Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft,  _24610a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Gate, Simon för Orrefors, vas, glas, "Tusen fönster"_24611a_lg.jpeg
Gate, Simon för Orrefors, vas, glas, "Tusen fönster"
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början, _24613a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Dopping _24612a_lg.jpeg
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, Dopping
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Matta, semiantik/antik persisk, _24614a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik persisk,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd tysk designer, cigarettetui, silver (och guld?), vikt 120 gram, _24615a_8dad873178b12f4_lg.jpeg
Okänd tysk designer, cigarettetui, silver (och guld?), vikt 120 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, fat, opalint glas, målad dekor av fåglar_24592a_8dad8f92dfaab64_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, fat, opalint glas, målad dekor av fåglar
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Frukt/dessertknivar, 6 st, silver med silverblad, gammalfransk modell,  stämplad dekor av adliga ättens Carleson (nr 1877) vapen, _24647a_8dad91dff6a532a_lg.jpeg
Frukt/dessertknivar, 6 st, silver med silverblad, gammalfransk modell, stämplad dekor av adliga ättens Carleson (nr 1877) vapen,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wilcke, Torgny, olja, komposition_24618a_8dad90c7ceaedf8_lg.jpeg
Wilcke, Torgny, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bröllpsglas, 1 par, slipad kristall_24625a_8dad9068e66d5e9_lg.jpeg
Bröllpsglas, 1 par, slipad kristall
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bröllpsglas, 1 par, slipad kristall_24626a_8dad906a6f3dc0d_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Breuer, Marcel, armstolar, 5 st, kromat stål med brun läderklädsel, _24649a_lg.jpeg
Breuer, Marcel, armstolar, 5 st, kromat stål med brun läderklädsel,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Matta, old Afshar (?), _24648a_lg.jpeg
Matta, old Afshar (?),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old/semiantik Turkmen (?), _24652a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik Turkmen (?),
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, soffa (buffel?)läder, _24650a_lg.jpeg
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bergman, Oskar, litografi, "Södergatan - Stockholm"_24651a_lg.jpeg
Bergman, Oskar, litografi, "Södergatan - Stockholm"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Krüger, Hans Sneedorff, egen verkstad Köpenhamn, parti smycken i etui, sterlingsilver, _24653a_8dad91e195a594e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Parti inuithantverk, Grönland och Kanada_24616a_8dad905703577c9_lg.jpeg
Parti inuithantverk, Grönland och Kanada
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggfontän, fajans , Nove, Italien, 1900-talets 1 hälft, dekor av blommor i koboltblått,_24621a_8dad905f7414358_lg.jpeg
Väggfontän, fajans , Nove, Italien, 1900-talets 1 hälft, dekor av blommor i koboltblått,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Medalj, silver, Danska Polisens Förtjänstmedalj, _24654a_8dad91e2d926dac_lg.jpeg
Medalj, silver, Danska Polisens Förtjänstmedalj,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,_24391a_8dad1fef29ed642_lg.jpeg
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Teutsch, Gunther, gouache, komposition _24386a_8dad21ac172829f_lg.jpeg
Teutsch, Gunther, gouache, komposition
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-tal, blandteknik, landskap, _24658a_lg.jpeg
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-tal, blandteknik, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal, _24659a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Takampel, mässing med smidd kedja, barock, 16-1700-tal, kraterformad med dekor av serafer, _24655a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition, _24656a_lg.jpeg
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt_24657a_lg.jpeg
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Dag Vag, ELO, Kraftwerk mm_24643a_8dad9171d739301_lg.jpeg
Parti LP-skivor, bl.a Dag Vag, ELO, Kraftwerk mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, bl.a T Rex, Slade, Nazareth mm_24642a_8dad91709e88919_lg.jpeg
Parti LP-skivor, bl.a T Rex, Slade, Nazareth mm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Matta, old/semiantik persisk, _24640a_8dad916e7917578_lg.jpeg
Matta, old/semiantik persisk,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Indo-Keshan, _24660a_lg.jpeg
Matta, old Indo-Keshan,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, hatthylla, palisander och gulmetall_24661a_lg.jpeg
Okänd designer, hatthylla, palisander och gulmetall
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Johansson, Bror (pseudonym I Lorentz", skulptur, förgylld mässing på sockel i röd sandsten, _24662a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Wall, Agneta, egen verkstad, Trosa, vas, glaserat stengods, _24664a_lg.jpeg
Wall, Agneta, egen verkstad, Trosa, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bajonett i balja, stål och aluminium, Argentina M/1891, _24663a_lg.jpeg
Bajonett i balja, stål och aluminium, Argentina M/1891,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, delvis lackerad metall, _24665a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bjerke-Petersen, Vilhelm, olja, "Båt i Särdal", _24666a_8dad9279f94d161_lg.jpeg
Bjerke-Petersen, Vilhelm, olja, "Båt i Särdal",
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Högardh, Gösta, gouache,  "St Tropez"_24667a_8dad927c057f0e0_lg.jpeg
Högardh, Gösta, gouache, "St Tropez"
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fritzdorf, Hans, olja, "Gran Canaria"_24668a_8dad927d88f0574_lg.jpeg
Fritzdorf, Hans, olja, "Gran Canaria"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ring, Ragnar, olja, sittande personer_24669a_8dad927eba5e98b_lg.jpeg
Ring, Ragnar, olja, sittande personer
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, Ragnar, olja, stadsbild, _24670a_8dad927ff153de9_lg.jpeg
Ring, Ragnar, olja, stadsbild,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hopea, Saara för Notsjö Nuutajärvi, vas, klar glasmassa, "Bubbla", dekor av luftbubbla_24681a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken", _24682a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning, _24680a_lg.jpeg
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning, _24683a_lg.jpeg
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide, _24684a_lg.jpeg
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café, _24685a_lg.jpeg
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd konstnär, olja, "Spring Bride", _24686a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, "Spring Bride",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK