Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Okänd designer för Bauscher, Weiden, matservisdelar, porslin, "Create", cirka 30 delar_34262a_lg.jpeg
819
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm_34263a_lg.jpeg
820
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hänge med kedja, sterlingsilver, Juhls Kautokeino, 1960-tal,  dia 6 cm, vikt 45 gram_34264a_lg.jpeg
821
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brickbord, hardwood med mässingsskiva, Kina 1900-tal, graverad dekor av himmelsdrake, diameter 60 cm_34132a_8dbeaa92dfb5655_lg.jpeg
822
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kragh-Johansen, Bamse, färglito, konkret komposition, signerad, daterad -68 och numrerad 192/2000, synlig pappersstorlek 52 x 51 cm, marginalfläck_34133a_8dbeaab1428a073_lg.jpeg
823
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Rodian, Flemming, färglito, "Billedbrev", signerad och numrerad 70/90, pappersstorlek 65 x 48 cm_34134a_8dbeaaae8f45449_lg.jpeg
824
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, båt på strand, a tergo betecknad "Lund", 22 x 33 cm_34231a_8dbeb3eb88a9082_lg.jpeg
825
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk konstnär, 1800-talets mitt, blyerts, segelbåt utanför Möns Klint, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm_34230a_8dbeb3ed097f448_lg.jpeg
826
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd italiensk konstnär, olja, 1800-tal, mansporträtt, signerat Stradelli, Napoli, 24 x 22 cm, smärre färgsläpp_34229a_8dbeb3ea37e7285_lg.jpeg
827
Okänd italiensk konstnär, olja, 1800-tal, mansporträtt, signerat Stradelli, Napoli, 24 x 22 cm, smärre färgsläpp
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd balinesisk konstnär, 1900-talets mitt eller 2 hälft, gouache, bönder i landskap, signerad Iwy Sugita (?), synlig pappersstorlek 9 x 15 cm_34271a_lg.jpeg
828
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mortel med pistill, mässing, 1800-talets 1 hälft, mortel h 20cm, pistill l 32 cm_34269a_lg.jpeg
829
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Lysberg, Hansen & Therp, soffbord, palisander med rik intarsiadekor, skyddande glasskiva, plakettsignerat, l 140 cm_34273a_lg.jpeg
830
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Notställ, mahogny med mässingsdetaljer, jugend, sekelskiftet 1900, h 76 cm_34270a_lg.jpeg
831
Notställ, mahogny med mässingsdetaljer, jugend, sekelskiftet 1900, h 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Detthow, Erik, olja, "Landskap från Cologne, Gers, Sydfrankrike, signerad, 17 x 24 cm_34272a_lg.jpeg
832
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Arosenius, Erik, blandteknik, "Brustna Illusioner" - surrealistisk komposition, signerad och daterad (19)37, synlig storlek 42 x 35 cm_34274a_lg.jpeg
833
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, pastell, "Pastoral", signerad och daterad juli 1934, synlig pappersstorlek 25 x 31 cm (totalt 30 x 34 cm), medföljer kvitto_34275a_lg.jpeg
834
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Picart, Bernard, kopparstick 2 st, Alpheus och Arethusa respektive Oeneus straff, ur "Le Temple Des Muses", ed Zacharie Chatelain, Amsterdam 1733, synlig pappersstorlek 39 x 28 cm_34234a_8dbeb4312441c37_lg.jpeg
835
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Gornova, Edite, blandteknik med collage, kvinnoporträtt, a tergo signerad, 61 x 50 cm_34135a_8dbeaaacabd47a3_lg.jpeg
836
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Pihl, Jonas, färgserigrafi, komposition, signerad, numrerad 19/250 och daterad 2011, pappersstorlek 51 x 38 cm_34136a_8dbeaab26da0f98_lg.jpeg
837
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mellencamp, John Cougar, poster, offset, signerad och numrerad 200/750, synlig pappersstorlek 62 x 72 cm_34137a_8dbeaac1fd7fb62_lg.jpeg
838
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Votteler, Jutta, färgetsning, musikant, signerad, daterad 1998 och numrerad 120/150, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm_34139a_8dbeaac542128a9_lg.jpeg
839
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Stabell, Allan, färglito, komposition, signerad, daterad 1990 och numrerad 167/300, synlig pappersstorlek 73 x 52 cm_34138a_8dbeaac46aec11d_lg.jpeg
840
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, möjligen Fulvio Biancone, Murano, vas, glas, dekor i vit reticellidekor, h 24 cm_34277a_lg.jpeg
841
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Jalk, Grete för France & Sön, soffbord, palisander, design 1963, plakettsignerat, l 155 cm, bruksslitage_34278a_lg.jpeg
842
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm_34279a_lg.jpeg
843
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Gerbino, Jean, egen verkstad, Vallauris, vas, keramik, dekor i mosaikteknik, signerad, h 12 cm_34280a_lg.jpeg
844
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Oppenheimer, Leona, olja, "Styvmorsvioler", signerad och daterad -97, 22 x 16 cm_34281a_lg.jpeg
845
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Dockmöbler, 5 st, handgjorda, 1900-talets 1 hälft, handsydda läder- respektive sidenklädslar, plakettsignerade M Mortensen Auto-Sadelmager, b 9 respektive 20 cm,_34141a_8dbeaaf3865f656_lg.jpeg
846
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti militaria; epåletter, uniformsknappar mm_34239a_8dbeb552ef90227_lg.jpeg
847
Parti militaria; epåletter, uniformsknappar mm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti militaria; uniformsmössor, -bälten, pistolhölster mm_34240a_8dbeb57bf8e7577_lg.jpeg
848
Parti militaria; uniformsmössor, -bälten, pistolhölster mm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nielsen, Jais/Dragsted, Arent, brosch, turkosglaserad porslinsplakett från Royal Copenhagen monterad i förgyllt sterlingsilver,  signerad, 37 x 40 mm_34266a_8dbeb66143d0aaf_lg.jpeg
849
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nielsen, Jais/Dragsted, Arent, armband, turkosglaserade porslinsplaketter från Royal Copenhagen monterade i förgyllt sterlingsilver,  signerat, 40 x 180 mm_34267a_8dbeb660631ad0e_lg.jpeg
850
Nielsen, Jais/Dragsted, Arent, armband, turkosglaserade porslinsplaketter från Royal Copenhagen monterade i förgyllt sterlingsilver, signerat, 40 x 180 mm
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Dalahästar, 6 st, skuret och bemålat trä, Ohlssons Hemslöjd Nusnäs, 4 etikettsignerade, höjd 10-15 cm_34140a_8dbeaac318ae926_lg.jpeg
851
Dalahästar, 6 st, skuret och bemålat trä, Ohlssons Hemslöjd Nusnäs, 4 etikettsignerade, höjd 10-15 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, renässansstil, 1800-tal, dekor av duvor mm, h 18 cm_34142a_8dbeab0a50849fc_lg.jpeg
852
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kolvlås med nyckel, smide, 1700-tal ?, total l 36 cm_34143a_8dbeab095a3ccc1_lg.jpeg
853
Kolvlås med nyckel, smide, 1700-tal ?, total l 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skål, brons, nyrenässans, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner mm, l 28 cm_34335a_lg.jpeg
854
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm_34336a_lg.jpeg
855
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, delvis patinerad brons, empire, 1800-talets 1 hälft, kolonnformade med akantusornerade lejonfötter på trepassformad for, h 26 cm_34333a_lg.jpeg
856
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sørensen, Johnny & Thygesen, Rud för Botium/Magnus Olesen, Durup, stol, bok med svart sits, "8000"-serien, design 1980, etikettsignerad _34334a_lg.jpeg
857
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Nielsen, Aksel Sigvald för Aksini Stentøj, salt och pepparströare, glaserat stengods, Danmark, 1950-60-tal, h 9 cm_34337a_lg.jpeg
858
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, diameter 20 cm_34332a_lg.jpeg
859
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, diameter 20 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti jultallrikar, porslin, B&G, 1939-42 samt 44-45_34182a_8dbeab5d2fb8099_lg.jpeg
860
Parti jultallrikar, porslin, B&G, 1939-42 samt 44-45
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti armbandsur, bl.a Gant, Seiko, Edox mm, ca 25 st_34183a_8dbeab5ea595c6a_lg.jpeg
861
Parti armbandsur, bl.a Gant, Seiko, Edox mm, ca 25 st
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti armbandsur, bl.a Lambretta, Diesel, Victorinox mm, ca 25 st_34184a_8dbeab5fcf4ed35_lg.jpeg
862
Parti armbandsur, bl.a Lambretta, Diesel, Victorinox mm, ca 25 st
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Zentima, dia 35 mm, medföljer Elasto-Fixolänk i förgyllt stål, glasring lös_34222a_8dbeb395e7f6e3f_lg.jpeg
863
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Zentima, dia 35 mm, medföljer Elasto-Fixolänk i förgyllt stål, glasring lös
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Zentima, länk med otydliga svenska stämplar, total vikt 19,4 gram, säkerhetskedja defekt_34223a_8dbeb3970d7eef1_lg.jpeg
864
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Lindgren, Emil, olja, musselplockerska Bretagne, signerad och daterad 1923, 68 x 90 cm_34338a_lg.jpeg
865
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Stolar, 6 st, skuret, bemålat och bronserat trä, sengustavianska provinsarbeten, 1800-talets 1 hälft, kannelerade ben med rosettanfanger, lejongul sammetsklädsel_34340a_lg.jpeg
866
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK