Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Soffa, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _25083a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Propeller, mässing, _25085a_lg.jpeg
Propeller, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, oljemålningar, 1 par, motiv från Genèvesjön, signerade N Lane och daterade 1982, 24 x 31 cm_25088d_8daddf05821f6b0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Medicinskåp, delvis bemålat rostfritt stål och glas, Getinge, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 173 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25089a_8dadde7e8acbbfe_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer, väggspegel, ek, 1950-60-tal, organisk form, h 109 cm_25090a_8daddfa3180bad5_lg.jpeg
Okänd designer, väggspegel, ek, 1950-60-tal, organisk form, h 109 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rullstol, trä och metall, 1900-talets 1 hälft, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25091a_8dadde8f26c1568_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Salongsbord, delvis skuren pyramidmahogny, senempire, 1800-talets 2 hälft, 112 cm_25092a_8dadde907531d6e_lg.jpeg
Salongsbord, delvis skuren pyramidmahogny, senempire, 1800-talets 2 hälft, 112 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja på kopparplåt, komposition_25093a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja på kopparplåt, komposition
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kohn, Hasse, olja, Jockey - porträtt av Bill Shoemaker, _25094a_lg.jpeg
Kohn, Hasse, olja, Jockey - porträtt av Bill Shoemaker,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, samt vas och uppläggningsfat_25095a_lg.jpeg
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, samt vas och uppläggningsfat
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffeservisdelar, Hammersley, England._25096a_lg.jpeg
Kaffeservisdelar, Hammersley, England.
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona till 5 ljus, mässing med prismor, 1900-talets mitt, _25097a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Undersökningsstol, delvis grönlackerad metall med konstlädersits, 1900-talets mitt, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25098a_8dadde8a01eb08d_lg.jpeg
Undersökningsstol, delvis grönlackerad metall med konstlädersits, 1900-talets mitt, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Undersökningsstol, delvis grålackerad metall och trä med gummisits, 1900-talets mitt, proveniens: Länslasarettet Halmstad_25099a_8dadde8acf4d3c8_lg.jpeg
Undersökningsstol, delvis grålackerad metall och trä med gummisits, 1900-talets mitt, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mathsson, Bruno för DUX, fotpallar, 1 par, böjträ med canvasklädsel, Pernilla, _25100a_8dadde807f2b81b_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för DUX, fotpallar, 1 par, böjträ med canvasklädsel, Pernilla,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mathsson, Bruno för DUX, fåtöljer, 1 par, böjträ med canvasklädsel, Pernilla, design 1944, klädsel med omfattande fläckar_25101a_8dadde8c91e5f0e_lg.jpeg
Mathsson, Bruno för DUX, fåtöljer, 1 par, böjträ med canvasklädsel, Pernilla, design 1944, klädsel med omfattande fläckar
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skål, fajans, 17-1800-tal, dekor av blommor i koboltblått, diameter 38, skador_24620a_8dad905d08ae93b_lg.jpeg
Skål, fajans, 17-1800-tal, dekor av blommor i koboltblått, diameter 38, skador
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, uppläggningsfat, porslin, Blå Blomst, _25104a_lg.jpeg
Okänd designer för Royal Copenhagen, uppläggningsfat, porslin, Blå Blomst,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
EP, Gagarin, Juri, "In space"_25105a_lg.jpeg
EP, Gagarin, Juri, "In space"
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti LP-skivor, svensk progg mm_25103a_lg.jpeg
Parti LP-skivor, svensk progg mm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas, _25102a_lg.jpeg
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar 1 par + 3 st, mässing, 1800-tal, _25106a_lg.jpeg
Ljusstakar 1 par + 3 st, mässing, 1800-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, skålar samt sejdlar, _25107a_lg.jpeg
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, skålar samt sejdlar,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vtrinskåp, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, h 153 cm_25108a_8dadde930cf0adc_lg.jpeg
Vtrinskåp, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, h 153 cm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vitrinskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter mm, h 157 cm, skador, bakre krön saknas_25109a_8dadde9461995a8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  design 1955, bruksslitage_25110a_8daddeaf11196a9_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  design 1955, bruksslitage_25111a_8daddeb05d3cc8c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  design 1955, bruksslitage_25112a_8daddeb27804c0d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',  design 1955, bruksslitage_25113a_8daddeb39463afe_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 1989, kåpa sakna_25114a_8daddeb4cc673d6_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 1989, kåpa sakna
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 1990_25115d_8daddeb6bec7b2b_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 1990
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1989, bruksslitage_25116a_8daddeba4a807f9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1989, bruksslitage_25117a_8daddebb6db2f4d_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1989, bruksslitage_25118a_8daddebcbfc8a14_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1996, bruksslitage_25119a_8daddebde72c85f_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Rökelsekar, porslin, Kina, 1900-tal, oktogonal form, dekor i tobacco-leaf-mönster, oidentifierad signatur, dia 18 cm_24619a_8dad905b94326f8_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation_24691a_8dad93362836f31_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Undersökningsstol, metall och trä, KIFA, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, ställbar, proveniens: Länslasarettet Halmstad,_25120a_8dadec11866b57f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wiinbladh, Björn för Nymölle, fat, 2 st, fajans, "Vår" resp "Vinter"_24396a_8dad2bf0021630a_lg.jpeg
Wiinbladh, Björn för Nymölle, fat, 2 st, fajans, "Vår" resp "Vinter"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Nilsson, Roland K, färglitografi, _24389a_8dad21af6362bf0_lg.jpeg
Nilsson, Roland K, färglitografi,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ringström, Lotti, färgetsning, komposition_24388a_8dad21ade7e5ed7_lg.jpeg
Ringström, Lotti, färgetsning, komposition
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Väggskåp, bonad ek, 17-1800-tal, _24634a_8dad9169d1ce70e_lg.jpeg
Väggskåp, bonad ek, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Manner, Mariana, färgetsning, "Allting blev skapat om"_24384a_8dad21a7776efdc_lg.jpeg
Manner, Mariana, färgetsning, "Allting blev skapat om"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Gideon, Lars, olja, kustbild med segelbåtar_24383a_8dad21a6aadf1b2_lg.jpeg
Gideon, Lars, olja, kustbild med segelbåtar
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Trumma, trumskinn av zebra, Afrika, 1900-tal, _24398a_8dad2dc18f811b7_lg.jpeg
Trumma, trumskinn av zebra, Afrika, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Förstärkare samt CD-spelare, AIWA, XA-005 resp XC-002_24412a_8dad4511fdeb4c1_lg.jpeg
Förstärkare samt CD-spelare, AIWA, XA-005 resp XC-002
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skåp, mahogny med intarsia, 1900-talets början, dörr med infattade blyglas, inredning med hyllplan, h 175 cm, renoverat_25121a_8daddf02861938c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, soffbord, mässing med travertinskiva, _24417a_8dad4511066dbb7_lg.jpeg
Okänd designer, soffbord, mässing med travertinskiva,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK