Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Iittala, skulptur/skål, blästrat glas, "Devil's Churn", _23623a_8dabe633b918110_lg.jpeg
7
Sarpaneva, Timo för Iittala, skulptur/skål, blästrat glas, "Devil's Churn",
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil, skulptur, sandgjutet glas på stensockel, unikat, stående gestalt, _23674a_8dac329b6a7e903_lg.jpeg
17
Vallien, Bertil, skulptur, sandgjutet glas på stensockel, unikat, stående gestalt,
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Janus Ansikte, _23675a_8dac32a715adfb3_lg.jpeg
18
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Janus Ansikte,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Brains Florence, _23676a_8dac329ccbe680b_lg.jpeg
19
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Brains Florence,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, fönsterdekoration, blyinfattat glas med fotografi, sen jugend, _23875a_8dacbc0bc518b86_lg.jpeg
149
Okänd designer, fönsterdekoration, blyinfattat glas med fotografi, sen jugend,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulpturer, ett par, skuren alabaster, Neapel eller Sicilien, 16-1700-tal, _23876a_8dacbc0d17423f6_lg.jpeg
155
Skulpturer, ett par, skuren alabaster, Neapel eller Sicilien, 16-1700-tal,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Capodimonte, skulptur, porslin, sittande par, _23868a_8dacbc0871e5942_lg.jpeg
157
Okänd designer för Capodimonte, skulptur, porslin, sittande par,
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, stående råbock, _23892a_lg.jpeg
161
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, stående råbock,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Dopping _23888a_8dacbcd727d1177_lg.jpeg
167
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Dopping
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon, _23923a_lg.jpeg
196
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Kudielka, Gertrud för Laurits Hjorth, Bornholm,  skulptur, vitglaserat lergods, Europa och tjuren_23855a_8dacbb37b3c1559_lg.jpeg
198
Kudielka, Gertrud för Laurits Hjorth, Bornholm, skulptur, vitglaserat lergods, Europa och tjuren
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd_23898a_8dacc74303cbdd0_lg.jpeg
215
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1950-60-tal, skulptur, skuret trä, igelkott, _23943a_8dacc75e0898453_lg.jpeg
243
Okänd konstnär, 1950-60-tal, skulptur, skuret trä, igelkott,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Sigillstamp, ben, 1800-talets 2 hälft, _23879a_8dacbd53ff7ec67_lg.jpeg
274
Sigillstamp, ben, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, lekande björnungar, _24120a_8dacd6ff061a612_lg.jpeg
374
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, glaserat stengods, lekande björnungar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt, _24122a_lg.jpeg
381
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti figuriner mm, terrakotta, pre-Columbiansk stil mm, 1900-tal, _24146a_8dace0b1fc85140_lg.jpeg
422
Parti figuriner mm, terrakotta, pre-Columbiansk stil mm, 1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Isakson-Sillén, Ida, skulptur, chamotterat stengods, stående figur, _24147a_8dace0b6cb760a6_lg.jpeg
423
Isakson-Sillén, Ida, skulptur, chamotterat stengods, stående figur,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, glaserat lergods, liggande älgkalv_24183a_8dace281352008d_lg.jpeg
466
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, glaserat lergods, liggande älgkalv
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Casu, Antonio, skulptur, järn på alabastersockel, stående tupp, _24207a_lg.jpeg
488
Casu, Antonio, skulptur, järn på alabastersockel, stående tupp,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas, _24263a_lg.jpeg
567
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Figurin, porslin, Königlisches und Kaiserlisches Porzellanmanufaktur (KPM) Berlin, 1800-tal, _23655a_8dac0d5bbc99bc8_lg.jpeg
588
Figurin, porslin, Königlisches und Kaiserlisches Porzellanmanufaktur (KPM) Berlin, 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Figuriner, 2 st, porslin, dansande kvinnor, _23660a_8dac0d4ffc3796c_lg.jpeg
591
Figuriner, 2 st, porslin, dansande kvinnor,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Debon, Salvador för NAO, figurin, sittande flicka, _24277a_lg.jpeg
596
Debon, Salvador för NAO, figurin, sittande flicka,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, _23664a_8dac269a1f20797_lg.jpeg
601
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okända designer för Nao samt Rex, figuriner, 3 st_23750a_8dac65442332f8c_lg.jpeg
623
Okända designer för Nao samt Rex, figuriner, 3 st
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, grishuvud, bemålad gips_23769a_8dac71dd4d4e1af_lg.jpeg
625
Okänd designer, grishuvud, bemålad gips
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Bror (pseudonym I Lorentz", skulptur, förgylld mässing på sockel i röd sandsten, _24301a_lg.jpeg
636
Johansson, Bror (pseudonym I Lorentz", skulptur, förgylld mässing på sockel i röd sandsten,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Nyström, Jenny för Kalmar läns museum, tomtar_23822a_8dac7e33594fd24_lg.jpeg
641
Nyström, Jenny för Kalmar läns museum, tomtar
Slutpris3 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Goebel, Snövit och de 7 dvärgarna_23833a_8dac8b121e7ba80_lg.jpeg
642
Okänd designer för Goebel, Snövit och de 7 dvärgarna
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Strid, Bror, skulptur, terrakotta, gråtande barn, _24035a_8dacd3af81efbfc_lg.jpeg
658
Strid, Bror, skulptur, terrakotta, gråtande barn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, snidat trä, stående gubbe med slägga, _24333a_lg.jpeg
700
Okänd konstnär, skulptur, snidat trä, stående gubbe med slägga,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skuptur/vas, Kina, skuren soapstone på träsockel, _24339a_lg.jpeg
705
Skuptur/vas, Kina, skuren soapstone på träsockel,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Unterweissbach, skulptur, bisquit på koboltglaserad sockel, gossbyst, _23840a_8dac8b1bd6f75e8_lg.jpeg
710
Okänd designer för Unterweissbach, skulptur, bisquit på koboltglaserad sockel, gossbyst,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, tärna, _24352a_8daced4fced71ea_lg.jpeg
723
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, tärna,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Herold Peter, för Royal Copenhagen, figurin, porslin, skrattmås, _24353a_8daced51e9777da_lg.jpeg
724
Herold Peter, för Royal Copenhagen, figurin, porslin, skrattmås,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tomtar, 3 st, glaserat lergods, 1900-tal, bland annat Heissner, _24002a_8dacc9586325d53_lg.jpeg
756
Tomtar, 3 st, glaserat lergods, 1900-tal, bland annat Heissner,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.