Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Bengtsson, Walter, skulptur, förgylld och emaljerad koppar och blått glas på sockel i trä, "Janus", _25199a_8daed8b7b318822_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, skulptur, förgylld och emaljerad koppar och blått glas på sockel i trä, "Janus",
Slutpris12 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Nordin, Alice, skulptur, patinerad brons, stående viking, signerad, gjutarstämplar för Herman Bergman, h 18 cm, framställd 1916 för Söderberg & Haaks 50-årsjubileum_25292a_8daf55908fac3f9_lg.jpeg
Nordin, Alice, skulptur, patinerad brons, stående viking, signerad, gjutarstämplar för Herman Bergman, h 18 cm, framställd 1916 för Söderberg & Haaks 50-årsjubileum
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Öst", ur serien All Världens Barn 1975, h 13 cm_25384a_8daf8893c3a24dd_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Öst", ur serien All Världens Barn 1975, h 13 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, skulptur/skål, blästrat glas, "Devil's Churn", _25409a_lg.jpeg
Sarpaneva, Timo för Iittala, skulptur/skål, blästrat glas, "Devil's Churn",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Anatchkov, Gregory, skulptur, förgylld konstmassa, stående figur, signerad, h 50 cm_25419a_8daf969e0d6650d_lg.jpeg
Anatchkov, Gregory, skulptur, förgylld konstmassa, stående figur, signerad, h 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd norsk konstnär, 1800-talets 2 hälft eller slut, vrilskål, skuren (i ett stycke) masurbjörk, dekor av akantus samt krönand hund, h 46 cm_25439a_8dafa21f4846f6f_lg.jpeg
Okänd norsk konstnär, 1800-talets 2 hälft eller slut, vrilskål, skuren (i ett stycke) masurbjörk, dekor av akantus samt krönand hund, h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Johansson, Bror (pseudonym I Lorentz", skulptur, förgylld mässing på sockel i röd sandsten, _25446a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Figuriner/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal, sittande spanielar, h 29 cm_25462a_8dafae0f37a8fd4_lg.jpeg
Figuriner/bokstöd, 1 par, glaserat flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal, sittande spanielar, h 29 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Giannelli, Arnaldo, skulpturer 1 par, nysilver (?) på sockel i konstmassa, stående asiatiskt par, signerade, h 14 cm_25517a_8dafd36156264fb_lg.jpeg
Giannelli, Arnaldo, skulpturer 1 par, nysilver (?) på sockel i konstmassa, stående asiatiskt par, signerade, h 14 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulpturer/julkrubba, 4 delar, silver, jesusbarnet i krubban samt 3 änglar, svenska importstämplar, änglar h cirka 7 cm, total vikt 150 gram_25518a_8dafd36483a0f89_lg.jpeg
Skulpturer/julkrubba, 4 delar, silver, jesusbarnet i krubban samt 3 änglar, svenska importstämplar, änglar h cirka 7 cm, total vikt 150 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd japansk konstnär, skulptur, nysilver, Meiji-Taishô, stående elefant, oidentifierad signatur, l 10 cm_25538a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur/brevpress, kallmålad brons, så kallad Wienerbrons, sittande terrier, h 6 cm_25542a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm_25540a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bengtsson, Walter, väggskulptur, "Bollek", monterad på träplatta, a tergo signerad, 40 x 79 cm_25206a_8daed8c35099726_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, väggskulptur, "Bollek", monterad på träplatta, a tergo signerad, 40 x 79 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Storm, Ylva, skulptur, torso, keramik_25217a_8daee4756cb7ad5_lg.jpeg
Storm, Ylva, skulptur, torso, keramik
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/bokstöd, "Pudel vänster", ur serien Pudlar från 1953, signerad, h 18 cm _25581a_8dafe0c5f0b9368_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/bokstöd, "Pudel vänster", ur serien Pudlar från 1953, signerad, h 18 cm
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
¨Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, figurin, delvis glaserat och chamotterat lergods, eskimå, modell 4097, design 1957, h 7 cm_25593a_8dafeb9f1689130_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, skulptur, bemålad gips, egyptisk kvinna, oidentifierad signatur, h 40 cm, smärre nagg_25649a_8dafee1bc1d4368_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, skulptur, bemålad gips, egyptisk kvinna, oidentifierad signatur, h 40 cm, smärre nagg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd_25819a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Isakson-Sillén, Ida, skulptur, chamotterat stengods, stående figur, _25831a_lg.jpeg
Isakson-Sillén, Ida, skulptur, chamotterat stengods, stående figur,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1950-60-tal, skulptur, skuret trä, igelkott, _25837a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK