Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Wejsfelt. Sven för Gustavsberg, figurin/skulptur, glaserat stengods på träsockel, gädda, ur serien "Stim", signerad, längd 57 cm_33649a_8dbe43c891a9db5_lg.jpeg
Wejsfelt. Sven för Gustavsberg, figurin/skulptur, glaserat stengods på träsockel, gädda, ur serien "Stim", signerad, längd 57 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010X, i originalkartong, denna med skador, bruksslitage_33778a_8dbe7845dba76c3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Barnard, Michael E, akvarell, personer på strand, signerad, synlig pappersstorlek 15 x 23 cm_33790a_8dbe83b23aa3d4b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition, otydligt signerad, 26 x 31 cm_33795a_8dbe83b71793987_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, komposition, otydligt signerad, 26 x 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Pedersen, Carl Henning, färgoffset, komposition med fågel, signerad i trycket samt handsignerad och daterad -80, pappersstorlek 48 x 35 cm_33792a_8dbe83b41ecc25b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Merian, Matthäus, karta, kopparstucken, "Ierusalem", ed Johann Ludwig Gottfried, Frankfurt 1646, synlig pappersstorlek 22 x 35 cm_33794a_8dbe83b5e946022_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Pedersen, Bernt, vilstol, ek med lösa dynor, "Kludestolen", design 1965_33823a_lg.jpeg
Pedersen, Bernt, vilstol, ek med lösa dynor, "Kludestolen", design 1965
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm_33824a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 12 + 12 st, Kent, höjd 10-13 cm_33825a_lg.jpeg
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 12 + 12 st, Kent, höjd 10-13 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, efter honom, olja på pannå, 17-1800-tal, "Kristus uppväcker Lazarus" efter etsning från cirka 1632, 54 x 38 cm_33621a_8dbe510b60e8b09_lg.jpeg
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, efter honom, olja på pannå, 17-1800-tal, "Kristus uppväcker Lazarus" efter etsning från cirka 1632, 54 x 38 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Miró, Juan, färglito, komposition 1965, ur Derrière le Miroir nr 151-152, synlig pappersstorlek 37 x 27 cm, litteratur: Mourlot 368_33791a_8dbe83b303cd72d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, bordslampor, 1 par, glaserad keramik, dekor i så kallad spirande stil, h exklusive lampfäste30 cm_33798a_8dbe83b16223390_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fickur, sterlingsilver, viktorianskt, boett stämplad London 1890, dia 5 cm_33822a_8dbe84336d9003a_lg.jpeg
Fickur, sterlingsilver, viktorianskt, boett stämplad London 1890, dia 5 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för E S Horn AS, Aalestrup, bordslampa, svartlackerad metall, etikettsignerad, h 58 cm_33826a_8dbe8432c2aebbd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Heath, Ditte & Adrian för FDB Møbler, loungstol, ek med svart konstläderklädsel, modell J102, stämpelsignerad, klädsel med skador_33831a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Nielsen, Otto, poster, Scandinavia by SAS, 1960-tal, 100 x 62 cm_33832a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Thyssen, Jette, färgserigrafi, "Heksering" - konkret komposition, signerad, daterad -83 och numrerad 88/100, synlig pappersstorlek 50 x 38 cm_33830a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Antoni, Ib, poster, offset på litografi, "Gay Wintertime in wonderful Copenhagen" 1961, 100 x 61 cm, slitage_33834a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord med 2 utdragbara sidoskivor, teak, l 145 cm_33833a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen för Holmegaard, taklampa, glas, dekor i orange överfång, h 30 cm, obetydliga nagg_33828a_8dbe842fecf7437_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, "Etude", design 1978, dekor i vitt underfång, etikettsignerad, dia 35 cm_33829a_8dbe8430cc46e04_lg.jpeg
Bang, Michael för Holmegaard, taklampa, glas, "Etude", design 1978, dekor i vitt underfång, etikettsignerad, dia 35 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jardinière, förgylld och emaljerad metall, arts-and-crafts, 1800-talets slut, genombruten dekor  med drakhuvuden, bålen med heltäckande Moorecroftliknande emalj, l 39 cm_33827a_8dbe8431d7d42a2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft_33837a_8dbe8dda3b516ad_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Miró, Juan, färglito, "Derrière le Miroir - Maeght Éditeur", signerad i trycket, synlig pappersstorlek 49 x 69 cm_33793a_8dbe83b508882e2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt, modellnummer 1316, polykrom underglasyrdekor, h 19 cm_33839a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Uppsala Ekeby/Karlskrona, kaffeservis, porslin, Svart Ros, modell 5967_33841a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Eriksen, Gorm, färglito, Piazza di San Marco, Venedig, signerad, daterad -79 och betitlad Venedig, synlig pappersstorlek 59 x 44 cm_33842a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lagerbielke, Erika för Orrefors, vas, polykrom glasmassa, "Solo", signerad, h 37 cm_33840a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skovgaard, Peter, färglito, komposition, signerad och numrerad 48/250, synlig pappersstorlek 52 x 36 cm_33843a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lindh, Willard, olja, komposition, signerad och daterad -56, 49 x 65 cm_33412a_8dbdacefc0cfb18_lg.jpeg
Lindh, Willard, olja, komposition, signerad och daterad -56, 49 x 65 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Högsell, Birgitta, olja, stilleben, signerad och daterad -84, 55 x 76 cm_33413a_8dbdacef0ca9559_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Persson, Ove, akvarell, vägparti, signerad, synlig pappersstorlek 13 x 14 cm_33414a_8dbdaced789eab9_lg.jpeg
Persson, Ove, akvarell, vägparti, signerad, synlig pappersstorlek 13 x 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Persson, Ove, akvarell med täckvitt, ålandskap, signerad och daterad 1989, synlig pappersstorlek 33 x 49 cm_33415a_8dbdacec81fa5cd_lg.jpeg
Persson, Ove, akvarell med täckvitt, ålandskap, signerad och daterad 1989, synlig pappersstorlek 33 x 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Egnel, Joy, olja, "Game I", a tergo daterad 1955 och signerad, 92 x 67 cm_33416a_8dbdaceb886390a_lg.jpeg
Egnel, Joy, olja, "Game I", a tergo daterad 1955 och signerad, 92 x 67 cm
Slutpris8 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Egnel, Joy, olja, "Nature morte med stenar", a tergo daterad 1952 samt signerad, 80 x 100 cm_33417a_8dbdacea9f92b23_lg.jpeg
Egnel, Joy, olja, "Nature morte med stenar", a tergo daterad 1952 samt signerad, 80 x 100 cm
Slutpris6 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Axel, färgetsning, standbild, signerad och numrerad 148/260, synlig pappersstorlek 50 x 66 cm_33418a_8dbdace9ad8cad3_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, standbild, signerad och numrerad 148/260, synlig pappersstorlek 50 x 66 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, etsning, "Vit vila" ur mappen "Vila och vaka" 1977-78, signerad och numrerad 148/260, 50 x 66 cm_33419a_8dbdace91a5e512_lg.jpeg
Olson, Axel, etsning, "Vit vila" ur mappen "Vila och vaka" 1977-78, signerad och numrerad 148/260, 50 x 66 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti EP/singlar, ca 30 st bl.a Elvis, Stones, Beatles mm samt stenkakor, ca 10 st_33420a_8dbdace813bd287_lg.jpeg
Parti EP/singlar, ca 30 st bl.a Elvis, Stones, Beatles mm samt stenkakor, ca 10 st
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, grålackerat trä, modell HAY J107_33845a_lg.jpeg
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, grålackerat trä, modell HAY J107
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ulrich, Kjeld, färglito, komposition, signerad och numrerad 11/160, pappersstorlek 56 x 38 cm_33846a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, vitlackerat trä, modell HAY J107_33847a_lg.jpeg
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, vitlackerat trä, modell HAY J107
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd fransk konstnär, olja, japanicerande "Forêt de Barbous", komposition med kvinna, signerad Ardouin-Dumazet och daterad 2003, 73 x 60 cm_33848a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, motiv från Christianshavn, signerad J Juel-Nielsen (?), 76 x 66 cm_33844a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, "An old wise woman", otydligt signerad, totalt 59 x 49 cm_33849a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Agger, Flemming för Le Klint, golvlampa, vitlackerad metall med veckad plastskärm, modell LeKlint 369, design 1979, h 160 cm_33431a_8dbe10c38c62b6c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Krenchel, Herbert för Torben Ørskov, skålar, 3 st, emaljerat stål och svart fibercement, "Krenit", design 1953, 2 signerade, dia 9, 12,5 respektive 25 cm, smärre kantslitage_33437a_8dbe11a3538fbef_lg.jpeg
Krenchel, Herbert för Torben Ørskov, skålar, 3 st, emaljerat stål och svart fibercement, "Krenit", design 1953, 2 signerade, dia 9, 12,5 respektive 25 cm, smärre kantslitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Vodder, Arne för Sibast Møbelfabrik, stol, massiv palisander med svart lädersits, modell 430, design cirka 1960, sits med smärre ålderstecken_33438a_8dbe10ca5f67ab6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vedel, Kristian för Søren Willadsen Møbelfabrik, Vejen, soffbord, ek med glasskiva, "Modus", design 1963, knoppar till skiva saknas_33439a_8dbe13b16770e2a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK