Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.


Visning:

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, plast med 3 + 1 mässingsklot, _16712a_lg.jpeg
289
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, plast med 3 + 1 mässingsklot,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft, _16711a_lg.jpeg
290
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Watson, Caroline efter Edge Pine, Robert, roulettegrayr i sepia, "Garrick Speaking the Jubilee Ode" 1784, skådespelaren David Garrick lät 1757 skulpturen Louis-François Roubiliac utföra en _16714a_lg.jpeg
291
Watson, Caroline efter Edge Pine, Robert, roulettegrayr i sepia, "Garrick Speaking the Jubilee Ode" 1784, skådespelaren David Garrick lät 1757 skulpturen Louis-François Roubiliac utföra en
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _16713a_lg.jpeg
292
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn, _16715a_lg.jpeg
293
Krause, Emil, kolteckning med täckvitt, Slotsholms Kanal med Börsen, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sterup Hansen, Dan, linoleumsnitt (?), figurkomposition, _16716a_lg.jpeg
294
Sterup Hansen, Dan, linoleumsnitt (?), figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schovelin, Axel Thorsen, tillskriven, akvarellerad tuschteckning, landskap med boskap, _16717a_lg.jpeg
295
Schovelin, Axel Thorsen, tillskriven, akvarellerad tuschteckning, landskap med boskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs), _16718a_lg.jpeg
296
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Rosenthal, Philipp för Rosenthal, mat- the- och kaffeservisdelar, "Maria", design 1916 , _16719a_8d9f1599d044602_lg.jpeg
297
Rosenthal, Philipp för Rosenthal, mat- the- och kaffeservisdelar, "Maria", design 1916 ,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kuverttallrikar, 10 st, porslin, Rosenthal, _16720a_8d9f159a8f70ff9_lg.jpeg
298
Kuverttallrikar, 10 st, porslin, Rosenthal,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vitvinsglas, 10 st, olikfärgade cuppor, _16721a_8d9f159b804eff5_lg.jpeg
299
Vitvinsglas, 10 st, olikfärgade cuppor,
Slutpris2 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matservisdelar, flintgods, Wexiö Guld, sekelskiftet 1900, _16722a_8d9f15e2ec6465e_lg.jpeg
300
Matservisdelar, flintgods, Wexiö Guld, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967_16723a_8d9f1575749b73b_lg.jpeg
301
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Persson, Ove, olja, bondauktion, _16724a_8d9f156d93d6a20_lg.jpeg
302
Persson, Ove, olja, bondauktion,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Norrman, Lars, olja, Harlekin_16725a_8d9f156e5670195_lg.jpeg
303
Norrman, Lars, olja, Harlekin
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Oppenheimer, Johnny, olja, Vanitas, _16727a_8d9f156cef2a6a2_lg.jpeg
304
Oppenheimer, Johnny, olja, Vanitas,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft, _16728a_lg.jpeg
305
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",  Reprodux, England, _16730a_lg.jpeg
306
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900, _16729a_lg.jpeg
307
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette", _16731a_lg.jpeg
308
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Williams, A, 1800-tal, olja, "Thró the Forest, Aerly Morn, Hants" (Hampshire), _16732a_lg.jpeg
309
Williams, A, 1800-tal, olja, "Thró the Forest, Aerly Morn, Hants" (Hampshire),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram, _16733a_lg.jpeg
310
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti mynt, sedlar, silver mm,_16440a_8d9ea44247b1aed_lg.jpeg
311
Parti mynt, sedlar, silver mm,
Slutpris700 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matbesticksuppsättning, 122 delar, silver, Slottsbarock, total silvervikt utom knivar med fyllda skaft och stålblad cirka 3 kilo,_16734a_8d9f166b58af4cd_lg.jpeg
312
Matbesticksuppsättning, 122 delar, silver, Slottsbarock, total silvervikt utom knivar med fyllda skaft och stålblad cirka 3 kilo,
Slutpris11 000 SEK
Värdering9 500 - 10 000 SEK
Avslutad
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök", _16726a_8d9f159e3dd6545_lg.jpeg
313
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ridinger, Johann Elias, kopparstick, "Der Schweins Jagd", _16735a_8d9f166c3a72863_lg.jpeg
314
Ridinger, Johann Elias, kopparstick, "Der Schweins Jagd",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mockakoppar med fat, 8 + 13 st, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, _16736a_8d9f166ce876629_lg.jpeg
315
Mockakoppar med fat, 8 + 13 st, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde, _16737a_8d9f166defbdd24_lg.jpeg
316
Parti porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, _16738a_8d9f167c4d2cf5e_lg.jpeg
317
Fat, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti theskedar, silver, total vikt 300 gram, _16739a_8d9f167d16c2c0f_lg.jpeg
318
Parti theskedar, silver, total vikt 300 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti theskedar, silver, gammalfransk modell, total vikt 290 gram, _16740a_8d9f167da756306_lg.jpeg
319
Parti theskedar, silver, gammalfransk modell, total vikt 290 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti silver, total vikt utan sax med stålblad 615 gram_16741b_8d9f167e66730f6_lg.jpeg
320
Parti silver, total vikt utan sax med stålblad 615 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Ravn, Johannes, olja, tranor i landskap, _16742a_lg.jpeg
321
Ravn, Johannes, olja, tranor i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wärff, Göran, pastell, komposition, _16743a_lg.jpeg
322
Wärff, Göran, pastell, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna, _16744a_lg.jpeg
323
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, serveringsvagn, fur, _16745a_lg.jpeg
324
Okänd designer, 1960-70-tal, serveringsvagn, fur,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär olja, komposition, _16746a_lg.jpeg
325
Okänd konstnär olja, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, grafiska blad, 3 st, _16747a_lg.jpeg
326
Agnell, Olle, grafiska blad, 3 st,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,_16748a_lg.jpeg
327
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Boêthius, Lars, olja, landskap, _16749a_8d9f220c6ce8194_lg.jpeg
328
Boêthius, Lars, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Janson, Knut, olja, "Halland,", _16750a_8d9f220e65cda4a_lg.jpeg
329
Janson, Knut, olja, "Halland,",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Frieberg, Ryno, olja, sittande akt - porträtt av konstnärens hustru Beth Zeeh, _16751a_8d9f2209a6f76ff_lg.jpeg
330
Frieberg, Ryno, olja, sittande akt - porträtt av konstnärens hustru Beth Zeeh,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Zeeh, Beth, olja, Olivlunden, _16752a_8d9f220b13876ef_lg.jpeg
331
Zeeh, Beth, olja, Olivlunden,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut, _16753a_lg.jpeg
332
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn, _16754a_lg.jpeg
333
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition, _16755a_lg.jpeg
334
Strid, Hardy, blandteknik med collage, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jacobsen, Johan, olja, Hundested hamn, _16757a_lg.jpeg
335
Jacobsen, Johan, olja, Hundested hamn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar, _16756a_lg.jpeg
336
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar,
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.