Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, lekande barn, _16910a_lg.jpeg
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, lekande barn,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor, _16908a_lg.jpeg
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd', _16911a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd',
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, "I'm coming now" _16909a_lg.jpeg
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin, "I'm coming now"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten, _16912a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti sivermynt, total vikt 1265 gram, _16913a_8d9f612fe3a42e9_lg.jpeg
Parti sivermynt, total vikt 1265 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä, _16914a_8d9f61343e0a630_lg.jpeg
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti sedlar och mynt_16890a_8d9f5f9659bedd8_lg.jpeg
Parti sedlar och mynt
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bojaner, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal, underglasyrdekor av personer mm i famille-rose-färger, _16905a_8d9f612a34fcfd2_lg.jpeg
Bojaner, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal, underglasyrdekor av personer mm i famille-rose-färger,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor, _16915a_8d9f61de83cf1ab_lg.jpeg
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner, _16916a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare, _16917a_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt, _16918a_lg.jpeg
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, sherryglas, 8 st, "Tapio", dekor av luftbubbla, medföljer 10 seltersglas, _16919a_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Iittala, sherryglas, 8 st, "Tapio", dekor av luftbubbla, medföljer 10 seltersglas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen, _16920a_lg.jpeg
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, hornuggla, _16921a_8d9f621e8adcf2a_lg.jpeg
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, hornuggla,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön, _16922a_8d9f61dd214ce09_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer för Sitzendorff, 1900-talets 1 hälft, figurin, porslin, stående kvinna med blomster, _16923a_8d9f61dfb835444_lg.jpeg
Okänd designer för Sitzendorff, 1900-talets 1 hälft, figurin, porslin, stående kvinna med blomster,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Sächsicher Porzellanmanufaktur Dresden, 1900-talets 1 hälft, figurgrupp, porslin, _16924a_8d9f61e270c5e05_lg.jpeg
Okänd designer för Sächsicher Porzellanmanufaktur Dresden, 1900-talets 1 hälft, figurgrupp, porslin,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Potpourrieskål, porslin, Sandizell, Höffner & Co, Dresden, 1900-talets 2 hälft, _16925a_8d9f61e40129676_lg.jpeg
Potpourrieskål, porslin, Sandizell, Höffner & Co, Dresden, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Opsvik, Peter för HÅG, kontorsstol, vit plast och metall, Capisco Puls, _16884a_8d9f5ee866d77ac_lg.jpeg
Opsvik, Peter för HÅG, kontorsstol, vit plast och metall, Capisco Puls,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Snurrfåtölj, mahogny med brun, djuphäftad läderklädsel, _16886a_8d9f5ef7e357315_lg.jpeg
Snurrfåtölj, mahogny med brun, djuphäftad läderklädsel,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Golvur, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1800, skuren akantusdekor i Sven Nilsson Morins art, _16926a_8d9f621fc94c5d0_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Merikallio, Mikko, egen glashytta, vinglas, 7 st, delvis blå glasmassa, _16927a_lg.jpeg
Merikallio, Mikko, egen glashytta, vinglas, 7 st, delvis blå glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _16928a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer för Danskt Kunst Tin, jardinière, tenn, _16930a_lg.jpeg
Okänd dansk designer för Danskt Kunst Tin, jardinière, tenn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta, _16929a_lg.jpeg
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång", _16931a_lg.jpeg
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Figuriner, 3 st, porslin,  gråsparv Royal Copenhagen samt blåmesar (optimisten och pessimisten) B&G, _16932a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona, nysilver med prismor, empirestil, _16871a_8d9f5e8c922a43c_lg.jpeg
Takkrona, nysilver med prismor, empirestil,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gonzales, Pilar, akvarell, "På vägen dit", _16710a_8d9f1598ecae36f_lg.jpeg
Gonzales, Pilar, akvarell, "På vägen dit",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder, _16706a_8d9f1596bd474a3_lg.jpeg
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mat/salongsbord, skuren mahogny, 1800-talets 2 hälft, rikt skuren, fyrdelad fot, _16758a_8d9f5e8fb8f50a9_lg.jpeg
Mat/salongsbord, skuren mahogny, 1800-talets 2 hälft, rikt skuren, fyrdelad fot,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, taklampa, mässing med tre gultonade glaskupor och droppformade glashängen, _16811a_8d9f517468a38ac_lg.jpeg
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, taklampa, mässing med tre gultonade glaskupor och droppformade glashängen,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, grålackerat trä, empirestil, modern tillverkning, _16933a_lg.jpeg
Spegel, grålackerat trä, empirestil, modern tillverkning,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap, _16934a_lg.jpeg
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in, _16935a_lg.jpeg
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden, _16936a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben, _16937a_lg.jpeg
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ronner-Knip, Henriëtte, kopia efter, olja, hund och katt, _16938a_lg.jpeg
Ronner-Knip, Henriëtte, kopia efter, olja, hund och katt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Nordheim, Johann Georg efter Trumbull, Georges, kopparsticke, "Die Schlacht von Bunker-Hill", 1800-talets mitt, _16939a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Champagnekylare, driven koppar, Metallkonst Larsson & Co, Eskilstuna, _16881a_8d9f5e8dbdc1b04_lg.jpeg
Champagnekylare, driven koppar, Metallkonst Larsson & Co, Eskilstuna,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan Karachi, _16870a_8d9f5e8eabad995_lg.jpeg
Matta, old Pakistan Karachi,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Glasservis, 30 delar, modern tillverkning, 6 vardera av röd- och vitvinsglas, champagnekupor, samt öl- och seltersglas, _16883a_8d9f5ee0cc21d70_lg.jpeg
Glasservis, 30 delar, modern tillverkning, 6 vardera av röd- och vitvinsglas, champagnekupor, samt öl- och seltersglas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Landin, Bengt, färglito, "Mästarmöte", _16707a_8d9f159c6b823d5_lg.jpeg
Landin, Bengt, färglito, "Mästarmöte",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Berg, Hans, färglito, figurkomposition, _16941a_lg.jpeg
Berg, Hans, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal, _16940a_lg.jpeg
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,_16942a_lg.jpeg
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK