Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, glaserat lergods, liggande älgkalv_25006a_lg.jpeg
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, glaserat lergods, liggande älgkalv
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti silverbestick, 18-1900-tal, total vikt 530 gram, _25008a_lg.jpeg
Parti silverbestick, 18-1900-tal, total vikt 530 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle, _25007a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, matta, vävd ylle,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel, _25009a_lg.jpeg
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 1 700 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, vas, porslin, förgylld dekor, signerad, h 27 cm_25010a_8dadd24f045bae1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 23 delar, "Karlberg", 8 vardera vin- och starkvinsglas samt 7 seltersglas, h 8 - 11,5 cm_25011a_8dadd252045a781_lg.jpeg
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 23 delar, "Karlberg", 8 vardera vin- och starkvinsglas samt 7 seltersglas, h 8 - 11,5 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matbesticksuppsättning, nysilver med stålblad, Olga_25012a_8dadd2536d79497_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, nysilver med stålblad, Olga
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Friberg, Berndt för Gustavsberg Studio, vas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, signerad och daterad "g", (1965), h 12 cm_25013a_8dadd302bbe00a6_lg.jpeg
Friberg, Berndt för Gustavsberg Studio, vas, stengods, dekor i brun harpälsglasyr, signerad och daterad "g", (1965), h 12 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Stålhane. Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, handsignerad, h 13 cm_25014a_8dadd3040978820_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ring, Ragnar, olja, "Vårstilleben"_24677a_8dad92a9afd39ee_lg.jpeg
Ring, Ragnar, olja, "Vårstilleben"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd indisk konstnär, skulptur, bemålat trä, Ganesha_24623a_8dad90652120a2b_lg.jpeg
Okänd indisk konstnär, skulptur, bemålat trä, Ganesha
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tamburmajor, mässing och onyx, 1900-talets 2 hälft, _24646a_8dad91dee33df07_lg.jpeg
Tamburmajor, mässing och onyx, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, golvlampa, svärtat smide_24644a_8dad9173a93c014_lg.jpeg
Okänd designer, 1910-20-tal, golvlampa, svärtat smide
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wikström, Örjan, olja, komposition, _25015a_lg.jpeg
Wikström, Örjan, olja, komposition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, Murano, 1900-talets 2 hälft, karaff med hänkel, glas, _25016a_lg.jpeg
Okänd designer, Murano, 1900-talets 2 hälft, karaff med hänkel, glas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, gustaviansk, 1700-talets slut, _25018a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition_25017a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Armstol, skuret och bemålat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets mitt,_25019a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
5 delar keramik och porslin med julmotiv, bland annat Gefle "Hej Tomtegubbar"_24411a_8dad6bb1c611191_lg.jpeg
5 delar keramik och porslin med julmotiv, bland annat Gefle "Hej Tomtegubbar"
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Svipdag, Elin, olja, "Strandbild ur naturens ansikte"_24387a_8dad21acfdc41e1_lg.jpeg
Svipdag, Elin, olja, "Strandbild ur naturens ansikte"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, akryl, komposition, _24407a_8dad3ac6a130ae4_lg.jpeg
Okänd konstnär, akryl, komposition,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rökbord, hardwood med intarsia i trä och pärlemor, möjligen Indien, hexagonal skiva_24419a_8dad468f36770d2_lg.jpeg
Rökbord, hardwood med intarsia i trä och pärlemor, möjligen Indien, hexagonal skiva
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Moccakoppar med fat, 6 + 6 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, modellnummer 1546_25020a_8daddb783caf289_lg.jpeg
Moccakoppar med fat, 6 + 6 st, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, modellnummer 1546
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Pettersson, Gunnar, färglitografi, silltrutar_25021a_8daddb7966eac81_lg.jpeg
Pettersson, Gunnar, färglitografi, silltrutar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti modern keramik; smörask samt äggkoppar Picknick, 2 kaffekoppar med fat, Mon Amie samt _25022a_8daddb7a5a29db4_lg.jpeg
Parti modern keramik; smörask samt äggkoppar Picknick, 2 kaffekoppar med fat, Mon Amie samt
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 70", _25023a_8daddb7b408e571_lg.jpeg
Point, George, färglitografi, "Portkosme 70",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Gabriel Keramik, skinkfat, glaserat lergods, dekor av gris, signerat, l 40 cm_25024a_8daddb7c44a127e_lg.jpeg
Okänd designer för Gabriel Keramik, skinkfat, glaserat lergods, dekor av gris, signerat, l 40 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, seltersglas 6 st, "Silvia", design 1957, h 7 cm_25025a_8daddb7d45d81a7_lg.jpeg
Lundin, Ingeborg för Orrefors, seltersglas 6 st, "Silvia", design 1957, h 7 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
3 delar glas; 2 vaser Erik Höglund för Boda samt vas Bertil Vallien för Kosta Boda, "Rainbow", signerade, h 6,5 - 21 cm_25026d_8daddb7fbdc06d8_lg.jpeg
3 delar glas; 2 vaser Erik Höglund för Boda samt vas Bertil Vallien för Kosta Boda, "Rainbow", signerade, h 6,5 - 21 cm
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stalllykta, svartlackerad plåt och glas, modern tillverkning_25027a_lg.jpeg
Stalllykta, svartlackerad plåt och glas, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fåtöljer, ett par, försilvrat trä, Louis XVI-stil, 1900-tal, _25029a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Bajonett i balja, WWI, fransk Lebel M 1886/15, _25031a_lg.jpeg
Bajonett i balja, WWI, fransk Lebel M 1886/15,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti silver, 18-1900-tal, bland annat thespindel med träskaft och förgylld saltsked, total silvervikt 145 gram_25028a_lg.jpeg
Parti silver, 18-1900-tal, bland annat thespindel med träskaft och förgylld saltsked, total silvervikt 145 gram
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Keshan, _25030a_lg.jpeg
Matta, old Keshan,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bukstop, tenn, sengustavianskt, 1800-talets början, skrodad dekor, _25032a_lg.jpeg
Bukstop, tenn, sengustavianskt, 1800-talets början, skrodad dekor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti mortlar med pistiller, mässing, bland annat Skultuna, _25033a_lg.jpeg
Parti mortlar med pistiller, mässing, bland annat Skultuna,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, takampel till 3 ljus, bemålat trä och stuck med monterade speglar, _25034a_8daddc0e75fddbf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd japank keramiker, rökelseurna med lock, flintgods, Satsuma, Meiji-Taishô, _25035a_8daddc0fde728a1_lg.jpeg
Okänd japank keramiker, rökelseurna med lock, flintgods, Satsuma, Meiji-Taishô,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stolar, 4 st, skuret, lackerat och förgyllt trä, gustavianska Lindomearbeten, 17-1800-tal, _25036a_8daddc11834cfbb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Soffa, skuret, lackerat och förgyllt trä, Lindomearbete i gustaviansk stil, 18-190-tal, dekor av humlekvistar mm, l 182 cm_25037a_8daddc12a4efaee_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hallberg, Ulla, egen verkstad, ring, sterlingsilver, rödguld och järn, stämplad Halmstad 2012, _25038a_8daddc140151aba_lg.jpeg
Hallberg, Ulla, egen verkstad, ring, sterlingsilver, rödguld och järn, stämplad Halmstad 2012,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, gul glasmassa, osignerad, h 32 cm_25039a_8daddc151e435c1_lg.jpeg
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, gul glasmassa, osignerad, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Strinning, Nils, vägghylla, betsat trä och lackerad metall, etikettmärkt, "BFB-Hyllan Design By String", l 80 cm, nagg_25040a_8daddcbb16002c3_lg.jpeg
Strinning, Nils, vägghylla, betsat trä och lackerad metall, etikettmärkt, "BFB-Hyllan Design By String", l 80 cm, nagg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar 1 par, svartlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", _25041a_8daddcbc4cc7212_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Höglund, Erik för Boda, vaser 2 st, turkos glasmassa, _25043a_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, vaser 2 st, turkos glasmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Hamadan, _25045a_lg.jpeg
Matta, old Hamadan,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik Ersari, _25044a_lg.jpeg
Matta, semiantik Ersari,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Ljusstake, smide, så kallad stumpastake, allmogearbete, 1800-talets början, _25042a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK