Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.
Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Ring, 18 karat rödguld med cabochonslipad månsten, vikt 3 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Morales, José, olja, konkret komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ragoutsked, silver, gammalsvensk modell, vikt 115 gr,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Toilettedosa, silver, senempire, 1800-talets 1 hälft, vikt 75 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kniv i balja, halvhorn, smide och renläder, samearbete, 1900-talets 1 hälft, skuren dekor av samer, renar mm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti ordensminiatyrer, -medaljer mm, bland annat italienska St Mauritius- och Lazarusorden, Italienska Kronorden, bouton för Påvliga Heliga Gravens Orden,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Faskinkniv för ingenjörstrupp, stål med mässingsfäste, antagligen Preussen, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bajonett, Tjeckisk M/E35,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bajonett, stål med (senare) bakelitkavlar, Weyersberg, Kirschbaum & Co, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Orivit, kaffeservis, nysilver, jugend, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Sabelkoppel, möjligen variant av M/1859,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, faun på get,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Figurin, Porslin, Tyskland, 1900-tal, tre flickor,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorén, Esaias, färglito, Komposition med snäcka, utförd 1980, ur "Otto G Carlsund i fjärrperspektiv",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, etsning, En fågel i handen,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, etsning, Sommarstrand,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Erik, färglito, "Requiem för en kubist", utförd 1980 för "Otto G Carlsund i fjärrperspektiv",
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Kungsbacka",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Forssell, Christian Didrik efter Gérard, Francois, kopparstick, Karl XIV Johan,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Gruva, Knut, olja, stilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, olja, herrgårdsbyggnad vid sjö,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 600 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, soffbord, teak (?),
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matservis, 46 delar, porslin, Rosenthal Sanssouci,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Janczak, Jan January, blandteknik, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, medicinsk plansch, kut- och svankryggar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kniv, halvhorn, samearbete, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Brosch/hängsmycke, silver med kaméskuren snäcka, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Armbandsur, 4 st, manuella; Drotten, MOD, L-U-C- samt Navir,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Persson, Ragnar "RP", färglito, Kristina, handkolorerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti koppar, underfat och assietter, benporslin, England, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tallrikar, 6 st samt skål, fajans, 1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Krön, 3 st, skuret och bronserat trä,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK