Laddar...
Februariauktion
Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.
Visning:
Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
![Jolin, Einar, olja, stilleben med orkidéer och pilgrimsfalk, _16414a_8d9e58b5d067d02_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16414-itemimages/16414a_8d9e58b5d067d02_med.jpeg)
1
Jolin, Einar, olja, stilleben med orkidéer och pilgrimsfalk,
Slutpris24 000 SEK
Värdering19 000 - 20 000 SEK
![Mörner, Stellan, olja, "Barockportalen", _16416a_8d9e58b88d35560_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16416-itemimages/16416a_8d9e58b88d35560_med.jpeg)
2
Mörner, Stellan, olja, "Barockportalen",
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
![Mörner, Stellan, olja, "Gamla ting", _16415a_8d9e58b9d9db717_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16415-itemimages/16415a_8d9e58b9d9db717_med.jpeg)
3
Mörner, Stellan, olja, "Gamla ting",
Slutpris6 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
![Pauli, Georg, olja, sittande akt, _16411c_8d9e58bafc8f23b_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16411-itemimages/16411c_8d9e58bafc8f23b_med.jpeg)
4
Pauli, Georg, olja, sittande akt,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
![Frieberg, Ryno, olja, blomsterstilleben, _16413a_8d9e58bce50638e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16413-itemimages/16413a_8d9e58bce50638e_med.jpeg)
5
Frieberg, Ryno, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat, vikt 3,8 gram, _16417a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16417-itemimages/16417a_med.jpeg)
6
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat, vikt 3,8 gram,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
![Carmoséring, 14 karat röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, vikt 3,7 gram_16418a_8d9ed6e2837257e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16418-itemimages/16418a_8d9ed6e2837257e_med.jpeg)
7
Carmoséring, 14 karat röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, vikt 3,7 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
![Weckström, Björn för Lapponia, hänge med kedja, sterlingsilver, "Space Barbarella", _16419a_8d9e597a761479d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16419-itemimages/16419a_8d9e597a761479d_med.jpeg)
8
Weckström, Björn för Lapponia, hänge med kedja, sterlingsilver, "Space Barbarella",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
![Lalique, René, efter honom, parfymflacon med propp, delvis frostat glas, "Deux Fleurs", _16420a_8d9e59799b6a072_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16420-itemimages/16420a_8d9e59799b6a072_med.jpeg)
9
Lalique, René, efter honom, parfymflacon med propp, delvis frostat glas, "Deux Fleurs",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Leksak, litograferad plåt, Siegfried Gunthermann, Nürnberg, 1920-tal, flygplan, _16421a_8d9e5978e5f8256_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16421-itemimages/16421a_8d9e5978e5f8256_med.jpeg)
10
Leksak, litograferad plåt, Siegfried Gunthermann, Nürnberg, 1920-tal, flygplan,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Leksak, litograferad plåt, Wilhelm Krauss, 1920-tal, karusell, _16422a_8d9e59781a5cf55_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16422-itemimages/16422a_8d9e59781a5cf55_med.jpeg)
11
Leksak, litograferad plåt, Wilhelm Krauss, 1920-tal, karusell,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Limousine, litograferad plåt, Karl Bub, Nürnberg, 1920-tal, _16423a_8d9e597759e2747_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16423-itemimages/16423a_8d9e597759e2747_med.jpeg)
12
Limousine, litograferad plåt, Karl Bub, Nürnberg, 1920-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, "Unika", sannolikt designad för utställningen "Glasklart" på NK 1969, _16424a_8d9e597651335cf_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16424-itemimages/16424a_8d9e597651335cf_med.jpeg)
13
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, "Unika", sannolikt designad för utställningen "Glasklart" på NK 1969,
Slutpris8 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram, _16425a_8d9e7c87ffa4f9d_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16425-itemimages/16425a_8d9e7c87ffa4f9d_med.jpeg)
14
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Pokal, silver, jugend, 1900-talets början, vikt 390 gram, _16426a_8d9e59c3b7ca033_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16426-itemimages/16426a_8d9e59c3b7ca033_med.jpeg)
15
Pokal, silver, jugend, 1900-talets början, vikt 390 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, rölakan, "Timmerstockar", _16432a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16432-itemimages/16432a_med.jpeg)
16
Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, rölakan, "Timmerstockar",
Slutpris12 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
![Spegel, förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i empire av Johan Martin Berg, spegelmakare i Göteborg 1803-37, _16427a_8d9e6589b2783b6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16427-itemimages/16427a_8d9e6589b2783b6_med.jpeg)
17
Spegel, förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i empire av Johan Martin Berg, spegelmakare i Göteborg 1803-37,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _16433a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16433-itemimages/16433a_med.jpeg)
18
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
![Wallman, Uno, olja, komposition med blommor, _16429a_8d9e65c17a5db0a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16429-itemimages/16429a_8d9e65c17a5db0a_med.jpeg)
19
Wallman, Uno, olja, komposition med blommor,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Rathsman, Siri, akvatint och linjeetsning, musikalisk komposition, _16430a_8d9e65c0e9e67d6_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16430-itemimages/16430a_8d9e65c0e9e67d6_med.jpeg)
20
Rathsman, Siri, akvatint och linjeetsning, musikalisk komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina, total vikt 26,9 gram, _16434a_8d9e6686f6a1ffd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16434-itemimages/16434a_8d9e6686f6a1ffd_med.jpeg)
21
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina, total vikt 26,9 gram,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
![Hedberg, Hans, egen verkstad Biot, skulptur, stengods, äpple, _16435a_8d9e658871cdf6a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16435-itemimages/16435a_8d9e658871cdf6a_med.jpeg)
22
Hedberg, Hans, egen verkstad Biot, skulptur, stengods, äpple,
Slutpris50 000 SEK
Värdering42 000 - 44 000 SEK
![Mathsson, Bruno för firma Karl Mathsson, signerat soffbord, alm (?) på björkunderrede, "Annika" _16436a_8d9e65865bbea4e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16436-itemimages/16436a_8d9e65865bbea4e_med.jpeg)
23
Mathsson, Bruno för firma Karl Mathsson, signerat soffbord, alm (?) på björkunderrede, "Annika"
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
![Matta, old Kirman, _16431a_8d9e65d086a435a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16431-itemimages/16431a_8d9e65d086a435a_med.jpeg)
24
Matta, old Kirman,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
![Lundqvist, Mia, färglito, "Strandhugg", _16428a_8d9e65c234c4eff_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16428-itemimages/16428a_8d9e65c234c4eff_med.jpeg)
25
Lundqvist, Mia, färglito, "Strandhugg",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Leksakståg, litograferad plåt, Karl Bub, Nürnberg, 1920-tal, _16437a_8d9e668619051c1_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16437-itemimages/16437a_8d9e668619051c1_med.jpeg)
26
Leksakståg, litograferad plåt, Karl Bub, Nürnberg, 1920-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
![Fickur med skyddsboett, så kallat jaktur, (Hunting eller Shooting Watch), förgylld mässing, _16438a_8d9e668588845fd_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16438-itemimages/16438a_8d9e668588845fd_med.jpeg)
27
Fickur med skyddsboett, så kallat jaktur, (Hunting eller Shooting Watch), förgylld mässing,
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Askkopp, flintgods, Rörstrand 1884, reklamtext för Josef Leja, _16439a_8d9e6684e60a3e3_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16439-itemimages/16439a_8d9e6684e60a3e3_med.jpeg)
28
Askkopp, flintgods, Rörstrand 1884, reklamtext för Josef Leja,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
![Högfeldt, Robert, akvarell, "Havannan", _16441a_8d9e66459d79d8e_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16441-itemimages/16441a_8d9e66459d79d8e_med.jpeg)
29
Högfeldt, Robert, akvarell, "Havannan",
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Kaffekanna med lock, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,_16442a_8d9e66844a8c8ab_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16442-itemimages/16442a_8d9e66844a8c8ab_med.jpeg)
30
Kaffekanna med lock, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
![Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, _16443a_8d9e70223b3336f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16443-itemimages/16443a_8d9e70223b3336f_med.jpeg)
31
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
![Spegel, silver och jade, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _16444a_8d9e7021a039943_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16444-itemimages/16444a_8d9e7021a039943_med.jpeg)
32
Spegel, silver och jade, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Kaffekoppar med fat, 11 + 12 st, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde, _16445a_8d9e7020fbd25b9_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16445-itemimages/16445a_8d9e7020fbd25b9_med.jpeg)
33
Kaffekoppar med fat, 11 + 12 st, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Fat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, _16446a_8d9e70202c087b4_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16446-itemimages/16446a_8d9e70202c087b4_med.jpeg)
34
Fat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Parti porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde; skål på fot, sockerskål, gräddkanna samt 3 bordsaskkoppar, _16447a_8d9e704d3fe5ae8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16447-itemimages/16447a_8d9e704d3fe5ae8_med.jpeg)
35
Parti porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde; skål på fot, sockerskål, gräddkanna samt 3 bordsaskkoppar,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kuverttallrikar, 6 st, tenn, _16448a_8d9e7fc80903be8_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16448-itemimages/16448a_8d9e7fc80903be8_med.jpeg)
36
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kuverttallrikar, 6 st, tenn,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
![Henning, Gerhard, skulptur, brons, cire-perdueteknik, "Vilande flicka", _16449a_8d9e7fb7719e4ce_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16449-itemimages/16449a_8d9e7fb7719e4ce_med.jpeg)
37
Henning, Gerhard, skulptur, brons, cire-perdueteknik, "Vilande flicka",
Slutpris38 000 SEK
Värdering42 000 - 44 000 SEK
![Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 7,2 gram, _16450a_8d9e7fc78c40c2f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16450-itemimages/16450a_8d9e7fc78c40c2f_med.jpeg)
38
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 7,2 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 180 gram, _16451a_8d9e7fb83e29097_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16451-itemimages/16451a_8d9e7fb83e29097_med.jpeg)
39
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 180 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Löfman, Eric för Markströms, skål, sterlingsilver, vikt 190 gram, _16452a_8d9e7fb93cceba2_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16452-itemimages/16452a_8d9e7fb93cceba2_med.jpeg)
40
Löfman, Eric för Markströms, skål, sterlingsilver, vikt 190 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Châtelaine, 18 karat rödguld och svart siden, total vikt 7,3 gram, _16453a_8d9ea3f289b1110_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16453-itemimages/16453a_8d9ea3f289b1110_med.jpeg)
41
Châtelaine, 18 karat rödguld och svart siden, total vikt 7,3 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Damfickur, 18 karat rödguld, Schweiz, 1800-talets 2 hälft, total vikt 51,6 gram, _16454a_8d9ea3f34ce1818_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16454-itemimages/16454a_8d9ea3f34ce1818_med.jpeg)
42
Damfickur, 18 karat rödguld, Schweiz, 1800-talets 2 hälft, total vikt 51,6 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
![Cigarettetui, sterlingsilver med guillocherad, röd translucid emalj, möjligen Frankrike, _16455a_8d9ea3f4239c81a_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16455-itemimages/16455a_8d9ea3f4239c81a_med.jpeg)
43
Cigarettetui, sterlingsilver med guillocherad, röd translucid emalj, möjligen Frankrike,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft, _16456a_8d9ea43c5f95300_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16456-itemimages/16456a_8d9ea43c5f95300_med.jpeg)
44
Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
![Lind, Tage för ASA-Silver, armring, silver med 3 cabochonslipade månstenar, _16457a_8d9ea3f72cd2656_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16457-itemimages/16457a_8d9ea3f72cd2656_med.jpeg)
45
Lind, Tage för ASA-Silver, armring, silver med 3 cabochonslipade månstenar,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Nielsen, Harald för Georg Jensen, serviettring, sterlingsilver, modell "Pyramid", _16458a_8d9ea43b75f055f_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16458-itemimages/16458a_8d9ea43b75f055f_med.jpeg)
46
Nielsen, Harald för Georg Jensen, serviettring, sterlingsilver, modell "Pyramid",
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
![Eldh, Tore för Ceson, snapsglas, 6 st, silver, total vikt 185 gram, _16459a_8d9ea3f4e96e827_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16459-itemimages/16459a_8d9ea3f4e96e827_med.jpeg)
47
Eldh, Tore för Ceson, snapsglas, 6 st, silver, total vikt 185 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![Holmström, Lars för Firma Svenskt Tenn, kandelaber till 7 ljus, mässing, _16460a_8d9ea3f557fedae_lg.jpeg](https://hallands.media.skeleton.bbys.io/16460-itemimages/16460a_8d9ea3f557fedae_med.jpeg)
48
Holmström, Lars för Firma Svenskt Tenn, kandelaber till 7 ljus, mässing,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
![](https://images.prismic.io/skeleton-hallandsauktionsverk/82bea599-bc8d-481f-9c3c-11a015218298_white+logo.png?auto=compress,format)
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.