Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Okänd italiensk konstnär 1800-talets 2 hälft, kolteckning, duva, sannolikt gesäll/antagningsprov till skrå, signerad och daterad 1883, synlig pappersstorlek 53 x 42 cm_33655a_8dbe43d05f94b4a_lg.jpeg
Okänd italiensk konstnär 1800-talets 2 hälft, kolteckning, duva, sannolikt gesäll/antagningsprov till skrå, signerad och daterad 1883, synlig pappersstorlek 53 x 42 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 . 25 cm_33695a_8dbe5106492a90c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vas, klarglas, optikblåst ("dubbelfång"), signerad och numrerad DU 3343, _33696a_8dbe51054d7ec15_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fåtöljer, 1 par, helstoppad plyschklädsel, så kallade Emmafåtöljer, 1900-talets mitt_33697a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matgrupp, 13 delar, bemålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, 12 stolar samt matbord med 2 iläggsskivor_33698a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Warhol, Andy, efter, färgoffset, 6 st, "Ingrid herself", 1983, pappersstorlekar 19 x 19 cm_33699a_lg.jpeg
Warhol, Andy, efter, färgoffset, 6 st, "Ingrid herself", 1983, pappersstorlekar 19 x 19 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matta, old Persisk (?), Bachtiarimönstrad, 145 x 100 cm_33700a_lg.jpeg
Matta, old Persisk (?), Bachtiarimönstrad, 145 x 100 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avvägningsinstrument för lantmäteri, F J Berg Stockholm, 1900-talets början, i låda, längd 42 cm_33701a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti instrument för ingenjör/lantmätare, vinkelprisma, elcometer, produx, räknesticka, passare_33702a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lundberg, John G, pastell, surrealistisk komposition, signerad och daterad 54, synlig bildyta 63 x 48,5 cm_33676a_8dbe45a03e7721a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Väggkruka, glaserat stengods, i form av elefanthuvud, h 35 cm_33671a_8dbe45a860bea7d_lg.jpeg
Väggkruka, glaserat stengods, i form av elefanthuvud, h 35 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, skuret trä, stående par, h 34 cm_33670a_8dbe45a959edb85_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, skuret trä, stående par, h 34 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kakburk, litograferad plåt, Tyskland, sekelskiftet 1900, l 32 cm, smärre defekter_33669a_8dbe45aa43343ce_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Collier, metall med dekorativa pärlor, Chanel, dekor av spegelmonogram/logotyp, märkt "A12 V" (höstsäsong 2012), l 89 cm (privatförlängt till 100 cm)_33704a_8dbe514e569647e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, Louis Vuitton Speedy 20 Bandoulière, årsmodell 2021, med microchip, framstår oanvänd_33703a_8dbe51030902413_lg.jpeg
Handväska, monogramcanvas med läderdetaljer, Louis Vuitton Speedy 20 Bandoulière, årsmodell 2021, med microchip, framstår oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900. olja, skeppsporträtt, Wilson Lines M/S Montebello, 46 x 68 cm_33665a_8dbe452daa444e8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bordslampa, porslin, rokokostil, Friedrich Greiner Volkstadt-Rudolstadt, 1900-talets 1 hälft, dekor av putti, polykrom och förgylld dekor, smärre skador, h inklusive lamphållare 40 cm, smärre fotnagg_33659a_8dbe45ab784f4df_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Strüwer, Ardy, färglito, figurkomposition, signerad och numrerad 60/125, syling pappersstorlek 74,5 x 54,5 cm_33663a_8dbe44a6cd018e0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Liechtenstein, Roy, efter honom, poster, offset, Mujer en el bano, ed Thyssen Bornemisza 2009, synlig 78 x 64,5 cm, veck_33662a_8dbe44a5d9cc3d4_lg.jpeg
Liechtenstein, Roy, efter honom, poster, offset, Mujer en el bano, ed Thyssen Bornemisza 2009, synlig 78 x 64,5 cm, veck
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Törnå, Oscar, olja, Paristak, signerad, 20 x 18 cm_33581a_8dbe1f8385f2505_lg.jpeg
Törnå, Oscar, olja, Paristak, signerad, 20 x 18 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Persson, Folke, teckning, "Backlund och Stoltz", signerad, synlig pappersstorlek 20 x 24 cm_33583a_8dbe1fdd718b775_lg.jpeg
Persson, Folke, teckning, "Backlund och Stoltz", signerad, synlig pappersstorlek 20 x 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Persson, Folke, teckning, hundar på kaj, signerad, synlig pappersstorlek 22 x 27 cm_33584a_8dbe1fd94ca24ab_lg.jpeg
Persson, Folke, teckning, hundar på kaj, signerad, synlig pappersstorlek 22 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd tysk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvareller, 2 st, judiska handlande samt kvinnor på trappa, otydligt signerade, 42 x 41 resp 41 x 46 cm_33585a_8dbe20048876c42_lg.jpeg
Okänd tysk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvareller, 2 st, judiska handlande samt kvinnor på trappa, otydligt signerade, 42 x 41 resp 41 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Falk, Ragnar, teckningar, 2 st, signerade, 11 x 15 resp 12 x 16 cm_33586a_8dbe200227d0df9_lg.jpeg
Falk, Ragnar, teckningar, 2 st, signerade, 11 x 15 resp 12 x 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti fotogenlampdelar, 1 låda_33709a_lg.jpeg
Parti fotogenlampdelar, 1 låda
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Trädgårdspall, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av blommor och fåglar, höjd 46 cm_33710a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dubbelkarott med löstagbart handtag, England, 1900-talets mitt eller 2 hälft, l 33 cm_33712a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Piedestaler samt ytterfoder, porslin, Kina, modern tillverkning, höjd 29 - 44 cm_33711a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Filateli, 1 album, Sverige, _33708a_lg.jpeg
Filateli, 1 album, Sverige,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Jeepdunk, så kallad Jerry Can, 20 liter, lackerad metall, med pip, höjd 46 cm, framstår oanvänd_33713a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ram, förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900, innermått 75 x 102 cm_33658a_8dbe456a2051c3b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd konstnär, olja, stilleben, otydligt signerad, 65 x 52 cm_33666a_8dbe456bb6c54bf_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Guardi, Francesco, efter honom, olja, 1800-tal, motiv från Venedig med Ponte dei Mendicanti, 36 x 25,5 cm_33660a_8dbe452aa400f03_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gauguin, Paul efter honom, heliogravyr (?), "Tahihi, Femmes Maorois", bildyta 41 x 53 cm_33661a_8dbe452c4b1a7fa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd fransk konstnär, olja, kvinnoporträtt, otydligt signerad och daterad 1921, 65 50 cm_33667a_8dbe456cce981c2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stort parti grafik: litografier, posters mm_33668a_8dbe502d8c52299_lg.jpeg
Stort parti grafik: litografier, posters mm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Starkvinskanna, glas och nysilver, 1900-talets 1 hälft, dekor av maskaron, höjd 28 cm_33715a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Reklamskylt, metall, Salzburger Stiegl Bier, Österrike, längd 30 cm, anlupen_33716a_lg.jpeg
Reklamskylt, metall, Salzburger Stiegl Bier, Österrike, längd 30 cm, anlupen
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstake, brons, barockstil, 1900-talets 1 hälft, balusterformad stam på trepassformad fot, höjd 27 cm_33717a_lg.jpeg
Ljusstake, brons, barockstil, 1900-talets 1 hälft, balusterformad stam på trepassformad fot, höjd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Pianobankett, skuren och bonad ek med broderad sits, 1800-talets slut, lyrgavlar, längd 95 cm_33719a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Kaminur, mässing på marmotsockel, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av musicerande kvinna, längd 38 cm_33714a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lindahl, Stefan för Fyrklövern/Disney, ljusstakar, 1 par, porslin, dekor av Musse och Pluto, höjd 10 cm_33718a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Limousin, litograferad plåt antagligen J Distler, 1900-talets 1 hälft, l 31,5 cm, bruksslitagebakre stötfångare saknas_33721a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Vägghylla, skuret och bemålat trä, Danmark 1800-talets början, så kallad Amagerhylla, datering 1810, skador_33722a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, 1 med oidentifierad signatur, h 33 cm_33723a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Brickbord, svartlackerat trä med lös plåtbricka, 1800-talets slut, total längd 76 cm_33724a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor i Kantonemalj, oidentifierad signatur, diameter 30 cm_33725a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, gunghäst, svartmålat trä, längd 86 cm_33720a_lg.jpeg
Okänd designer, gunghäst, svartmålat trä, längd 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK