Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Parti Barbie; 2 Midge 1962, Tutti, Skipper (lugg något klippt) samt Ken 1960 (USA), medföljer graderob, kläder, accessoarer mm_33596a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Nattygsbord, 1 par, bonat trä, 1900-tal senare hälft, bredd 41 cm, bruksslitage_33571a_8dbe1e3a1d3f7f4_lg.jpeg
Nattygsbord, 1 par, bonat trä, 1900-tal senare hälft, bredd 41 cm, bruksslitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor i blått, signerad och numrerad 59111, dia 15 cm, i originalförpackning_33451a_8dbe04ec9c4bc28_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Malmsten, Carl för Bröderna Anderssons Möbelfabrik, Skillingaryd, stolar, 4 st, bok, "Jan", 1940-50-tal, grönrandig original ylleklädsel_33449a_8dbe06da4d7b7d5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Fryklund, Erik för Hagafors Möbelfabrik/Bra Bohag, pinnstolar, 3 st, blålackerat trä, stämpelsignerade, färgbortfall_33450a_8dbe0521b8b96d6_lg.jpeg
Fryklund, Erik för Hagafors Möbelfabrik/Bra Bohag, pinnstolar, 3 st, blålackerat trä, stämpelsignerade, färgbortfall
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, ljusstakar, 1 par, dekor av godronner, stämplade Stockholm 1956, h 15 cm_33453a_8dbe04ef11674fa_lg.jpeg
Okänd designer för C G Hallberg, ljusstakar, 1 par, dekor av godronner, stämplade Stockholm 1956, h 15 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Johansson, Rangvald, skulptur/mobil, terrakotta och trä, man i trapets, signerad, h exklusive upphängning 24 cm_33456a_8dbe04edea88ae4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Friedländer, Johnny, färgetsning, "L,oiseau rouge III" 1971, signerad och numrerad 52/99, synlig pappersstorlek 78 x 60 cm_33597a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Chagall, Marc, poster, litograferad, "Die Zauberflöte" 1966, Sorlier/Mourlot, synlig pappersstorlek 100 x 64 cm_33598a_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, "Un soir au café", signerad och numrerad 298/310, synlig pappersstorlek 49 x 63 cm_33599a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Friberg, Roj, blandteknik, komposition med personer, signerad, synlig pappersstorlek 10 x 16 cm_33600a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Kristiensen, Kai för Skovmand & Andersen, satsbord, 3 delar, palisander, brännstämplat Danish Furnituremakers Control, b 58 cm_33601a_8dbe20003409008_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Erixson, Sven (X:et), blandteknik, motiv från Abu Simbel, signerad, synlig pappersstorlek 32 x 24 cm (1964 flyttades Rames IIs kolossalstatyer vid Assuan av svenska Vattenbyggnadsbyrån)_33579a_8dbe1f87c2e25fc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, Skyscraper, ur serien Metropolis 2000_33577a_8dbe1fd659f6895_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, Skyscraper, ur serien Metropolis 2000
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Erixson, Sven (X:et), olja, komposition, signerad och daterad -51, 33 x 41 cm_33578a_8dbe1fe43517fa9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Björnberg, Evald, olja, Junilandskap Klöverön, signerad, 15 x 26 cm_33582a_8dbe1fd408e126f_lg.jpeg
Björnberg, Evald, olja, Junilandskap Klöverön, signerad, 15 x 26 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Keshan (?), 325 x 210 cm_33602a_lg.jpeg
Matta, old Keshan (?), 325 x 210 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Matta, semiantik Persisk, 225 x 135 cm_33603a_lg.jpeg
Matta, semiantik Persisk, 225 x 135 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Panton, Verner för Louis Poulsen, taklampor, 1 par, vitlackerad aluminium, "Topan", modellnummer 16570, design 1959, etikettmärkta, dia 19 cm_33605a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Konsolur, skuret och bemålat trä, Tyskland (?), 1700-tal, dekor av flanerande figurer mm, h 70 cm, renoverat och kompletterat_33604a_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, taklampa, kromad och lackerad metall, Bauhausstil, diameter 33 cm_33606a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Vas, kristall, etsad och emaljerad dekor av blommande gren, Legras & Cie. Montjoie, Saint Denis, art-nouveau, sekelskiftet 1900, förgylld mynning, osignerad, invändig tillverkningsspricka, h 15 cm_33523a_8dbe05e9808c25f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Osten, Carl Henric von, bataljkarta, kopparstucken, "Eigentlicher Abriss Der Reichsstatt Dünckelspill..." (Dinkelsbühl intages), ur "Theatrum Europaeum", Matthäus Merian1652, _33421a_8dbe05fb984ca88_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sööt, Richard, litografi, caféscen, signerad och otydligt betitlad, synlig pappersstorlek 35 x 26 cm_33422a_8dbe05f8f70d7ab_lg.jpeg
Sööt, Richard, litografi, caféscen, signerad och otydligt betitlad, synlig pappersstorlek 35 x 26 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
LP-skivor, 9 st, Elvis Presley, bruksslitage_33423a_8dbe056373c83c1_lg.jpeg
LP-skivor, 9 st, Elvis Presley, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Martin, Johan Fredrik efter Elias,  etning "Stockholm sedt från Mose-Backe på Södermalm", ur "Svenska Vuer" Stockholm, 1805-12, senare avdrag, synlig pappersstorlek  58 x 83 cm_33426a_8dbe05fcdafe656_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ward, Karin, skulptur, patinerad och förgylld koppar, kvinnodjur, signerad och daterad -97, h 10,5 cm_33428a_8dbe05fe1b6c215_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Björck, Oscar, oljemålningar, 1 par, porträtt av knivfabrikör Johan Engström Eskilstuna och hh, signerade och daterad 1898, 75 x 58 cm_33607a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Pyk, Madeleine, olja, lantgård, signerad, 35 x 46 cm_33608a_lg.jpeg
Pyk, Madeleine, olja, lantgård, signerad, 35 x 46 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-talets mitt, resande vid Italienskt vägaltare, 77 x 64 cm_33609a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 6 500 SEK
Frisk, Thomas, olja, "Cementfabriken", signerad, 62 x 72 cm_33550a_8dbe1267575eb38_lg.jpeg
Frisk, Thomas, olja, "Cementfabriken", signerad, 62 x 72 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, "Tulip", diameter 22 cm_33538a_8dbe11a1242d14e_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, "Tulip", diameter 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Frisk, Thomas, olja, "Stolpen", signerad och daterad -77, 40 x 37 cm_33540a_8dbe11a79b7e4a5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, litografi, Trappan (vid Seine), signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 45 x 41 cm_33542a_8dbe11a8a7abea9_lg.jpeg
Olson, Axel, litografi, Trappan (vid Seine), signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 45 x 41 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, litografi, "Kritklipporna", signerad och numrerad 5/150, synlig pappersstorlek 26 x 40 cm_33544a_8dbe11aa06cdc73_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Thoren, Esaias, färglitografi, "Improvisation", signerad, daterad -70 och numrerad 82/100, synlig pappersstorlek 42 x 32 cm_33545a_8dbe11aafb3b810_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mörner, Stellan, färglitografi, "Hängmattan", ur 70-årsmappen, signerad och numrerad HC 8/X synlig pappersstorlek 33 x 41 cm_33546a_8dbe11abd06503f_lg.jpeg
Mörner, Stellan, färglitografi, "Hängmattan", ur 70-årsmappen, signerad och numrerad HC 8/X synlig pappersstorlek 33 x 41 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Frusen melodi", signerad, daterad 1976 och numrerad 106/260, synlig pappersstorlek 62 x 72 cm_33549a_8dbe1262d27e627_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._33611a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._33610a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._33612a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._33613a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Oppenheimer, Leona, olja, "Minne från bröllopsfesten", signerad och daterad -98, 90 x 116 cm_33614a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer i Jo Hammerborgs art, 1950-60-tal, taklampa, mässing och teak, dekor av lufthål, h 30 cm_33508a_8dbe0412b6221b0_lg.jpeg
Okänd designer i Jo Hammerborgs art, 1950-60-tal, taklampa, mässing och teak, dekor av lufthål, h 30 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer i Bent Karlbys art, taklampa, mässing och rödlackerad metall med glaskupa, dia 43 _33509a_8dbe0411d3abebb_lg.jpeg
Okänd designer i Bent Karlbys art, taklampa, mässing och rödlackerad metall med glaskupa, dia 43
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, modell 307-308, design 1948, total h 63 cm, skärm saknas_33501a_8dbe0471b1155f7_lg.jpeg
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, modell 307-308, design 1948, total h 63 cm, skärm saknas
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Poster, litograferad, "Cirkus Altenburg", Hälsingborgs Litografiska AB, 1900-talets mitt, 99 x 70 cm_33534a_8dbe10fb098dd16_lg.jpeg
Poster, litograferad, "Cirkus Altenburg", Hälsingborgs Litografiska AB, 1900-talets mitt, 99 x 70 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jacobsen, Arne för Stelton, ishink 2,5 liter rostfritt stål, Cylinda Line, modell 05-02 design 1967, etikettsignerad_33487a_8dbdf874ae284a2_lg.jpeg
Jacobsen, Arne för Stelton, ishink 2,5 liter rostfritt stål, Cylinda Line, modell 05-02 design 1967, etikettsignerad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK