Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Hedegaard, Johannes, tillskriven, skulptur, terrakotta mor med barn, monogramsignerad och daterad 1950, h 29 cm_33442a_8dbdf815b4fc097_lg.jpeg
Hedegaard, Johannes, tillskriven, skulptur, terrakotta mor med barn, monogramsignerad och daterad 1950, h 29 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kopparmynt, Numidien, Micipsa (Massimissa) 148-118 fKr, dia 26 mm, vikt 13,5 gram_33499a_8dbdf982e7ad1b4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bang, Arne, egen verkstad, fat, glaserat stengods, signerat och daterat -50, dia 30 cm, tillverkningsdefekt på brättet_33435b_8dbe05186c852c4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sestervik, Lars för Lindshammar, vas, rosamelerad glasmassa på blå fot, etikettsignerad, h 27 cm_33432a_8dbe051b7dc3a3b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Nielsen, Kai för Hermann A Kähler, Nästved, skulptur, glaserad terrakotta, Eva med äpplet, signerad, h 29 cm_33443a_8dbdf813f9b5149_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade_33506a_8dbdfa6796055c7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mask, skuret trä, möjligen Västafrika, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 47 cm_33434a_8dbe0519d382700_lg.jpeg
Mask, skuret trä, möjligen Västafrika, 1900-talets mitt eller 2 hälft, h 47 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Starck, Philippe för Alessi, citruspress, aluminium, 'Juicy Salif', stämpelsignerad Alessi h 30 cm_33505a_8dbdfa68ade472c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Volther, Poul M för FDB, pinnstolar, 4 st, svarvad och blålackerad bok, modell J46, design 1956, stämpelsignerade, 1 2:a sortering_33486a_8dbe06d734c4847_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Basse, Arne, skålfat, brons, Danmark, 1900-talets mitt, dekor av H C Andersens Herdinnan och Skorstensfejaren, signerat, dia 26 cm_33502a_8dbdf9814667958_lg.jpeg
Basse, Arne, skålfat, brons, Danmark, 1900-talets mitt, dekor av H C Andersens Herdinnan och Skorstensfejaren, signerat, dia 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Silow, Ingegerd, matta, rölakan, 275 x 200 cm_33392a_8dbda0f745f1e1a_lg.jpeg
Silow, Ingegerd, matta, rölakan, 275 x 200 cm
Slutpris8 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Örn, Bo, olja, komposition, signerad och daterad 2009, 46 x 61 cm_33730a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Wessel, Astrid, egen verkstad, Köpenhamn, brosch samt 2 örhängen, förgylld brons, i form av liljekonvaljer, l 4 respektive 8 cm_33731a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache, landskap med tvättande kvinna, synlig pappersstorlek 21 x 27 cm_33732a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för IKEA, soffbord, "Bjällsta", palisanderimiterande skiva med svärtade ben, diameter 80 cm_33734a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gonzalez, Pilar, akryl, Alfonsia..., signerad, 40 x 27 cm_33735a_lg.jpeg
Gonzalez, Pilar, akryl, Alfonsia..., signerad, 40 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Golvurnor, 1 par, porslin, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor i järnoxidrött och guld, höjd 40 cm_33733a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Örn, Bo, olja, komposition, signerad och daterad 2009, 61x 46 cm_33736a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Salvadó, Ernesto, blandteknik, figurkomposition, signerad och daterad 1966, synlig pappersstorlek 56 x 74 cm_33388a_8dbda053395fcf8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ångström, Anna Johanna, matta, rölakan, 200 x 135 cm_33393a_8dbda0f94ea78e5_lg.jpeg
Ångström, Anna Johanna, matta, rölakan, 200 x 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Väggspegel, förgyllt trä och pastellage, gustavians stil, 1900-talets 1 hälft, oval med krönande rosett, h 42 cm_33389a_8dbda051ce76d3b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Odén, Bertil, skål, alm_33394a_8dbda0fac575c7b_lg.jpeg
Odén, Bertil, skål, alm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Jönsson, Bror, olja, personer i stuga, signerad, 39 x 46 cm_33395a_8dbda0fbefdc966_lg.jpeg
Jönsson, Bror, olja, personer i stuga, signerad, 39 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nattygsbord, teak, längd 45 cm_33397a_8dbda0a27a3f745_lg.jpeg
Nattygsbord, teak, längd 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nattygsbord, 1 par, skuret trä med vit stenskiva, höjd 78 cm_33400a_8dbe06d4cc1d4e9_lg.jpeg
Nattygsbord, 1 par, skuret trä med vit stenskiva, höjd 78 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lådspegel, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft, låda i sarg, höjd 42 cm_33401a_8dbda04a34cbc5c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mycket stort parti litteratur om mat och dryck, 2 flyttlådor_33741a_lg.jpeg
Mycket stort parti litteratur om mat och dryck, 2 flyttlådor
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Heiss, Elis Christoph, mezzotint, Karl XII, 1700-talets början, pappersstorlek 32 x 22 cm_33742a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Väggspegel, vitlackerat smide, 1900-talets mitt, dekor av naturalistiskt utformade blommande grenar, h 87 cm_33740a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Samovar, mässing, 17-1800-tal, h 50 cm, inkomplett_33744a_lg.jpeg
Samovar, mässing, 17-1800-tal, h 50 cm, inkomplett
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Billmark, Carl Johan, litografier, 6 st, kolorerade, bilder ur gripsholms historia, synliga pappersstorlekar cirka 25 x 39 cm_33745a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm_33743a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Thersner, Thyra efter Ulric, litografi, Carlberg (Karlbergs Slott) ur Fordna och Närwarande Swerige 1820-tal, synlig pappersstorlek 32 x 46 cm_33746a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Botnen, Trond, färgetsning, "Å sitte på en benke II", signerad, daterad -62 och numrerad 22/50, synlig pappersstorlek 44 x 37 cm_33402a_8dbda048f6e4698_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stort parti akvareller, grafik mm, 17-1900-tal_33403a_8dbe071e588e6bb_lg.jpeg
Stort parti akvareller, grafik mm, 17-1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, mapp med 3 färgetsningar (Siesta på stranden, Blick över hamnen samt Skuggan och tiden) samt kasettband, "Ögat som vakar", etsningar signerade och numrerade 37/28, 38 x 45 cm_33404a_8dbda0ff6cc8623_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, gräddkanna, sockerskål med lock samt 12 vardera av assietter dia 17 cm, medföljer extra kopp_33405a_8dbda0fe28c8661_lg.jpeg
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, gräddkanna, sockerskål med lock samt 12 vardera av assietter dia 17 cm, medföljer extra kopp
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Gustavsberg, uppläggningsfat, flintgods, Alva, längd 36 cm_33406a_8dbda046623c33d_lg.jpeg
Okänd designer för Gustavsberg, uppläggningsfat, flintgods, Alva, längd 36 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, dekor i grönt, signerad, modell 1444, höjd 17 cm_33407a_8dbda0fd3563e41_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, dekor i grönt, signerad, modell 1444, höjd 17 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Blixt, Yngve, Höganäs, delvis glaserat stengods, 4 delar, bl.a bordslampa, vas mm, signerade, höjd 5 - 21 cm_33408a_8dbdacf4eb8f182_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, 185 x 120 cm_33409a_8dbdacf40007c9f_lg.jpeg
Matta, 185 x 120 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona, förgylld metall med lövformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, höjd ca 60 cm_33410a_8dbe06d3bc60a89_lg.jpeg
Takkrona, förgylld metall med lövformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, höjd ca 60 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Eksell, Olle, efter, utställningsaffisch, Mazetti Ögonkakao, 100 x 70 cm_33411a_8dbdacf0bd55724_lg.jpeg
Eksell, Olle, efter, utställningsaffisch, Mazetti Ögonkakao, 100 x 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Johansson, Berit för Orrefors, skål samt vas, Haga, slipat glas, höjd 10 resp 24 cm_33751a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1800-talets 2 hälft, uppsatsskål, delvis slipat glas, dekor av asiatisk man samt blommor, diameter 27 cm_33752a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Reuterswärd, Patrik, olja, landskap, signerad, 39 x 46 cm_33753a_lg.jpeg
Reuterswärd, Patrik, olja, landskap, signerad, 39 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Militära tallrikar, 2 st, Kongliga Maj:ts flotta & marinregementet omkring 1850 samt Serviskassan Karlskrona, dia 21,5 resp 25 cm_33754a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Haglund, Birger, egen verkstad, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Stockholm 1955, 45 mm_33755a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK