Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Stegpall, lackerad metall, 1900-talets 1 hälft, _24703a_8dad9c179478d2c_lg.jpeg
Stegpall, lackerad metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal, _24731a_lg.jpeg
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt, _24732a_lg.jpeg
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Cocquille", _24733a_lg.jpeg
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, "Cocquille",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast_24734a_lg.jpeg
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast_24735a_lg.jpeg
Graabaek, Helle för Le klint, taklampa, "Undercover", akrylplast
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Undersökningsstol, metall och trä, KIFA, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, ställbar, proveniens: Länslasarettet Halmstad,_24705a_8dadec0d7ebe694_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rullstol, bonat trä samt metall, 1900-talets 1 hälft, _24706a_8dad9c14ff3296a_lg.jpeg
Rullstol, bonat trä samt metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, _24712a_8dad9d5e7e8d97b_lg.jpeg
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, _24711a_8dad9d5ab515d2a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klinikvagn, metall,  1900-talets 1 hälft, _24710a_8dad9d0ce205191_lg.jpeg
Klinikvagn, metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900, _24630a_8dad9166240c04b_lg.jpeg
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, spel/soffbord, teak, vändbar bordsskiva_24415d_8dad450f1c79b20_lg.jpeg
Okänd designer, spel/soffbord, teak, vändbar bordsskiva
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, Danmark, senempire, 1800-talets 1 hälft, _24431a_8dad6bb694a248d_lg.jpeg
Spegel, förgyllt trä och stuck, Danmark, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak och ek, uppfällbar skiva under vilken toiletteinredning med spegel, _24426a_8dad469908155dd_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ytterfoder, mässing, Indo-persiskt arbete, sekelskiftet 1900, _24622a_8dad9061134c137_lg.jpeg
Ytterfoder, mässing, Indo-persiskt arbete, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, _24736a_lg.jpeg
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing, _24738a_lg.jpeg
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900, _24739a_lg.jpeg
Matta, antik Heriz, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, mässing med violetta manschetter, _24737a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt, _24741a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, _24740a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, "Marilyn Monroe", _24742a_8dad9f0c090ebb1_lg.jpeg
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, "Marilyn Monroe",
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, "Marilyn Monroe", _24743a_8dad9f0ad96b647_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad turmalin och 6 diamanter, vikt 3,7 gram, _24744a_8dad9f2168e1de3_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad turmalin och 6 diamanter, vikt 3,7 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad turmalin om 0,5 carat, vikt 1,9 gram, _24745a_8dad9f22ad148bf_lg.jpeg
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad turmalin om 0,5 carat, vikt 1,9 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hänge med kedja, 18 karat rödguld med droppslipad turmalin och 3 facettslipade diamanter, total vikt 5,2 gram, _24746a_8dad9f13f7badb4_lg.jpeg
Hänge med kedja, 18 karat rödguld med droppslipad turmalin och 3 facettslipade diamanter, total vikt 5,2 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hänge, 9 karat vitguld med cabochonslipad opal och facettslipad smaragd, vikt 1,4 gram, _24747a_8dad9f181fc6fb9_lg.jpeg
Hänge, 9 karat vitguld med cabochonslipad opal och facettslipad smaragd, vikt 1,4 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Örhängen, 1 par, silver med facettslipade safirer och zirkoner, _24748a_8dad9f1aeacf2c9_lg.jpeg
Örhängen, 1 par, silver med facettslipade safirer och zirkoner,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade turmaliner, total vikt 1,4 gram, _24749a_8dad9f1c20ee7c9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kandelabrar, för 5 ljus, 1 par, mässing, Rokokostil, 1800-talets 2 hälft, _24751a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd konstnär, 1950-60-tal, skulptur, skuret trä, igelkott, _24752a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex", _24753a_lg.jpeg
Johansson, Johan Petter för ASEA, arbetsbelysning, lackerad metall "Triplex",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap, _24750a_lg.jpeg
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skåp, lackerad metall, 1900-talets mitt, _24708a_8dad9d0a04edd9d_lg.jpeg
Skåp, lackerad metall, 1900-talets mitt,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skåp, lackerad metall, 1900-talets mitt, _24709a_8dadec1dcf63e1a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakel, dekor av djur, _24754a_8dad9fddbc9a6c5_lg.jpeg
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakel, dekor av djur,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Morrison, Jasper för FLOS, bordslampa, vit glaskupa på plastsockel, "Glo-Ball Basic 1"_24757a_8dadec206764bdd_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Ehrenfeldt, Anna-Stina, olja, surrealistisk komposition med människor, _24759a_lg.jpeg
Ehrenfeldt, Anna-Stina, olja, surrealistisk komposition med människor,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 5000, skivspelare Beogram 5000, samt Master control panel 5000_24760a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Klädhängare, metall, 1900-talets 2 hälft, _24758a_lg.jpeg
Klädhängare, metall, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, krom med brun, djuphäftad läderklädsel, "Karin", _24763a_8dadb7d65672dc4_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, krom med brun, djuphäftad läderklädsel, "Karin",
Slutpris8 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Søn, fåtölj, ek med klädsel i flätat papperssnöre, modell CH25, _24765a_8dadb7a463b6b1f_lg.jpeg
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Søn, fåtölj, ek med klädsel i flätat papperssnöre, modell CH25,
Slutpris15 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Søn, fåtölj, ek med klädsel i flätat papperssnöre, modell CH25, _24766a_8dadb7d465a1c6b_lg.jpeg
Slutpris10 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Aabrink, Axel, olja, strandmotiv_24767a_lg.jpeg
Aabrink, Axel, olja, strandmotiv
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Biilman Petersen, Gunnar  för Le Klint/Kastrup Holmegaard, bordslampa, koboltfärgat glas med mässingsmontage, "Le Klint 302", _24768a_lg.jpeg
Biilman Petersen, Gunnar för Le Klint/Kastrup Holmegaard, bordslampa, koboltfärgat glas med mässingsmontage, "Le Klint 302",
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn, _24769a_lg.jpeg
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök_24770a_lg.jpeg
Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK