Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Ytterfoder, 4 st, glaserat sten- och lergods, Rörstrand, 1900-talets mitt, h 8 - 15 cm_25155a_8dadea6ee09cc30_lg.jpeg
771
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stålhane, Carl harry för rörstrand, skålfat, glaserat flintgods, "Pegasus", medföljer skål, rosa glas, Kosta, dia 13,5 respektive 20 cm_25157a_8dadea51a2b79d0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sockerskål med lock, nysilver, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, stämplad Axel Gabriel Dufva, l 23 cm_25158a_8dadea6d0194ca9_lg.jpeg
Sockerskål med lock, nysilver, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, stämplad Axel Gabriel Dufva, l 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Belid, taklampa, röd-, grön-, gul- och vitlackerad metall, modellnummer T101, dia 48 cm, med sladdhiss_25159a_8dadeaaefcd5550_lg.jpeg
Okänd designer för Belid, taklampa, röd-, grön-, gul- och vitlackerad metall, modellnummer T101, dia 48 cm, med sladdhiss
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, satsbord, 3 st, aluminium med glasskivor, 50 x 50 cm_25161a_8dadebb5e50102c_lg.jpeg
775
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, satsbord, 3 st, aluminium med glasskivor, 50 x 50 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tvättställ, massiv mahogny, antagligen Västindien, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 83 cm, insatser saknas_25162a_8dadebb6c4a23bc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, old Persisk galleri, 240 x 75 cm_25163a_8dadeb7e3509158_lg.jpeg
Matta, old Persisk galleri, 240 x 75 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, old Persisk galleri, 395 x 75 cm_25166a_8dadeb7f871c4a5_lg.jpeg
Matta, old Persisk galleri, 395 x 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Parti mässing, koppar mm_25167a_8dadebb7bfa5e0d_lg.jpeg
Parti mässing, koppar mm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
K Malmvall/E Lilja Löwenhielm_25168a_8dadebb921f0495_lg.jpeg
K Malmvall/E Lilja Löwenhielm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Hamadan, 160 x 110 cm, slitage_25173a_8dadec25a55fc77_lg.jpeg
781
Matta, old Hamadan, 160 x 110 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matbord med utdragsskivor, bok med Perstorpsplattor, daterat 1959, 126 (80) x 67 cm_25174a_8dadebba7905395_lg.jpeg
Matbord med utdragsskivor, bok med Perstorpsplattor, daterat 1959, 126 (80) x 67 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skyltdocka, konstmassa och metall, Schlappi, 1970-tal, höjd 180 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad, armar saknas_25175a_8dadebbb7471c57_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Gantzel-Boysen, Bent för IKEA, taklampa, lackerad metall, "Duett", 1970-tal, etikettmärkt, h 22 cm_25176a_8dadebbdd0ba417_lg.jpeg
Gantzel-Boysen, Bent för IKEA, taklampa, lackerad metall, "Duett", 1970-tal, etikettmärkt, h 22 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bålskål, porslin, Kina, Qinlong/Jiaqing, sekelskiftet 1800, dekor i koboltblått och guld, dia 29 cm, zinklagning_25177a_8dadebbf2008cb1_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skyltdocka, konstmassa och metall, Schlappi Look 5, 1970-tal, höjd 182 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad,_25164a_8dadeab9cde947c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skyltdocka, Hindsgavl, Danmark, konstmassa och metall, 1970-tal, höjd 175 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad, skador_25165a_8dadeab8763f76a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Rullstol, trä, konstläder och metall, Olskrokens mekaniska verkstad, 1900-talets 1 hälft, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25129a_8dade91234dd054_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Undersökningsbrits, bonat trä med brun galonklädsel, Elema Järnhandel, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, l 213 cm, proveniens: Länslasarettet, Halmstad, bruksslitage_25156a_8dadea4fb7eedd9_lg.jpeg
789
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, taklampa, krom med glaskupa, denna med geometrisk dekor, art-déco/funkis, omkring 1930, h 53 cm, slitage_25178a_8dadebc9e451326_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, krom med glaskupa, denna med geometrisk dekor, art-déco/funkis, omkring 1930, h 53 cm, slitage
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd japansk konstnär, skulptur, nysilver, Meiji-Taishô, stående elefant, oidentifierad signatur, l 10 cm_25179c_8dadebc1cf37aba_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur/brevpress, kallmålad brons, så kallad Wienerbrons, sittande terrier, h 6 cm_25180a_8dadebc8367cb0c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mekanisk leksak, Schuco, 1940-50-tal, springande hund, l 13 cm, skador_25181a_8dadebc720c7e1a_lg.jpeg
Mekanisk leksak, Schuco, 1940-50-tal, springande hund, l 13 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lampetter till 3 ljus, 1 par, förgylld brons med prismor, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, h 28 cm_25182a_8dadebc9063ff04_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, semiantik Afshar, 225 x 160 cm_25169a_8dadec29c4502d6_lg.jpeg
795
Matta, semiantik Afshar, 225 x 160 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old/semiantk Pakistan, 180 x 125 cm_25172a_8dadeb7153be582_lg.jpeg
796
Matta, old/semiantk Pakistan, 180 x 125 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old/semiantik Pakistan, 160 x 95 cm_25171a_8dadeb7630d5de8_lg.jpeg
797
Matta, old/semiantik Pakistan, 160 x 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old/semiantik Pakistan, 110 x 75 cm_25170a_8dadeb7a594a006_lg.jpeg
798
Matta, old/semiantik Pakistan, 110 x 75 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Belid, taklampa,aluminium,  dia 43 cm, med sladdhiss_25160a_8dadeaafb3c4bd4_lg.jpeg
799
Okänd designer för Belid, taklampa,aluminium, dia 43 cm, med sladdhiss
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Schackpjäser, metall, Metalotehniki, Aten, 1900-talets 2 hälft, i form av romerska legionärer, h 6 - 10 cm_25183a_8dadebc5ce7e765_lg.jpeg
800
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Väggvitrinskåp, bonat trä. 1900-talets 2 hälft, b 80 cm_25184b_8dadebc3f72fdc8_lg.jpeg
801
Väggvitrinskåp, bonat trä. 1900-talets 2 hälft, b 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stolar, 6 st, bonat trä med rottingklädsel, 1900-talets 2 hälft_25185a_8dadebc31793101_lg.jpeg
802
Stolar, 6 st, bonat trä med rottingklädsel, 1900-talets 2 hälft
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Soff/lampbord, bonat trä, modern tillverkning, l 65 cm_25186a_8dadebc4e0ecdcd_lg.jpeg
803
Soff/lampbord, bonat trä, modern tillverkning, l 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm_25187a_8dadebdd210b89d_lg.jpeg
804
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kylskåp, EC-983, modern tillverkning, 12/240 V_25188a_8dadf53f68fac34_lg.jpeg
805
Kylskåp, EC-983, modern tillverkning, 12/240 V
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Trelleborgs Glasbruk, karaff med propp samt 6 grogglas, etsad dekor av humoristiska jaktmotiv, etikettmärkta, karaff h 22 cm_25189a_8dadf5412dd1326_lg.jpeg
806
Okänd designer för Trelleborgs Glasbruk, karaff med propp samt 6 grogglas, etsad dekor av humoristiska jaktmotiv, etikettmärkta, karaff h 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Simeonov, Mihail, blandteknik med collage, komposition, signerad, synlig pappersstorlek 74 x 52 cm_25190a_8dadf563db7c008_lg.jpeg
807
Simeonov, Mihail, blandteknik med collage, komposition, signerad, synlig pappersstorlek 74 x 52 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, akvarell, bygata med par i traditionell dräkt, signerad L Roncati (?), synlig pappersstorlek 32 x 23 cm_25191a_8dadf56d47ff5a9_lg.jpeg
808
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gaugauin, Thomas efter Northcote, Francis, roulettgravyr, handkolorerad, Petite Fruitiére (sic!) Anglaise, synlig pappersstorlek 39 x 35 cm_25192a_8dadf56de237ad3_lg.jpeg
809
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Silow, Ingegerd för Axeco, vävnad, Liljekonvalj, signerad, 40 x 28 cm_25193a_8dadf76c59b5c30_lg.jpeg
810
Silow, Ingegerd för Axeco, vävnad, Liljekonvalj, signerad, 40 x 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK