Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Norrman, Rolf, olja, landskap med hus, signerad och daterad -56, 23 x 40 cm_34448a_8dbec4988c4e1b6_lg.jpeg
1059
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skawonius, Sven Erik för Gefle, matservisdelar 7 st, flitgods, "Hej Tomtegubbar" design 1963, bruksslitage_34460a_8dbec4973ebdbf4_lg.jpeg
1060
Skawonius, Sven Erik för Gefle, matservisdelar 7 st, flitgods, "Hej Tomtegubbar" design 1963, bruksslitage
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Pakistan, 155 x 100 cm_34452a_8dbecdabab2a40c_lg.jpeg
1061
Matta, old Pakistan, 155 x 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Berber, 185 x 105 cm_34453a_8dbecdacba7cdd6_lg.jpeg
1062
Matta, old Berber, 185 x 105 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Krus, 5 st, saltglaserat stengods, Höganäs, 1900-tal, h 10 - 28 cm_34462a_8dbec4b93b04421_lg.jpeg
1063
Krus, 5 st, saltglaserat stengods, Höganäs, 1900-tal, h 10 - 28 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bridgebord, trä med grön, filtklädd skiva, sammanfällbart, 89 x 89 cm_34466a_8dbeccc0c449066_lg.jpeg
1064
Bridgebord, trä med grön, filtklädd skiva, sammanfällbart, 89 x 89 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Assiett, porslin, Kina, Qing, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, oidentifierad signatur, dia 19,5 cm_34461a_8dbec4b7a65715b_lg.jpeg
1065
Assiett, porslin, Kina, Qing, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor, oidentifierad signatur, dia 19,5 cm
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Grafström, Gustaf, olja, "Rykande Västkuststorm", signerad, 60 x 122 cm_34463a_8dbec524ef0b04e_lg.jpeg
1066
Grafström, Gustaf, olja, "Rykande Västkuststorm", signerad, 60 x 122 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Morgenthaler, Sasha för Trendon, docka med kläder,, Sasha Doll, design 1969, h 40 cm, i original Sashatub_34464a_8dbec526542821b_lg.jpeg
1067
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Parti bestick, rostfritt stål, Global, 6 gafflar samt 5 knivar_34467a_8dbecd2439324f5_lg.jpeg
1068
Parti bestick, rostfritt stål, Global, 6 gafflar samt 5 knivar
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skaldjursgafflar, 8 st, rostfritt stål, Global, i originalförpackningar_34468a_8dbecd279e600b9_lg.jpeg
1069
Skaldjursgafflar, 8 st, rostfritt stål, Global, i originalförpackningar
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tak/skeppsfotogenlampa, mässing, 1900-talets 2 hälft, märkt Fregatten Jylland, h exklusive upphängningskedja 60 cm_34469a_8dbecd1a3e283f1_lg.jpeg
1070
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti Grönlandica; sälskinn och valrossbete, bland annat 3 kajaker, dessa l 16 - 76 cm_34470a_8dbecd2e2dba335_lg.jpeg
1071
Parti Grönlandica; sälskinn och valrossbete, bland annat 3 kajaker, dessa l 16 - 76 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för By Rydéns, taklampa, svartlackerad metall, klotformad, dia 45 cm, framstår i nyskick_34471a_8dbecd213390e72_lg.jpeg
1072
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för By Rydéns, taklampa, svartlackerad metall, klotformad, dia 45 cm, framstår i nyskick_34472a_8dbecd20974ae4f_lg.jpeg
1073
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Grubbesson, Sabina för Konsthantverk i Tyringe, adventsljusstake, mässing, "December 4", etikettmärkt, h 36 cm_34473a_8dbecd1df3c0751_lg.jpeg
1074
Grubbesson, Sabina för Konsthantverk i Tyringe, adventsljusstake, mässing, "December 4", etikettmärkt, h 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Picasso, Pablo, efter honom, matta, handknuten ull, 155 x 100 cm, etikettmärkt_34474a_8dbecd417020313_lg.jpeg
1075
Picasso, Pablo, efter honom, matta, handknuten ull, 155 x 100 cm, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Leksak, bemålat trä, Tekno, Danmark, 1900-talets 1 hälft, garage, "Falcks Redningskorps", l 48 cm, 1 dörr mmed defekta gångjärn_34475a_8dbecd7cbd1eb05_lg.jpeg
1076
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Meccano/byggsatser, 2 lådor, Tekno, _34476a_8dbecd7a9d4abb9_lg.jpeg
1077
Meccano/byggsatser, 2 lådor, Tekno,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Rathsman, Siri , färglito, komposition, signerad och daterad 1953, bildyta 71 x 53 cm_34477a_lg.jpeg
1078
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med ansikte, signerad och numrerad HC 10/25, synlig pappersstorlek 54 x 42 cm, bär dedikation_34478a_lg.jpeg
1079
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK