004, 154 x 98 cm_37932a_8dc54aae330753b_lg.jpeg
Delly, Thezar, olja, "Two Balinese girls", signerad och daterad 2004, 154 x 98 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Delly, Thezar, olja, två balinesiska flickor, signerad och daterad 2005, 154 x 98 cm_37933a_8dc54ab01aefd62_lg.jpeg
Delly, Thezar, olja, två balinesiska flickor, signerad och daterad 2005, 154 x 98 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Delly, Thezar, olja, balinesisk flicka, signerad och daterad 2005, 154 x 98 cm_37934a_8dc54b25ec7d202_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Dullah, Saiman, olja, mansporträtt, signerad och daterad 1989, 35 x 30 cm, i rikt skuren hardwooodram_37935a_8dc54b10f775607_lg.jpeg
Dullah, Saiman, olja, mansporträtt, signerad och daterad 1989, 35 x 30 cm, i rikt skuren hardwooodram
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Dullah, Saiman, , olja, kvinnoporträtt, signerad och daterad 1973, 60 x 50 cm, i rikt skuren hardwooodram_37936a_8dc54b1371515bd_lg.jpeg
Dullah, Saiman, , olja, kvinnoporträtt, signerad och daterad 1973, 60 x 50 cm, i rikt skuren hardwooodram
Slutpris20 000 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Pujo, S R, olja, balinesisk kvinna, signerad och daterad 2006, 60 x 50 cm_37937a_8dc54b14e564652_lg.jpeg
Pujo, S R, olja, balinesisk kvinna, signerad och daterad 2006, 60 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK