Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Wikkelsø , Illum för Niels Eilersen, fåtöljer, 3 st, teak med svart konstläderklädda dynor, "Capella", design 1959, b 68 cm,  dynor med visst bruksslitage_33446a_8dbe110029c3494_lg.jpeg
Wikkelsø , Illum för Niels Eilersen, fåtöljer, 3 st, teak med svart konstläderklädda dynor, "Capella", design 1959, b 68 cm, dynor med visst bruksslitage
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wikkelsø , Illum för Niels Eilersen, soffa, teak med svart konstläderklädda dynor, "Capella", design 1959, b 190 cm,  dynor med visst bruksslitage_33445a_8dbe13b290ab092_lg.jpeg
Wikkelsø , Illum för Niels Eilersen, soffa, teak med svart konstläderklädda dynor, "Capella", design 1959, b 190 cm, dynor med visst bruksslitage
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad 57/260, synlig pappersstorlek 40 x 60 cm_33551a_8dbe126b4d8afe8_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglitografi, Vattentornet, signerad och numrerad 57/260, synlig pappersstorlek 40 x 60 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ortelius, Abraham, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Septentrionalium Regionum Descrip"(tio) cirka 1570, graverad av Frans Hogenberg, ur "Theatrum Orbis Terrarum", _33539a_8dbe11a6004f6b6_lg.jpeg
Ortelius, Abraham, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Septentrionalium Regionum Descrip"(tio) cirka 1570, graverad av Frans Hogenberg, ur "Theatrum Orbis Terrarum",
Slutpris7 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Cantagalli, Ulisse, egen verkstad Florens, väggfat, fajans, historismus, 1800-talets 2 hälft, polykrom, Urbinoinspirerad dekor av änglar i landskap, signerat, dia 26 cm_33532a_8dbe10f7f8a91da_lg.jpeg
Cantagalli, Ulisse, egen verkstad Florens, väggfat, fajans, historismus, 1800-talets 2 hälft, polykrom, Urbinoinspirerad dekor av änglar i landskap, signerat, dia 26 cm
Slutpris8 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herrsavonett, 18 karat rödguld, Longines, 1900-talets början, urverk numrerat 3216084 (194), dia 5,5 cm, vikt 100,5 gram_33511a_8dbe03a3fefa9b2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 16 000 SEK
Herrfickur, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm, vikt 35 gram, proveniens: Gåvogravyr från Johan Lachman, Charlottenlunds Gods, Ystad_33512a_8dbe03a5e1f5377_lg.jpeg
Herrfickur, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, dia 5 cm, vikt 35 gram, proveniens: Gåvogravyr från Johan Lachman, Charlottenlunds Gods, Ystad
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Klockkedja, 18 karat rödguld, 1800-talets slut, svenska importstämplar Göteborg 1888, l 33 cm, vikt 16 gram_33513a_8dbe03aba9eb830_lg.jpeg
Klockkedja, 18 karat rödguld, 1800-talets slut, svenska importstämplar Göteborg 1888, l 33 cm, vikt 16 gram
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Klockkedja, 763/1000 rödguld (18,3 karat), sekelskiftet 1900, svensk importstämpel, l 44 cm_33514a_8dbe03add02c173_lg.jpeg
Klockkedja, 763/1000 rödguld (18,3 karat), sekelskiftet 1900, svensk importstämpel, l 44 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm_33518a_8dbe0483a37eb16_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning_33424a_8dbe0561e7f37aa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 43 cm, lockknopp med lagning_33425a_8dbe0564ede94f6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, vitglaserat stengods, signerad, h 11,5 cm_33452a_8dbe0460028faf3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Jeré, Curtis (egentligen Curtis Freiler & Jerry Fels), väggskulptur, mässing, "Homestead", signerad, h 92 cm_33448a_8dbe04f0eda4557_lg.jpeg
Jeré, Curtis (egentligen Curtis Freiler & Jerry Fels), väggskulptur, mässing, "Homestead", signerad, h 92 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Persson, Sussie, mosaik i träram, dekor av fåglar, yttermått 66 x 26 cm, proveniens: inköpt direkt av konstnärinnan, Persson var syster till designern Sigurd Persson_33455a_8dbdf878faf5c7f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kirkegaard, Erik för Høng Stolefabrik, armstol, teak med svart konstläderklädsel, modell 49, 1950-60-tal, stämpelsignerad_33447a_8dbe06d8d2f17f4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Persson, Karin, xylografi, "Videgrenar över vatten" 1957, signerad och numrerad 117/310, synlig pappersstorlek 23 x 16,5, Moderna Muséets referensnummer NMG 288/1964, _33554a_8dbe13af1271106_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Persson, Karin, xylografi, "Crescendo" utan år, signerad och numrerad 87/310, synlig pappersstorlek 24 x 17, Moderna Muséets referensnummer NMG 400/1955, säljes till förmån för Röda Korset_33553a_8dbe13adc6bc5d8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Østervig, Kurt för Jason, tillskriven, satsbord, 3 st, palisander, 2 med svart Formicaskiva, hörn med ovala tappar, b 60 cm_33440a_8dbe11051d09e2f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hedegaard, Johannes för Royal Copenhagen, skulptur, delvis turkosglaserat, brunt stengods, stående kvinna med duvor, modellnummer 21319, signerad h 31 cm_33491a_8dbdf98a8984ce4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Släpspänne, delvis förgyllt silver och emalj, miniatyrer för Franska Hederslegionen, Norska St Olavs Orden, Tunisiska orden Nichan al Iftikhar, Franska guldmedaljen Éducation Physique samt _33472a_8dbdf7fc9f7d921_lg.jpeg
Släpspänne, delvis förgyllt silver och emalj, miniatyrer för Franska Hederslegionen, Norska St Olavs Orden, Tunisiska orden Nichan al Iftikhar, Franska guldmedaljen Éducation Physique samt
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ordenstecken, silver och emalj, Riddartecken av Franska Hederslegionen, i originaletui från Arthus Bertrand Paris, emaljdefekter_33471a_8dbdfa3d04f7877_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ordenstecken, silver och emalj, kommendörstecken, 3 klass av Tunisiska orden Nichan al Iftikhar typ II, ("Sidi" Achmed II 1929-1942) i originaletui från Bianchi, Tunis_33470a_8dbe040a6c831de_lg.jpeg
Ordenstecken, silver och emalj, kommendörstecken, 3 klass av Tunisiska orden Nichan al Iftikhar typ II, ("Sidi" Achmed II 1929-1942) i originaletui från Bianchi, Tunis
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Thompson, E, 1800-tal, gouache, fartygsporträtt, "Pallas, Kullen", signerad, synlig pappersstorlek 38 x 53 cm, något gulnad_33541a_8dbe1247478e49e_lg.jpeg
Thompson, E, 1800-tal, gouache, fartygsporträtt, "Pallas, Kullen", signerad, synlig pappersstorlek 38 x 53 cm, något gulnad
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Shaker, nysilver och trä, England, 1920-30-tal, klockformad, oidentifierade stämplar, h 27 cm_33526b_8dbe071863cad2a_lg.jpeg
Shaker, nysilver och trä, England, 1920-30-tal, klockformad, oidentifierade stämplar, h 27 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, golvkandelaber, unikat, höjd 73 cm_33563a_8dbe1e6fa6054fa_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda Smide, golvkandelaber, unikat, höjd 73 cm
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen", _33564a_8dbe1e70c3ca0b7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen", _33565a_8dbe1e71cda9fd6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Henningsen, Simon för Lyfa, taklampa, eloxerat stål, ”Tivoli-Pendel”, modell 85-46, höjd 32 cm_33569a_8dbe1e3bb3ce013_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Matbesticksuppsättning, 48 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 12 matskedar, 12 -knivar och 12-gafflar samt 12 dessertskedar, total vikt exklusive knivar 1240 gram_33567a_8dbe1e6e59cea79_lg.jpeg
Matbesticksuppsättning, 48 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 12 matskedar, 12 -knivar och 12-gafflar samt 12 dessertskedar, total vikt exklusive knivar 1240 gram
Slutpris8 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Hamilton, Philipp Ferdinand de (1664-1750), olja, stilleben med rapphöna, biätare mm, signerad, 62 x 49 cm, uppklistrad på duk_33588a_lg.jpeg
Slutpris40 000 SEK
Värdering42 000 - 44 000 SEK
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin porslin, Japansk jonglörflicka, modellnummer 1326, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm_33433a_8dbe0516bdce981_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Kryddsnurra, teak med 8 glasburkar, Digsmed Danmark, 1950-60-tal, brännstämplad, dia 36 cm_33507a_8dbdfa66998d60d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bonnaud Magnussen, Dominique, olja, komposition, signerad, 46 x 38 cm_33503a_8dbdfa6d15b9d9b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, soffbord, teak, längd 140 cm_33568a_8dbe1e3839e67bb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thorén, Esaias, olja, surrealistisk kustbild, signerad och daterad 1949, 33 x 41 cm, proveniens: inköpt direkt från konstnären av Carl Magnus Berger,  gåva av honom, därefter i arv_33589a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Wegner, Hans J för Getama, soffa, ek med original grön ylleklädsel, modell GE236/4, design 1955, l 230 cm, smärre slitage_33590a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka_33591a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm_33531a_8dbe10fdf636b08_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Medalj, vitmetall, deltagar/arrangörsmedalj Olympiska Spelen Stockholm 1912, gravör Erik Lindberg, slagen hos Vaughtons Birmingham, dia 5,5 cm, tilldelad Ejnar Levison_33473a_8dbdfa4d8ca9b9f_lg.jpeg
Medalj, vitmetall, deltagar/arrangörsmedalj Olympiska Spelen Stockholm 1912, gravör Erik Lindberg, slagen hos Vaughtons Birmingham, dia 5,5 cm, tilldelad Ejnar Levison
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olympisk deltagaremedalj, försilvrad brons, London 1908, graverad av Bertram  Mackennal, i originaletui, tilldelad Ejnar Levison_33474a_8dbdfa4ad7f12b2_lg.jpeg
Olympisk deltagaremedalj, försilvrad brons, London 1908, graverad av Bertram Mackennal, i originaletui, tilldelad Ejnar Levison
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olympisk domarmedalj, försilvrad brons, London 1908, graverad av Bertram  Mackennal, i originaletui, tilldelad Ejnar Levison_33475a_8dbdfa497676384_lg.jpeg
Olympisk domarmedalj, försilvrad brons, London 1908, graverad av Bertram Mackennal, i originaletui, tilldelad Ejnar Levison
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olympisk medalj, brons, deltagarmedalj för VII Olympiaden i Antwerpen 1920, dia 6 cm, tilldelad Ejnar Levison_33476a_8dbdfa4578cfb48_lg.jpeg
Olympisk medalj, brons, deltagarmedalj för VII Olympiaden i Antwerpen 1920, dia 6 cm, tilldelad Ejnar Levison
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olympisk medalj, brons, deltagarmedalj för VIII Olympiaden i Paris 1924, graverad av Raoul Bénard, dia 5,5 cm, i originalask, tilldelad Ejnar Levison_33477a_8dbdfa4353a8321_lg.jpeg
Olympisk medalj, brons, deltagarmedalj för VIII Olympiaden i Paris 1924, graverad av Raoul Bénard, dia 5,5 cm, i originalask, tilldelad Ejnar Levison
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skål, delvis gulglaserat stengods, unik, signerad med Studiohanden, dia 41 cm_33592a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Illums design group för Illums Bolighus, soffa, svart anilinläder på stålben, "The Sofa", etikettmärkt, l 190 cm_33593a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Soffgrupp, 4 delar, mahogny med mässingsbeslag, empirestil, antagligen Baltikum, 1800-talets slut, soffa och armstolar med dekor av karyatider mm, bordsskiva med repa_33594a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Ben Salem, Aly, gouache, arabiskt brudpar till häst, signerad, synlig pappersstorlek 23 x 23 cm_33595a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK