Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Wagemaekers, Victor, gouache, holländskt kanalparti med kapell, _16943a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jerken, Erik, olja, norskt kustparti med torkställningar för fisk, _16944a_lg.jpeg
Jerken, Erik, olja, norskt kustparti med torkställningar för fisk,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lindell-Kjell, Gösta, olja, romersk osteria, _16945a_lg.jpeg
Lindell-Kjell, Gösta, olja, romersk osteria,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 500 SEK
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen, _16946a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Norrman, Knut, olja, motiv från Montmartre, _16947a_lg.jpeg
Norrman, Knut, olja, motiv från Montmartre,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jazet, Jean Pierre Marie efter Garneray, Louis, kopparstick, delvis handkolorerat, "Le Vaisseau Le Vengeur", _16948a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti tomtar, glaserat lergods, 1900-tal, _16889a_8d9f5f935aa2277_lg.jpeg
Parti tomtar, glaserat lergods, 1900-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Långpipor, 4 st, keramik och trä med tagelmontage, 1800-tal, _16532a_8d9ed704f7b0299_lg.jpeg
Långpipor, 4 st, keramik och trä med tagelmontage, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wahlberg, Ulf, färglito, skogsstig  _16708a_8d9f159d6cd95a5_lg.jpeg
Wahlberg, Ulf, färglito, skogsstig
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hallampa, mässing med frostade glasskivor, 1900-talets 2 hälft, _16822a_8d9f524b4da392a_lg.jpeg
Hallampa, mässing med frostade glasskivor, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taklampa, mässing, 1900-talets 2 hälft, _16823a_8d9f524c027b5af_lg.jpeg
Taklampa, mässing, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, matbord, vitlackerat laminat, _16949a_8d9f62d7be77e48_lg.jpeg
Okänd designer, matbord, vitlackerat laminat,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Barnbyrå, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900, _16950a_8d9f62db7382098_lg.jpeg
Barnbyrå, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bockbord, avlutad fur, 18-1900-tal, _16951a_8d9f62e1b9d72ba_lg.jpeg
Bockbord, avlutad fur, 18-1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kontorsmöbel, ek med mässingsbeslag, 1900-talets mitt, _16952a_8d9f62eb5ac098c_lg.jpeg
Kontorsmöbel, ek med mässingsbeslag, 1900-talets mitt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kähler, Nils, möjligen för Herman A Kähler Nästved, skål, glaserat stengods, _16953a_lg.jpeg
Kähler, Nils, möjligen för Herman A Kähler Nästved, skål, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Törning, Erik, monotypi, person i blått, _16954a_lg.jpeg
Törning, Erik, monotypi, person i blått,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska, _16955a_lg.jpeg
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Haycock, Vibeke, olja, "Iron & Tubes", _16956a_lg.jpeg
Haycock, Vibeke, olja, "Iron & Tubes",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Blangslev, Johannes, olja, stadsbild med personer, _16957a_lg.jpeg
Blangslev, Johannes, olja, stadsbild med personer,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Konfektburkar, 2 st, litograferad plåt med glaslock, _16958a_8d9f62f4f2f6db9_lg.jpeg
Konfektburkar, 2 st, litograferad plåt med glaslock,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Reuterswärd, Anika för Fogia, soffbord, teak med glasskiva, modern tillverkning, _16959a_8d9f62ff9f8811b_lg.jpeg
Reuterswärd, Anika för Fogia, soffbord, teak med glasskiva, modern tillverkning,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Armstolar, ett par, gråmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, _16960a_8d9f6b36b9e451b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matbord med 2 iläggsskivor samt buffet, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, _16969d_8d9f6c0afd73c84_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, 6 st, vitmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, _16962a_8d9f6b3f0710eab_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armstolar, ett par, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, _16961a_8d9f6b3b50d4fb0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Le Bas, Jacques Phillippe efter Teniers, David, kopparstick "3ème Fête Flamande" 1751, _16971a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bengs, Carina för IKEA, dagbädd/utdragssäng, lackerat trä, Hemnes, _16972a_lg.jpeg
Bengs, Carina för IKEA, dagbädd/utdragssäng, lackerat trä, Hemnes,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bolswert, Schelte Adams, efter Rubens, Sir Peter Paul & Hendricx, Gillis, kopparstick, Aeneas skeppsbrott, 1600-talets 1 hälft, _16973a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Strange, Sir Robert efter Cortona, Pietro da, kopparstick och etsning, Julius Caesar förskjuter Pompeia och äktar Calpurnia, cirka 1757, _16975a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lodström, Georg, olja, bergparti, _16974a_lg.jpeg
Lodström, Georg, olja, bergparti,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Meinert, Peder, akryl, "Svinedrengen" (efter H C Andersens Prinsessan och svinaherden)_16976a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vivares, Francois, efter Patel, Pierre Antoine, kopparstick, antikiserande ruinlandskap, _16977a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall, _16978a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Snedklaffsekretär, ådringsmålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft, _16970a_8d9f6b875f7bbb2_lg.jpeg
Snedklaffsekretär, ådringsmålat trä, allmogearbete, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris3 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slagbord, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, _16987a_8d9f6bae56c0867_lg.jpeg
Slagbord, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000, _16979a_8d9f6b8e03af307_lg.jpeg
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000, _16980a_8d9f6b91b93aa51_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000,_16981a_8d9f6b94e21c5e0_lg.jpeg
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Gillray, James efter Northcote, James, etsning, kopparstick och roulettgravyr, "The loss of the Halsewell", _16989a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Green, Valentine, Zoffanij, John, mezzotint, "Mr Garrick and Mrs Pritchard in the Tragedy of Macbeth" 1776, _16990a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision ME 6000_16991a_lg.jpeg
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision ME 6000
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ravn, Johannes, olja, älg i skog, _16992a_lg.jpeg
Ravn, Johannes, olja, älg i skog,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV MPAV 9000_16993a_lg.jpeg
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV MPAV 9000
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,_16994a_lg.jpeg
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza, _16995a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slagbord med en skiva, bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal, _16985a_8d9f6ba2959a73a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bord, bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal, _16986a_8d9f6ba56102c86_lg.jpeg
Bord, bemålat trä, allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK