Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Suntum, Per för Paustian, Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, mässing, signerade, dia 12 cm_33444a_8dbdf807148654e_lg.jpeg
Suntum, Per för Paustian, Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, mässing, signerade, dia 12 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wallinder, Carola, blandteknik, "Komposition", signerad och daterad 1964, 17 x 21 cm_33458a_8dbe0415d184858_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hanspers, Olle, torrnål, landskap, signerad och numrerad 18/45, synlig pappersstorlek 16 x 37 cm_33459a_8dbe0419edbfb10_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jákupsson, Bárður, färglito, komposition, signerad, daterad -18 och numrerad 35/135, synlig pappersstorlek 39 x 44 cm_33851a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Björn, Ole, färgserigrafi, komposition, signerad, daterad -71 och numrerad EA 21/25, synlig pappersstorlek 22 x 32 cm_33850a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, färgetsning, "Nubian Etching II", otydligt signerad, daterad -85 samt numrerad 44/50, synlig pappersstorlek 17 x 21 cm_33852a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Rosengren, Jean, olja, bokskog, signerad, 64 x 51 cm_33853a_lg.jpeg
Rosengren, Jean, olja, bokskog, signerad, 64 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Nielsen, Palle, etsning, "Mysterier", Opus 151, signerad eget tryk och daterad 76, 10,8 x 21,5 cm_33854a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Epåletter (?), 1 par, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, sammet med Alexanders III krönta monogram, 10 x 7 cm_33469a_8dbdf80036ac74a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bänkvitrin, trä och glas, 1900-talets början, l 100 cm_33520a_8dbe04f28fc840d_lg.jpeg
Bänkvitrin, trä och glas, 1900-talets början, l 100 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Arne, Gustav, färglito, nattbild, signerad och numrerad 137/350, synlig pappersstorlek 60 x 44 cm_33460a_8dbe04e933dd100_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skoglund, Gustaf, olja, "Oktoberhöst", signerad och daterad 1986, 28 x 42 cm_33465a_8dbe040c37d2f65_lg.jpeg
Skoglund, Gustaf, olja, "Oktoberhöst", signerad och daterad 1986, 28 x 42 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Agnell, Olle, olja, "Vid kakelugnen", signerad, 48 x 39 cm_33461a_8dbe0410a88ddec_lg.jpeg
Agnell, Olle, olja, "Vid kakelugnen", signerad, 48 x 39 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Litografier, 1 par, handkolorerade, 1840-tal, i samtida masurbjörkramar, "Des Jägers Hochzeits Fest" respektive "De Jägers Leichenzug", yttermått 31 x 40 cm_33624a_8dbe502ed1eabb6_lg.jpeg
Litografier, 1 par, handkolorerade, 1840-tal, i samtida masurbjörkramar, "Des Jägers Hochzeits Fest" respektive "De Jägers Leichenzug", yttermått 31 x 40 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Norman, Lars, akryl, sydländsk gatubild, signerad, 13 x 18 cm_33462a_8dbe040fd76fcda_lg.jpeg
Norman, Lars, akryl, sydländsk gatubild, signerad, 13 x 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Scilla", pappersstorlek 14 x 12 cm_33463a_8dbe040d80376ed_lg.jpeg
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Scilla", pappersstorlek 14 x 12 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti silver, bägare mynt mm, delvis med gravyr, total vikt 240 gram_33467a_8dbdfa7309b7bf8_lg.jpeg
Parti silver, bägare mynt mm, delvis med gravyr, total vikt 240 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Dansk Guldindustri, Randers, parti coctailpinnar, sterlingsilver, dekor av kungakronor, l 9,5 cm, total vikt 25 gram_33468a_8dbdf804bde8d64_lg.jpeg
Okänd designer för Dansk Guldindustri, Randers, parti coctailpinnar, sterlingsilver, dekor av kungakronor, l 9,5 cm, total vikt 25 gram
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mat- och kaffeservis, porslin, cirka 50 delar, Rosenthal Maria, design 1916 _33494a_8dbe0566c901583_lg.jpeg
Mat- och kaffeservis, porslin, cirka 50 delar, Rosenthal Maria, design 1916
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Urnor/ytterfoder, 1 par, porslin, Sächsicher Porzellanmanufaktur, Dresden, 1900-tal, rokokostil, polykrom och förgylld dekor av blommor, h 11 cm, obetydliga nagg_33858a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Strid, Hardy, tempera, "Handspegel", signerad och daterad 1954, synlig pappersstorlek 56 x 39 cm_33859a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, minnessten vid kyrka, otydligt signerad (betecknad?) och daterad 1868, 22 x 30 cm_33860a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Balle, Mogens, färglito, komposition med kvinna och uggla, signerad EA, synlig pappersstorlek 28 x 36 cm _33862a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lübbers, Holger, olja, segelbåt med Unionsflagg, signerad27 x 34 cm_33861a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Parti medaljer, mestadels silver; bland annat Svenska Spelen 1916 och Baltiska Spelen 1914_33479a_8dbdf8762511d7d_lg.jpeg
Parti medaljer, mestadels silver; bland annat Svenska Spelen 1916 och Baltiska Spelen 1914
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Vril på fot, h 22 cm_33480a_8dbdf86cbc841b6_lg.jpeg
Vril på fot, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, skål på fot, keramik med metallhänklar, signerad IS, dia 27 cm_33481a_8dbdf86a5c0d1b3_lg.jpeg
Okänd konstnär, skål på fot, keramik med metallhänklar, signerad IS, dia 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skjutmått i låda, TESA_33482a_8dbdf7fdf0ce3a2_lg.jpeg
Skjutmått i låda, TESA
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, "Rörås", otydligt signerad även a tergo, 50 x 61 cm_33483a_8dbe0485535e3cc_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, "Rörås", otydligt signerad även a tergo, 50 x 61 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, oljemålningar 2 st, , "Rörås", otydligt signerade även a tergo, 22 x 27 respektive 27 x 35 cm_33484a_8dbe0486e2a766a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Snusdosa, lackarbete,  Vishnyakov & Söner, Ostashkovo, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, dekor av trojka, längd 8 cm_33863a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Kartuschlåda med kartuschrem, M/1895 för officer vid Livgardets livskvadron_33864a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Miro, Joan, offset, poster, "España Copa del Mundo", framställd för fotbolls-VM 1982, synlig pappersstorlek 94 x 59 cm_33865a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kartuschlåda med kartuschrem, M/1859 för officer vid Livgardets livskvadron_33866a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Claes, Börje för Norlett, väggslampor, 1 par, mässing med vitt raster, "Elit", modellnummer 703, etikettsignerade, längd 27 cm_33867a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Stelton, ishink 2,5 liter rostfritt stål, Cylinda Line, modell 05-02 design 1967, stämpelsignerad_33489a_8dbdf8669c229f2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kaminur, förgylld metall, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av kvinna med ämbar, urverk märkt Samuel Martí Paris, h 38 cm_33492a_8dbdf988a7d69b0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kniv med läderbalja, smide, mässing och trä, C Jul Herbertz "Ranger-Messer", l 43 cm, i originalask_33493a_8dbdfa70163836c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kniv i läderbalja, smide, stål och trä, Nieto, Spanien, l 36 cm_33495a_8dbdfa6eca91f1b_lg.jpeg
Kniv i läderbalja, smide, stål och trä, Nieto, Spanien, l 36 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Combatkniv med balja, Eickhorn KM5000,l 30 cm_33496a_8dbdfa6beda46bb_lg.jpeg
Combatkniv med balja, Eickhorn KM5000,l 30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, byst, bronserad metall, Kristian X av Danmark, sign Leif ... och daterad 40, h 16 cm_33497a_8dbdf987102fcc2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
4 delar mynt och medaljer, bland annat Christians VIII och Caroline Mathildes smörjelse 1840_33498a_8dbdf984dc50d91_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Iversen, Per för Louis Poulsen, golvlampa, svartlackerad metall med vit plastskärm, "Combi", modell 28918, design 1967, etikettmärkt, h 125 cm_33868a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kniv i balja, rådjursfot (!), smide och läder, förnicklad klinga, Rehwappen, Solingen 1900-talets mitt, total l 26 cm, spännesknapp saknas_33870a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Buffier, Claudio, karta, kopparstucken, "Svezia, Norvegia e Danimarca" ur "Geografia Universale", Venezia, Francesco Pitteri, 1781, synlig pappersstorlek 18,5 x 14 cm_33871a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Iversen, Per för Louis Poulsen, bordslampa, svartlackerad metall med vit plastskärm, "Combi", modell 23413, design 1967, etikettmärkt, h 52 cm_33872a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Wendt, Wilhelmina "Tiddit" för Silversmedjan i Perstorp, coasters, 7 st, isolit med silverintarsia av fartyg, stämplade Perstorp 1968, dia 9 cm, i orginalförpackningar_33869a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lindau, Börge & Lindecrantz, Bo för Orrefors, glas med lösa mässingshandtag, 12 st, "Varm/Kall" ("Hot/Cold"), design 1972, h 14 cm_33873a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK