Auktion (med rådande regler utan publik i salen) söndag 20/12 klockan 16.

Fredagen 18/12 12 - 19

Lördagen 19/12 10 - 17

Söndagen den 20/12 12 - 15.45

Vas, porslin, Kina, Qianlong, oktogonalt Mei-Ping-formad, rik dekor i underglasyrblått samt polykrom och förgylld emalj av växtlighet, fjärilar mm, _4922a_8d8985c4cf1d614_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina, Qianlong, oktogonalt Mei-Ping-formad, rik dekor i underglasyrblått samt polykrom och förgylld emalj av växtlighet, fjärilar mm,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Vas, porslin, Kina, Kangxi-stil, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av flodlandskap, personer mm, _4923a_8d8985ca5ce337d_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina, Kangxi-stil, antagligen Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av flodlandskap, personer mm,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Pilgrimsflaska, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm, _4924a_8d8985c8d71b3e9_lg.jpeg
Pilgrimsflaska, porslin, Kina, Daoguang (1820-50), blå underglasyrdekor av blommor, personer mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 2 000 SEK
Fat, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), lövformade med blå underglasyrdekor av flodlandskap, _4925a_8d8985d6e840c0c_lg.jpeg
Fat, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), lövformade med blå underglasyrdekor av flodlandskap,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Vas, porslin, Japan, Edo, _4966a_lg.jpeg
Vas, porslin, Japan, Edo,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skålfat, 1 par, porslin, Kutani, Meiji 1800-talets 2 hälft, _5041a_lg.jpeg
Skålfat, 1 par, porslin, Kutani, Meiji 1800-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Flaska, fajans, Iznik, Osmanska Riket, 1800-tal, _5129a_8d89d26b1d32fe8_lg.jpeg
Flaska, fajans, Iznik, Osmanska Riket, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Underlägg/coasters, 6 st, silver, Persien, 1900-talets 1 hälft, punsad arabeskdekor,_5144a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Skulpturer, 5 st, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft, _5157a_lg.jpeg
Skulpturer, 5 st, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, _5185a_8d8a02db05f536d_lg.jpeg
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal, _5193a_8d8a02b328a06d6_lg.jpeg
Handskrift, trä, Burma, 18-1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk, _5197a_8d8a02a51dd7138_lg.jpeg
Armbrynja, stål, möjligen indo-persisk,
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900, _5198a_8d8a02a6e3a28f0_lg.jpeg
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Flagga, siden, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, dekor av Qing-dynastins Himmelsdrake med den heliga pärlan,_5201a_8d8a037a9a3b5ce_lg.jpeg
Flagga, siden, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, dekor av Qing-dynastins Himmelsdrake med den heliga pärlan,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft, _5242a_8d8a04d1d26bc13_lg.jpeg
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _5248a_8d8a0541425ecfc_lg.jpeg
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900, _5250a_8d8a0543144581d_lg.jpeg
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900, _5284a_8d8a0ea243c02ad_lg.jpeg
Serveringsbricka, försilvrad metall, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk, _5297a_8d8a0f24486c5c7_lg.jpeg
Skulptur, brons, 1900-talets början, stående buddhistmunk,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?), _5298a_8d8a0f256323c0c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Votivfigur, terrakotta, Hellenistisk period, cirka 6-500 fKr, _5299a_8d8a0f26a91b6a4_lg.jpeg
Votivfigur, terrakotta, Hellenistisk period, cirka 6-500 fKr,
Slutpris900 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bestick, sk trousse, Kina, 1900-tal, etui med kniv samt 2 chopsticks, _5306a_8d8a0f9076fc1cb_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra, _5307a_8d8a0f915112fbd_lg.jpeg
Klewang i balja, smide och hardwood, antagligen Sumatra,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Relikväktare så kallad Byeri, skuret trä, läder och fjädrar, Fang, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,_5319a_8d8a10e1521d4e1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skulptur, brons, Japan, 1900-tal, sittande gris, _5589a_8d8a2bcc5cd34c7_lg.jpeg
Skulptur, brons, Japan, 1900-tal, sittande gris,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK