Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, armring, sterlingsilver med bärnsten, _24509a_8dad7ad7a39f12d_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, armring, sterlingsilver med bärnsten,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Collier, odlade pärlor, lås i 14 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter, _24510a_8dad7ae0351a965_lg.jpeg
Collier, odlade pärlor, lås i 14 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mangelbräde, skuret och delvis bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början, _24511a_8dad7ada3a62f55_lg.jpeg
Mangelbräde, skuret och delvis bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Mangelbräde, skuret och delvis bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, _24512a_8dad7adba36334f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Emiel, Albert, olja, sanddyner, _24513a_8dad841f5eae8f2_lg.jpeg
Emiel, Albert, olja, sanddyner,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition, _24514a_lg.jpeg
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen", _24515a_lg.jpeg
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Persson, Judith E, olja, "Gata i Kivik"_24516a_lg.jpeg
Persson, Judith E, olja, "Gata i Kivik"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal, _24517a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, stilleben, _24518a_8dad84663379d1e_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stougaard, Nis, olja, skogsparti från Bornholm, _24519a_8dad84211f1c9fe_lg.jpeg
Stougaard, Nis, olja, skogsparti från Bornholm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, England, 1900-talets 2 hälft, _24520a_8dad83e6f629cd7_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, England, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal, _24521a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Henner, Jean-Jacques, olja på pannå, porträtt av rödhårig kvinna, _24522a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Sockertång, silver, empire, graverad dekor, vikt 40 gram, _24523a_lg.jpeg
Sockertång, silver, empire, graverad dekor, vikt 40 gram,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Deschourtis, Charles Melchior efter Schall, Jean Frédéric, akvatinter, 6 st, handkolorerade, "Paul et Virginie", 1795-97, _24524a_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skrivdon, mässing så kallat Davat, _24525a_8dad83e861e007a_lg.jpeg
Skrivdon, mässing så kallat Davat,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Form, koppar, 17-1800-tal, invändigt förtent, _24526a_8dad83e98dfd023_lg.jpeg
Form, koppar, 17-1800-tal, invändigt förtent,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med mörkbrun läderklädsel, "Falcon", _24527a_8dad8422a92042f_lg.jpeg
Resell, Sigurd för Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med mörkbrun läderklädsel, "Falcon",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med mörkbrun läderklädsel, "Falcon", _24528a_8dad84240bb8065_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Teniers, David, efter honom, olja på kopparplåt, 1800-tal, värdshusscen, _24529a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på kopparplåt, gatumusikanter, _24530a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard, _24531a_lg.jpeg
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 14 åttkantslipade diamanter samt navettslipad rubin, total vikt 4 gram, _24532a_lg.jpeg
Ring, 18 karat vitguld med 14 åttkantslipade diamanter samt navettslipad rubin, total vikt 4 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Persson, Inger för Rörstrand, thekanna med lock, porslin, "Pop", _24533a_8dad846c4c90792_lg.jpeg
Persson, Inger för Rörstrand, thekanna med lock, porslin, "Pop",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Gustavsberg, mat- samt djupa tallrikar, 8 + 8 cm, benporslin, _24534a_8dad846e2335e8e_lg.jpeg
Okänd designer för Gustavsberg, mat- samt djupa tallrikar, 8 + 8 cm, benporslin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin,  så kallat vapenporslin Kina, Qianlong (1736-95), profilerat brätte, _24535a_8dad846f7ca2826_lg.jpeg
Tallrikar, 1 par, porslin, så kallat vapenporslin Kina, Qianlong (1736-95), profilerat brätte,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på papp, man i pälskrage, 85 x 57 mm, _24536a_8dad84708d98170_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dekorelement, förgylld brons med ögon av glas, Ryssland,1800-talets slut, vilande björn, _24537a_8dad84f12f2f616_lg.jpeg
Dekorelement, förgylld brons med ögon av glas, Ryssland,1800-talets slut, vilande björn,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gräddkanna, silver, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av akantus mm, vikt 280 gram, _24538a_8dad8471e04c70d_lg.jpeg
Gräddkanna, silver, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av akantus mm, vikt 280 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Prud'hon, Pierre Paul, hans skola, kolteckning med täckvitt, stående kvinna, 17-1800-tal, _24539a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd fransk konstnär, olja, 1800-talets 1 hälft eller mitt, diligens framför Château de Dieppe, _24540a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lundbohm, Sixten, olja, landskap, _24541a_lg.jpeg
Lundbohm, Sixten, olja, landskap,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 70 delar, "Hamra", 1930-tal, _24542a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster, _24544a_lg.jpeg
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling, _24543a_lg.jpeg
Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor, _24545a_8dad84f26161837_lg.jpeg
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i famille-rose-färger, _24546a_8dad84f34d535ca_lg.jpeg
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), dekor i famille-rose-färger,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fickur för Osmansk marknad, silver, sekelskiftet 1800, George Prior London (verksam 1765-1812), _24547a_8dad84f709795d0_lg.jpeg
Fickur för Osmansk marknad, silver, sekelskiftet 1800, George Prior London (verksam 1765-1812),
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fickur i skyddsboett, så kallat oxöga, sterlingsilver, England, 1700-tal, _24548a_8dad84f89ef9cba_lg.jpeg
Fickur i skyddsboett, så kallat oxöga, sterlingsilver, England, 1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Uhrdin, Sam, olja, "Baktråget", _24551a_lg.jpeg
Uhrdin, Sam, olja, "Baktråget",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916, _24550a_lg.jpeg
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Silvermynt, 1 Rupie, Tyska Östafrika, Wilhelm II 1906, _24552a_lg.jpeg
Silvermynt, 1 Rupie, Tyska Östafrika, Wilhelm II 1906,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Månsson, Mats, olja, komposition_24549a_lg.jpeg
Månsson, Mats, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 7 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra", _24553a_8dad8617c0185cb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ, _24554a_8dad861be72d5c7_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, brickbord med lös bricka, trä och laminat, _24555a_8dad86200eb5e14_lg.jpeg
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, brickbord med lös bricka, trä och laminat,
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Okänd designer, 1920-tal, väggspegel samt 2 lampetter, tenn, _24556a_8dad8621dc210c7_lg.jpeg
Okänd designer, 1920-tal, väggspegel samt 2 lampetter, tenn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK