Specialauktion Balinesisk konst, del 1

26/4 12 - 19

27/4 12 - 17

27/4 kl 17

Pujo, S R, olja, man med tupp, signerad och daterad 2006, 50 x 50 cm_37938a_8dc54affbae3464_lg.jpeg
Pujo, S R, olja, man med tupp, signerad och daterad 2006, 50 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Krijono, olja, "My Horse", betitlad, signerad Bali och daterad 2006, 100 x 120 cm_37939a_8dc54b28fa0dc00_lg.jpeg
Krijono, olja, "My Horse", betitlad, signerad Bali och daterad 2006, 100 x 120 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2005, 145 x 145  cm, i rikt skulpterad träram_38004a_8dc5561312664cc_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2005, 145 x 145 cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska flöjtspelerskor, signerad och daterad 2005, 145 x 145  cm, i rikt skulpterad träram_38003a_8dc5560f0bfb7fb_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska flöjtspelerskor, signerad och daterad 2005, 145 x 145 cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2005, 145 x 145  cm, i rikt skulpterad träram_38002a_8dc556051f9737b_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, "Three Legong Dancers", signerad och daterad 2006, 145 x 145  cm, i rikt skulpterad träram_38001a_8dc556013ec8dca_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, "Three Legong Dancers", signerad och daterad 2006, 145 x 145 cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2006, 145 x 145  cm, i rikt skulpterad träram_38000a_8dc555fcec9f016_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2006, 145 x 145 cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris7 500 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska flöjtspelerskor, signerad och daterad 2005, 145 x 145  cm, i rikt skulpterad träram_37999a_8dc555f8fb6b8f8_lg.jpeg
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2002, 145 x 145  cm, i rikt skulpterad träram_37998a_8dc555f753b5448_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2002, 145 x 145 cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris11 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Krijono, olja, "Arja", betitlad, signerad och daterad 1992, 90 x 70 cm_37995a_8dc55616d996445_lg.jpeg
Krijono, olja, "Arja", betitlad, signerad och daterad 1992, 90 x 70 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Krijono, olja, "Menanti Sang Kekasiku", betitlad, signerad och daterad 2004, 120 x 100 cm_37982a_8dc555fb190ce0d_lg.jpeg
Krijono, olja, "Menanti Sang Kekasiku", betitlad, signerad och daterad 2004, 120 x 100 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Krijono, olja, "The Best", betitlad, signerad och daterad 2006, 120 x 100 cm_37979a_8dc555f7ebf22aa_lg.jpeg
Krijono, olja, "The Best", betitlad, signerad och daterad 2006, 120 x 100 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Delly, Thezar, olja, sittande balinensiska kvinnor, signerad och daterad 2004, 97 x 74 cm_37996a_8dc5567f6c2e9ee_lg.jpeg
Delly, Thezar, olja, sittande balinensiska kvinnor, signerad och daterad 2004, 97 x 74 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad och daterad 2005, 70 x 70  cm, i rikt skulpterad träram_37991a_8dc55696f7fb602_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad och daterad 2005, 70 x 70 cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska flöjtspelerskor, signerad och otydligt daterad, 70 x 70  cm, i rikt skulpterad träram_37990a_8dc55693d92b660_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska flöjtspelerskor, signerad och otydligt daterad, 70 x 70 cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Delly, Thezar, olja, balinensisk kvinna, signerad och daterad 2004, 97 x 74 cm_37989a_8dc5568304c4913_lg.jpeg
Delly, Thezar, olja, balinensisk kvinna, signerad och daterad 2004, 97 x 74 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Delly, Thezar, olja, balinensisk kvinna, signerad och daterad 2005, 97 x 74 cm_37988a_8dc55684806c100_lg.jpeg
Delly, Thezar, olja, balinensisk kvinna, signerad och daterad 2005, 97 x 74 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska kvinnor, signerad och daterad 2003, 95 x 95  cm, i rikt skulpterad träram_37987a_8dc5569211fc3ce_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska kvinnor, signerad och daterad 2003, 95 x 95 cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2000, 95 x 95  cm, i rikt skulpterad träram_37986a_8dc5568febbe6c3_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2000, 95 x 95 cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Krijono, olja, "Siape Siyap Padak", betitlad, signerad och daterad 2005, 120 x 100 cm_37985a_8dc55679d7c8381_lg.jpeg
Krijono, olja, "Siape Siyap Padak", betitlad, signerad och daterad 2005, 120 x 100 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering300 - 4 000 SEK
Sudarso, olja, balinesisk kvinna, signerad och daterad 1997, 117 x 80 cm_37992a_8dc556ea67d38b4_lg.jpeg
Sudarso, olja, balinesisk kvinna, signerad och daterad 1997, 117 x 80 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Marsa, I Nyoma, olja, balinesiska kvinnor, signerad och daterad 1999, 127 x 191 (!) cm_38006a_8dc5573976ca363_lg.jpeg
Marsa, I Nyoma, olja, balinesiska kvinnor, signerad och daterad 1999, 127 x 191 (!) cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska flöjtspelerskor, signerad och daterad 2006, 130 x 175 (!)  cm, i rikt skulpterad träram_38008a_8dc5573e5b82e1a_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska flöjtspelerskor, signerad och daterad 2006, 130 x 175 (!) cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, kvinnlig balinesisk musiker, signerad och daterad 2004, 175 x 125 (!)  cm, i rikt skulpterad träram_38009a_8dc5573ff2457c3_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, kvinnlig balinesisk musiker, signerad och daterad 2004, 175 x 125 (!) cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska flöjtspelerskor, signerad och daterad 2006, 125 x 175 (!)  cm, i rikt skulpterad träram_38010a_8dc55741a9d2a78_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska flöjtspelerskor, signerad och daterad 2006, 125 x 175 (!) cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2004, 175 x 125 (!)  cm, i rikt skulpterad träram_38011a_8dc5577e8b5df1e_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesiska danserskor, signerad och daterad 2004, 175 x 125 (!) cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad och daterad 2005, 175 x 125 (!)  cm, i rikt skulpterad träram_38012a_8dc5578075f2845_lg.jpeg
Gunarsa, Nyoman, olja, balinesisk danserska, signerad och daterad 2005, 175 x 125 (!) cm, i rikt skulpterad träram
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Sudarso, olja, balinesisk kvinna, signerad och daterad 1997, 120 x 80 cm, fuktskador_38005a_8dc5aeba321efad_lg.jpeg
Sudarso, olja, balinesisk kvinna, signerad och daterad 1997, 120 x 80 cm, fuktskador
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, sittande kvinnor, h 88 cm_37980a_8dc557a99dc19f7_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, sittande kvinnor, h 88 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jelantik, Gst, skulptur, skuren mahogny, stående kvinna, Bali, h 188 cm, proveniens: Siadja Gallery, certifikat medföljer_37975a_8dc589c98ded39f_lg.jpeg
Jelantik, Gst, skulptur, skuren mahogny, stående kvinna, Bali, h 188 cm, proveniens: Siadja Gallery, certifikat medföljer
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jelantik, Gst, skulptur, skuren mahogny, stående kvinna, Bali, h 180 cm, proveniens: Siadja Gallery, certifikat medföljer_37974a_8dc589c7c87dcc4_lg.jpeg
Jelantik, Gst, skulptur, skuren mahogny, stående kvinna, Bali, h 180 cm, proveniens: Siadja Gallery, certifikat medföljer
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, stående kvinna, h 166 cm_37973a_8dc589ccf87ce88_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuren mahogny, stående kvinna, h 166 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stegrande hästar, signerad W Jumu, Nyoman Sumerta Art Gallery, Ubud, Bali, h 84_37969a_8dc55571cd86b6f_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stegrande hästar, signerad W Jumu, Nyoman Sumerta Art Gallery, Ubud, Bali, h 84
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, galopperande hästar, l 100 cm_37968a_8dc55570712aa19_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, galopperande hästar, l 100 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, sittande kvinna, h 46 cm_37966a_8dc5556d263d0e7_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, sittande kvinna, h 46 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, sittande fågel, h 36 cm_37965a_8dc5556bd8c3ebb_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, sittande fågel, h 36 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stegrande häst, signerad W Jumu, Nyoman Sumerta Art Gallery, Ubud, Bali, h 70 cm, 1 ben limmat_37967a_8dc5556e915330f_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stegrande häst, signerad W Jumu, Nyoman Sumerta Art Gallery, Ubud, Bali, h 70 cm, 1 ben limmat
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, sittande kvinna, h 66 cm_37964a_8dc5556a0721468_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, sittande kvinna, h 66 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, sittande chimpans, h 28 cm_37963a_8dc555689f70bcc_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, sittande chimpans, h 28 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stående chimpans, h 63 cm_37962a_8dc555676b3b79e_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stående chimpans, h 63 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, stående kvinna, h 78 cm_37961a_8dc555662a2c884_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, stående kvinna, h 78 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, stående kvinna, h 95 cm_37946a_8dc54b793c09be2_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, stående kvinna, h 95 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur/soffbord, skuren mahogny med glasskiva, i form av liggande akt, total l 140 cm_38114a_8dc5ae5e290cc73_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, skulptur/soffbord, skuren mahogny med glasskiva, i form av liggande akt, total l 140 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stående kvinna, h 89 cm_37945a_8dc54b78068fd87_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stående kvinna, h 89 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och grönmålat trä, stående kvinna, h 106 cm_37940a_8dc54b70928217a_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och grönmålat trä, stående kvinna, h 106 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stående kvinna, h 107 cm_37941a_8dc54b71cedf951_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stående kvinna, h 107 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och svartmålat trä, stegrande häst, h 76 cm_37944a_8dc54b765abe966_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret och svartmålat trä, stegrande häst, h 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stående kvinna, polykrom bemålning, h 79 cm_37943a_8dc54b755bf7059_lg.jpeg
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, stående kvinna, polykrom bemålning, h 79 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK