Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Strid, Hardy, tempera, "Stadsplan", signerad och daterad 1955, synlig pappersstorlek 57 x 39 cm_33756a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, divan med fotpall, blå plysch, divan längd 158 cm_33707a_8dbe511b1e33f19_lg.jpeg
Okänd designer, divan med fotpall, blå plysch, divan längd 158 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Procopé, Ulla för Arabia, ljusstakar, 1 par, porslin, "Valencia", signerade, diameter 13 cm_33682a_8dbe50302164a9b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Wärff, Göran för Kosta Boda, skål, glas, dekor i blått och gult underfång, signerad, längd 25 cm_33686a_8dbe503bdce326e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Erik, efter, posters, 2 st, offset, 2 st, signerade i trycket, synlig pappersstorlek 58 x 44 cm_33570a_8dbe1e394e2ad40_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Wärff, Göran för Kosta, grogg-, sherry- samt starkvinglas, "Prince", 11 + 11 + 12 st, höjd 14 - 11 cm_33572a_8dbe1e3adb1bb7e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram_33519a_8dbe04e55e62d90_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm_33524a_8dbe06d2437df44_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Terrin med lock, nysilver, Berndorff, Österrike, 1800-talets slut, slät modell med graverade initaler under polsk (?) furstekrona, l 30 cm_33485a_8dbdf7fb0e57541_lg.jpeg
Terrin med lock, nysilver, Berndorff, Österrike, 1800-talets slut, slät modell med graverade initaler under polsk (?) furstekrona, l 30 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad på låg fot, svisselerad dekor av växtlighet samt initialer ANS BOD under krona, stämplad Niklas Andersson Kristianstad 1814, h 12,5 cm, vikt 95 cm_33510a_8dbe0395317c2b9_lg.jpeg
Bägare, silver, svagt trumpetformad på låg fot, svisselerad dekor av växtlighet samt initialer ANS BOD under krona, stämplad Niklas Andersson Kristianstad 1814, h 12,5 cm, vikt 95 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Taklampa, brons med infattade, polykroma glas, ottomansk stil, 1800-talets 2 hälft, h 62 cm, enstaka glas saknas_33521a_8dbe11a225beac7_lg.jpeg
Taklampa, brons med infattade, polykroma glas, ottomansk stil, 1800-talets 2 hälft, h 62 cm, enstaka glas saknas
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Lock med (senare?) underfat, porslin, porslin, Kina, Qing, antagligen Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av drake mm, locket dia 8 cm_33398a_8dbe8301303ef24_lg.jpeg
Lock med (senare?) underfat, porslin, porslin, Kina, Qing, antagligen Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av drake mm, locket dia 8 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Vas, porslin, Kina, Qing (möjligen Daoguang 1820-50), balusterformad med facetterat liv, lotusformad mynning, polykrom dekor av mytologiska scener och lotusblommor mot svagt turkos fond, h 19 cm_33802a_8dbe831462382c5_lg.jpeg
Vas, porslin, Kina, Qing (möjligen Daoguang 1820-50), balusterformad med facetterat liv, lotusformad mynning, polykrom dekor av mytologiska scener och lotusblommor mot svagt turkos fond, h 19 cm
Slutpris6 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lütken, Per/Holmgren, Christer för Kastrup-Holmegaard, vas, glas, "Carnaby", design 1968, dekor i rött överfång, spår av etikett, h 32 cm_33796a_8dbe831578fd908_lg.jpeg
Lütken, Per/Holmgren, Christer för Kastrup-Holmegaard, vas, glas, "Carnaby", design 1968, dekor i rött överfång, spår av etikett, h 32 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lütken, Per/Holmgren, Christer för Kastrup-Holmegaard, vas, glas, "Carnaby", design 1968, dekor i blått överfång, spår av etikett, h 32 cm_33797a_8dbe83167d465f9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm_33801a_8dbe8302600d4d8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, säljs i omonterat skick, ej besiktad i monterat skick_33803a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med underfat och assietter, 12 + 12 + 12 st, benporslin, "Brun Linje", design 1972, medförljer sockerskål och gräddkanna, assietter dia 17 cm_33804a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Malmström, Henning, pastell, stilleben med orrtupp och frukter, signerad och daterad 1933, a tergo etikett från Skånes Konstförening Malmö, synlig pappersstorlek 72 x 62 cm_33805a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,_33807a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sandnes, Eystein & Enger, Leif Helge för  Porsgrunds Porselænsfabrik AS, Porsgrunn, 1950-60-tal, signerad, dia 31 cm, invändiga glasyrhårsprickor_33806a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm_33808a_lg.jpeg
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_33789a_8dbe785ac37d2fa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_33788a_8dbe7859d959602_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_33787a_8dbe78584004472_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_33786a_8dbe7855d47101c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Newton, Helmut, efter, offset, "Fashion, German Vogue, Berlin 1979", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm_33770a_8dbe777c2266738_lg.jpeg
Newton, Helmut, efter, offset, "Fashion, German Vogue, Berlin 1979", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Newton, Helmut, efter, offset, "Arielle, Monte Carlo 1982", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm_33769a_8dbe777b411e35f_lg.jpeg
Newton, Helmut, efter, offset, "Arielle, Monte Carlo 1982", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
General-Lieutenant Sir Walter Sinclair Delamain, tillskriven, akvarell, 1920-tal, stilleben med fasantupp, synlig pappersstorlek 44 x 33 cm_33810a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Fickur, silver, England, William IV, urtavla signerad F W Starkey Northwich, boett stämplad, TPH Chester 1832, dia 5 cm, invändig ägargravyr William Percy_33811a_8dbe8360be1c842_lg.jpeg
Fickur, silver, England, William IV, urtavla signerad F W Starkey Northwich, boett stämplad, TPH Chester 1832, dia 5 cm, invändig ägargravyr William Percy
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Riget, Karl Åge, metall med collage, komposition, signerad, daterad 1973 och numrerad 1/10, totalt mått 72 x 69 cm_33809a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Longobardi, Nino, blandteknik, erotisk komposition, a tergo signerad och daterad -85, på bakstycke intygad av Anders Tornberg, synlig pappersstorlek 50 x 35 cm, _33812a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bresdorff, Axel, olja, interiör med läsande flicka, signerad och daterad -43, 71 x 64 cm_33813a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Gate, Simon för Orrefors/Sandvik, vitvinsglas, 4 st, 1920-tal, grön cuppa, "Stork", h 17,5 cm, medföljer 4 st med minimala nagg_33815a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Päron", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm_33814a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik_33785a_8dbe835ad5097fe_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Vänsterhandsdolk, stål med benskaft, så kallad stiletto, 1600-tal, l 27 cm_33784a_8dbe835e11c1cb0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Okänd designer för HAY Copenhagen, lamp/soffbord, svart marmorskiva på kromad benställning, 80 x 80 cm_33771a_8dbe777d6069057_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, patinerad brons (bronserad metall?), Venus di Milo, h 59 cm_33490a_8dbdf8636acf5a4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Leksaksbil, bemålat trä, 1940-tal, sedan med gengasaggregat, l 26 cm, smärre defekter_33517a_8dbe04914185797_lg.jpeg
Leksaksbil, bemålat trä, 1940-tal, sedan med gengasaggregat, l 26 cm, smärre defekter
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vinkylare, porslin, Arita, Japan, Meiji-Taishô, dekor i famille-rose-färger, svårtydd signatur möjligen Shim Po Zo, h 19 cm, sprickor_33528a_8dbe071b4236b2b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti medaljer mm, bland annat Världsutställningen i Ghent 1913 och minnesmedalj Stockholmsolympiaden 1912_33478a_8dbdfa47b75ada4_lg.jpeg
Parti medaljer mm, bland annat Världsutställningen i Ghent 1913 och minnesmedalj Stockholmsolympiaden 1912
Slutpris4 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Fisktallrikar, 6 st, porslin, Portmeirion "The Complete Angler", l 33 cm_33816a_lg.jpeg
Fisktallrikar, 6 st, porslin, Portmeirion "The Complete Angler", l 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Sonne, Per, olja, "Kastelsgraven, Grönningen" - motiv från Köpenhamns kastell, signerad och daterad 1975, 54 x 65 cm_33818a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Antoni, Ib, poster, offset på litografi, Köpenhamn, japansk text, 1961, 100 x 61 cm, slitage_33817a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spelbord, skuret, lackerat och bronserat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900, cabrioleben, sarg med falsk låda, 80 x 80 cm, bruksslitage_33820a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, mabord med lösa klaffar, teak, etikettmärkt AR Made in Denmark, totalt 170 x 84 cm_33819a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Hoff, Ulrik, akryl "Utan titel" (landskap), signerad och daterad  2020, 70 x 90 cm, originalkvitto från Strayfield Gallery medföljer_33821a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK