Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Franck, Kaj för Arabia-Wärtsilä, , skål, emaljerad metall, FINEL, 1960-tal, _25046a_8daddbd707e5782_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut, _25047a_lg.jpeg
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Klinikvagn, rostfritt stål med glasskivor, Stille, 1900-talets 1 hälft, inredning med lådor, l exklusive hållare 70 cm_25048a_8daddc16fb315ef_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kioskvagn, mahogny med glasrutor och metallbeslag, Trobäcks Möbler Ängelholm, 1900-talets mitt, _25049a_8daddc18ea2c7ba_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skåp med jalusiöverdel, 1900-talets 1 hälft, underdel med skåpsdörrar, h 202 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad, _25050a_8daddc1a849f18d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Theskedar, 10 st, silver, Olga, stämplade CG Hallberg Stockholm, total vikt 210 gram_25051a_8daddcb331d73a9_lg.jpeg
Theskedar, 10 st, silver, Olga, stämplade CG Hallberg Stockholm, total vikt 210 gram
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jordglob med belysning, glas och krom på träsockel, JRO-Globus, 1900-talets 2 hälft, h 35 cm_25052a_8daddcb44c68ad7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", , _25053a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Prydnadsfat, nysilver, antagligen England, _25054a_lg.jpeg
Prydnadsfat, nysilver, antagligen England,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jerken, Erik, olja, strandpromenad - a tergo påtecknad Danviken,  _25055a_lg.jpeg
Jerken, Erik, olja, strandpromenad - a tergo påtecknad Danviken,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, semiantik/antik Ersari, _25056a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Ersari,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè", _25057a_lg.jpeg
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti coasters, nysilver, mässing och trä, 3 st, England_25058a_lg.jpeg
Parti coasters, nysilver, mässing och trä, 3 st, England
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Svensson, Gunnel för Belysningsbolaget, skrivbordslampa, stål och glas, "Manhattan"_25059a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition - "I lövens tegn", otydligt signerad och daterad 1992 30 x 24 cm_25060a_8daddc8a474d245_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition, otydligt signerad och daterad 1992, 40 x 31 cm_25061a_8daddc8b37e194d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Leon Sandbergs, Nora Stad, ostbricka med glaskupa och osthållare, l 45 cm, medföljer 2 möss, teak, Skjøde, Danmark_25062a_8dadddb72d2a766_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Diplom, Gunnar Nordahls fotbollsskola, signerad i trycket, synlig pappersstorlek 43 x 29, fläckar_25063a_8daddc9d7722afa_lg.jpeg
Diplom, Gunnar Nordahls fotbollsskola, signerad i trycket, synlig pappersstorlek 43 x 29, fläckar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Salsskåp med vitrinöverdel, valnöt med intarsia, nyrenässans, 1800-talets slut, h 239 cm_25064a_8daddcbd3dedc1d_lg.jpeg
Salsskåp med vitrinöverdel, valnöt med intarsia, nyrenässans, 1800-talets slut, h 239 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Armstolar, 4 st, grålackerat trä, _25065a_lg.jpeg
Armstolar, 4 st, grålackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, PH4, _25066a_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, PH4,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt, _25067a_lg.jpeg
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse, _25068a_lg.jpeg
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....", _25069a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Konferensstolar, 10 + 1, bonad ek med röd konstläderklädsel, ordförandestolen med krönt dekor av Hallands Vapen, _25071a_8dadddb36f81029_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Gnistskydd, bemålad metall, 1900-talets början, h 112, b 60 cm_25070a_8dadddb12a9a9ab_lg.jpeg
Gnistskydd, bemålad metall, 1900-talets början, h 112, b 60 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hurtsskrivbord med jalusiöverdel, ek, 1900-talets 1 hälft, b 130 cm_25072a_8dadddb45a58437_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Damasker, 2 par_24755a_8dad9fb18dc8d37_lg.jpeg
Damasker, 2 par
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Fåtöljer, 1 par, bonad björk, 1920-30-tal, röd tygklädsel, proveniens: Länslasarettet Halmstad_24718a_8dad9e1bc607bd6_lg.jpeg
Fåtöljer, 1 par, bonad björk, 1920-30-tal, röd tygklädsel, proveniens: Länslasarettet Halmstad
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Länsstol, skuret och svarvat trä, barockstil, 1900-talets början, senare klädsel_24639a_8dad916af04772f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Risom, Jens, hans art, soff/blomsterbord, palisander, 1950-tal, _25073a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, skrivbordslampa, koppar och svartlackerad metall, justerbar_25076a_lg.jpeg
Okänd designer, skrivbordslampa, koppar och svartlackerad metall, justerbar
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Okänd designer, skrivbordslampa, svartlackerad metall samt mässing_25075a_lg.jpeg
Okänd designer, skrivbordslampa, svartlackerad metall samt mässing
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, 12920-30-tal, _25077a_lg.jpeg
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, 12920-30-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900, _25074a_lg.jpeg
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
5 delar konstglas, Strömbergshyttan, Lindshammar mm, _25078a_lg.jpeg
5 delar konstglas, Strömbergshyttan, Lindshammar mm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, vägglampa, rödlackerad skärm, böjlig arm i mässing_25079a_lg.jpeg
Okänd designer, vägglampa, rödlackerad skärm, böjlig arm i mässing
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vinglas, 18 st, "Berlinois" (Christian VIII), Kastrup eller Fyens glasverk, tillverkade 1886-1934, h ca 15 cm_25080a_8dadddb84279682_lg.jpeg
Vinglas, 18 st, "Berlinois" (Christian VIII), Kastrup eller Fyens glasverk, tillverkade 1886-1934, h ca 15 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, rödvinsglas, 6 st, h 23 cm_25081a_8dadddb931de833_lg.jpeg
Okänd designer, rödvinsglas, 6 st, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Atelje Lyktan, golvlampor, 2 st,  trä med fot i grålackerad metall, justerbar höjd, modell 2020_24589a_8dad9338cb787c0_lg.jpeg
Okänd designer för Atelje Lyktan, golvlampor, 2 st, trä med fot i grålackerad metall, justerbar höjd, modell 2020
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, skålfat, dubbelt, delvis lackerad aluminium_24591a_8dad870263ae102_lg.jpeg
Okänd designer, skålfat, dubbelt, delvis lackerad aluminium
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Atelje Lyktan, bordslampor, 3 st,  trä med fot i grålackerad metall, modell 2024_24590a_8dad933a47794f2_lg.jpeg
Okänd designer för Atelje Lyktan, bordslampor, 3 st, trä med fot i grålackerad metall, modell 2024
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, stilleben_24676a_8dad92aca2902ac_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, stilleben
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Politisk jordglob, Fleming verlag, Hamburg, glas, metall och fotplatta i trä, _24385a_8dad21a944328d0_lg.jpeg
Politisk jordglob, Fleming verlag, Hamburg, glas, metall och fotplatta i trä,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Garcin, Auguste Louis, Braun, Adolphe med flera, topografiska fotografier, 23 st, _25082a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Salongsstolar, 6 st, skuren valnöt och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _25084a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style", _25086a_lg.jpeg
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap, _25087a_lg.jpeg
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK