Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Herrarmbandsur, 18 karat guld, Certina, _23619a_8dabcdca0be9382_lg.jpeg
Herrarmbandsur, 18 karat guld, Certina,
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Epitafieplatta (?), silver eller försilvrad kopparplåt, 1700-tal, heltäckande allegorisk (frimurerisk?) dekor av obelisker, änglar, inskriptioner mm, _23695a_8dac4004380256c_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal, _23727a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal, _23742a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777, _23755a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas, _23782a_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal, _23792a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Racket, trä med natursenor, möjligen Battledore, 1800-tal, _23812a_lg.jpeg
Racket, trä med natursenor, möjligen Battledore, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaminur, mässing, empirestil, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900, _23859a_8dacbc0257a3318_lg.jpeg
Kaminur, mässing, empirestil, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), kandelaber för 6 ljus, tenn med mässinsdetaljer, _23877a_8dacbcc5395dad8_lg.jpeg
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), kandelaber för 6 ljus, tenn med mässinsdetaljer,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, fönsterdekoration, blyinfattat glas med fotografi, sen jugend, _23875a_8dacbc0bc518b86_lg.jpeg
Okänd designer, fönsterdekoration, blyinfattat glas med fotografi, sen jugend,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaminur, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets 2:a hälft, dekor av flicka med stränginstrument_23870a_8dacbc13564d720_lg.jpeg
Kaminur, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets 2:a hälft, dekor av flicka med stränginstrument
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Kaminur, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av stående krigarmunk, _23869a_8dacbcc2d3f9f4a_lg.jpeg
Kaminur, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av stående krigarmunk,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide, _23912a_lg.jpeg
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast_23915a_lg.jpeg
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel, _23917a_lg.jpeg
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel, _23920a_lg.jpeg
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel, _23921a_lg.jpeg
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Kaminur, förgylld brons och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _23919a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft, _23922a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt_23818a_8dac7d9fbca435f_lg.jpeg
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, mässing, empirestil, 1800-talets slut, _23853a_8dacbb34baf0027_lg.jpeg
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, mässing, empirestil, 1800-talets slut,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal, _23934a_lg.jpeg
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ventilbasun, delvis kromad mässing, Franz Michl. Musik Instr. Fabrik Graslit, Böhmen, _23937a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Spegellampett till 2 ljus, bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt, _23936a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, _23851a_8dacc7debee85fd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal, _23950a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, mässing med violetta manschetter, _23941a_8dacc75a6e1e7f1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing, _23942a_8dacc75c996d7cd_lg.jpeg
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kandelabrar, för 5 ljus, 1 par, mässing, Rokokostil, 1800-talets 2 hälft, _23850a_8dacc7e153c93ed_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana, _23963a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn, _23616a_8dabcdce55ee129_lg.jpeg
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel, _23866a_8dacc73ef4464f9_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Takampel, mässing med delvis etsad glaskupa, så kallad månskensampel, _23867a_8dacc740452d7a3_lg.jpeg
Takampel, mässing med delvis etsad glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Spegel, bronserat trä och stuck, oscariansk, _23967a_lg.jpeg
Spegel, bronserat trä och stuck, oscariansk,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
2 delar, nysilver, sekelskiftet 1900, vinkanna med slipad dekor respektive fruktfat med hänkel, _23969a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona, bemålat trä och metall_23878a_8dacc74159fe04b_lg.jpeg
Takkrona, bemålat trä och metall
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sigillstamp, ben, 1800-talets 2 hälft, _23879a_8dacbd53ff7ec67_lg.jpeg
Sigillstamp, ben, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Monokel, 18 karat rödguld med slipat glas, 1900-talets början, total vikt 8 gram, _24023a_8dacd3ce48bbca8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, mässing med violetta manschetter, _23980a_8dacc8609919df1_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, mässing med violetta manschetter,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Ferrari-Hardoy Jorge för Leko, Gemla, miniatyrfåtölj, svartlackerat stativ med skinnklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",_23978a_8dacc85df773bc5_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Fratelli Reguetti, herrbetjänt, bonad bok, _23768a_8dac71d704f0b3b_lg.jpeg
Okänd designer för Fratelli Reguetti, herrbetjänt, bonad bok,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal, _24051a_lg.jpeg
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Eckhoff, Tias för Lundtofte, besticksuppsättning, 21 delar, rostfritt stål med svarta nylonskaft, "Opus", _24053a_8dacd449baba4ed_lg.jpeg
Eckhoff, Tias för Lundtofte, besticksuppsättning, 21 delar, rostfritt stål med svarta nylonskaft, "Opus",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti elastolin/lanolinfigurer, 9 st, vilda djur, _24065a_lg.jpeg
Parti elastolin/lanolinfigurer, 9 st, vilda djur,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti elastolin/lanolinfigurer, 14 st, husdjur, _24067a_lg.jpeg
Parti elastolin/lanolinfigurer, 14 st, husdjur,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dalahästar, 4 st, skuret och bemålat trä, _24003a_8dacc9bea7b3259_lg.jpeg
Dalahästar, 4 st, skuret och bemålat trä,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, möjligen för Fröseke, väggspegel, teak, _24081a_8dacd5ebf5b3ea4_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen för Fröseke, väggspegel, teak,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK