Armband, 18 karat rödguld, senempire/nyrokoko, 1800-talets mitt, vikt 33,4 gram,_8744a_8d90be3184a730a_lg.jpeg
Armband, 18 karat rödguld, senempire/nyrokoko, 1800-talets mitt, vikt 33,4 gram,
Slutpris11 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Armband, 18 karat rödguld, Italien 1900-talets 2 hälft, vikt 31,4 gram,_8745a_8d90be354c42608_lg.jpeg
Armband, 18 karat rödguld, Italien 1900-talets 2 hälft, vikt 31,4 gram,
Slutpris9 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Collier, 18 karat rödguld med stav- och diamantslipade Colombianska smaragder om totalt cirka 1,20 carat enligt gravyr, _8746b_8d90be376c9e406_lg.jpeg
Collier, 18 karat rödguld med stav- och diamantslipade Colombianska smaragder om totalt cirka 1,20 carat enligt gravyr,
Slutpris7 500 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokoko, 1800-talets mitt, _8747b_8d90be3a01f7b95_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokoko, 1800-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Cigarettetui, silver, Ryssland, 1800-talets slutdelvis niellerad dekor av landsby mm,_8748a_8d90be3cbf78f31_lg.jpeg
Cigarettetui, silver, Ryssland, 1800-talets slutdelvis niellerad dekor av landsby mm,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Snusdosa, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, graverad dekor av stadsbild mm, _8749a_8d90be40c7d76f8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Bägare, silver, empire, slät, cylindrisk, invändig förgyllning,_8750a_8d90be44107227a_lg.jpeg
Bägare, silver, empire, slät, cylindrisk, invändig förgyllning,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bägare, silver, 1800-talets 1 hälft, svagt trumpetformad på låg fot, graverad blomdekor, _8751a_8d90be4772c9b12_lg.jpeg
Bägare, silver, 1800-talets 1 hälft, svagt trumpetformad på låg fot, graverad blomdekor,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Barnskallra, silver, Indien, sekelskiftet 1900, dekor av blommor,_8752a_8d90beaf30a454e_lg.jpeg
Barnskallra, silver, Indien, sekelskiftet 1900, dekor av blommor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Saltkar, silver, Wien, 1800-talets 1 hälft, svisselerad brättesdekor,_8753a_8d90beafe7c64f2_lg.jpeg
Saltkar, silver, Wien, 1800-talets 1 hälft, svisselerad brättesdekor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, delvis niellerad dekor av blommor mm, _8754b_8d90beb3fd2f667_lg.jpeg
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, delvis niellerad dekor av blommor mm,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matskedar, 5 st samt -gaffel, 800/1000 silver, Österrike Ungern, sekelskiftet 1900, fiolmodell,_8755a_8d90beb5c1fd093_lg.jpeg
Matskedar, 5 st samt -gaffel, 800/1000 silver, Österrike Ungern, sekelskiftet 1900, fiolmodell,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Okänd designer för Dansk Guldsmede Håndværk, salt- respektive pepparströare, sterlingsilver, _8756a_8d90bec5cf80b8d_lg.jpeg
Okänd designer för Dansk Guldsmede Håndværk, salt- respektive pepparströare, sterlingsilver,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Saltkar, 2 st, silver, Österrike-Ungern, 1 stämplat Wien 1886-1922, 1 med oidentifierade stämplar, 1800-talets 1 hälft, _8757a_8d90bec74850495_lg.jpeg
Saltkar, 2 st, silver, Österrike-Ungern, 1 stämplat Wien 1886-1922, 1 med oidentifierade stämplar, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vodkabägare, delvis förgyllt silver, Ryssland, 1800-talets slut,_8758a_8d90bec9635de5f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Ordenstecken, 18 karat rödguld och emalj, miniatyr till Riddare av Kungliga Nordstjärneorden,_8768a_8d90bee67851135_lg.jpeg
Ordenstecken, 18 karat rödguld och emalj, miniatyr till Riddare av Kungliga Nordstjärneorden,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, delvis niellerad dekor av stadsbild mm, _8682a_8d90beedf500515_lg.jpeg
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, delvis niellerad dekor av stadsbild mm,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, graverad dekor av blommor mm, _8771a_8d90beeb5b858e7_lg.jpeg
Bägare, silver, Ryssland, 1800-talets mitt, graverad dekor av blommor mm,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Presenterfat/skål, silver, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av Gustav II Adolf på Streiff samt latinsk text GUST ADOLP DG SVE GOT WAND REX M PFD ET CI DO MDCXXXII (1632),_8777e_8d90d7708e32601_lg.jpeg
Presenterfat/skål, silver, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av Gustav II Adolf på Streiff samt latinsk text GUST ADOLP DG SVE GOT WAND REX M PFD ET CI DO MDCXXXII (1632),
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 14,5 gram_8818b_8d90f0859c30701_lg.jpeg
Armring, 18 karat rödguld, vikt 14,5 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 16 gram, _8819a_8d90f08769fa115_lg.jpeg
Armring, 18 karat rödguld, vikt 16 gram,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 13 gram,_8820a_8d90f08a16af310_lg.jpeg
Armring, 18 karat rödguld, vikt 13 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Armring, 18 karat rödguld, vikt 9,4 gram, _8821a_8d90f08b4fea6e7_lg.jpeg
Armring, 18 karat rödguld, vikt 9,4 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 21,5 gram_8822a_8d90f08d135e281_lg.jpeg
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 21,5 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Hänge, 18 karat rödguld med turkoser, vikt 7 gram,_8823a_8d90f0c2213918a_lg.jpeg
Hänge, 18 karat rödguld med turkoser, vikt 7 gram,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Brosch med hängen, 18 karat rödguld, vikt 6,5 gram,_8824a_8d90f0c7da2d232_lg.jpeg
Brosch med hängen, 18 karat rödguld, vikt 6,5 gram,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld, vikt 8,7 gram_8825a_8d90f0cb549cc43_lg.jpeg
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld, vikt 8,7 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Brosch med hänge, 18 karat rödguld med 3 sötvattenspärlor, vikt 11,7 gram,_8826a_8d90f0d10ecba09_lg.jpeg
Brosch med hänge, 18 karat rödguld med 3 sötvattenspärlor, vikt 11,7 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Carmoséring, 18 karat vitguld eller platina med 10 gammalslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, vikt 3,6 gram,_8827a_8d90f1558b87703_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 11 facettslipade diamanter (1 saknas), vikt 9,2 gram_8828a_8d90f156e9352e2_lg.jpeg
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 11 facettslipade diamanter (1 saknas), vikt 9,2 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Brosch, 18 karat rödguld med facettslipade smaragder, orkidéformad, vikt 11,6 gram_8829a_8d90f15a69d3790_lg.jpeg
Brosch, 18 karat rödguld med facettslipade smaragder, orkidéformad, vikt 11,6 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram, _8830a_8d90f15d3a478c7_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ring, 18 karat rödguld, vikt 2,8 gram,_8831a_8d90f15f630ac57_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld, vikt 2,8 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ring, 18 karat vitguld med safirer, vikt 1,9 gram,_8832a_8d90f1655a6457e_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med safirer, vikt 1,9 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld med rubiner, vikt 2,1 gram,_8833a_8d90f166afb3cba_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med rubiner, vikt 2,1 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld med rubiner och vita safirer(?), vikt 3,5 gram_8834a_8d90f16a0be7ea6_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med rubiner och vita safirer(?), vikt 3,5 gram
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Hyvärinen, Matti, egen verkstad, Åbo, halssmycke, sterlingsilver och planslipad spektrolit, _8842a_8d90fd5b133a944_lg.jpeg
Hyvärinen, Matti, egen verkstad, Åbo, halssmycke, sterlingsilver och planslipad spektrolit,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Brosch, delvis förgyllt silver med turkoser och pärlor, Österrike, 1900-talets början,_8843a_8d90fd5ca4741bd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Cigarettetui, 950/1000 silver, Japan, 1900-talets mitt, niellerad och bronserad dekor av Mount Fuji och tempelbyggnad,_8844a_8d90fd5f3bd5fd4_lg.jpeg
Cigarettetui, 950/1000 silver, Japan, 1900-talets mitt, niellerad och bronserad dekor av Mount Fuji och tempelbyggnad,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nipperfat, 1 par + 2 st, silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _8845c_8d90fd618c23b70_lg.jpeg
Nipperfat, 1 par + 2 st, silver, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Roamer, _8846a_8d90fd63158f8f3_lg.jpeg
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Roamer,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Guldmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1992, 5,8 gram 900/1000 guld_8847a_8d910700557a1c1_lg.jpeg
Guldmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1992, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Guldmynt, 4 Dukater, Jugoslavien 1931, guldvikt 13,96 gram, 986/1000 guld_8848a_8d9106ff8f35f65_lg.jpeg
Guldmynt, 4 Dukater, Jugoslavien 1931, guldvikt 13,96 gram, 986/1000 guld
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat vitguld och diamanter, vikt 41,3 gram_8849a_8d9106fe79ef961_lg.jpeg
Damarmbandsur med länk, 18 karat vitguld och diamanter, vikt 41,3 gram
Slutpris10 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Klockkedja, 14 karat vitguld, vikt 10,3 gram_8850a_8d9106fd9a24a59_lg.jpeg
Klockkedja, 14 karat vitguld, vikt 10,3 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herrfickur, 14 karat vitguld, Waltham Colinial modell B, total vikt 50,6 gram,_8851a_8d9106fc46e42b1_lg.jpeg
Herrfickur, 14 karat vitguld, Waltham Colinial modell B, total vikt 50,6 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Herrfickur, 18 karat rödguld, sekelskiftet 1900, total vikt 87,8 gram, _8852a_8d910777957a500_lg.jpeg
Herrfickur, 18 karat rödguld, sekelskiftet 1900, total vikt 87,8 gram,
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Herrsavonett, 18 karat rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, vikt 71,8 gram,_8853b_8d910775e42c600_lg.jpeg
Herrsavonett, 18 karat rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, vikt 71,8 gram,
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK