Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Smyckeskrin, silver med invändig sammetsklädsel, Norge, 1900-talets mitt, _16461a_8d9ea3fcaf20d50_lg.jpeg
Smyckeskrin, silver med invändig sammetsklädsel, Norge, 1900-talets mitt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, _16462a_8d9ea3fc21791c0_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ring, 14 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 carat, _16463a_lg.jpeg
Ring, 14 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 carat,
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood, _16464a_lg.jpeg
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900, _16465a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel, _16466a_lg.jpeg
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Björling, Carl, olja, Stockholms slott med Strömmen, _16467a_lg.jpeg
Björling, Carl, olja, Stockholms slott med Strömmen,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, golvlampa, teak, alm och mässing_16410a_8d9ea3ffb01af72_lg.jpeg
Okänd designer, 1960-tal, golvlampa, teak, alm och mässing
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal fåtölj, team, _16468a_8d9ea4056e33e30_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal fåtölj, team,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kalendermedaljer, 1 par, tenn, Oskar II 70 år 1899, _16469a_8d9ea43d7d86343_lg.jpeg
Kalendermedaljer, 1 par, tenn, Oskar II 70 år 1899,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, armring, silver, vikt 55 gram, _16470a_8d9ea43e1b3ea49_lg.jpeg
Okänd designer, armring, silver, vikt 55 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, jardinière, nysilver med glasinsats, 1910-tal, _16471a_8d9ea4401f1cb46_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti silvermynt, Oskar II, total vikt 980 gram, _16472a_8d9ea4a4d9f12f3_lg.jpeg
Parti silvermynt, Oskar II, total vikt 980 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Parti silvermynt, nästan uteslutande Gustav V, total vikt cirka 2000 gram,_16473a_8d9ea4a59d84205_lg.jpeg
Parti silvermynt, nästan uteslutande Gustav V, total vikt cirka 2000 gram,
Slutpris6 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, fylld fot, _16474a_8d9ea4a6c3b8277_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, silver, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, fylld fot,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Toilettedosa, silver, senempire, 1800-talets mitt, _16475a_8d9ea4a3157e50f_lg.jpeg
Toilettedosa, silver, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Trofé, skinn med monterat huvud av svartbjörn, _16476a_8d9ea4a1ea2e381_lg.jpeg
Trofé, skinn med monterat huvud av svartbjörn,
Slutpris8 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor, _16477a_8d9eb001114575c_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla', _16478a_8d9eb012024851f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, skålar, 3 st, månstensfärgat glas, "Selena", _16479a_8d9eb016e6eb9ab_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, skålar, 3 st, månstensfärgat glas, "Selena",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Damfickur, silver, 1800-talets slut, _16480a_8d9eb0de60be990_lg.jpeg
Damfickur, silver, 1800-talets slut,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), _16481a_8d9eb0df5347cdd_lg.jpeg
Skål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Flaska, porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal, _16482a_8d9eb0e03cb8df8_lg.jpeg
Flaska, porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bojan med lock, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, _16483a_8d9eb0e57593768_lg.jpeg
Bojan med lock, porslin, Kina, Qing, 1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Orvola, Heikki för Marimekko/Iittala, ljuslyktor, 2 st, rubin- respektive koboltglas, "Kivi", _16484a_8d9eb0e6a86b103_lg.jpeg
Orvola, Heikki för Marimekko/Iittala, ljuslyktor, 2 st, rubin- respektive koboltglas, "Kivi",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skålar, 3 st, glas, _16485a_8d9eb0e7cf1ecd6_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skålar, 3 st, glas,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nielsen, Palle, träsnitt, "Orpheus och Eurydike", _16486a_8d9eb1ea3aec9ae_lg.jpeg
Nielsen, Palle, träsnitt, "Orpheus och Eurydike",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Friberg, Roj, färglito, klippformation, _16487a_8d9eb1ead483a93_lg.jpeg
Friberg, Roj, färglito, klippformation,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sideboard, mahogny med intarsia, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft, _16488a_8d9eb1eba76ce6e_lg.jpeg
Sideboard, mahogny med intarsia, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegel, mahogny med intarsia, empire, möjligen Tyskland, 1800-talets 1 hälft, _16489a_8d9eb1ec346dd66_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _16490a_8d9eb1ecdd8b619_lg.jpeg
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Taburett, skuret, bemålat och bronserat trä, ny-Louis XVI, sekelskiftet 1900, _16491a_8d9eb1e97daa744_lg.jpeg
Taburett, skuret, bemålat och bronserat trä, ny-Louis XVI, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Silvermynt, 1 Riksdaler Kristina 1643, _16493a_8d9eb32e6401c88_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Riksdaler Kristina 1643,
Slutpris7 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Medalj, brons, Gustav III:s död 1792, slagen 1792 i London, graverad av C H Küchler, _16492a_8d9eb32d620177c_lg.jpeg
Medalj, brons, Gustav III:s död 1792, slagen 1792 i London, graverad av C H Küchler,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Medalj, silver, protestanternas religionsfrihet, slagen i Dresden 1632, _16494a_8d9eb32f5111c35_lg.jpeg
Medalj, silver, protestanternas religionsfrihet, slagen i Dresden 1632,
Slutpris8 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Medalj, tenn, Karl XII, 1708, _16495a_8d9eb32cb40265d_lg.jpeg
Medalj, tenn, Karl XII, 1708,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Medalj, förgylld brons, Ulrika Eleonoras d ä kröning 1680, _16496a_8d9eb3389bd68c5_lg.jpeg
Medalj, förgylld brons, Ulrika Eleonoras d ä kröning 1680,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Erik, olja, "Angelus", _16497a_8d9ebb53f4a6cf5_lg.jpeg
Olson, Erik, olja, "Angelus",
Slutpris7 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, blomsterstilleben, _16498a_8d9ebb54a99f64d_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, blomsterstilleben,
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,15 carat, vikt 2,7 gram, _16499a_8d9ebb5545ee0d3_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,15 carat, vikt 2,7 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ringar, 3 st, 20 karat rödguld, total vikt 10,3 gram, _16500a_8d9ebb55da04aca_lg.jpeg
Ringar, 3 st, 20 karat rödguld, total vikt 10,3 gram,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 15 åttkantslipade diamanter, _16501a_8d9ebb5365a29d2_lg.jpeg
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 15 åttkantslipade diamanter,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade bergkristaller, total vikt 3,5 gram_16502a_8d9ebdc9cfc984f_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Högardh, Gösta, olja, Lilla Torg, Halmstad (nuvarande korsningen Köpmansgatan/Bryggaregatan),_16503a_8d9ebdca7d15103_lg.jpeg
Högardh, Gösta, olja, Lilla Torg, Halmstad (nuvarande korsningen Köpmansgatan/Bryggaregatan),
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja med guldpigment, portal, _16504a_8d9ebdcb0ecfe9b_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja med guldpigment, portal,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Theskedar, 12 st, silver, "Svensk Flora", total vikt 110 gram, _16505a_8d9ebe1e9801d7e_lg.jpeg
Theskedar, 12 st, silver, "Svensk Flora", total vikt 110 gram,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservisdelar, 'Silvia', design 1957, ca 55 delar_16506a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr), _16507a_lg.jpeg
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK