Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.


Visning:

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Jolin, Einar, olja, stilleben med orkidéer och pilgrimsfalk, _16414a_8d9e58b5d067d02_lg.jpeg
1
Jolin, Einar, olja, stilleben med orkidéer och pilgrimsfalk,
Slutpris24 000 SEK
Värdering19 000 - 20 000 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, olja, "Barockportalen", _16416a_8d9e58b88d35560_lg.jpeg
2
Mörner, Stellan, olja, "Barockportalen",
SlutprisInga bud
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, olja, "Gamla ting", _16415a_8d9e58b9d9db717_lg.jpeg
3
Mörner, Stellan, olja, "Gamla ting",
Slutpris6 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Pauli, Georg, olja, sittande akt, _16411c_8d9e58bafc8f23b_lg.jpeg
4
Pauli, Georg, olja, sittande akt,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Frieberg, Ryno, olja, blomsterstilleben, _16413a_8d9e58bce50638e_lg.jpeg
5
Frieberg, Ryno, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat, vikt 3,8 gram, _16417a_lg.jpeg
6
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat, vikt 3,8 gram,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Carmoséring, 14 karat röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, vikt 3,7 gram_16418a_8d9ed6e2837257e_lg.jpeg
7
Carmoséring, 14 karat röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, vikt 3,7 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Avslutad
Weckström, Björn för Lapponia, hänge med kedja, sterlingsilver, "Space Barbarella", _16419a_8d9e597a761479d_lg.jpeg
8
Weckström, Björn för Lapponia, hänge med kedja, sterlingsilver, "Space Barbarella",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Lalique, René, efter honom, parfymflacon med propp, delvis frostat glas, "Deux Fleurs", _16420a_8d9e59799b6a072_lg.jpeg
9
Lalique, René, efter honom, parfymflacon med propp, delvis frostat glas, "Deux Fleurs",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Leksak, litograferad plåt, Siegfried Gunthermann, Nürnberg, 1920-tal, flygplan, _16421a_8d9e5978e5f8256_lg.jpeg
10
Leksak, litograferad plåt, Siegfried Gunthermann, Nürnberg, 1920-tal, flygplan,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Leksak, litograferad plåt, Wilhelm Krauss, 1920-tal, karusell, _16422a_8d9e59781a5cf55_lg.jpeg
11
Leksak, litograferad plåt, Wilhelm Krauss, 1920-tal, karusell,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Limousine, litograferad plåt, Karl Bub, Nürnberg, 1920-tal, _16423a_8d9e597759e2747_lg.jpeg
12
Limousine, litograferad plåt, Karl Bub, Nürnberg, 1920-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, "Unika", sannolikt designad för utställningen "Glasklart" på NK 1969, _16424a_8d9e597651335cf_lg.jpeg
13
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, "Unika", sannolikt designad för utställningen "Glasklart" på NK 1969,
Slutpris8 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram, _16425a_8d9e7c87ffa4f9d_lg.jpeg
14
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Pokal, silver, jugend, 1900-talets början, vikt 390 gram, _16426a_8d9e59c3b7ca033_lg.jpeg
15
Pokal, silver, jugend, 1900-talets början, vikt 390 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, rölakan, "Timmerstockar", _16432a_lg.jpeg
16
Johansson, Judith, egen verkstad, Knäred, matta, rölakan, "Timmerstockar",
Slutpris12 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Spegel, förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i empire av Johan Martin Berg, spegelmakare i Göteborg 1803-37, _16427a_8d9e6589b2783b6_lg.jpeg
17
Spegel, förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i empire av Johan Martin Berg, spegelmakare i Göteborg 1803-37,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal, _16433a_lg.jpeg
18
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Avslutad
Wallman, Uno, olja, komposition med blommor, _16429a_8d9e65c17a5db0a_lg.jpeg
19
Wallman, Uno, olja, komposition med blommor,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Rathsman, Siri, akvatint och linjeetsning, musikalisk komposition, _16430a_8d9e65c0e9e67d6_lg.jpeg
20
Rathsman, Siri, akvatint och linjeetsning, musikalisk komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina, total vikt 26,9 gram, _16434a_8d9e6686f6a1ffd_lg.jpeg
21
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina, total vikt 26,9 gram,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Hedberg, Hans, egen verkstad Biot, skulptur, stengods, äpple, _16435a_8d9e658871cdf6a_lg.jpeg
22
Hedberg, Hans, egen verkstad Biot, skulptur, stengods, äpple,
Slutpris50 000 SEK
Värdering42 000 - 44 000 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för firma Karl Mathsson, signerat soffbord, alm (?) på björkunderrede, "Annika" _16436a_8d9e65865bbea4e_lg.jpeg
23
Mathsson, Bruno för firma Karl Mathsson, signerat soffbord, alm (?) på björkunderrede, "Annika"
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Matta, old Kirman, _16431a_8d9e65d086a435a_lg.jpeg
24
Matta, old Kirman,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lundqvist, Mia, färglito, "Strandhugg", _16428a_8d9e65c234c4eff_lg.jpeg
25
Lundqvist, Mia, färglito, "Strandhugg",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Leksakståg, litograferad plåt, Karl Bub, Nürnberg, 1920-tal, _16437a_8d9e668619051c1_lg.jpeg
26
Leksakståg, litograferad plåt, Karl Bub, Nürnberg, 1920-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fickur med skyddsboett, så kallat jaktur, (Hunting eller Shooting Watch), förgylld mässing, _16438a_8d9e668588845fd_lg.jpeg
27
Fickur med skyddsboett, så kallat jaktur, (Hunting eller Shooting Watch), förgylld mässing,
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Askkopp, flintgods, Rörstrand 1884, reklamtext för Josef Leja, _16439a_8d9e6684e60a3e3_lg.jpeg
28
Askkopp, flintgods, Rörstrand 1884, reklamtext för Josef Leja,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Högfeldt, Robert, akvarell, "Havannan", _16441a_8d9e66459d79d8e_lg.jpeg
29
Högfeldt, Robert, akvarell, "Havannan",
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kaffekanna med lock, porslin,  Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,_16442a_8d9e66844a8c8ab_lg.jpeg
30
Kaffekanna med lock, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, _16443a_8d9e70223b3336f_lg.jpeg
31
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Spegel, silver och jade, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _16444a_8d9e7021a039943_lg.jpeg
32
Spegel, silver och jade, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kaffekoppar med fat, 11 + 12 st, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde, _16445a_8d9e7020fbd25b9_lg.jpeg
33
Kaffekoppar med fat, 11 + 12 st, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, _16446a_8d9e70202c087b4_lg.jpeg
34
Fat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde; skål på fot, sockerskål, gräddkanna samt 3 bordsaskkoppar, _16447a_8d9e704d3fe5ae8_lg.jpeg
35
Parti porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde; skål på fot, sockerskål, gräddkanna samt 3 bordsaskkoppar,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kuverttallrikar, 6 st, tenn, _16448a_8d9e7fc80903be8_lg.jpeg
36
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kuverttallrikar, 6 st, tenn,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Henning, Gerhard, skulptur, brons, cire-perdueteknik, "Vilande flicka", _16449a_8d9e7fb7719e4ce_lg.jpeg
37
Henning, Gerhard, skulptur, brons, cire-perdueteknik, "Vilande flicka",
Slutpris38 000 SEK
Värdering42 000 - 44 000 SEK
Avslutad
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 7,2 gram, _16450a_8d9e7fc78c40c2f_lg.jpeg
38
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 7,2 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 180 gram, _16451a_8d9e7fb83e29097_lg.jpeg
39
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 180 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Löfman, Eric för Markströms, skål, sterlingsilver, vikt 190 gram, _16452a_8d9e7fb93cceba2_lg.jpeg
40
Löfman, Eric för Markströms, skål, sterlingsilver, vikt 190 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Châtelaine, 18 karat rödguld och svart siden, total vikt 7,3 gram, _16453a_8d9ea3f289b1110_lg.jpeg
41
Châtelaine, 18 karat rödguld och svart siden, total vikt 7,3 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Damfickur, 18 karat rödguld, Schweiz, 1800-talets 2 hälft, total vikt 51,6 gram, _16454a_8d9ea3f34ce1818_lg.jpeg
42
Damfickur, 18 karat rödguld, Schweiz, 1800-talets 2 hälft, total vikt 51,6 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Cigarettetui, sterlingsilver med guillocherad, röd translucid emalj, möjligen Frankrike, _16455a_8d9ea3f4239c81a_lg.jpeg
43
Cigarettetui, sterlingsilver med guillocherad, röd translucid emalj, möjligen Frankrike,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft, _16456a_8d9ea43c5f95300_lg.jpeg
44
Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lind, Tage för ASA-Silver, armring, silver med 3 cabochonslipade månstenar, _16457a_8d9ea3f72cd2656_lg.jpeg
45
Lind, Tage för ASA-Silver, armring, silver med 3 cabochonslipade månstenar,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nielsen, Harald för Georg Jensen, serviettring, sterlingsilver, modell "Pyramid", _16458a_8d9ea43b75f055f_lg.jpeg
46
Nielsen, Harald för Georg Jensen, serviettring, sterlingsilver, modell "Pyramid",
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Eldh, Tore för Ceson, snapsglas, 6 st, silver, total vikt 185 gram, _16459a_8d9ea3f4e96e827_lg.jpeg
47
Eldh, Tore för Ceson, snapsglas, 6 st, silver, total vikt 185 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Holmström, Lars för Firma Svenskt Tenn, kandelaber till 7 ljus, mässing, _16460a_8d9ea3f557fedae_lg.jpeg
48
Holmström, Lars för Firma Svenskt Tenn, kandelaber till 7 ljus, mässing,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.