Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Högtalare, 1 par, Dantax, Extreme 4000_24413a_8dad450d42b03be_lg.jpeg
Högtalare, 1 par, Dantax, Extreme 4000
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stol, rikt skuret trä, barockstil, sekelskiftet 1900, _24422a_8dad4691b28bd81_lg.jpeg
Stol, rikt skuret trä, barockstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Penselvas, porslin, Kina, 1900-tal, _24424a_8dad46966e5e927_lg.jpeg
Penselvas, porslin, Kina, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj, svarvad valnöt med (senare) helstoppad klädsel, _24427a_8dad46a3e41b4a6_lg.jpeg
Fåtölj, svarvad valnöt med (senare) helstoppad klädsel,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kista, skuren kamfer, _24425a_8dad4697888a458_lg.jpeg
Kista, skuren kamfer,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti fajans, 17-1800-tal, bland annat Kellinghusen eller Schwäbisch Gmund, diameter 16-32 cm, skador och lagningar_24617a_8dad905961ea4dc_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, empirestil, 1900-talets mitt, höjd 57 cm_24645a_8dad9174f03808b_lg.jpeg
Väggur, förgyllt trä och stuck, empirestil, 1900-talets mitt, höjd 57 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, blyerts, vallpojke med kor, signerad RB, synlig pappersstorlek 16 x 22 cm_24624a_8dad9066eb85f0a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, blyerts, vallpojke med kor, signerad RB, synlig pappersstorlek 16 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gryta, koppar, 18-1900-tal, diameter 40 cm_24628a_8dad90cc9c7262d_lg.jpeg
Gryta, koppar, 18-1900-tal, diameter 40 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk (?) designer, golvlampa, palisander och mässing, _24430a_8dade95bd6bc182_lg.jpeg
Okänd dansk (?) designer, golvlampa, palisander och mässing,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, skuret och bronserat trä och stuck, empirestil, 1900-tal, 104 x 63 cm_24631a_8dad91674ab6e13_lg.jpeg
Spegel, skuret och bronserat trä och stuck, empirestil, 1900-tal, 104 x 63 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti metall, koppar, mässing; äppelskivepanna, samovar (omarbetad) mm, 18-1900-tal, slitage_24629a_8dad90ceb1a30f6_lg.jpeg
Parti metall, koppar, mässing; äppelskivepanna, samovar (omarbetad) mm, 18-1900-tal, slitage
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Transportlådor, aluminium resp trä, 4 st, längd 57-77 cm_24632a_8dad91689ea81a3_lg.jpeg
Transportlådor, aluminium resp trä, 4 st, längd 57-77 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gryta, koppar_24627a_8dad90cdae26ecb_lg.jpeg
Gryta, koppar
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stallfönster, gjutjärn, senare spegelglas, _24638a_8dadddb27f94d8c_lg.jpeg
Stallfönster, gjutjärn, senare spegelglas,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dryckeshorn, skuret horn med kopparmontage, 1800-tal, längd 19 cm_24633a_8dad90d49a28634_lg.jpeg
Dryckeshorn, skuret horn med kopparmontage, 1800-tal, längd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti porslin, Kina, 17-1900-tal, blåvitt och famille-rose, skador och lagningar_25122a_8daddf4f470dc7c_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Moccakanna, porslin, Meissen, 1900-tal, polykrom emaljdekor av rosor, h 21 cm_25123a_8daddf503f0366e_lg.jpeg
Moccakanna, porslin, Meissen, 1900-tal, polykrom emaljdekor av rosor, h 21 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, bordslampa, stengods med mässingsmontage, dekor i brun harpälsglasyr, signerad, total h 35 cm, sladd saknas_25124a_8dade8470972b0a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Larson, Lisa för Gustavsbergs K-Studiom bålskål, stengods, dekor i blå glasyr, signerad, dia 32 cm_25125a_8dade8487364aa0_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsbergs K-Studiom bålskål, stengods, dekor i blå glasyr, signerad, dia 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för FACIT, Åtvidaberg, 1950-tal, skrivbord_25128a_8dade8b52757ddb_lg.jpeg
Okänd designer för FACIT, Åtvidaberg, 1950-tal, skrivbord
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, old Pakistan, _25126a_8dade874f20bf99_lg.jpeg
Matta, old Pakistan,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik Ersari, _25127a_8dade87678776f4_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Ersari,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jacobsen, Bent Karl färgserigrafi, "Graesk Tragedie", signerad, daterad -69 och numrerad 63/88, synlig pappersstorlek 45 x 53 cm_25130a_8dade8e60eb7e8c_lg.jpeg
Jacobsen, Bent Karl färgserigrafi, "Graesk Tragedie", signerad, daterad -69 och numrerad 63/88, synlig pappersstorlek 45 x 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Meyer Andersen, Johannes, olja, ridtur i Dyrehaven, signerad, 67 x 97 cm_25131a_8dade8eafac5965_lg.jpeg
Meyer Andersen, Johannes, olja, ridtur i Dyrehaven, signerad, 67 x 97 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, färgakvatint, komposition, otydligt signerad, daterad 1973 och numrerad 206/222, synlig pappersstorlek 50 x 40 cm_25132a_8dade8f88d18ecc_lg.jpeg
Okänd konstnär, färgakvatint, komposition, otydligt signerad, daterad 1973 och numrerad 206/222, synlig pappersstorlek 50 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Asko, nattygsbord, 2 st, vit- respektive grålackerat trä, 1900-talets mitt, låda i sarg, stämpelsignerade, b 50 cm_25134a_8dadea378dcc0cc_lg.jpeg
Okänd designer för Asko, nattygsbord, 2 st, vit- respektive grålackerat trä, 1900-talets mitt, låda i sarg, stämpelsignerade, b 50 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Herrbetjänt, bonat trä och metall, MEC, Italien, 1900-talets 2 hälft, signerad_25135a_8dade90af9dad8b_lg.jpeg
Herrbetjänt, bonat trä och metall, MEC, Italien, 1900-talets 2 hälft, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Malmsten, Carl för Åfors, stolar, 4 st, ek, "Jöns", design 1954, stoppad sits, bruksslitage_25136a_8dade9197880765_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Klinikvagn, vitlackerad metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 66 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25138a_8dade920a2c02e5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 76 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25139a_8dade92fda32d1b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klinikvagn, vitlackerad metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 66 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25140a_8dade932232a4c3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klinikvagn, rostfritt stål, Stille, 1900-talets mitt, bredd 56 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25141a_8dade9358c71eac_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Snurrpall, bonad ek, 1900-talets 1 hälft, justerbar höjd, , proveniens: Länslasarettet Halmstad_25143a_8dade942fd423e1_lg.jpeg
Snurrpall, bonad ek, 1900-talets 1 hälft, justerbar höjd, , proveniens: Länslasarettet Halmstad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Undersökningsbrits, bonat trä med brun galonklädsel, 1900-talets 1 hälft, l 190 cm, proveniens: Länslasarettet, Halmstad, bruksslitage_25144a_8dade95064d5619_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Undersökningsbrits, bonat trä med röd galonklädsel, 1900-talets 1 hälft, l 175 cm, proveniens: Länslasarettet, Halmstad, bruksslitage_25145a_8dade952e19795a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Massagebänk, grönt konstläder på kromad benställning, 1900-talets mitt, längd 180 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25133a_8dade9131bea3d0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Isphahan (?), 325 x 230 cm_25137b_8dade970e1253b5_lg.jpeg
Matta, old Isphahan (?), 325 x 230 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak med 2 vita glaskupor, justerbar_25146a_8dadea38c4fdd95_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Klinikvagn, rostfritt stål, Einar Egnell Trollhättan, 1900-talets mitt, bredd 46 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25142a_8dade9404acc3b1_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna_25147a_8dadea39ca22d50_lg.jpeg
Matservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Snurrpall, bonad ek, 1900-talets 1 hälft, justerbar höjd_25148a_8dadea3d37e304a_lg.jpeg
Snurrpall, bonad ek, 1900-talets 1 hälft, justerbar höjd
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Snurrpall, björk, 1900-talets mitt, justerbar höjd_25149a_8dadea4625d88b8_lg.jpeg
Snurrpall, björk, 1900-talets mitt, justerbar höjd
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Snurrpall, björk, 1900-talets mitt, justerbar höjd_25150a_8dadea4869f7660_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Silow, Ingegerd för Axeco, vävnad, Augustimåne, signerad, 86 x 55 cm_25151a_8dadea3adf3442f_lg.jpeg
Silow, Ingegerd för Axeco, vävnad, Augustimåne, signerad, 86 x 55 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, flaskhållare, 2 st, svärtat smidesjärn med rotting, l 26 cm_25152a_8dadea3bbc020da_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, kakburk, bemålad plåt, 3-delad, h 26 cm, slitage_25153a_8dadea6c04a9461_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, kakburk, bemålad plåt, 3-delad, h 26 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kaminställ, 4 delar samt hållare, mässing, 1900-tal, tång, eldgaffel mm, total h 80 cm_25154a_8dadea6dff17a21_lg.jpeg
770
Kaminställ, 4 delar samt hållare, mässing, 1900-tal, tång, eldgaffel mm, total h 80 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK