Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Wikkelsø , Illum för Niels Eilersen, fåtöljer, 3 st, teak med svart konstläderklädda dynor, "Capella", design 1959, b 68 cm, dynor med visst bruksslitage
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wikkelsø , Illum för Niels Eilersen, soffa, teak med svart konstläderklädda dynor, "Capella", design 1959, b 190 cm, dynor med visst bruksslitage
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad 57/260, synlig pappersstorlek 40 x 60 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ortelius, Abraham, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Septentrionalium Regionum Descrip"(tio) cirka 1570, graverad av Frans Hogenberg, ur "Theatrum Orbis Terrarum",
Slutpris7 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Cantagalli, Ulisse, egen verkstad Florens, väggfat, fajans, historismus, 1800-talets 2 hälft, polykrom, Urbinoinspirerad dekor av änglar i landskap, signerat, dia 26 cm
Slutpris8 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 16 000 SEK
Herrfickur, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm, vikt 35 gram, proveniens: Gåvogravyr från Johan Lachman, Charlottenlunds Gods, Ystad
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Klockkedja, 18 karat rödguld, 1800-talets slut, svenska importstämplar Göteborg 1888, l 33 cm, vikt 16 gram
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Klockkedja, 763/1000 rödguld (18,3 karat), sekelskiftet 1900, svensk importstämpel, l 44 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Jeré, Curtis (egentligen Curtis Freiler & Jerry Fels), väggskulptur, mässing, "Homestead", signerad, h 92 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Släpspänne, delvis förgyllt silver och emalj, miniatyrer för Franska Hederslegionen, Norska St Olavs Orden, Tunisiska orden Nichan al Iftikhar, Franska guldmedaljen Éducation Physique samt
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ordenstecken, silver och emalj, kommendörstecken, 3 klass av Tunisiska orden Nichan al Iftikhar typ II, ("Sidi" Achmed II 1929-1942) i originaletui från Bianchi, Tunis
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Thompson, E, 1800-tal, gouache, fartygsporträtt, "Pallas, Kullen", signerad, synlig pappersstorlek 38 x 53 cm, något gulnad
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Shaker, nysilver och trä, England, 1920-30-tal, klockformad, oidentifierade stämplar, h 27 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, golvkandelaber, unikat, höjd 73 cm
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Matbesticksuppsättning, 48 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 12 matskedar, 12 -knivar och 12-gafflar samt 12 dessertskedar, total vikt exklusive knivar 1240 gram
Slutpris8 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Slutpris40 000 SEK
Värdering42 000 - 44 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Medalj, vitmetall, deltagar/arrangörsmedalj Olympiska Spelen Stockholm 1912, gravör Erik Lindberg, slagen hos Vaughtons Birmingham, dia 5,5 cm, tilldelad Ejnar Levison
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olympisk deltagaremedalj, försilvrad brons, London 1908, graverad av Bertram Mackennal, i originaletui, tilldelad Ejnar Levison
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olympisk domarmedalj, försilvrad brons, London 1908, graverad av Bertram Mackennal, i originaletui, tilldelad Ejnar Levison
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olympisk medalj, brons, deltagarmedalj för VII Olympiaden i Antwerpen 1920, dia 6 cm, tilldelad Ejnar Levison
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olympisk medalj, brons, deltagarmedalj för VIII Olympiaden i Paris 1924, graverad av Raoul Bénard, dia 5,5 cm, i originalask, tilldelad Ejnar Levison
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK