Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Matta, old Indien (?), _17034a_lg.jpeg
Matta, old Indien (?),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder, _17035a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Livpäls m/1913, _17036a_lg.jpeg
Livpäls m/1913,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti armbandsur, modern tillverkning_17037a_lg.jpeg
Parti armbandsur, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _17038a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Stolar, 1 par, skuret trä, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, _17039a_8d9f6ec633b94ad_lg.jpeg
Stolar, 1 par, skuret trä, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rit-Ola (egentligen Jan-Erik Garland), blandteknik, självporträtt med cigarr, _17040a_8d9f6e6254b9263_lg.jpeg
Rit-Ola (egentligen Jan-Erik Garland), blandteknik, självporträtt med cigarr,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vattentunna, koppar med smidesbeslag, 1900-talets 1 hälft, _17041a_8d9f6e630fb70f8_lg.jpeg
Vattentunna, koppar med smidesbeslag, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vägghylla med klädhängare, valnöt, sekelskiftet 1900, _17042a_8d9f6e63c3550cb_lg.jpeg
Vägghylla med klädhängare, valnöt, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket, _17043a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _17045a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild, _17044a_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne, _17046a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Sowa & Reiser efter Disney, färgetsningar, 1 par, Musse Pigg och Mimmi, _17047a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matta, semiantik Pakistan, _17048a_lg.jpeg
Matta, semiantik Pakistan,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vettar, 2 st, bemålad konstmassa, 1900-tal, _17049a_8d9f6ec7c3a0e8c_lg.jpeg
Vettar, 2 st, bemålad konstmassa, 1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Aladåbformar, 2 st, saltglaserat lergods, sekelskiftet 1900, _17050a_8d9f6ec888b8cbe_lg.jpeg
Aladåbformar, 2 st, saltglaserat lergods, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt, _17051a_8d9f6ecacd060b2_lg.jpeg
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Besman, ek och metall, 1700-talets mitt, _17052a_8d9f6ecba824d47_lg.jpeg
Besman, ek och metall, 1700-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _17053a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'. _17054a_lg.jpeg
Olson, Axel, etsning, 'Strandkväll'.
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Anvisningssedel, 10 kroner, Danmark Fredrik IX 1953, _17055a_lg.jpeg
Anvisningssedel, 10 kroner, Danmark Fredrik IX 1953,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, soffbord, bok med glasskiva, _17056a_lg.jpeg
Okänd designer, soffbord, bok med glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, soffbord, bok med glasskiva, _17057a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ostformar, 2 st, skuret trä, 1800-tal, skuren geometrisk dekor, _17058a_8d9f6ecca761869_lg.jpeg
Ostformar, 2 st, skuret trä, 1800-tal, skuren geometrisk dekor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Krus, 3 st, glaserat ler- respektive stengods, 18-1900-tal, _17059a_8d9f6ecd87c8ed2_lg.jpeg
Krus, 3 st, glaserat ler- respektive stengods, 18-1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bokhylla, rödlackerad trä- och spånskiva, Ikea  "Lack"_17060a_8d9f6ed5ee2faae_lg.jpeg
Bokhylla, rödlackerad trä- och spånskiva, Ikea "Lack"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sidebord, rödlackerad trä- och spånskiva, IKEA "Lack", _17061a_8d9f6ed81ee7cae_lg.jpeg
Sidebord, rödlackerad trä- och spånskiva, IKEA "Lack",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Modellskepp, trä, 1900-talets 2 hälft, _17063a_8d9f79dfa6954a9_lg.jpeg
Modellskepp, trä, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spelbord, bonad ek, 1800-talets slut, _17066a_8d9f79e270cf80a_lg.jpeg
Spelbord, bonad ek, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lådspegel, ljus ek och valnöt, nyrokoko, _17067a_8d9f7a839b42a2e_lg.jpeg
Lådspegel, ljus ek och valnöt, nyrokoko,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Raatikainen, Mikael, olja, så kallad gåramålning, _17068a_8d9f79e37ef7a48_lg.jpeg
Raatikainen, Mikael, olja, så kallad gåramålning,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lidman, Torsten, teckningar, 3 st, _17069a_lg.jpeg
Lidman, Torsten, teckningar, 3 st,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall, _17071a_lg.jpeg
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Gyllensvaans Möbler, Kättilstorp, byrå, teak och svartlackerat trä, _17070a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bricka, bonad björk med bronshandtag, 1910-tal, _17072a_lg.jpeg
Bricka, bonad björk med bronshandtag, 1910-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,  _17073a_lg.jpeg
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gardberg, Bertel för Boda, Finland, ljusstakar, 1 par, brons, _17074a_lg.jpeg
Gardberg, Bertel för Boda, Finland, ljusstakar, 1 par, brons,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur, _17075a_lg.jpeg
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matservisdelar, flintgods, Rörstrand Svenska Slott, _17076a_8d9f7aa657118ff_lg.jpeg
Matservisdelar, flintgods, Rörstrand Svenska Slott,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kolonnkratrar, 1 par, svartlackerat lergods, antagligen Lauritz Hjorth, Bornholm,_17077a_8d9f785247db7c8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Takkrona, svartlackerad metall med prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 2 hälft _17078a_8d9f78597b9f61b_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, glasservisdelar, 19 delar, "Merlot", _17064a_8d9f79e0b302b3d_lg.jpeg
Lagerbielke, Erika för Orrefors, glasservisdelar, 19 delar, "Merlot",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Filterhållare, 7 st, porslin, Melitta, _17065a_8d9f78ece93415f_lg.jpeg
Filterhållare, 7 st, porslin, Melitta,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti bärnsten, _17079a_8d9f79e454e3ea8_lg.jpeg
Parti bärnsten,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, flaska, glas, "Antikva", _17080a_8d9f78ebe9ec3b7_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, flaska, glas, "Antikva",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vattenkrus med lock och tappkran, saltglaserat stengods, 5 liter, Höganäs, 1900-talets mitt, _17081a_8d9f78eb247a01e_lg.jpeg
Vattenkrus med lock och tappkran, saltglaserat stengods, 5 liter, Höganäs, 1900-talets mitt,
Slutpris2 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Signallykta/lanterna, svartlackerad plåt och glas, 1900-talets 1 hälft, _17082a_8d9f78eaaa276c0_lg.jpeg
Signallykta/lanterna, svartlackerad plåt och glas, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK