Specialauktion Balinesisk konst, del 1

26/4 12 - 19

27/4 12 - 17

27/4 kl 17

Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stående kvinna, h 102 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, örnar, signerad Wiaya (?) Nyoman Sumerta Gallery Bali, h 139 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, stående kvinna, signerad I B Alit Bali, h 115 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd balinesisk konstnär, 1900-tal, skulptur, skuren sten, stående gudinna, h 143 cm (173 inklusive sockel)
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, stående kvinna,  I B Alit Bali 1997, höjd 90 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, knästående kvinna, signerad I B Alit Bali, höjd 92 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, 2 tranor, signerad Winaya (?), etikett från Nyoman Sumertha Gallery, höjd 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, sittande man, signerad I B Alit, höjd 73 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd balinesisk konstnär, byst, skulpterat trä, porträtt av Gajah Mada, signerad Sutapa, daterad 2001 samt med proveniens Siadja Gallery,  h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, gudinna, h 63 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sudarso, olja, balinesisk kvinna, signerad och daterad 1998, 120 x 80 cm
Slutpris6 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Krijono, olja, "Komposisi Topeng-Topeng", betitlad, signerad och daterad 1992, 140 x 140 cm
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren hardwood, kvinna med solfjäder, signerad Puja, h 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Masker 1 par, skuret och bemålat trä, Bali, längd 43 resp 49 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd Balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, pojke till häst, höjd 195 (!) cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Okänd Balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, stående gudinna, höjd 220 (!) cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sadia, N Y, skulptur/väggrelief, skuret trä, kvinnoansikte, signerad Bali, höjd 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stort parti korgar mm
Stort parti korgar mm
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd Balinesisk konstnär, skulptur, trä, knästående kvinna, signerad Sena, Bali, h 103 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering4 000 - 3 000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stående kvinna, h 156 cm, smärre lagning, sockel med spricka
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK