Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Wirkkala, Tapio, skål, glas, "Stellaria", signerad, diameter 20 cm_33874a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Byrå, pyramidmahogny, empire, 1800-talets 1 fjärdedel, 3 lådor med flankerande, vridna kolonetter, lejontassar,  med lejontassar, bredd 105 cm_33876a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Starkvinsglas, 14 st, 18-1900-tal, slipad dekor,  höjd 9,5 cm_33875a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Grötskål med lock,, tenn, rund, bukig, stämplad Nils Eric Justelius Eksjö 1836, diameter 24 cm_33877a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Glasservisdelar: 21 vitvin-, 14 starkvins- samt 13 likörglas, höjd 11, 13 respektive 16 cm_33878a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, drinkglas, 6 st, "Party", design 1956, dekor av vertikala ränder, h 13,5 cm_33879a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, möjligen för IKEA, armstolar, 1 par, bok med mässingsknoppar, 1950-60-tal, röd- respektive blå, noppig textilklädsel, bruksslitage_33500a_8dbe0515155f72a_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen för IKEA, armstolar, 1 par, bok med mässingsknoppar, 1950-60-tal, röd- respektive blå, noppig textilklädsel, bruksslitage
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, tillskriven skål på fot, dekor i svart mot grå fond, möjligen så kallad "Sort plet og streg", h 28 cm_33527a_8dbe071d2a81e55_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hughson, W A, olja, kustseglare till sjöss, signerad och daterad 1925, 45 x 66 cm_33535a_8dbe1133f00bec5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Meyer, Grete för Royal Copenhagen, eldfast gryta med lock, så kallad "Ildpot"modell 22516, diameter 22 cm, _33775a_8dbe7782d649351_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Petersen, Jörgen Finn, egen verkstad, skålfat, delvis glaserat lergods, signerat diameter 34 cm_33777a_8dbe7784c01164a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bajonett i balja, Schweizisk M/1918 (31?), klinga märkt Elsener Schwyz, total längd 45 cm_33772a_8dbe777f0246dfc_lg.jpeg
Bajonett i balja, Schweizisk M/1918 (31?), klinga märkt Elsener Schwyz, total längd 45 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Törnquist-Johnson, Karin, olja, sittande akt, signerad och daterad 1925, 61 x 42 cm_33536a_8dbe113323a294b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Reiff, Erik för Royal Copenhagen, skål, glaserat stengods, unik, signerad, diameter 21 cm_33780a_8dbe784ae1d38ef_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, (Rumänien?), 1900-talets 2 hälft, olja på drivved, gammaltestamentlig scen, otydlig signerad, h 100 cm_33620a_8dbe5ec795b51d6_lg.jpeg
Okänd konstnär, (Rumänien?), 1900-talets 2 hälft, olja på drivved, gammaltestamentlig scen, otydlig signerad, h 100 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sextant, Husun, Henry Hughes & Son, England, 1900-tal, 24 x 22 cm_33774a_8dbe77817a7ef7f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Léon, May K, färglito, "Spegel spegel på väggen där", signerad och numrerad 35/130, synlig pappersstorlek 24 x 13 cm_33747a_8dbe52684c002e8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Rydnert, Annmari, skål/skulptur, delvis glaserat lergods, diameter 32 cm_33748a_8dbe5269f25cb7d_lg.jpeg
Rydnert, Annmari, skål/skulptur, delvis glaserat lergods, diameter 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm_33749a_8dbe526b6f8c38f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm_33750a_8dbe526c7184acb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Englund, Eva för Orrefors, skålar, 2 st, glas "Maja", handmålad dekor av  linnéor, h 8 respektive 12,5 cm_33888a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Eilersen, Jens Juul för Eilersen, pall, grå textilklädsel på stålben, "Multi", l 120 cm_33889a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ehrlin, Hans & Häggstam, Christian för Indoor Design, Helsingfors, rullbord, fur med kromade ben, 1970-tal, längd 65 cm_33890a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Vägglampetter till 3 ljus, 1 par, förgyllt trä och metall, Brasilien, 1900-talets 1 hälft, dekor av pilknippe, guirlander mm, h 90 cm_33886a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm_33887a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lindekrantz, Bo & Lindau, Börge för  Lammhults Mekaniska Verkstad, barstol, förkromat stålrör och glasfiberarmerad svart plast, "S70", design 1970, h 66 cm_33891a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
B&O, stereomikrofon, typ BM5, total höjd 36 cm, i etui av palisander_33767a_8dbe75a026ca7d6_lg.jpeg
B&O, stereomikrofon, typ BM5, total höjd 36 cm, i etui av palisander
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, vas, turkos glasmassa, spiralvriden dekor, h 18 cm_33838a_8dbe8f8abbd3905_lg.jpeg
Okänd konstnär, vas, turkos glasmassa, spiralvriden dekor, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lütken, Per för Kastrup-Holmegaard, vas samt ljusstake, glas, "Carnaby", design 1968, dekor i rött överfång, h 16 respektive 18 cm_33800a_8dbe8f7da1cf929_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Vipp, pedalhink, lackerad metall, höjd 37 cm_33779a_8dbe7849aaecb46_lg.jpeg
Okänd designer för Vipp, pedalhink, lackerad metall, höjd 37 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Disney, Walt för BRIO, Osby, efter honom, ledad träfigur, Kalle Anka, 1900-talets mitt, h cirka 40 cm, slitage_33533a_8dbe10fc9b976ca_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Larsen, Axel, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes", signerad och daterad 1921, 33 x 40 cm_33543a_8dbe1248ef97d1c_lg.jpeg
Larsen, Axel, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes", signerad och daterad 1921, 33 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Cuneo, Luigi efter Raphael, kopparstick, "Divisit lucem a tenebris...", efter fresk i Vatikanen, ur "Picturae Peristyli Vaticani" 1790, synlig pappersstorlek 28 x 39 cm, senare avdrag_33547a_8dbe125c52a092c_lg.jpeg
Cuneo, Luigi efter Raphael, kopparstick, "Divisit lucem a tenebris...", efter fresk i Vatikanen, ur "Picturae Peristyli Vaticani" 1790, synlig pappersstorlek 28 x 39 cm, senare avdrag
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Christensen, Arent, akvatint, "Sägnet om Danaiderne", signerad, synlig pappersstorlek 50 x 40 cm_33548a_8dbe125b713e505_lg.jpeg
Christensen, Arent, akvatint, "Sägnet om Danaiderne", signerad, synlig pappersstorlek 50 x 40 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm_33893a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Takkrona till 8 ljus, glas och metall, så kallad Venetiansk stil, 1900-talets början, dekor av kedjor, kottar mm, h 94 cm_33894a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Spelbord, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, uppfällbar och roterbar skiva, b 89 cm_33895a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Soffa, skuren mahogny med sidenklädsel, senempire, 1800-talets mitt, flankerande, överkragade kolonetter, lejontassar, l 227 cm_33897a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Strinning, Nils, telefonbord, teak och vitlackerad metall, "String", låda i sarg, b 70 cm_33898a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm_33892a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ollers, Edvin, olja, stilleben, signerad, 37 x 46 cm_33896a_lg.jpeg
Ollers, Edvin, olja, stilleben, signerad, 37 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skivspelare, Lenco, L 78_33762a_8dbe5f44b2ff29a_lg.jpeg
Skivspelare, Lenco, L 78
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Högtalare, 1 par, Wharfdale Diamond 220, 100 W, höjd 32 cm_33763a_8dbe5f4587b4db5_lg.jpeg
Högtalare, 1 par, Wharfdale Diamond 220, 100 W, höjd 32 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Förstärkare A-445, dubbelt kassettdäck CT-W820R, Pioneer, samt CD-spelare, NAD C 521 BEE, med 3 fjärrkontroller_33764a_8dbe5f43d80c6a8_lg.jpeg
Förstärkare A-445, dubbelt kassettdäck CT-W820R, Pioneer, samt CD-spelare, NAD C 521 BEE, med 3 fjärrkontroller
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Högtalare, B&W, Bowers & Wilkins, 2 st, DM 601 S2, 100 W, höjd 36 cm_33765a_8dbe759e461f96d_lg.jpeg
Högtalare, B&W, Bowers & Wilkins, 2 st, DM 601 S2, 100 W, höjd 36 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
B&O, mikrofon, typ BM6, total höjd 26,5 cm, i etui av palisander_33768a_8dbe75a177de413_lg.jpeg
B&O, mikrofon, typ BM6, total höjd 26,5 cm, i etui av palisander
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockurna, fajans, Koniglijke Porselaine Fles, Delft, 1900-talets 2 hälft, oktogonal fot och öppning, tot höjd 45 cm_33773a_8dbe778030a17be_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm_33899a_lg.jpeg
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK