Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.


Visning:

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor, _17083a_8d9f78d0a18e6a0_lg.jpeg
673
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Golfbag, Callaway, medföljer vagn Titleist samt 3 klubbor, _17084a_lg.jpeg
674
Golfbag, Callaway, medföljer vagn Titleist samt 3 klubbor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Soffbord, bemålat trä, 1950-60-tal, _17085a_lg.jpeg
675
Soffbord, bemålat trä, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffbord, teak på kromat underrede, _17086a_lg.jpeg
676
Okänd designer, soffbord, teak på kromat underrede,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Golfbag, Tommy Armour, medföljer 6 klubbor, _17087a_lg.jpeg
677
Golfbag, Tommy Armour, medföljer 6 klubbor,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Golfbag Jones Sports & Co, medföljer 14 klubbor, _17088a_lg.jpeg
678
Golfbag Jones Sports & Co, medföljer 14 klubbor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik, _17089a_lg.jpeg
679
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuren valnöt, oscarianska, 1800-talets slut, _17090a_lg.jpeg
680
Stolar, 1 par, skuren valnöt, oscarianska, 1800-talets slut,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft, _17091a_8d9f78e9feaeafa_lg.jpeg
681
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggur, förgylt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt  Stockholmsarbete, _17092a_8d9f78cf6b34ae0_lg.jpeg
682
Väggur, förgylt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt Stockholmsarbete,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Kopparmynt, 8 st, 1/2  Skilling Gustav IV Adolf, _17093a_lg.jpeg
683
Kopparmynt, 8 st, 1/2 Skilling Gustav IV Adolf,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan, _17094a_lg.jpeg
684
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _17096a_lg.jpeg
685
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom, _17095a_lg.jpeg
686
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage, _17097a_lg.jpeg
687
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt, _17098a_lg.jpeg
688
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris", _17099a_lg.jpeg
689
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kaffeskedar, 12 st, silver, "Rosen", total vikt 130 gram,_17100a_8d9f7a015d3583d_lg.jpeg
690
Kaffeskedar, 12 st, silver, "Rosen", total vikt 130 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Gung/rullhäst, bemålat trä och metall, Brio, _17101a_8d9f7a008a6689d_lg.jpeg
691
Gung/rullhäst, bemålat trä och metall, Brio,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten, _17102a_8d9f7a77021ca13_lg.jpeg
692
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Spegelteleskop, Lotus, EQ-114, _17103a_8d9f7a80ea5b903_lg.jpeg
693
Spegelteleskop, Lotus, EQ-114,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Morten, Oscar för The Mortens Studio, USA, figurin, porslin, häst, 1900-talets mitt, _17105a_lg.jpeg
694
Morten, Oscar för The Mortens Studio, USA, figurin, porslin, häst, 1900-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Krus, saltglaserat stengods med tennlock, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av personer, vinrankor mm, _17106a_lg.jpeg
695
Krus, saltglaserat stengods med tennlock, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av personer, vinrankor mm,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _17108a_lg.jpeg
696
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Bok, Boëthius, Gerda, Zorn, Grafikgruppen 1977, _17107a_lg.jpeg
697
Bok, Boëthius, Gerda, Zorn, Grafikgruppen 1977,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skål, silver, gustaviansk stil, profilerat brätte med fascesstav, , vikt 200 gr_17112a_8d9f7a72f5ba057_lg.jpeg
698
Skål, silver, gustaviansk stil, profilerat brätte med fascesstav, , vikt 200 gr
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Assietter, 3 st, silver, profilerat brätte med bandstav, total vikt 830 gr_17113a_8d9f7a6810a2a36_lg.jpeg
699
Assietter, 3 st, silver, profilerat brätte med bandstav, total vikt 830 gr
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, _17114a_8d9f7a0caa6336c_lg.jpeg
700
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _17115a_lg.jpeg
701
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Ericsson, Mikael, färgserigrafi, komposition, _17116a_lg.jpeg
702
Ericsson, Mikael, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffbord, betong (!) på underrede i ek, _17117a_lg.jpeg
703
Okänd designer, soffbord, betong (!) på underrede i ek,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Torsten, olja, komposition, _17118a_lg.jpeg
704
Olson, Torsten, olja, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Isaksson, Gideon, olja, blomsterstilleben, _17119a_lg.jpeg
705
Isaksson, Gideon, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stort parti smycken och bijouterier mm, _17120a_lg.jpeg
706
Stort parti smycken och bijouterier mm,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti tavlor, bl.a Kersti Flyckt, Bengt Crantz m.m_17121a_lg.jpeg
707
Parti tavlor, bl.a Kersti Flyckt, Bengt Crantz m.m
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien för Kosta Boda Artist Collection, vas samt skulptur, glas, _17122a_8d9f7a6e53d0177_lg.jpeg
708
Hydman-Vallien för Kosta Boda Artist Collection, vas samt skulptur, glas,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Grundell, Jonas för Stockholm Design House, kandelaber till 4 ljus, utfällbar, trä och metall, "Nordic Light 4", _17123a_8d9f7a6a658a3e7_lg.jpeg
709
Grundell, Jonas för Stockholm Design House, kandelaber till 4 ljus, utfällbar, trä och metall, "Nordic Light 4",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti silver; 10 kaffeskedar Sveriges Flora respektive tårtspade samt mynt,  total vikt 190 gram, _17124a_8d9f7b3578253e2_lg.jpeg
710
Parti silver; 10 kaffeskedar Sveriges Flora respektive tårtspade samt mynt, total vikt 190 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti figuriner, 9 st, flintgods, Goebel/Disney, Snövits dvärgar samt Bambi, _17125a_8d9f7b364169505_lg.jpeg
711
Parti figuriner, 9 st, flintgods, Goebel/Disney, Snövits dvärgar samt Bambi,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods, pojke och flicka. _17126a_8d9f7b36ed1fc63_lg.jpeg
712
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods, pojke och flicka.
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning, _17127a_8d9f7b37ace59c3_lg.jpeg
713
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Guldfiskbassäng/ytterkruka, porslin, Kina, modern tillverkning, _17128a_8d9f7b387f299b1_lg.jpeg
714
Guldfiskbassäng/ytterkruka, porslin, Kina, modern tillverkning,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Paraplyställ, porslin, Kina, modern tillverkning, _17129a_8d9f7b39674cf8b_lg.jpeg
715
Paraplyställ, porslin, Kina, modern tillverkning,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Märklin, lok med 2 vagnar, Olio Fiat, modellnummer 2842, _17109a_8d9f79f4608a8cc_lg.jpeg
716
Märklin, lok med 2 vagnar, Olio Fiat, modellnummer 2842,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Modellok, Märklin, modellnummer 3629, _17110a_8d9f79f895642df_lg.jpeg
717
Modellok, Märklin, modellnummer 3629,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Modellok, Märklin modellnummer 3768, _17111a_8d9f79fb64f0cef_lg.jpeg
718
Modellok, Märklin modellnummer 3768,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Modellok, Märklin, modellnummer 3748, _17104a_8d9f79f17bde4d7_lg.jpeg
719
Modellok, Märklin, modellnummer 3748,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Golfbag, Kinbag, medföljer, 14 golfklubbor, _17130a_8d9f7b348374f2e_lg.jpeg
720
Golfbag, Kinbag, medföljer, 14 golfklubbor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.