Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Rodhe, Lennart, färglito, "Life" 1962, synlig pappersstorlek signerad och numrerad 207/310, 30 x 49 cm_33979a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Frankrike, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft, randig klädsel_33983a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Julin, Johan Fredrik, akvarell, 1800-talets 1 hälft, herrgårdsbyggnad vid vatten, signerad, 25 x 32 cm_33982a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, England, antagligen regency, 1800-talets 1 hälft, h 26 cm_33984a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Wärff, Göran, vas, glas, modell 46196, signerad, höjd 25 cm_33687a_8dbe503d365565e_lg.jpeg
Wärff, Göran, vas, glas, modell 46196, signerad, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti handdukar, dukar, linne mm_33587a_8dbe5035509f316_lg.jpeg
Stort parti handdukar, dukar, linne mm
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas, signerad, m 4197.131, diameter 19 cm_33688a_8dbe51072a37daa_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas, signerad, m 4197.131, diameter 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Frisk, Thomas, färglitografi, husfasader, signerad och numrerad 14/20, synlig pappersstorlek 58 x 45 cm_33705a_8dbe511872ecc99_lg.jpeg
Frisk, Thomas, färglitografi, husfasader, signerad och numrerad 14/20, synlig pappersstorlek 58 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Frisk, Thomas, pastell?, pelare, signerad och daterad 90, synlig pappersstorlek 69,5 x 50,5 cm_33706a_8dbe5117bddff50_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Uppsala Ekeby, vas med hänklar, glaserat lergods, otydligt signerad, h 12 cm_33985a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, man med hus i landskap, 25 x 35 cm_33986a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrivskrin, masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, inredning med spegel samt små fack och lådor, l 38 cm, smärre defekter_33987a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Esbjörnsson, Torsten, färgserigrafier, 3 st, rytmiska kompositioner, signerade och numrerade 58/99, synlig pappersstorlek 41 x 58 cm_33988a_lg.jpeg
Esbjörnsson, Torsten, färgserigrafier, 3 st, rytmiska kompositioner, signerade och numrerade 58/99, synlig pappersstorlek 41 x 58 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik Isphahan (?), 195 x 135 cm_33989a_lg.jpeg
Matta, semiantik Isphahan (?), 195 x 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Väggplåt till 2 ljus, mässing, barocktyp, 17-1800-tal, dekor av groteska maskaroner, änglar, akantus mm, h 55 cm, proveniens: adliga ätten von Seth, Lyby  och Marielund_33990a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, vitt plexiglas, ”Take”, h 31 cm_33991a_lg.jpeg
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, vitt plexiglas, ”Take”, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Resestafflier, 2 st, trä, modern tillverkning_33738a_8dbe526e822dba4_lg.jpeg
Resestafflier, 2 st, trä, modern tillverkning
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lanje Lundqvist, Signe, olja, "Vinterhav",  51 x 57 cm_33739a_8dbe526d9d2a31f_lg.jpeg
Lanje Lundqvist, Signe, olja, "Vinterhav", 51 x 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lewis, David för B&O, kassettradio, Beosystem 10, längd 50 cm_33757a_8dbe5ec5e2832d1_lg.jpeg
Lewis, David för B&O, kassettradio, Beosystem 10, längd 50 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti trofeer, 8 st, rådjur samt vildsvin_33758a_8dbe5eb870983b4_lg.jpeg
Parti trofeer, 8 st, rådjur samt vildsvin
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mikrovågsugn, Hugin, Rubra, 23 L, med grillfunktion, längd 48 cm_33759a_8dbe5ebde75ccfe_lg.jpeg
Mikrovågsugn, Hugin, Rubra, 23 L, med grillfunktion, längd 48 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Inbyggnadsmikro, Siemens TM820H7N, förefaller oanvänd, längd 60 cm_33761a_8dbe5eb6f6658a1_lg.jpeg
Inbyggnadsmikro, Siemens TM820H7N, förefaller oanvänd, längd 60 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Baktråg, snidat trä, längd 65 cm_33781a_8dbe784ba5b62fd_lg.jpeg
Baktråg, snidat trä, längd 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kellerman, Martin, gicléetryck, "I huvudet på Rocky", signerad och numrerad 112/250, daterad 2018, synlig pappersstorlek 69 x 59 cm_33992a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Litografi, handkolorerad, "Tableau de l'Armée Suèdoise",  ur Ludwig von Kleists "Tableau des Armees de l"Europe" cirka 1845, synlig pappersstorlek 62 x 74 cm_33993a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, vaser, 1 par, frostat glas, "Crassus", design 1967, signerade, höjd 22 cm_33994a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kaffe och the-set med bricka, försilvrad mässing och bambu, japanicerande dekor av bambu, bricka längd 37 cm, försilvring sliten_33995a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Segerfeldt, Olof, olja, porträtt av professorn i mekanik, KNO1Kl Albert Viktor Bäcklund, signerad, 62 x 51 cm_33996a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 20 cm, oidentifierad smedstämpel OG_33997a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, papperskorg, brunt (konst?)läder, diameter 24 cm_33782a_8dbe784c5bad1a8_lg.jpeg
Okänd designer, papperskorg, brunt (konst?)läder, diameter 24 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft, h 21 cm_33881a_8dbe8f8b938da6f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skomakarinstrument, Vilhelm Pedersen, Høng, 1900-talets 1 hälft, l 44 cm_33882a_8dbe90cd29f1cb4_lg.jpeg
Skomakarinstrument, Vilhelm Pedersen, Høng, 1900-talets 1 hälft, l 44 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Digsmed, serveringssnurra, teak med 8 rökfärgade glasskålar, så kallad "Lazy Susan", stämplad, dia 41 cm_33885a_8dbe90c5b9c82c4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK

_33957a_8dbe9ba470b559c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, assietter, 8 st, porslin, "Vifte", halvmåneformade, modell 11551, l 21 cm_33783a_8dbe784d26dd56b_lg.jpeg
Okänd designer för Royal Copenhagen, assietter, 8 st, porslin, "Vifte", halvmåneformade, modell 11551, l 21 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
 Havlova Milanda för Vest, Österrike, taklampa, vikt plast, "Rythmic", design 1969, h 45 cm_33998a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, ben, läder och smide, signerad, total l 18 cm_33999a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm_34000a_lg.jpeg
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad björk, ben, läder och smide, signerad, total l 22 cm, oidentifierad smedstämpel_34001a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, eneträ, ben, läder och smide, signerad, total l 20 cm_34003a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lindbäck, Emil, egen ateljé Karesuando, kniv i balja, näver, smide och läder, signerad, total l 20 cm_34002a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lindbäck, Emil, egen ateljé Karesuando, kniv i balja, näver, smide och läder, signerad, total l 23 cm_34004a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bang, Michael för Kastrup-Holmegaard, 7 delar glas, "Palet" (Palette", design 1969; salt- och pepparströare, 3 äggkoppar, skål samt sillskål med handtag, h 4 - 13 cm, delvis etikettsignerade_33799a_8dbe8f7aa99cb97_lg.jpeg
Bang, Michael för Kastrup-Holmegaard, 7 delar glas, "Palet" (Palette", design 1969; salt- och pepparströare, 3 äggkoppar, skål samt sillskål med handtag, h 4 - 13 cm, delvis etikettsignerade
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd keramiker, skål, terrakotta, geometrisk dekor, signerad IB, dia 35 cm_33835a_8dbe90c800df6e6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd grönländsk konstnär, skulptur, så kallad Tupilak, skuren sten, isbjörn (?), märkt Grønlandsk Husflid, l 10 cm_33836a_8dbe8f85c6931c5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stort parti tomtar, bisquit mm, sekelskiftet 1900, h 4,5 -11 cm_33855a_8dbe9a70938f488_lg.jpeg
Stort parti tomtar, bisquit mm, sekelskiftet 1900, h 4,5 -11 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm_33856a_8dbe90cf858baa4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, rödlackerad metall och koppar, h 29 cm_33857a_8dbe90d12791eec_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK