Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Klarinett i låda, Richard Keilwerth, medföljer munstycken_34035a_8dbe9e6a008d316_lg.jpeg
Klarinett i låda, Richard Keilwerth, medföljer munstycken
Slutpris1 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rasmussen, AF, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, modell 207B, signerade, h 7,5 cm, diameter 10 cm, fyllda_34036a_8dbe9e6b0cd43cc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Bang, Jacob, byst, blåglaserat stengods, porträtt av författaren Henrik Pontoppidan, signerad och daterad 2002, h 41 cm_34156a_8dbec319703ac2b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, flodlandskap, oidentifierad text och signatur, synlig storlek 145 x 74 cm_34157a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Matta, semiantik Kayseri Zaff, 200 x 90 cm, fläck_34158a_lg.jpeg
Matta, semiantik Kayseri Zaff, 200 x 90 cm, fläck
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, patinerad metall, sannolikt så kallad Grand Toursouvenir, stående Napoleon I, h 23 cm_34160a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Araújo, Emanõel, portfölj med 7 färgträsnitt (samt smutstitel), "Bahia" 1964, samtliga signerade, ed Editóra Cultrix 1965, pappersstorlek 54 x 38 cm, _34159a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Strüwer, Ardy, färglitografi, "Interiör + 2 palmer", signerad och numrerad 67/100, synlig pappersstorlek 27 x 32 cm_34161a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, glaserat lergods, dekor av fågel mm mot urangul fond, signerad, dia 31 cm, obetydliga nagg_34038a_8dbe9ecf1f0f3fc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, glas, dekor av polykroma invälsningar, etikettmärkt och handsignerad, dia 27 cm_34039a_8dbe9ed01a568d6_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skålfat, glas, dekor av polykroma invälsningar, etikettmärkt och handsignerad, dia 27 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd keramiker, skål, rakubränt lergods, invändig blåtonad glasyr, oidentifierad signatur, h 8 cm_34040a_8dbe9ed12cf08cb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, möjligen Bertel Thorvaldsen för Søholm, relief, delvis bemålat lergods, Pallas Athena, dia 28 cm_34041a_8dbe9ed2954c9cf_lg.jpeg
Okänd designer, möjligen Bertel Thorvaldsen för Søholm, relief, delvis bemålat lergods, Pallas Athena, dia 28 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Heerup, Henry, färglito, bröllopsscen, signerad - 71 i stenen, ur mappen Nytår 1972, synlig pappersstorlek 35 x 43 cm_34043a_8dbe9f1995ea104_lg.jpeg
Heerup, Henry, färglito, bröllopsscen, signerad - 71 i stenen, ur mappen Nytår 1972, synlig pappersstorlek 35 x 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Silvermuggar, 9+1 st, höjd 45 mm, vikt 265 gram_34044a_8dbe9f1ab6242cb_lg.jpeg
Silvermuggar, 9+1 st, höjd 45 mm, vikt 265 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta_34162a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta_34163a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, kraschan för Kommendör av Brasilianska Södra korsets orden, dia 75 mm, proveniens: ambassadör Jens Malling, emaljskador_34164a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Strenco, Tyskland, 1950-tal, robot modell "ST1", h 18 cm, anlupen, antenn saknas_34166a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, patinerad brons, duvor saknas, höjd 14 cm_34165a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jalk, Grete för P Jeppesen Møbelfabrik, Store Heddinge Danmark, 1950-60-tal, soffbord, teak med infattad svart melaminskiva, l 160 cm_34167a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm_34168a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd dansk designer, matbord, teak, med 2 utdragbara skivor, så kallat holländskt utdrag, 1950-60-tal, totalt 246 x 85 cm_34123a_8dbeaa505f31525_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kaminur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt, dekor av kvinna på bergsformation, höjd 34 cm, pendel saknas_34045a_8dbe9f1be312028_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, isats med smärre nagg_34068a_8dbea6ed173006a_lg.jpeg
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, isats med smärre nagg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Aamodt, Jahn  för Conform, tillskriven, snurrfåtölj med fotpall, böjträ med läderdetaljer, klädsel i grafitfärgat fårskinn, möjligen modell Easy_34127a_8dbeaa912baafd1_lg.jpeg
Aamodt, Jahn för Conform, tillskriven, snurrfåtölj med fotpall, böjträ med läderdetaljer, klädsel i grafitfärgat fårskinn, möjligen modell Easy
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Aamodt, Jahn  för Conform, tillskriven, snurrfåtölj med fotpall, böjträ med läderdetaljer, klädsel i grafitfärgat fårskinn, möjligen modell Easy_34126a_8dbeaa8fee6978a_lg.jpeg
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, golvvas, porslin, polykrom underglasyrdekor av Kronborg Slott, höjd 43 cm_34046a_8dbea6eb00b32b9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Spegel förgyllt och bronserat stuck och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, b 65 cm_34169a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Andersson, Mårten, färglito, "Skåpet", signerad provtryck med dedikation, synlig pappersstolek 75 x 54 cm_34170a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm_34171a_lg.jpeg
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bennedsen, Jens Christian, olja, dansk landsby i vinter, signerad, _34174a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Lind, Folke, olja, "Hus bland träden", signerad och daterad -51, 30 x 33 cm_34173a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Liljedahl, Gösta, olja, Sydfranskt kustlandskap, signerad och daterad 1935, 46 x 55 cm, fransk spännram_34172a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
de Zwart, Willem, olja, landskap, signerad, 19 x 24 cm_34175a_lg.jpeg
de Zwart, Willem, olja, landskap, signerad, 19 x 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, koboltblått glas och mässing, modell Le Klint 302, design 1939, höjd 46 cm, lampskärm saknas_34047a_8dbea6fc39cb41e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, höjd 33 cm_34049a_8dbea6fe91fb6be_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, h 35 cm_34050a_8dbea6ff5a1522f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm_34079a_8dbea78dff97b35_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Börsvåg, mässing, 1800-tal, vikter 1/2-145,1/2 gram, låda längd 18 cm_34062a_8dbea6fd6e74430_lg.jpeg
Börsvåg, mässing, 1800-tal, vikter 1/2-145,1/2 gram, låda längd 18 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa vitlackerad plåt med blå  och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm, lampfäste och sladd saknas_34075a_8dbea94d747a967_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm_34176a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Matta, semiantik/antik Teke, 140 x 115 cm_34177a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Teke, 140 x 115 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, ruinlandskap med staffagepersoner - sannolikt kopia efter äldre förebild, a tergo signerad "L.R", 52 x 41 cm_34178a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt trä och stuck, högklassigt arbete i empire, omkring 1820, originalglas, brännstämplat IMB för Johan Martin Berg, _34180a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hoffman, Gaston, färgetsning, ”Les intrus”, signerad, synlig bildyta 30 x 43 cm_34181a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, semiantik/antik Bachtiari, 205 x 140 cm_34179a_lg.jpeg
Matta, semiantik/antik Bachtiari, 205 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer för Sewex, papperskorg, palisander, stämplad Made in Sweden, höjd 33 cm, nagg_34076a_8dbea789a7934e6_lg.jpeg
Okänd designer för Sewex, papperskorg, palisander, stämplad Made in Sweden, höjd 33 cm, nagg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrivpulpet, grönmålat och förgyllt trä, 1900-talets 1 hälft, bredd 89 cm_34077a_8dbea787e5883b1_lg.jpeg
Skrivpulpet, grönmålat och förgyllt trä, 1900-talets 1 hälft, bredd 89 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK