Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.


Visning:

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-20-tal, pressad dekor av putti med frukter, _16762a_8d9f22080831f17_lg.jpeg
337
Jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-20-tal, pressad dekor av putti med frukter,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för A Ekman & Co, jardinière, nysilver med glasinsats, 1920-tal, _16763a_8d9f2297e6d4966_lg.jpeg
338
Okänd designer för A Ekman & Co, jardinière, nysilver med glasinsats, 1920-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeservis, 3 delar, nysilver, C G Hallberg Stockholm, empirestil, 190-talets början, _16764a_8d9f2299204b94d_lg.jpeg
339
Kaffeservis, 3 delar, nysilver, C G Hallberg Stockholm, empirestil, 190-talets början,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Ragnar, oljemålningar, 5 st, kustpartier,_16765a_8d9f229aebb83ed_lg.jpeg
340
Andersson, Ragnar, oljemålningar, 5 st, kustpartier,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Campbell, Claes-Erik (Classe), olja, Brahehus slottsruin, _16767a_lg.jpeg
341
Campbell, Claes-Erik (Classe), olja, Brahehus slottsruin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919, _16768a_lg.jpeg
342
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, "Hearts", målad dekor av hjärta mm, _16766a_lg.jpeg
343
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, "Hearts", målad dekor av hjärta mm,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster, _16769a_lg.jpeg
344
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Chritz, Christian, olja, vinterlandskap i skymning, _16770a_lg.jpeg
345
Chritz, Christian, olja, vinterlandskap i skymning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,_16771a_lg.jpeg
346
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bålskål med slev, sterlingsilver och palisander, _16772a_8d9f22032d4042a_lg.jpeg
347
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bålskål med slev, sterlingsilver och palisander,
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, servis, 9 delar, sterlingsilver, kanna samt 8 muggar, _16773a_8d9f220197a6cf6_lg.jpeg
348
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, servis, 9 delar, sterlingsilver, kanna samt 8 muggar,
Slutpris19 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bricka, sterlingsilver och palisander, _16774a_8d9f220407283fc_lg.jpeg
349
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bricka, sterlingsilver och palisander,
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,_16775a_lg.jpeg
350
Peterson-Berger, Willie, blandteknik, komposition med tomater och gula lökar,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vinglas, 6 st, "Silvia", _16783a_8d9f2f0374b18a1_lg.jpeg
351
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vinglas, 6 st, "Silvia",
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 11 delar porslin,  Koka Blå, design 1951, _16784a_8d9f2f00f3f7612_lg.jpeg
352
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, 11 delar porslin, Koka Blå, design 1951,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti silver, total vikt 320 gram, _16785a_8d9f2f01e3a468e_lg.jpeg
353
Parti silver, total vikt 320 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Förrättsknivar, 6 st, silver med stålblad, modell Olga, _16786a_8d9f2f02b1ff8d8_lg.jpeg
354
Förrättsknivar, 6 st, silver med stålblad, modell Olga,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham, _16787a_lg.jpeg
355
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jespersen, Henrik, olja, berglandskap, _16788a_lg.jpeg
356
Jespersen, Henrik, olja, berglandskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Åselisus Lidbeck, Catharina för Lindshammar, vinglas, 6 st, "Måsen", _16789a_lg.jpeg
357
Åselisus Lidbeck, Catharina för Lindshammar, vinglas, 6 st, "Måsen",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuren och bonad rödbok med rottingklädsel, Louis XV-stil, Frankrike, sekelskiftet 1900, _16625a_8d9f087484f8ecf_lg.jpeg
358
Armstolar, 1 par, skuren och bonad rödbok med rottingklädsel, Louis XV-stil, Frankrike, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Löfström, Katarina & Turkot, Mikaela för Glasverk, Varberg, skål, grön glasmassa på orange fotklack, _16791a_lg.jpeg
359
Löfström, Katarina & Turkot, Mikaela för Glasverk, Varberg, skål, grön glasmassa på orange fotklack,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Carlsson, Stig för JIE, Gantofta, väggrelief, glaserat stengods, komposition, _16792a_lg.jpeg
360
Carlsson, Stig för JIE, Gantofta, väggrelief, glaserat stengods, komposition,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kristiansen, Kai för IKEA, stolar, 4 st, massiv, ek och teak, modell T-21, _16793a_8d9f2f8d2fd3cf6_lg.jpeg
361
Kristiansen, Kai för IKEA, stolar, 4 st, massiv, ek och teak, modell T-21,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel, _16794a_8d9f2f5e36d3bf9_lg.jpeg
362
Takampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm, _16795a_8d9f2f5f70f6ab4_lg.jpeg
363
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Höganäs, 1800-talets slut, nipperfat, glaserat lergods, i form av örn, _16796a_8d9f2f608256c83_lg.jpeg
364
Okänd designer för Höganäs, 1800-talets slut, nipperfat, glaserat lergods, i form av örn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kakburk, glas med nysilvermontage, sekelskiftet 1900, delvis gröntonad glasmassa, emaljdekor av blomma, _16797a_8d9f2f789fbb8bd_lg.jpeg
365
Kakburk, glas med nysilvermontage, sekelskiftet 1900, delvis gröntonad glasmassa, emaljdekor av blomma,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel, _16798a_lg.jpeg
366
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt, _16799a_lg.jpeg
367
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation, _16800a_lg.jpeg
368
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, glas, _16801a_8d9f2f77b3d20d7_lg.jpeg
369
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, blåglaserat stengods, "Kullatroll"_16802a_8d9f2f767607702_lg.jpeg
370
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, blåglaserat stengods, "Kullatroll"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, helstoppad och djuphäftad plysch, så kallade Emmafåtöljer, _16809a_8d9f51d495cbb6d_lg.jpeg
371
Fåtöljer, 1 par, helstoppad och djuphäftad plysch, så kallade Emmafåtöljer,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Rökbord, fruktträ med högglanspolerad skiva i serpentinsten, jugend, sekelskiftet 1900,_16810a_8d9f51d54d50326_lg.jpeg
372
Rökbord, fruktträ med högglanspolerad skiva i serpentinsten, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Säkerhetsskåp, FG modell HP05, _16824a_8d9f524a7f4cac8_lg.jpeg
373
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Deganello, Carmine  för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis", _16825a_8d9f52a9cd5265d_lg.jpeg
374
Deganello, Carmine för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge'_16826a_8d9f52a90339adc_lg.jpeg
375
Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge'
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa, _16827a_lg.jpeg
376
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft, _16828a_lg.jpeg
377
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, hus i landskap, _16829a_lg.jpeg
378
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs, _16830a_lg.jpeg
379
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm, _16831a_lg.jpeg
380
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn, _16832a_lg.jpeg
381
Okänd konstnär, 1800-tal, oljeskiss, äldre kvinna och barn,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hurtsskrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil, _16833a_8d9f52aba30e7b2_lg.jpeg
382
Hurtsskrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", framtagen för mappen 1967-68, färgvariant, _16806a_8d9f5169f6c9b3c_lg.jpeg
383
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", framtagen för mappen 1967-68, färgvariant,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Rosor i skyn", _16804a_8d9f5165ee0004b_lg.jpeg
384
Olson, Axel, färglito, "Rosor i skyn",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.