Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot, _16508a_lg.jpeg
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram, _16509a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Ring, 18 karat rödguld med cabochonslipad månsten, vikt 3 gram_16510a_8d9ebe1e007aec4_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med cabochonslipad månsten, vikt 3 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Morales, José, olja, konkret komposition, _16511a_8d9ebe1d7b51a88_lg.jpeg
Morales, José, olja, konkret komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ragoutsked, silver, gammalsvensk modell, vikt 115 gr, _16512a_8d9ed55f191072e_lg.jpeg
Ragoutsked, silver, gammalsvensk modell, vikt 115 gr,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Toilettedosa, silver, senempire, 1800-talets 1 hälft, vikt 75 gram, _16513a_8d9ed56036dfc2c_lg.jpeg
Toilettedosa, silver, senempire, 1800-talets 1 hälft, vikt 75 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842, _16514a_8d9ed55e8a08565_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kniv i balja, halvhorn, smide och renläder, samearbete, 1900-talets 1 hälft, skuren dekor av samer, renar mm, _16515a_8d9ed5617d810ec_lg.jpeg
Kniv i balja, halvhorn, smide och renläder, samearbete, 1900-talets 1 hälft, skuren dekor av samer, renar mm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Sked, skuren masurbjörk med förgyllt silvermontage, Ryssland, 1900-talets början, _16516a_8d9ed594c7281e7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti ordensminiatyrer, -medaljer mm, bland annat italienska St Mauritius- och Lazarusorden, Italienska Kronorden, bouton för Påvliga Heliga Gravens Orden, _16517a_8d9ed701886a8de_lg.jpeg
Parti ordensminiatyrer, -medaljer mm, bland annat italienska St Mauritius- och Lazarusorden, Italienska Kronorden, bouton för Påvliga Heliga Gravens Orden,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Faskinkniv för ingenjörstrupp, stål med mässingsfäste, antagligen Preussen, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _16518a_8d9ed6575227d1b_lg.jpeg
Faskinkniv för ingenjörstrupp, stål med mässingsfäste, antagligen Preussen, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bajonett, Tjeckisk M/E35, _16519a_8d9ed6564b589ad_lg.jpeg
Bajonett, Tjeckisk M/E35,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bajonett, stål med (senare) bakelitkavlar, Weyersberg, Kirschbaum & Co, 1800-talets 2 hälft, _16520a_8d9ed66f8f1e0af_lg.jpeg
Bajonett, stål med (senare) bakelitkavlar, Weyersberg, Kirschbaum & Co, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd engelsk konstnär, George III-IV, 1800-talets 1 hälft, tuschteckning med täckvitt, mansporträtt, _16521a_8d9ed66ec40695a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Prisplakett, silver på valnöt, Djursholms Scouter 1915, gravyr till Ohlin, Tisell, Lundblo, Almquist och Dannfelt, _16522a_8d9ed67c48d8c6b_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Orivit, kaffeservis, nysilver, jugend, 1900-talets början, _16523a_8d9ed6f650a2fb9_lg.jpeg
Okänd designer för Orivit, kaffeservis, nysilver, jugend, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Sabelkoppel, möjligen variant av M/1859, _16524a_8d9ed6de495c64b_lg.jpeg
Sabelkoppel, möjligen variant av M/1859,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, faun på get, _16525a_8d9ed6a2ef87016_lg.jpeg
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, faun på get,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Figurin, Porslin, Tyskland, 1900-tal, tre flickor, _16526a_8d9ed6b2e3086ab_lg.jpeg
Figurin, Porslin, Tyskland, 1900-tal, tre flickor,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorén, Esaias, färglito, Komposition med snäcka, utförd 1980, ur "Otto G Carlsund i fjärrperspektiv", _16527a_8d9ed73503aeab6_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, Komposition med snäcka, utförd 1980, ur "Otto G Carlsund i fjärrperspektiv",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, etsning, En fågel i handen, _16528a_8d9ed736685508d_lg.jpeg
Olson, Axel, etsning, En fågel i handen,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, etsning, Sommarstrand, _16529a_8d9ed7505de1712_lg.jpeg
Olson, Axel, etsning, Sommarstrand,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,_16530a_8d9ed7473244fe3_lg.jpeg
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Erik, färglito, "Requiem för en kubist", utförd 1980 för "Otto G Carlsund i fjärrperspektiv", _16531a_8d9ed73744f98d9_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Requiem för en kubist", utförd 1980 för "Otto G Carlsund i fjärrperspektiv",
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Kungsbacka", _16540a_8d9efa7ecd1ce78_lg.jpeg
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Kungsbacka",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Forssell, Christian Didrik efter Gérard, Francois, kopparstick, Karl XIV Johan, _16541a_8d9efa7f8fa7d5e_lg.jpeg
Forssell, Christian Didrik efter Gérard, Francois, kopparstick, Karl XIV Johan,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Gruva, Knut, olja, stilleben, _16542a_8d9efae118839df_lg.jpeg
Gruva, Knut, olja, stilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, herrgårdsbyggnad vid sjö, _16543a_8d9efa8094755c2_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, herrgårdsbyggnad vid sjö,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 600 SEK
Jalk, Grete för France & Sön, 1950-60-tal, soffa, teak med lösa, blå dynor_16544a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot. _16545a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"_16546a_lg.jpeg
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, soffbord, teak (?),_16547a_lg.jpeg
Okänd designer, soffbord, teak (?),
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matservis, 46 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci, _16548a_lg.jpeg
Matservis, 46 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,_16549a_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Bogsund" (Ulricehamn), _16550a_8d9efae1ccbdfef_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Janczak, Jan January, blandteknik, komposition, _16551a_8d9efae281c0b09_lg.jpeg
Janczak, Jan January, blandteknik, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, medicinsk plansch, kut- och svankryggar, _16552a_8d9efae34ff72be_lg.jpeg
Okänd konstnär, medicinsk plansch, kut- och svankryggar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kniv, halvhorn, samearbete, 1900-talets 1 hälft eller mitt, _16553a_8d9efae42601e7c_lg.jpeg
Kniv, halvhorn, samearbete, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Brosch/hängsmycke, silver med kaméskuren snäcka, 1900-talets 1 hälft, _16554a_8d9efae5392c4de_lg.jpeg
Brosch/hängsmycke, silver med kaméskuren snäcka, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Armbandsur, 4 st, manuella; Drotten, MOD, L-U-C- samt Navir, _16555a_8d9efbcaf6e3a0e_lg.jpeg
Armbandsur, 4 st, manuella; Drotten, MOD, L-U-C- samt Navir,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing, _16556a_lg.jpeg
Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland, _16557a_lg.jpeg
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Persson, Ragnar "RP", färglito, Kristina, handkolorerad_16559a_lg.jpeg
Persson, Ragnar "RP", färglito, Kristina, handkolorerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fat, tenn, kulhamrad dekor, stämplat Erik Pettersson Krietz Stockholm (verks 1753-95), _16558a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti koppar, underfat och assietter, benporslin, England, 1800-talets 1 hälft, _16560a_8d9efbee89fb1ec_lg.jpeg
Parti koppar, underfat och assietter, benporslin, England, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tallrikar, 6 st samt skål, fajans, 1700-tal, _16561a_8d9efbef5ba63bb_lg.jpeg
Tallrikar, 6 st samt skål, fajans, 1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Krön, 3 st, skuret och bronserat trä, _16562a_8d9efbed8eeb77d_lg.jpeg
Krön, 3 st, skuret och bronserat trä,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, _16566a_lg.jpeg
Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK