Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips", _24912a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Uniform, svensk M/1886 för officer vid Dalregementet,  _24913a_lg.jpeg
Uniform, svensk M/1886 för officer vid Dalregementet,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 172B, "Sinus", _24914a_8dadcf2471092f5_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Vitrinskåp, valnöt, valnötsrot och svärtat trä, nyrenässans, _24915a_8dadcfd68c859da_lg.jpeg
Vitrinskåp, valnöt, valnötsrot och svärtat trä, nyrenässans,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Malmsten, Carl, matbord med 2 fanérade iläggsskivor, _24916a_8dadcfd94a2285e_lg.jpeg
Malmsten, Carl, matbord med 2 fanérade iläggsskivor,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vällingklocka, brons, 1900-tal, _24917a_8dadcfda638e2c6_lg.jpeg
Vällingklocka, brons, 1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gryta på tre ben, mässing, 1800-tal, _24918a_8dadcfdb5604345_lg.jpeg
Gryta på tre ben, mässing, 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ägghöna, keramik, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _24919a_8dadcfdc473d366_lg.jpeg
Ägghöna, keramik, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, glaserat lergods med metallmontage, _24920a_8dadcfdd7f3c54b_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, glaserat lergods med metallmontage,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Veslén, Börje, pastell, personer och drake i landskap, möjligen motiv från Lord of the Rings, _24921a_8dadd3164de37e7_lg.jpeg
Veslén, Börje, pastell, personer och drake i landskap, möjligen motiv från Lord of the Rings,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _24924a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt, _24923a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, porträtt, kopior efter äldre förlagor_24922a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud, _24925a_8dadd31ef93c16c_lg.jpeg
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lely, Sir Peter, efter honom, 1800-talets 2 hälft, gouache, damporträtt, _24926a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, hus i landskap, _24927a_8dadcfde752a9ed_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, hus i landskap,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Herrarmbandsur, stål, Omega, _24928a_8dadd0dcecb8fdf_lg.jpeg
Herrarmbandsur, stål, Omega,
Slutpris6 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, old Bachtiari, 195 x 140 cm_24929a_8dadd0fb39590aa_lg.jpeg
Matta, old Bachtiari, 195 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matta, old/semiantik Persisk, 250 x 150 cm_24930a_8dadd0fcc9d812c_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Persisk, 250 x 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Pall, lackerad metall,_24702a_8dad9c187d7f972_lg.jpeg
Pall, lackerad metall,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti karaffer med proppar, 4 + 1 + 1 + 1 + 1, glas_24641a_8dadcff26d3f492_lg.jpeg
Parti karaffer med proppar, 4 + 1 + 1 + 1 + 1, glas
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-tal, gungstol, svarvat och vitlackerat trä_24931a_8dadd0e0568564d_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa,kromad metall; Semi, _24932a_8dadd0e16f1aea2_lg.jpeg
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa,kromad metall; Semi,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Nordic Brands, stolar, formpressad bokfanér, "Amanda", slitage_24933a_8dadd0e28da9993_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, delvis gröntonat, slipat glas, dekor av fiskare, _24934a_8dadd31c4b6dd96_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, delvis gröntonat, slipat glas, dekor av fiskare,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär för Gustavsberg, emaljerad plåt, motiv med fiskar, 50 x 80 cm_24935a_8dadd0e562ada52_lg.jpeg
Okänd konstnär för Gustavsberg, emaljerad plåt, motiv med fiskar, 50 x 80 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition, _24936a_lg.jpeg
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lawrence, Thomas, egen verkstad, London, tillskriven, kannor, 2 st, grönglaserat flintgods, "Falcon Ware", _24937a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Duncan, Joseph, olja, blommor, _24938a_lg.jpeg
Duncan, Joseph, olja, blommor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, flaska, blå glasmassa, "Stella polaris", _24939a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, taklampa, vitfrostat glas, _24940a_8dadd05d1ab35a7_lg.jpeg
Okänd designer, taklampa, vitfrostat glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 700 SEK
Okänd designer för Svenska Möbelfabrikerna (SMF), matbord med 2 inre iläggsskivor samt 4 stolar,  flammig och svärtad björk med intarsia, Swedish Grace, 1910-20-tal, _24941a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Cruse, Gunnar, olja, "Indienresan 1959" (Tage Erlander och Jawaharlal Nehru på elefantryggen), _24942a_8dadd0e6b302832_lg.jpeg
Cruse, Gunnar, olja, "Indienresan 1959" (Tage Erlander och Jawaharlal Nehru på elefantryggen),
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, snurrfåtölj, 1960-70-tal, orange klädsel_24943a_8dadd0e7fd35eca_lg.jpeg
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, snurrfåtölj, 1960-70-tal, orange klädsel
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1940-50-tal, olja, restaurantscen, 34 x 41 cm_24944a_8dadd0e9f6e9e3a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Green, Kulo, olja, sittande akt, signerad, 61 x 40 cm_24945a_8dadd1488356c27_lg.jpeg
Green, Kulo, olja, sittande akt, signerad, 61 x 40 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, vägglampetter, 1 par, teak och mässing, 1950-60-tal, skärmar i juteväv, _24946a_8dadd149caf0841_lg.jpeg
Okänd designer, vägglampetter, 1 par, teak och mässing, 1950-60-tal, skärmar i juteväv,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti svenska silvermynt, mestadels 40% silver, total vikt 1725 gram_24947a_8dadd14acce20b2_lg.jpeg
Parti svenska silvermynt, mestadels 40% silver, total vikt 1725 gram
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Frank, Josef, gardinkappa, "Aralia"_24948a_lg.jpeg
Frank, Josef, gardinkappa, "Aralia"
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Butiksvåg, metall, Berkel, 1900-talets 2 hälft, _24949a_lg.jpeg
Butiksvåg, metall, Berkel, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd italiensk designer, spegel, vit plast och krom, _24950a_8dadd0e2ce658b6_lg.jpeg
Okänd italiensk designer, spegel, vit plast och krom,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Frank, Josef, gardinkappa, "Terazzo"_24951a_lg.jpeg
Frank, Josef, gardinkappa, "Terazzo"
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Elektro Armatur Eskllstuna, bordslampa, mässing, _24952a_lg.jpeg
Okänd designer för Elektro Armatur Eskllstuna, bordslampa, mässing,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Isakson-Sillén, Ida, skulptur, chamotterat stengods, stående figur, _24953a_lg.jpeg
Isakson-Sillén, Ida, skulptur, chamotterat stengods, stående figur,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, vas, sterlingsilver, svensk importstämpel, h 22 cm, vikt 105 gram_24954a_8dadd14bc409665_lg.jpeg
Okänd designer, vas, sterlingsilver, svensk importstämpel, h 22 cm, vikt 105 gram
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, saftservis, 7 delar, ljusgrön glasmassa; kanna, 6 glas samt sked, kanna h 27 cm_24955a_8dadd14cd6e15c8_lg.jpeg
Okänd designer, saftservis, 7 delar, ljusgrön glasmassa; kanna, 6 glas samt sked, kanna h 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, skål, svagt rödtonad glasmassa, dekor av slipade vertikala linjer, otydlig etikett, dia 28 cm_24956a_8dadd14e047edf4_lg.jpeg
Okänd designer, skål, svagt rödtonad glasmassa, dekor av slipade vertikala linjer, otydlig etikett, dia 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Backström, Monica för Boda, vas, opalin glasmassa, dekor av blå färgfält, signerad, h 16 cm_24957a_8dadd1513b0cf84_lg.jpeg
Backström, Monica för Boda, vas, opalin glasmassa, dekor av blå färgfält, signerad, h 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK