Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Blixt, Yngve, egen verkstad Höganäs, vas, glaserat stengods, _24687a_lg.jpeg
Blixt, Yngve, egen verkstad Höganäs, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Åberg, Lars, färglitografi, blommor i flaska_24688a_lg.jpeg
Åberg, Lars, färglitografi, blommor i flaska
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, matta, rölakan, "Kullaberg", _24689a_lg.jpeg
Okänd designer, matta, rölakan, "Kullaberg",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, _24690a_lg.jpeg
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, färglito, strandbild, Grötvik, _24671a_8dad92815d7a3bb_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, strandbild, Grötvik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fritzdorf, Hans, olja, komposition i rött, _24672a_8dad92852d4eda6_lg.jpeg
Fritzdorf, Hans, olja, komposition i rött,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition, _24678a_8dad92a86a92ec8_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stanley, Jan, olja, komposition_24673a_8dad92a64741a12_lg.jpeg
Stanley, Jan, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fritzdorf, Hans, olja, komposition i blått, _24675a_8dad92ab6724921_lg.jpeg
Fritzdorf, Hans, olja, komposition i blått,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Henning, Wilhelm, olja, hamnbild med personer_24674a_8dad92a75b7101a_lg.jpeg
Henning, Wilhelm, olja, hamnbild med personer
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Svenson, Arne, olja, stilleben, _24679a_8dad92c14e04c95_lg.jpeg
Svenson, Arne, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bords/affärsdisktändare, bemålad metall, 1800-talets 2 hälft, _24692a_8dad93818377939_lg.jpeg
Bords/affärsdisktändare, bemålad metall, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ramon Ubeda and Otto Canalda för Metalarte, golvlampa, ljusröd plast, "In-Out", 2003, _24694a_lg.jpeg
Ramon Ubeda and Otto Canalda för Metalarte, golvlampa, ljusröd plast, "In-Out", 2003,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal, _24696a_lg.jpeg
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Meydam, Floris för Leerdam, vas, blå glasmassa_24693a_lg.jpeg
Meydam, Floris för Leerdam, vas, blå glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, skål, blåtonat glas, Satellite, _24697a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering450 - 500 SEK
Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor, _24695a_lg.jpeg
Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för CG Råström, karott, nysilver, Swedish Grace, 1910-20-tal, _24698a_8dad9380a8a55cf_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hårborste samt handspegel, silver, borsten svenska stämplar 1857, spegeln med svensk importstämpel, _24699a_8dad937fdea6366_lg.jpeg
Hårborste samt handspegel, silver, borsten svenska stämplar 1857, spegeln med svensk importstämpel,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hardaga, Tarik, blandteknik, Alice i underlandet_24701a_8dad937ec1429c2_lg.jpeg
Hardaga, Tarik, blandteknik, Alice i underlandet
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel, _24713a_lg.jpeg
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel, _24714a_lg.jpeg
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt_24715a_lg.jpeg
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel, _24716a_lg.jpeg
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kaipiainen, Birger för Arabia, skål, porslin, "Paratiisi Black",  _24717a_lg.jpeg
Kaipiainen, Birger för Arabia, skål, porslin, "Paratiisi Black",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, naturfärgat läder, dyna i plysch_24700a_8dad9d07e11adc7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spel, lackerad plåt, Chad Valley Skee Ball, England, 1900-talets mitt, _24399a_8dad2dc44c3b5a9_lg.jpeg
Spel, lackerad plåt, Chad Valley Skee Ball, England, 1900-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Transportlåda, plywood och metall_24400a_8dad2dc54d87f1c_lg.jpeg
Transportlåda, plywood och metall
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Jönsson, Karin, matta, rölakan_24393a_8dad6baf372212f_lg.jpeg
Jönsson, Karin, matta, rölakan
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Mask, skuret trä, Västafrika (?), _24420a_8dad4690234ebb4_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Västafrika (?),
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mask, skuret trä, möjligen Yoruba, Elfebenskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _24421a_8dad4690f4fa177_lg.jpeg
Mask, skuret trä, möjligen Yoruba, Elfebenskusten, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _24432a_8dad476cc2a6a21_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"_24719a_lg.jpeg
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gray, O W, karta, litograferad och handkolorerad, Milwaukee, _24720a_lg.jpeg
Gray, O W, karta, litograferad och handkolorerad, Milwaukee,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti LP/singlar, Beatles_24722a_lg.jpeg
Parti LP/singlar, Beatles
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Osswald, Hans, gouache, komposition, _24723a_lg.jpeg
Osswald, Hans, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn", _24721a_lg.jpeg
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide, _24724a_lg.jpeg
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti LP/singlar, Elvis Presley_24725a_lg.jpeg
Parti LP/singlar, Elvis Presley
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa_24727a_lg.jpeg
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering350 - 400 SEK
Kjellander, Lars, vas, klar glasmassa, slipad dekor av yngling med lyra_24728a_lg.jpeg
Kjellander, Lars, vas, klar glasmassa, slipad dekor av yngling med lyra
Slutpris350 SEK
Värdering350 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, _24726a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, _24730a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd_24729a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer för Thomas, fiskfat, porslin, _24636a_8dad90d60e1b708_lg.jpeg
Okänd designer för Thomas, fiskfat, porslin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Thomas, fiskfat, porslin, _24637a_8dad90d738e5bbe_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skyltdocka, konstmassa och metall, Schlappi, Schweiz, 1970-tal, _24635a_8dad90db589fdf3_lg.jpeg
Skyltdocka, konstmassa och metall, Schlappi, Schweiz, 1970-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skåp, vitlackerat trä, 1900-talets 1 hälft, _24707a_8dadec09a3dbd3b_lg.jpeg
Skåp, vitlackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK